Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD GRUNDIG V101 - Po wymianie lasera nie czyta płyt

30 Cze 2020 20:19 192 15
  • Poziom 3  
    Witam. Wiem , że takie tematy były już na forum.
    Posiadam odtwarzacz CD GRUNDIG V101. Odtwarzacz nie czytał poprawnie czyt. Czasem czytał wszystkie utwory , czasem nie czytał pierwszego utworu przy innej płycie nie czytał ostatnich utworów. Wymieniłem laser KSS 210 A...jest tak samo. Na początku czytał płyte. Potem już nic. NO DISC. Zworkę usunąłem, ale jest gorzej niż było. Też szuflada otwiera się i od razu zamyka, trzeba szybko płytę włorzyć bo klapa się zamyka. Proszę o pomoc.

• Poziom 43  
    jasiek2583 napisał:
    Na początku czytał płyte. Potem już nic. NO DISC. Zworkę usunąłem

Przed czy po użyciu?
    Gdzie nabywałeś KSS? Ja od skośnych braci nabyłem trzy "podobno oryginały" i z moją Fonicą żaden nie działał prawidłowo.
  • Poziom 3  
    Kupiłem na amazon.es za 12€ ....przypuszczalnie też od skośnych braci. Teraz to wszystko od nich jest. Ale ogólnie opinie dobre na amazon. Jeżeli „nowy laser” jest sprawny to co jest nie tak? Jeżeli bym wsadził spowrotem „stary laser” i byłoby to samo? Co może być nie tak ?
  • Poziom 43  
    sosarek napisał:
    Wypoziomowany prawidłowo,
    210'ka to nie laser DVD. Jego się nie poziomuje, nawet nie ma takiej możliwości. Poza tym jeśli laser jest sprawny (ale zakładając, ze elektronika również) MUSI wystartować od kopa. Jak nie startuje, zacina się, czy przeskakuje , albo długo szuka - laser do du...żego kosza z napisem "Utylizacja urządzeń elektronicznych" i tyle. 210 oryginalnej nie kupisz - nie ważne cy e-bay czy allli czy jakiś sklep. To wszystko to chińskie lasery bez żadnej kontroli - innymi słowy możesz trafić na dobry, raz na 10. Tak samo 240'ki - niby "Nowe", niby " Leżaki" a to chiński produkt robiony "na wzór i podobieństwo" (czasem lepiej czasem gorzej) oryginalnego.
    A jak już koniecznie trzeba kupić - to szukaj sklepu (najlepiej stacjonarnego) z dobrą opinią i w razie czego reklamuj. Ja np. w ten sposób (jakieś 4 lata temu) trzy razy reklamowałem jakiegoś SF101 zanim trafiłem na sprawny na tyle żeby mógł zostać w CD. Pierwszy nie widział nawet płyty, reszta albo długo szukała TOC'a albo się cięła. O "Oryginalnych" Thompsonach nawet nie mówię, - cztery razy wymieniałem wszystko (czy aby nie elektronika) sprawdzałem i żaden nie ruszył. W końcu zostawiłem stary ten co był, bo tylko on jeden jakoś jeszcze działał. Klient co prawda nie zapłacił ani grosza, ale ja w plecy byłem. Niepotrzebnie się zgodziłem na naprawę; okazuje się, ze te lasery są najbardziej wadliwe ze wszystkich jakie są w ogóle. Żadnych TK się nie wymienia a od razu złomuje razem z radiem (przeważnie były w jakichś jamnikach i mikro wieżach budżetowych.

Tu zresztą coś jest na temat laserów i ich sprawdzania:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html
  • Poziom 3  
    A jeśli zmienię laser na stary. Ten co był i będzie tak samo? Tak samo źle? I dlaczego kieszeń się otwiera i od razu zamyka? Gdy zamontowałem nowy laser to czytał mi tak jak stary...potem po kilku próbach nie czytał już wogóle.
  • Poziom 43  
    jasiek2583 napisał:
    dlaczego kieszeń się otwiera i od razu zamyka?
    Bo mikroswitch krańcowy tacki/szuflady zaśniedział i nie zwiera odpowiednio, albo pasek napędu szuflady się ślizga i nie podnosi mechaniki lasera do "grzybka" (talerzyka dociskającego płytę). Innej możliwości nie widzę.
    jasiek2583 napisał:
    A jeśli zmienię laser na stary. Ten co był i będzie tak samo? Tak samo źle?
    Tak samo źle jak przed wymianą czy tak samo źle jak na tym nowym?
    Jak to pierwsze - sprawdź czy nie ma jakichś przerw w połączeniach laser = płyta elektroniki. Jak druga opcja - sprawdź czy żaden z kondensatorów na płycie nie stracił pojemności (nie wylał).

Dodano po 3 [minuty]:

jasiek2583 napisał:
    Gdy zamontowałem nowy laser to czytał mi tak jak stary...potem po kilku próbach nie czytał już wogóle.
    Bo szmelc. Jak pisałem - nikt nie sprawdza czy laser jaki chińczyk złożył działa poprawnie, jak w ogóle świeci, to idzie na handel (czasem nawet i świecić nie potrafi...). Słaba emisja, albo złe ogniskowanie kolimatora, albo w ogóle do niczego.
  • Poziom 3  
    Ok. Będę próbował. Z góry dzięki.
  • Poziom 43  
    P.S.
    Zwrorkę można zdjąć dopiero po podłączeniu przewodów z płyty do główki lasera. Jeżeli zdjąłeś przed ich podłączeniem a np. miałeś na sobie spory ładunek elektrostatyczny, albo lutownica miała przebicie - duża szansa że dioda laserowa poszła się wietrzyć.
  • Poziom 3  
    Nie. Nie. Zworke zdjąłem po podłączeniu przewodów. Na samym końcu.
  • Poziom 43  
    jasiek2583 napisał:
    Zworke zdjąłem po podłączeniu przewodów. Na samym końcu.
    Czyli albo laser albo wspomniane wyżej uszkodzenie kondensatorów - sprawdź je pod kątem ESR i pojemności.
  • Poziom 3  
    Witam. Wyczyściłem styk..teraz tacka/szuflada wysuwa się poprawnie( jak na razie). Laser czyta ale tak jak poprzedni „stary laser”. Np. płytę 40 minut czyta bez problemu aż do ostatniego utworu...laser zaczyna hałasować i pokazuje ilość utworów i totalny czas płyty. Zaś z innej płyty prawie 80 minut nie czyta pierwszego otworu y z końcowym ma problem. Tak samo robił stary laser. Kondensatorów elektrolitycznych nie mogę sprawdzić w mierniku nie mam funkcji „F”...i nie mam testera do elektrolitów.
    Czyli laser ponownie do wymiany? I kondensatory ?
  • Poziom 43  
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1620437.html - Czytałeś?
    Często kłopot z odczytem ostaniach ścieżek wynikać może z wyrobionego łożyska silnika spindle. Łatwo to sprawdzić - "bicie" krawędzi płyty nie powinno być praktycznie zauważalne. Początek - jeśli TOC (zawartość płyty) jest czytana prawidłowo to nie widzę powodu by nie chciał czytać pierwszego utworu. Może płyta uszkodzona, miałem kiedyś taką, z uszkodzonym nagraniem (fabrycznie) - poza tym jednym kawałkiem wszystkie pozostałe czytane były idealnie.
  • Poziom 3  
    Sprawdzałem wiele płyt oryginalnych. Tych krótkich po 40 minut i tych dłuższych 60-70 minut. Ma problem z odczytem ostatnich utworów. Jeśli od 1 utworu naciskam NEXT na kolejne utwory to idzie bez problemu aż do końcowych utworów. Czyta wolniej i jak mam szczęście to załapie. Ale jak odrazu wybiorę końcowe utwory to próbuje odczytać i nic. Wyświetla się ilość utworów , czas totalny i nic. Karetka(sanki, wózek) ...do regulacji? Można to jakoś wyregulować? Tak. Czytałem artykuł. Regulacja karetki? Wymiana silniczka?
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Często kłopot z odczytem ostaniach ścieżek wynikać może z wyrobionego łożyska silnika spindle. Łatwo to sprawdzić - "bicie" krawędzi płyty nie powinno być praktycznie zauważalne.
    ??? To co piszesz może wskazywać na dwie rzeczy = albo bicie płyty, albo laser do wymiany. Tam nie ma nic do regulowania. Każdy sprawny laser po wstawieniu do sprawnego CD (sprawnej elektroniki) MUSI działać "od kopa".
  • Poziom 3  
    Witam. Czyli pozostaje mi kupić nowy laser z mechanizmem.
    Nic. Będę próbował.
    Wszystkim dziękuję za pomoc.