Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Przekrój przewodu do płyty indukcyjnej a prawo.

30 Cze 2020 22:22 351 12
  • Poziom 15  
    Dzień dobry.

Z racji zakupu nowego lokum przy wstępnych oględzinach stwierdziłem że obwód który jest przeznaczony do kuchenki indukcyjnej jest wykonany przewodem 5x2.5mm², czyli przy płycie powiedzmy 7500W wychodzi na styk.

Deweloper robi problem aby ów przewód wymienić na minimum 4mm².

Zastanawia mnie czy aby taki przewód w perspektywie kilkuletniej pracy nie będzie stanowił zagrożenia pożarowego oraz czy np ubezpieczyciel nie podniesie tej kwestii w przypadku pożaru.

Czy są jakieś przepisy na które mógłbym ewentualnie się powołać aby ów zmiana została dokonana?

Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Jedyne, co możesz zrobić, to obliczyć maksymalny prąd roboczy i spadek napięcia. Jeżeli wartości wyjdą niekorzystne, możesz się na nie powołać. Ale coś mi się wydaje, że wyniki spokojnie mieszczą się w normie. Przy zasilaniu dwufazowym obciążenie to ok. 16 A, więc przekrój 2,5 mm² wystarczy. Spadek napięcia wyjdzie ok. (1-2)%. Więc deweloper ma podstawy do zakwestionowania wniosku o zwiększenie przekroju przewodu.
  • Specjalista elektryk
    Hetii napisał:
    Zastanawia mnie czy aby taki przewód w perspektywie kilkuletniej pracy nie będzie stanowił zagrożenia pożarowego oraz czy np ubezpieczyciel nie podniesie tej kwestii w przypadku pożaru.

K_B napisał:
    Ale coś mi się wydaje, że wyniki spokojnie mieszczą się w normie. Przy zasilaniu dwufazowym obciążenie to ok. 16 A, więc przekrój 2,5 mm² wystarczy. Spadek napięcia wyjdzie ok. (1-2)%. Więc deweloper ma podstawy do zakwestionowania wniosku o zwiększenie przekroju przewodu.

Dokładnie.
  • Poziom 17  
    Czemu nie kwestionujesz przewodów pod gniazda 230V w całym mieszkaniu? Tam też są/powinny być przewody 2,5mm^2 i też są zabezpieczone (powinny być) takim samym zabezpieczeniem co indukcja czyli B16.
    Swoją drogą ludzie jak już widzą obciążenie na poziomie 7kW to myślą że nie wiadomo jaki gruby musi być przewód zapominając o tym że tam są 3f (2f dla indukcji) a nie 1f.
    Kolejna kwestia to indukcja jest stacjonarnym urządzeniem i nic innego nie podłączysz pod jej zabezpieczenie przez przypadek. Do gniazd ogólnych pod jedno zabezpieczenie możesz podłączyć przez nieuwagę 2 farelki po 2kW. Czemu się nie czepiasz, że na jednej fazie będzie 4kW i przekrój tobie nie przeszkadza. B16 nie zadziała przy 16,1A. Przy 18A też od razu nie zadziała i wszystko jest zgodne z prawem i fizyką.
    Mowisz, że chciałbyś minimum 4mm^2 czyli równie dobrze 6mm^2? Tylko napisz dlaczego tak chcesz. Poczytaj sobie w internecie o obwodach 3f i o prądzie jaki płynie w przewodzie N. Pewnie dlatego chcesz mieć grubszy przewód? Dodaj sobie wektorowo prądy to się przekonasz czemu 2,5mm^2 wystarcza.
  • Poziom 39  
    Hetii napisał:

Czy są jakieś przepisy na które mógłbym ewentualnie się powołać aby ów zmiana została dokonana

Przepis jest prosty... Skoro chcesz obwód o większym przekroju to szukasz elektryka, zlecasz mu wykonanie nowego obwodu on otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę i sprawa zakończona.

Za chwilę przytargasz silnik 15kW do garażu i będziesz kwestionował obwód gniazda że za mały.
  • Poziom 21  
    Hetii napisał:
    Deweloper robi problem

W developerce większość rzeczy robiona jest na styk i po taniości. Ograniczniki przepięć made in china na sztukę, albo wcale. Więźba dachowa, ścianki itd.
    Jak dev da 4mm2, grubszą rurę, blachę, parę krokwi więcej, zatrudni Polaków na umowę o pracę, to się okaże, że 1m2 kosztuje nie 4000 tylko 4300. Pójdziesz do kogoś innego.
    Deweloper to nie instytucja non-profit. Prowadzi firmę po to, aby dorabiać jego i jego rodzinę.
    Konrad.
  • Poziom 25  
    Kuchnia indukcyjna zasilona przewodem 2.5mm2 to rozwiązanie jak najbardziej poprawne. Mam taką do wglądu. Przygotowała przyjęcia na chrzciny, komunię, parapetówkę. Mało tego. Z trzeciej fazy wydzielony jest obwód na piekarnik. Nawet lekko ciepły się przewód nie zrobił. Bardziej bym się przejmował jakością użytych przewodów. Ale to już inny temat. Podpinać kuchnię i grzać! Smacznego.
  • Poziom 15  
    KonradGatek napisał:
    W developerce większość rzeczy robiona jest na styk i po taniości.

I to właśnie na "styk i po taniości" mnie irytuje.

Wydając nie mała kwotę na zakup nieruchomości, uważam że nie zawsze warto iść tą drogą kosztem przerzucenia na inwestora ewentualnych zmian projektowych.

Wiadomo deweloper też jest firmą i jak każda firma dąży do maksymalizacji zysków, ale gdzieś jakaś granica powinna istnieć tak aby nabywca spał spokojnie.

Wracając do problemu przewodu, wielokrotnie widziałem różne gniazda, czy też puszki łączeniowe w których były podłączone urządzenia mniejszej mocy, jak np bojler.
    Z czasem takie przewody potrafią wyglądać na nieźle przegrzane, a same gniazda wręcz upalone.

A tak od strony czysto użytkowej, wybierając płytę wolał bym mieć dowolność co do modelu.

Póki co zostanie tak jak jest.
  • Poziom 39  
    Hetii napisał:
    Przewód prawidłowy i niech sie kolega nie czepia dewelopera.
  • Poziom 25  
    Upal płytą indukcyjną przewód 2.5mm2.
    Prędzej garki popalisz. Deweloperka ma to do siebie, że szuka się maksymalizacji zysków, ale wszystko jest robione zgodnie z projektem. Może aparaty po taniości (ale to nie zawsze) w przeciwieństwie do budownictwa indywidualnego. Czego mamy przykłady na forum. Ile jest tematów lipnych instalacji i radosnych twórczości instalatorów w deweloperce na forum, a ile z mieszkań prywatnych?
  • Poziom 14  
    Hetii napisał:
    Wracając do problemu przewodu, wielokrotnie widziałem różne gniazda, czy też puszki łączeniowe w których były podłączone urządzenia mniejszej mocy, jak np bojler.
    Z czasem takie przewody potrafią wyglądać na nieźle przegrzane, a same gniazda wręcz upalone.

To nie wina przewodu ani gniazda, że ktoś użytkuje je niezgodnie z przeznaczeniem. Odbiorniki dużej mocy powinny być zasilane z osobnych obwodów i nie należy przyłączać do nich nic innego. Jeżeli zignorujemy tę zasadę, to i w obwodach oświetleniowych powinny być stosowane przewody 3x6, ba! 5x6, bo ktoś jeszcze zechce zasilać z nich przepływowy ogrzewacz wody.

W przedstawionej sytuacji przewód 5x2,5 wystarczy.
  • Poziom 17  
    Hetii napisał:

Wydając nie mała kwotę na zakup nieruchomości, uważam że nie zawsze warto iść tą drogą kosztem przerzucenia na inwestora ewentualnych zmian projektowych.

Wiadomo deweloper też jest firmą i jak każda firma dąży do maksymalizacji zysków, ale gdzieś jakaś granica powinna istnieć tak aby nabywca spał spokojnie.

A tak od strony czysto użytkowej, wybierając płytę wolał bym mieć dowolność co do modelu.

Chyba wszystkie płyty do użytku domowego wymagają zasilania 2f zabezpieczone zabezpieczeniem B16. W czym masz problem? Uważasz, że przewód o przekroju 2,5mm^2 nie jest w stanie przenieść prądu 16A?
    Już wyżej pisałem. Czemu się nie czepiasz przewodów 2,5mm^2 w obwodach gniazd zabezpieczonych B16? W tych obwodach może być większy prąd niż w płycie. Poza tym płyta na pełnej mocy robi węgiel z potrawy.
    Chcesz mieć przewymiarowane przewody? Masz do tego pełne prawo, nie niesie to za sobą niebezpieczeństwa, tylko czemu chcesz obciążać kosztami dewelopera?
  • Poziom 15  
    Instalacja pozostanie bez zmian, a sam temat uważam za wyczerpany.
    Dziękuję za porady.