Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeąłczanie przekaźnika DPDT 5V?

30 Cze 2020 12:47 213 5
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Chciałem zrobić prosty przełącznik oparty na przekaźniku DPDT o napięciu cewki 5V DC. Przełączenie przekaźnika byłoby uruchamiane za pomocą zwory/przełącznika 'SW' i sygnalizowane podwójną diodą o wspólnej anodzie (K1, A, K2).
    Znalazłem w necie schemat:
    Przeąłczanie przekaźnika DPDT 5V?Pre.png Download (56.14 kB)
    ale schemat (i elementy na schemacie) są dopasowane do napięcia cewki 24V DC (a nie 5V). Czy ten schemat (z wartościami elementów jak na schemacie) będzie również działał dla napięcia wejściowego 5V dc czy jednak trzeba dobrać inne wartości rezystorów? (może inne tranzystory)?
    Byłby wdzięczny gdyby ktoś mógłby zasymulować ten schemat (np w SPICE lub podobnym) i doradzić jakie wartości rezystorów wybrać.
    Dzięki,
    B
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Nie wiem, skąd się ludziom bierze mania stosowania wtórników emiterowych do przełączania.
    Mniej więcej takie coś:
    Rezystancja cewki przekaźnika co najmniej 50-60 om.
  • Poziom 43  
    Jeśli przekaźnik uruchamiasz zworą, to nie potrzeba pierwszego tranzystora.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Nie wiem, skąd się ludziom bierze mania stosowania wtórników emiterowych do przełączania.
    Mniej więcej takie coś:

Wielkie dzięki spróbuję:)
    Jako przekażnik mam:
    Omron G6K-2P-Y 5VDC
    Rezystancja cewki to około 235ohm. Będzie ok?

Dodano po 3 [minuty]:

jarek_lnx napisał:
    Jeśli przekaźnik uruchamiasz zworą, to nie potrzeba pierwszego tranzystora.

Dzięki poeksperymentuję.
  • Poziom 43  
    Gdybyś sterował przełącznikiem NO/NC nie potrzeba by nawet tranzystora Przeąłczanie przekaźnika DPDT 5V?
  • Poziom 9  
    portwein napisał:
    Mniej więcej takie coś:

Przetestowałem ten schemat. Działa. :)
    Trochę gimnastyki było bo miałem przygotowane miejsce pod elementy ze schematu z pierwszego postu. Musiałem ciąć 2 ścieżki (i szukować dwa razy w innych miejscach). Największym wyzwaniem było wstawienie BC817 w miejsce BC807: obróciłem tranzystor na drugą stronę przygiąłem w drugą stronę nóżki no i odpowiednio obróciłem.
    Przeąłczanie przekaźnika DPDT 5V?P11501..png Download (1.21 MB)
    Dzięki za pomoc!