Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja PV bez falownika - jakie skutki?

30 Cze 2020 10:22 150 2
  • Poziom 1  
    Witam
    Ostatnio pewna osoba chcąca zbudować dla siebie instalację fotowoltaiczną stwierdziła, że nie będzie instalować w niej falownika, tylko przyłączy panele bezpośrednio do sieci (!). Jest to gość nieznający się zupełnie na tym, co chce zrobić. Wybiłem mu to z głowy, ale czy ktoś umiałby wytłumaczyć, jakie skutki mogłoby to przynieść? Załóżmy przyłączenie bieguna dodatniego do fazy a ujemnego do neutralnego.
    Wiem, że temat może wydawać się absurdalny, natomiast nie znalazłem nigdzie sensownej odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Po podłączeniu paneli fotowoltaicznych bezpośrednio do sieci energetycznej "odparują, struktura w panelach wykonana jest w technice półprzewodnikowej.
    EWENTUALNE PODŁĄCZENIE PANELI DO SIECI BYŁO BY SKRAJNĄ GŁUPOTĄ.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Jeśli to zrobi - to będzie bardzo kosztowna lekcja. I ciekawe efekty specjalne. Tylko paneli szkoda.
    Faza to nie +. Faza to potencjał względem ziemi dodatni lub ujemny i zmieniający się 100x na sekundę. Na fazie względem N masz +230V a po 10ms -230V. Jak po podłączeniu trafisz na dodatnią połówkę okresu to masz kilka ms spokoju a po zmianie połówki BUM - prąd zwarciowy połączenie szeregowe dwóch źródeł - tak jak byś akumulator do prostownika(zwykłego bez zabezpieczeń) odwrotnie podłączył.
    tak samo jak N to nie -(minus). N to część obwodu na potencjale ziemi.