Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300

30 Cze 2020 21:32 99 4
 • Poziom 12  
  Witam,
  proszę o pomoc w doborze wymiarów instalacyjnych siłowników Genius G-bat 300. Jeśli wymiary instalacyjne A i B dobiorę zgodnie ze wszystkimi wytycznymi z instrukcji to siłownik bardzo wystaje poza słupek uniemożliwiając otwarcie do środka bramy znajdującej się obok. W tym przypadku muszę dospawać element mocujący uchwyt siłownika 70 mm poza krawędź słupka. Jeśli bardzo zwiększę różnicę pomiędzy wymiarami A i B to siłownik tylko 20 mm wystaje poza słupek umożliwiając otwarcie bramy obok. Jednak w drugim przypadku różnica między wymiarami A i B wynosi aż 140 mm. Instrukcja zaleca aby ta różnica nie była większa niż 40 mm ponieważ spowoduje to odchylenia prędkości ruchu skrzydeł przy otwieraniu i zamykaniu. Czy przy takiej dużej różnicy pomiędzy wymiarami A i B brama będzie otwierać się prawidłowo? Ewentualnie proszę o sugestie jak dobrać wymiary montażowe aby siłownik jak najmniej wystawał poza słupek a pracował prawidłowo.
  Załączam zdjęcia słupka, schematy słupka z naniesionymi wymiarami A i B (i innymi) zgodnie z wymogami instrukcji oraz tak dobrane aby siłownik wystawał poza słupek jak najmniej.

  Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

  Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300 Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300 Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300 Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300 Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300 Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Dlaczego w drugim przypadku (zilustrowanym na pierwszym rysunku) wywaliłeś wspornik na 15 cm (no i A wyszło aż 21cm)?
  Zakładając że w tym przypadku wysunięcie blachy mocującej uchwyt jest wystarczające - zrób hybrydę obu rozwiązań - tzn zachowaj takie wysunięcie - obracając i podpiłowując uchwyt (tak, aby otwór znalazł się po lewej od słupka) dla sztucznego zwiększenia B. Powinieneś ugrać jeszcze ze 3 cm i B zrobi się ok. 100mm - już akceptowalne.
  Wspornik maksymalnie skróć (ale tylko na tyle - coby siłownik na zamknięciu bokiem nie wchodził w słupek) - i to zredukuje ci wymiar A do książkowych okolic 120-130 mm.

  Rożnica wymiarów zbliżona do 30 mm nie będzie już rażąca przy pracy bramy.

  Poniżej ogólny kierunek zmian (nieco naciągane ale na żywym odganizmie dopasujesz):

  Wymiary instalacyjne siłowników Genius G-bat 300
 • Poziom 12  
  Z góry dziękuję za sugestię.

  >Dlaczego w drugim przypadku (zilustrowanym na pierwszym rysunku) wywaliłeś wspornik na 15 cm (no i A wyszło aż 21cm)?

  Chodziło mi o to aby suma wymiarów A i B była tylko nieznacznie niższa od 300 mm ponieważ skrzydła bram mogą fizycznie otwierać się tylko o kąt około 100°. Wstępnie chciałem tak dobrać wartości A i B aby ich suma była w granicach proponowanych przez Ciebie a maksymalny kąt otwarcia skrzydeł był większy (i tak będę przykręcał odbojniki) jednak w tym przypadku wymiar D staje się większy niż zalecana wartość w instrukcji. Czy zbyt duża wartość wymiaru D w porównaniu z wytycznymi instrukcji niekorzystnie wpłynie na funkcjonowanie siłowników?

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Co do tej sumy C - z racji możliwych do uzyskania wymiarów Na Pewno będzie ona mniejsza od 300, więc nie dąż do niej niewolniczo (zwłaszcza że masz odboje i nie trzeba się liczyć z krańcami ruchu samego siłownika) tylko staraj zachować w miarę możliwości A podobne do B no i oba wymiary największe jak się da.

  D razem z Z wstępnie informuje o możliwości kolizji siłownika ze słupkiem na zamknięciu - ale to tylko spore przybliżenia. Prawdę, czy przy danych wymiarach monażowych siłownik oprze się o słupek - powie ci tylko próbny fizyczny montaż na słupku (albo bardzo dokładny rysunek w skali z wrysowanym dokładnym graficznym rzutem z góry samego siłownika).
 • Poziom 12  
  Jeszcze raz dziękuję za pomoc. Twój post rozwiał moje wątpliwości i nakierował na co zwrócić uwagę.

  ---
  Pozdrawiam