Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja

TechEkspert 30 Cze 2020 20:04 2835 11
 • Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja
  W materiale znajdziecie opis oraz nagranie wideo z testami instalacyjnych przekaźników nadzorczych udostępnionych przez Relpol. Testowane przekaźniki pozwalają na nadzorowanie napięcia, prądu oraz temperatury. W niewielkiej obudowie montowanej na szynę udało się zmieścić wiele interesujących funkcjonalności. Wspólną cechą przekaźników nadzorczych są wyprowadzone styki NO/NC przekaźnika, który zostaje przełączony po przekroczeniu ustawionego progu przez monitorowany parametr. Portfolio urządzeń znajdziecie na stronie producenta w dziale Przekaźniki nadzorcze w obudowach instalacyjnych. Każdy z testowanych przekaźników nadzorczych posiada skróconą instrukcję użytkowania umieszczoną na boku obudowy, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Obszerna instrukcja dołączona jest w pudełku oraz dostępna w pliku PDF na stronie producenta.

  Zaczynamy od przekaźnika nadzorującego napięcie sieci trójfazowej z serii RPN. Do testów otrzymaliśmy model RPN-1VFR-A400, który wykrywa zanik napięcia, niewłaściwą kolejność faz, asymetrię napięć (możliwa jest regulacja czułości reakcji na asymetrię lub wyłączenie nadzoru asymetrii). Urządzenie dysponuje przełączanymi stykami NO/NC 12A/250VAC, dzięki czemu możemy sterować, np. przekaźnikiem lub stycznikiem z zestawem styków dla odbiorników trójfazowych. Wykorzystanie tego przekaźnika nadzorczego to np. prosty sposób na zabezpieczenie trójfazowego silnika indukcyjnego.

  Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja

  Poniżej materiał wideo o wszystkich testowanych przekaźnikach nadzorczych:

  Link


  Jednofazowy napięciowy przekaźnik nadzorczy MR-EU1W1P posiada dwie funkcje: "U" - wykrywanie zbyt niskiego napięcia, oraz "W" - nadzór czy napięcie znajduje się w określonym oknie wartości min.-max. Dla funkcji "W", jeżeli ustawimy okno nieprawidłowo (np. max. na 80%, a min. na 90%) urządzenie sygnalizuje błąd migając naprzemiennie diodami. Dla funkcji "U" regulacja min. określa dolny próg napięcia zadziałania, natomiast regulator max. określa wartość powrotu (histereza). Przekaźnik może nadzorować napięcie 230VAC, lub 24VAC, lub 24VDC. Styki przekaźnika posiadają obciążalność 5A 250V (to mniej niż w serii RPN, gdzie mamy do dyspozycji 12A 250V).

  Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja

  Wracamy do serii RPN. Jednofazowy wielofunkcyjny przekaźnik nadzorczy prądowy RPN-1A05-A230 umożliwia kontrolę prądu przepływającego przez odbiornik. Do testów otrzymaliśmy wersję 0,5A, dostępne są wersje 1A, 2A, 5A, 8A, 16A. Przekaźnik umożliwia ustawienie prądu minimalnego (5-95%), prądu maksymalnego (10-100%), opóźnienia zadziałania (0,5s-20s oraz wyłączenie opóźnienia). Do wyboru mamy 6 funkcji:
  "OD" - wykrycie przekroczenia ustawionego prądu i reakcja po ustawionym czasie,
  "OD+L" - funkcja "OD" i zatrzaśnięcie stanu alarmu (powrót do pracy wymaga odłączenia i załączenia zasilania przekaźnika),
  "UD" - wykrywanie spadku wartości prądu odbiornika poniżej nastawionej wartości,
  "UD+L" (zatrzaśnięcie stanu alarmu),
  "WD" - wartość prądu odbiornika musi znajdować się w zakresie nastaw min.-max.,
  "WD+L" (zatrzaśnięcie stanu alarmu).
  Zwróćcie uwagę na możliwości przeciążania przekaźników podczas ich doboru, np. wersja 1A posiada zdolność przeciążeniową 4A, natomiast wersję 16A można przeciążyć do 20A. Styki przekaźnika nadzorczego posiadają obciążalność 12A 250VAC.

  Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja

  Jakie widzicie typowe zastosowania dla funkcji przekaźników nadzoru prądu z tej grupy?
  Dla mnie funkcje +L są dobre w sytuacjach, gdzie każda wykryta anomalia powinna powodować interwencję zespołu utrzymania. Funkcja wykrywania nadmiernego prądu OD to dla mnie typowa ochrona lub sygnalizacja przeciążenia. Opóźnienie pozwala zmniejszyć ilość fałszywych alarmów, np. przy rozruchu. Wykrywanie spadku prądu UD wykorzystałbym przy wykrywaniu i sygnalizacji, np. przepalenia grzałki. Sprawdzanie, czy wartość prądu znajduje się w określonym oknie WD to możliwość kontroli parametrów pracy. Jeżeli prąd będzie zbyt mały, to znaczy, że brak znamionowego obciążenia roboczego. Jeżeli pojawi się zbyt duży prąd, to znaczy, że pojawiło się jakieś dodatkowe obciążenie. Jakie są Wasze pomysły na wykorzystanie i praktykę z tego typu przekaźnikami nadzorczymi?

  Przekaźnik nadzorczy temperatury silnika RPN-1TMP-A230 współpracuje z elementem PTC (lub szeregowo połączonymi elementami PTC). Termistory PTC znajdują się zwykle wewnątrz silników i ich rezystancja gwałtownie rośnie, gdy temperatura przekracza określony poziom. Przekaźnik nadzorczy dodatkowo wykrywa przerwę w obwodzie czujnika PTC oraz zwarcie na linii T1-T2, co zwiększa niezawodność wykrywania przegrzania. Gdy rezystancja czujnika zbliża się do wartości granicznej, czerwony LED zaczyna pulsować. Gdy silnik ostygnie, przekaźnik można zresetować przyciskiem na obudowie lub przyciskiem podłączonym do zacisków R1-R2. Wytrzymałość styków przekaźnika wynosi 12A 250VAC - to wystarczy z zapasem do wysterowania np. stycznika odbiornika trójfazowego.

  Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja

  W jakich aplikacjach zwykle wykorzystujecie przekaźniki nadzorcze?

  Według mnie instalacyjne przekaźniki nadzorcze to kompaktowe urządzenia, które nadzorując parametry zasilania i pracy odbiornika pozwalają łatwo wdrożyć sygnalizację i ochronę przed niekorzystnymi warunkami. Niewielkie wymiary obudowy typowe dla elektromechanicznych zabezpieczeń nadprądowych stawiały pewnie spore wyzwanie dla projektantów, aby zmieścić wewnątrz wielofunkcyjną i niezawodną elektronikę.

  Przekaźniki nadzorcze instalacyjne od Relpol - test, recenzja

  [Artykuł sponsorowany]

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  TechEkspert
  Redaktor
  Offline 
  W moich materiałach znajdziecie testy i prezentacje sprzętu elektronicznego, modułów, sprzętu pomiarowego, eksperymenty. Interesuje mnie elektronika cyfrowa, cyfrowe przetwarzanie sygnałów, transmisje cyfrowe przewodowe i bezprzewodowe, kryptografia, IT a szczególnie LAN/WAN i systemy przechowywania i przetwarzania danych.
  Specjalizuje się w: elektronika, mikrokontrolery, rozwiązania it
  TechEkspert napisał 3066 postów o ocenie 2211, pomógł 8 razy. Jest z nami od 2014 roku.
 • AdexAdex
 • #2
  oskar777

  Poziom 26  
  Ciekawe czy da się to wykorzystać w instalacjach solarnych by przy zbyt wysokim napięciu z invertera odłączało go od sieci?
 • AdexAdex
 • #3
  bambus94
  Poziom 23  
  Przecież taki system jest w praktycznie każdym inverterze solarnym. Jak go nie ma to widocznie jakaś bieda edytion.
 • #4
  sigwa18
  Poziom 34  
  Raczej do załączania grzałki przy określonym prądzie z inwertera. Do zabezpieczenia przekroczenia wartości napięcia używałem przekaźników nadzorczych napięciowych. Inwerter miał granicę na 260 V a przy 253 V załączałem grzałkę 2 kW. Co obniżało napięcie w sieci odłączenie grzałki następowało po spadku napięcia do 240V. Układ był zrealizowany na dwóch przekaźnikach nadzorczych napięciowych i styczniku. Ograniczał wyłączenia falownika związane z przekroczeniem 260 V (instalalacja PV 4 kW 1f). Urządzenie obecnie jest zastąpione przekaźnikiem nadzorczy prądowym (przy min. 10 A z inwertera załącza grzałkę) bo sieć została poprawiona i już nie ma takich spadków ani skoków napięcia i układ z przekaźnikami napięciowymi nie działał poprawnie (teraz max 245 V przy pełnej mocy instalacji).
 • #5
  TechEkspert
  Redaktor
  Czy ta grzałka pozwalała na gromadzenie energii? np. ogrzewanie wody w bojlerze albo powietrza i ogrzewania pomieszczeń?
  Jeżeli tak, to co działo się gdy zgromadzonej energii było zbyt wiele? (np. osiągnięcie przez wodę w bojlerze określonego poziomu temperatury).
 • #6
  sigwa18
  Poziom 34  
  No nic termostat wyłączał grzałkę i tak jest też teraz dlatego też został zamontowany bojler 300 litrów i dodatkowo ocieplony. Tyle że teraz pcha energię w sieć a przed modernizacją napiecie rosło i wyłączał sie inwerter. Ale 300 litrów nagrzać do 70 C grzałka 2 kW nie jest szybko więc taka sytuacja nie zdarzała się czesto tym bardziej ze ustawiana była i jest zmywarka np na 10 a pralka zaraz startije po niej o 13 tak by zurzyć jak najwiecej na miejscu i nie tracić na przeliczniku 0.8 praz płacić dodatkowo za przesył.
 • #7
  epoxer
  Poziom 13  
  Bardzo fajnie, że Polacy robią takie przekaźniki. Jednak szkoda, że tak późno i ciekawe jak z ich "pływaniem".

  Kiedyś w firmie używaliśmy BA9054 takie pomarańczowe... pływały strasznie... nastawy zrobione na 114V przełączały
  przy 116V, a innym razem przy 112V.

  Obecnie firma używa Siemens Sirius 3ug4633 i spisują się znakomicie.
  Przekaźniki stosowane są do ładowania baterii akumulatorów 110V w systemie awaryjnego zasilania maszyny.


  Mam nadzieję, że w Relpol wszystko działa jak należy.
 • #8
  TechEkspert
  Redaktor
  Podczas prób nie zauważyłem takiego "falowania" natomiast dość wyraźnie działała histereza i zapobiegała zbędnym przełączeniom.
  Czy podejrzewasz co mogło mieć wpływ na opisaną niestabilność, np. temperatura?
 • #10
  epoxer
  Poziom 13  
  TechEkspert napisał:

  Czy podejrzewasz co mogło mieć wpływ na opisaną niestabilność, np. temperatura?


  Nie dane było mi zbadać tematu...
  Dostaliśmy konkretne polecenie zmieniamy i tyle.
 • #11
  TechEkspert
  Redaktor
  Pomysł na przekaźnik kontrola faz+asymetria+ptc jest dobry, potrzebujemy:
  -2 zaciski na element PTC
  -4 zaciski na 3L+N
  -2 zaciski na przycisk reset
  -2 lub 3 zaciski na wyjście przekaźnika

  To daje 10-11 zacisków, da się zrobić, mimo że gęstość podłączenia przewodów będzie spora.
 • #12
  mychaj
  Poziom 31  
  upychają 9 w czasówkach uniwesalnych...jest moc.
  bardzo mi się podoba pomysł resetu...
  to częsty problem w maszynach które serwisuje - jeżeli sterownik nie ma pamięci dedykowanych błędów to ciężko zlokalizować przyczynę zatrzymania...a zasilaniem bywa różnie...a tak od razu mam blokadę z aparatu i wiem gdzie szukać lub czego się spodziewać.