Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk Nas - siec domowa prywatna

30 Cze 2020 09:35 189 10
  • Poziom 11  
    Witam
    Generalnie rzadko pisze z pytaniami o pomoc bo zawsze jestem w stanie wyszukać odpowiedz na swoje pytania o sprzęt w sieci jak i na naszym forum. Jednak jeżeli chodzi o dysk NAS nie potrafię znaleźć tego co mnie interesuje, albo informacje sa niespójne, albo wszędzie opis taki sam a różnice w cenie jak z kosmosu. A te wszystkie poradniki w stylu "jaki kupić" są o kant bo promują z góry najnowsze rozwiązania z ceną tez z kosmosu.
    Proszę o pomoc forumowiczów którzy mają wiedze na temat dysków NAS. poniżej może wymagania i potrzeby. Ważne sam dysk HDD już mam, jest to dysk z serwera i na początek powinien wystarczyć.

- Podłączenie poprzez kabel sieciowy
    - udostępnianie DLNA (na potrzeby TV i telefonu)
    - dysk sieciowy po sieci domowej (na potrzeby PC i laptopa i tez telefonu)
    - Wyjście na zewnątrz sieci domowej i dostęp poprzez telefon czy laptopa, widziałem że producenci mają swoje aplikacje które na to pozwalają ale myślałem tez o ftp.
    - i na koniec to już na przyszłość i opcjonalnie, możliwość podpięcia kamery IP.
    - dysk może być jednak lub dwu kieszeniowy, druga kieszeń była by na ewentualny backap.
    - mój budżet to 800 zł.

Będę wdzięczny za pomoc.
    Z góry dzięki.
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 21  
    W Synology instalujesz Survilance Station i podpinasz 5 kamer za kolejne musisz dokupić licencje.
    Białe wersje Nasów "j" przymulają sprzętowo w porównaniu do czarnych, za to cena przystępna.

• Poziom 43  
    pitron napisał:
    W Synology instalujesz Survilance Station i podpinasz 5 kamer za kolejne musisz dokupić licencje.

Zamiast tego może kupić kamerę np.Hikvision która umożliwia archiwizację na NAS/FTP i wtedy sprawdzi się cokolwiek.
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedź, zacząłem sobie przeglądać parametry i opis techniczny. Wychodzi że dla mnie jest ok jak i ma licencję na dwie kamery i można wybudzać po LAN.

Natomiast jedno pytanie odnośne sprzętu i pamięci RAM. Jako ona ma znaczenie w takich dyskach. Wszędzie piszą że powinna wynosić minimum 1GB. A ten sprzęt Synology DS220j ma tylko (lub aż) 512 MB. W moim przypadku dane głównie będą przesyłane dalej do sprzętu odbiorczego itp. Maksymalnie 5 połączeń w tym samym czasie, choć standardem pewnie będzie będą 2 połączenia.

A czy kamera będzie, nie wiem. Niedawno mi się popsuła jedna i na razie nie planuje kupować, może w przyszłości. Ale kamera to raczej moja fanaberia niż cos konkretnego. Podkreślam NAS będzie do użytku domowego.
  • Poziom 21  
    Tak jak pisałem będzie zamulał przynajmniej interfejs, aktualizacje itp. usługi maja priorytet.
    W porównaniu do zwykłego FTP, Survilance Station obsługuje RTSP, ONVIF i działa jak rejestrator.
    Ogólnie Synology i Qnap nie są jakieś tanie, alternatywa to grzebanie samemu we FreeNAS.
  • Poziom 11  
    Generalnie dysk NAS mnie interesuje bo próbowałem swego czau bawić się FreeNAS i mi to działało i mówiąc wprost byłem zadowolony. Ale samo środowisko systemu mi nie odpowiadało do tego moja platforma miała ograniczenia jeżeli chodzi o dysk itp. Dlatego wolał bym pójść w docelowe rozwiązanie w postaci dysku NAS.
  • Poziom 21  
    Używam DS114, RS815+, DS1517+
    Mały DS114 też wersja pro ale 512RAM i zamula, może DS118 w tej cenie będzie dla ciebie ma 1 GB RAM tylko że 1 dysk.
  • Poziom 19  
    Kilka lat temu miałem podobny dylemat jaki NAS wybrać aby spełniał moje wymagania i nie znalazłem nic godnego uwagi a ceny z kosmosu. Poszedłem inna drogą i złożyłem sam z elementów które miałem lub kupiłem ale nie wydałem na to nie więcej jak 400 zł. Kupiłem płytę GA-965P-DS4z procesorem i odpowiednią obudowę, 8GB ram jak i zasilacz 400W znalazłem w domu. Co do dysków to miałem 2 używane Ultrastar K72000 i do nich sukcesywnie dochodziły nowe rożnych producentów i na dzień dzisiejszy jest ich 8. Nowe dyski po ok. 30-40 tys godzin zaczynają wykazywać błędy i są wymieniane na UltraStar bo ze starymi dyskami nie mam żadnych problemów choć są głośniejsze i cieplejsze od innych lecz mi to nie przeszkadza bo sprzęt stoi w piwnicy. Między piwnicą a mieszkaniem łącze 1G przez które zarządzam Linuxem na którym mogę zainstalować co chce.
  • Poziom 11  
    Pytanie co to znaczy że zamula, czy podczas użytkowania tzn. będzie rwało film na TV lub tablecie lub muzę, czy otwarcie/rozpoczęcie odtwarzania będzie dłuższe (zamiast 1-2 s będzie to przykładowo 4-5 s). czy może zamulanie dotyczy samej obsługi, która będzie raczej po pierwszej konfiguracji sporadyczna. Natomiast dopuszczam też i jedno dyskowy NAS. materiały które planuje tutaj trzymać nie będą newralgiczne i nie będę ich raczej archiwizował.
  • Poziom 21  
    Nie zauważyłem nigdy lagów w przesyłaniu materiałów video, albo żeby jakaś inna usługa po uruchomieniu miała problemy.
    Natomiast szybkość interfejsu może rozłożyć na łopatki do tego indeksacja zdjęć i plików video w usługach photo station i video station może trwać w nieskończoność. Wiadomo nie powinno się też ładować na tego małego zbyt wielu działających serwisów.
    Mój DS114 ma w tej chwili uruchomione: Photo Station, Video Station, Audio Station, Download Satation, Survilance Station, Hyper Backup, NHome, Apache.
    Co ciekawe sam RAM nie stanowi tu aż takiego problemu jak CPU który ma prawie cały czas zużycie ponad 90%.