Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik ruchu okablowanie

30 Cze 2020 01:50 276 11
 • Poziom 11  
  Witam,

  przeciąłem 6-cio żyłowy kabel w instalacji alarmowej (wymieniając futrynę drzwi , kabel był pod pianką, :-), 3 kolory i 3 białe. Przestał działać czujnik ruchu (dioda się zapala) w dużym pokoju i jeden włącznik zabezpieczający okno (kontaktron). Nie wiem jak te 3 pary połączyć ze sobą. Dojście do kontaktronu (konstrukcja -typu zalany żywicą) b. utrudnione, bo wychodzi spod parapetu od razu do ramy okna i nie ma w ogóle luźnego kawałka kabelka, by się podłączyć i przedzwonić. Rozkręcenia czujnika ruchu też chciałbym uniknąć przed uzyskaniem pomocnych uwag. Próbowałem rozciąć izolację na 10-cio cm odcinkach rozciętego kabla i zobaczyć te lekko skręcone pary, ale widać to skręcenie białego wokół kolorowych b. słabo i boję się zaryzykować z kojarzeniem par kolor/biały. Jak sobie z tym poradzić?

  Taki czujnik jest - jak się go rozkręca?:

  Czujnik ruchu okablowanie

  Pozdrawiam
 • OptexOptex

 • Poziom 43  
  U góry masz zaślepkę którą należy odchylić, pod nią jest wkręt mocujący.
  Na białych prawdopodobnie masa zasilania i sygnałowa.
 • Poziom 16  
  sosarek napisał:

  Na białych prawdopodobnie masa zasilania i sygnałowa.

  hahaha dobre. Chyba pora wymienić baterie w szklanej kuli.

  Kolego autorze, skoro i tak czujka nie działa to możesz ją otworzyć i już więcej będziemy wiedzieli jak jest podłączona.
 • OptexOptex
 • Poziom 41  
  Swoją drogą ciekawa kabelkologia. Zasilanie jest, ale brak sygnału. I niby jeden kabelek, ale nie działają dwie czujki.
  Cuda panie, na kiju ;-).

 • Poziom 43  
  mayer2005 napisał:
  hahaha dobre. Chyba pora wymienić baterie w szklanej kuli.

  Nie bronię ;)
  Skoro sześć żył więc parowany mamy wiele kombinacji - widziałem także takie gdzie białe były na sygnałowych w kontaktronach a kolory na zasilaniu i stykach alarmowych z czego jeden w czujniku zwarty do masy by oszczędzić żył i wiele innych kombinacji.
  Zauważ że tutaj mamy zasilanie PIRa a brakuje reszty, może nie sprecyzowałem ale bywa jak po nocach człowiek bierze się na Amazonie za Electric Dreams na podstawie Philipa K.Dicka ;)
 • Poziom 11  
  Witam,

  dziękuję za odpowiedzi, dorzucę więcej informacji. W sypialni (2-ie pietro) są 4 okna w 2 sekcjach. Sekcja lewa (lewe i prawe) i prawa (lewe i prawe), wszystkie z kontaktronami. Przy jakimkolwiek otwartym oknie i uzbrojeniu alarmu wskakuje stosowny komunikat na sterowniku - otwarte lewe/prawe, lewe/lewe itd.. Dzisiaj okazało się. że na zewnętrznej ścianie tej sypialni jest jeszcze syrena/alarm. Moje wcześniejsze uwagi (Przestał działać czujnik ruchu (dioda się zapala) w dużym pokoju i jeden włącznik zabezpieczający okno (kontaktron) piętro niżej) zebrane "na gorąco" były chyba mylące i są inną usterką nie mającą nic wspólnego z przeciętym kablem, okazało się, że w tym domu są 2 centralki - jedna na parterze i druga na strychu. Dzisiejsze ustalenia to: przecięty został kabel prowadzący do sypialni, w której są:
  - 4 niezależne kontaktrony od oknami
  - 1 czujnik ruchu
  - alarm/syrena na zewnętrznej ścianie tej sypialni
  Ile żył jest potrzebnych, by to obsłużyć - 2x6, czy 6+8?
  Czujnik ruchu działa - wejście do sypialni po uzbrojeniu - alarm; otwarte okna - komunikat. Wydaje się, że przecięte kable idą do alarmu/syreny zewnętrznej. Mam pytania, czy stosuje się zasilanie alarmu/syreny przewodem skrętką, czy powinien być grubszy kabel, a może te 3 przecięte żyły są połączone równolegle? Sprawdzenie fizyczne ze względu na dostęp jest trudne. Czy można miernikiem uniwersalnym jakiś sposobem/"knyfem", :-), upewnić się, że przecięte przewody prowadzą do tej syreny/alarmu, może podać 5V lub 12V lub inne?
  Czujnik ruchu okablowanie Czujnik ruchu okablowanie Czujnik ruchu okablowanie Czujnik ruchu okablowanie

  Pozdrawiam

 • Poziom 43  
  gkgkgk napisał:
  Dzisiejsze ustalenia to: przecięty został kabel prowadzący do sypialni, w której są:
  - 4 niezależne kontaktrony od oknami
  - 1 czujnik ruchu
  - alarm/syrena na zewnętrznej ścianie tej sypialni

  Pogratulować rzeźby
  gkgkgk napisał:

  Ile żył jest potrzebnych, by to obsłużyć - 2x6, czy 6+8?
  Pisałeś o sześciu żyłach...
 • Poziom 11  
  6 żył ma kabel przecięty przeze mnie. Na zdjęciu widać wchodzący pod listwę 2-gi kabel, który ma nie znaną liczbę żył (grubość kabla na oko podobna do tego przeciętego 6-cio żyłowego), stąd pytanie ile żył jest potrzebnych, liczę tak:
  1. kontaktrony 4x2 =8
  2. czujnik ruchu ? - tu zajrzę jutro, w Googlach widzę, że może być kilka
  3. Syrena/alarm 2 , ale tu z racji obciążenia mogą być ew. zrównoleglone, dlatego pytam, czy tak się robi (zgodnie ze sztuką) - nie znam zwyczajów monterów instalacji alarmowych, pomijam radosne twórczości, dom ma ca 12 lat

  Coś za mało tych żył.....:-)

  Czujnik ruchu okablowanie

  Pozdrawiam

 • Poziom 43  
  Sprawdź ile w końcu i co było na tym jednym przewodzie - jak cztery kontaktrony, czujnik ruchu i sygnalizator to masz "rzeźbę" a nie system alarmowy.
  gkgkgk napisał:
  pomijam radosne twórczości, dom ma ca 12 lat

  Coś za mało tych żył.... :).

  No i bawi Cię że masz wydmuszkę a nie system alarmowy?
 • Poziom 24  
  A ja tak zapytam- co się stało osobie instalującej, ze do niej nie chcesz zgłosić usterki? Jeśli narobiła tej abstrakcji, to teraz niech to klei dalej...
 • Poziom 11  
  Może ktoś podpowie jak powinno być? Czy dobrze domyślam się. że z każdego kontaktronu, czujnika ruchu i syreny zew. powinien być poprowadzony ODDZIELNY kabel do centralki? Dom kupiony na rynku wtórnym, instalator nie żyje.

  Dopytam:
  1. wchodzę do domu, wyłączam jak zwykle alarm i wtedy będę mógł zdjąć obudowę czujki ruchu - tamper?

  2. czy ktoś rozpoznaje typ tej czujki ruchu?

  Pozdrawiam