Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran

29 Cze 2020 23:41 150 2
  • Poziom 2  
    Witam,
    Od dłuższego czasu doświadczam (3 lata ogółem, od roku zjawisko występuje częściej) problemów z moim PC w postaci nagłego czarnego ekranu (utrata dźwięku i obrazu - wymagany reset) w losowym momencie użytkowania.
    Komputer działa nieustannie 10-11h dziennie - głównie do studiów oraz internetu - okazjonalnie gry obciążające głównie słaby procesor na 100%. Problem występuje około jeden raz na dzień/dwa dni na Win7 (zauważyłem, że zanim się nasiliło często działo się to przy oglądaniu filmów na YouTube powyżej rozdzielczości fullHD) jak i na obecnym od miesiąca świeżo zainstalowanym Win10. Początkowo myślałem, że jest to wina starego 10 letniego monitora LG W1942S (kabel VGA-przejściówka (monitor)VGA-DVI(GPU), lecz po przełączeniu komputera poprzez kabel hdmi do telewizora w ciągu 4 dni doświadczyłem jednorazowego podobnego problemu (tym razem ekran był zielony). W najbliższym czasie będę posiadał pożyczoną kartę graficzną w celu sprawdzenia czy to nie mój r9 380 był problemem. Oto specyfikacja ... wszystko oprócz grafiki i dysków zostało zakupione we wrześniu 2015 roku, z kolei grafika oraz dyski w styczniu 2016):
    01- MOBO: Msi B85-G43 LGA1150
    02- CPU: Intel Core i3 4170 LGA1150 razem z chłodzeniem SPC Fera 3
    03- RAM: HyperX DDR3 1600MHz 2x4GB
    04- GPU: Msi Radeon R9 380 Gaming 4GB
    05- PSU: Cooler Master G550M
    06- Napięcia zasilacza: na ten moment niemierzone - brak woltomierza pod ręką.
    07- CPU Spoczynek: 31C Obciążenie: 59C / GPU Spoczynek: 50C
    Obciążenie: 75C
    08- Dysk WD Blue 7200RPM 1TB / SSD Transcend 128GB
    09- Win10 Home najnowszy - 64bit
    10- Windows Defender
    11- Dokładny komunikat błędu (jeśli występuje): BRAK
    12- Opis dźwięków (beep code) z głośniczka systemowego: BRAK
    Jestem świadom, że black screen jest bardzo powszechnym problemem występującym z różnych przyczyn. Post a propo pisania postów według wyżej wymienionego schematu został zamieszczony w 2015 roku dlatego pytam, czy wykonać jakieś ewentualne pomiary, jeśli tak to jakimi programami (nie mam pewności, czy te zamieszczone w poście przez administratora są kompatybilne z Win10 / najskuteczniejsze 4 lata później w 2020 roku). W załączniku zamieszczam zdjęcia z obciążonego grą programu HWMonitor, specyfikację PSU, oraz test SSD.
    Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki w celu zdiagnozowania tego zjawiska.
    PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 26  
    1. Pasty termoprzewodzące wymienione ?
    2. Podmień zasilacz.
    3. Zrób test pamięci programem Memtest
    Dysk jest sprawny.
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    poprzez kabel hdmi do telewizora w ciągu 4 dni doświadczyłem jednorazowego podobnego problemu (tym razem ekran był zielony)

Przyjrzałbym się
    04- GPU: Msi Radeon R9 380 Gaming 4GB

p.s
    ponieważ płyta ma VGA/DVI
    PC - Czarny ekran - diagnoza - Czarny ekran w losowym momencie -wygaszenie ekran
    Zaś kol. cpu i3-4170 ma wbudowaną grafikę Intel HD4400 to trzeba
    :idea:
    1. odłącz _wyjmij swoją dodatk. gpu AMD R9
    -2. zobacz czy masz podobny objaw na samej grafice Intel

Cytat:
    Komputer działa nieustannie 10-11h dziennie - ...

- od zakupu AMD R9 blisko 4-lata , to wystarczająco aby chip (Tonga) powoli zbliżał się do "końca żywota", lub coś na płytce grafiki