Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Studia zaoczne czy dzienne Mechanika i Budowa Maszyn

30 Cze 2020 18:42 261 4
  • Poziom 2  
    Witam, skończyłem w tym roku technikum mechatroniczne, technika posiadam. Postawiłem sobie ważne pytanie odnośnie co dalej. Dostałem pracę w dużym zakładzie przemysłowym, co za tym idzie jest duże pole do popisu jeśli chodzi o karierę. Pracę tą zacząlem zaraz po napisaniu matury ( zacząłem 3 tydzien pracy). Pisze o tej pracy poneiważ zaproponowano mi od razu, że mogą mi dopłacać na studia 40%( wiem że wiąże się to z pewną umowa) jeśli wybiorę studia zaoczne, które coraz bardziej mnie przekonują. Chciałbym zadać więc pytanie ile mogę stracić tak na prawdę jeśli pójdę na studia zaoczne zamiast dziennych. Czy w ogóle nie brać pod uwage dziennych skoro mam taką możliowość dobrej pracy, w której będe mógl rozwijac sie lepiej niż tylko studiując na dziennych. Dołożę, że wybieram sie na Politechnikę Krakowską na Mechanikę i Budowę Maszyn
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 36  
    Oba sposoby ukończenia studiów skutkują otrzymaniem takiego samego dyplomu, który potwierdza te same kompetencje. Tryb dzienny powoduje "wyjęcie z życiorysu" dobrych kilku lat. I to w okresie szczególnie ważnym dla ludzi młodych, poszukujących wejścia w karierę. Studia zaoczne w tym przypadku umożliwiają równorzędny rozwój kariery zawodowej, zdobycie praktycznych umiejętności w zawodzie, stażu i pozycji w firmie... Do tego sprawą niebagatelna - skoro już zacząłeś pracę, to licznik emerytalny w ZUS zaczął pracować na Twoją korzyść. To tez warto brać pod uwagę w dzisiejszych trochę zwariowanych czasach! Skoro więc jeszcze pracodawca jest skłonny dołożyć się do edukacji, to chyba zdecydowanie się opłaca biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę.

Reasumując, po dziennych jesteś za kilka lat z dyplomem, ale bez praktyki i na początku zawodowej kariery. Po zaocznych, za lat kilka masz ten sam dyplom w ręce plus bogate doświadczenia, pozycję w firmie, staż pracy i w ZUS oraz bezdyskusyjnie lepszą pozycję na rynku pracy. A potencjalnych pracodawców raczej zupełnie nie interesuje co i jak skończyłeś, ale jakie masz kompetencje, co sobą reprezentujesz i jak wywiązujesz się z powierzonych obowiązków.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 2  
    Mobali napisał:
    A potencjalnych pracodawców raczej zupełnie nie interesuje co i jak skończyłeś, ale jakie masz kompetencje, co sobą reprezentujesz i jak wywiązujesz się z powierzonych obowiązków.

Myślę, że własnie to zdanie przeważy, że pójde na studia zaoczne. Jeśli w rzeczywistosci na prawdę tak to wygląda, że potencjalny pracodawca nie patrzy zbyt szczególnie na to co się ukończyło ale na doświadczenie to wybór rzeczywiscie jest prosty. Patrząc na poważne oferty pracy zauważyłem, że nie ma co szukać bez doświadczenia więc rzeczywiście jest to przeważające. Zaś taki ZUS i finanse będzie tylko dodawało temu urok.
    Dziekuje bardzo za pomoc !
  • Poziom 36  
    j00 napisał:
    ...że potencjalny pracodawca nie patrzy zbyt szczególnie na to co się ukończyło ale na doświadczenie to wybór rzeczywiscie jest prosty
    Na kierunkach typowo humanistycznych, tryb nauki czy wybrana uczelnia mogą mieć największe znaczenie. W szczególnych przypadkach nawet wykładana "szkoła" wiedzy czy prowadzący profesor staje się istotnym wyznacznikiem przyszłej kariery. Jednak na kierunkach technicznych znacznie istotniejsza jest zdolność przyswajania wiedzy praktycznej i zdobywane doświadczenie, a sama teoria bez umiejętności jej wdrożenia w projekt jest praktycznie nic nie warta. W tej dziedzinie to zdobyte w przemyśle doświadczenie będzie więc najcenniejszym dodatkiem do dyplomu. Bez względu na to, czy uzyskanego zaocznie czy też w trybie dziennym.
  • Admin Sekcji Początkujący
    Pytanie, na które znasz odpowiedź tylko Ty brzmi: Dlaczego chcę studiować?
    Po ukończeniu studiów otwierają się nowe możliwości i można przejść na drugą stronę barykady. Zamiast używać, serwisować, poprawiać, masz możliwość projektować i decydować.
    Praktyka w zawodzie jest cenna, jeżeli wpisuje się w Twoją ścieżkę kariery zawodowej. Jeżeli praca jest w innym obszarze, w innym zakresie, to nie zawsze pomaga, ponieważ człowiek wpada w pewne schematy działania, a to utrudnia zmiany i wykorzytanie potencjału.
    Na studiach zaocznych wcale nie jest tak słodko. Będziesz musiał pogodzić pracę zawodową z realizacją programu studiów. To jest duże obciążenie i możesz nigdy tych studiów nie ukończyć. Z dziennymi jest podobnie, ale ryzyko trochę mniejsze. ;) Porozmawiaj z tym, którzy skończyli. Pracuję z ludźmi, którzy studiowali dziennie i zaocznie. Wbrew pozorom są istotne różnice w tym jak podchodzą do problemów projektowych.
    Jeżeli firma wspiera chęć podnoszenia kwalifikacji, to super. Warto skorzystać, jeżeli nie ogranicza to Twoich planów i jest zgodne z tym co chcesz robić.
    A na ZUS nie liczyłbym. Jak będziesz szedł na emeryturę, to ZUS już będzie wspomnieniem. Ale to tylko moja opinia. :)