Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki Router do domu wiele urządzeń

30 Cze 2020 23:49 234 15
  • Poziom 2  
    Poszukuje Router do domu jednorodzinnego. Na chwilę obecną koncentruję się tylko na połączeniach kablowych, w przyszłości będą dołożone AP. Do domu internet doprowadzony jest złączem światłowodowym(Router operatora ale będzie możliwość podpięcia bezpośrednio do własnego). Urządzenia to 2 komputery stacjonarne, 6 Kamer IP, rejestrator, ogrzewanie, wentylacja, alarm, dekodery polsat, netflix, dojdą ze 2 AP i kilka telefonów które będą się łączyć. W sumie potrzebuje jakieś 16 portów. Jestem obcykany w konfiguracji mikrotik ponieważ mam już styczność od jakiś 8 lat z routerem w firmie. Zastanawiam się pomiędzy:

Mikrotik RB4011iGS+RM i do tego jakiś switch/router z poe+ dla kamer IP

Ubiquiti ER-12 plus router/switch poe+ dla kamer IP

Ubiquiti US-16-150W tu już wszystko wbudowane

Jak konfiguruje się sprzęt Ubiquiti? Czy jest to tak rozbudowane jak Mikrotik czy łatwiejsze?
  • Poziom 29  
    Mikrotik nie jest dość prosty w konfiguracji bo tam jednak używa się konsoli, natomiast w Ubiquity masz panel kontrolny dostępny przez www, dość dużo tutoriali jest na youtubie:
    https://www.youtube.com/watch?v=mXa6D8iPpWI
    https://www.youtube.com/watch?v=t8Hy_0v8JBQ
    Wg mnie lepszym rozwiązaniem jest Ubiquiti ale to moje zdanie (sam używam u siebie i zawsze stawiam to u klienta, konfiguruje i w zasadzie zapominam - sprzęt bezproblemowy)
  • Poziom 38  
    adversus napisał:
    Mikrotik nie jest dość prosty w konfiguracji bo tam jednak używa się konsoli, natomiast w Ubiquity masz panel kontrolny dostępny przez www,

W mikrotiku to masz i panel kontrolny przez www i wygodniejszy program winbox, w którym możesz mieć jednocześnie otwartych dużo okienek z róznymi rzeczami, podgląd, konfigrację wielu rzeczy jednocześnie, czego panel www nie udostępnia.
  • Poziom 29  
    Od dawna używam UBNT i go polecam, na temat Mikrotika wypowiadam się z racji doświadczenia mojego i klientów którzy maja i używają. Jak to się mówi każda sroczka twój ogonek chwali ;)
  • Poziom 38  
    adversus napisał:
    Od dawna używam UBNT i go polecam, na temat Mikrotika wypowiadam się z racji doświadczenia mojego i klientów którzy maja i używają. Jak to się mówi każda sroczka twój ogonek chwali ;)

Naturalne że polecasz coś co znasz i cenisz, jesteś zadowolony. Ale w chwalenie znanego Ci urządzenia wplotłeś solidnie nieprecyzyjną informację z drugiej ręki na temat rozwiązania konkurencyjnego. A to już nie ma nic wspólnego z chwaleniem swojego ogona. Wiesz, "mnie somsiad mówił że te UBNT to do kitu. Nie umie poustwiać musiał informatyka zawołać...."
  • Poziom 29  
    Nie do końca tak jest, po prostu mam swoje doświadczenia z Mikrotikiem właśnie po kimś kto zostawił klienta na lodzie bo nie umiał sobie poradzić. Ja sobie poradziłem, ale wg mnie UBNT jest wydajniejszy, ma więcej ciekawych rozwiązań, fakt że cena dla wielu jest zaporowa, ale nie powiecie mi że AP UBNT nie odstawiają konkurencji na kilometr w tej półce cenowej.
    Prawda jest taka że jak się wdrożymy to każdy system będzie dobry jeśli będzie spełniał nasze oczekiwania.

Mały offtop, ale w nawiązaniu dotematu.
    Miałem podobnie z systemami alarmowymi, znałem używałem i montowałem systemy DSC i inne, ale Satel do mnie bardziej przemawiał (zaczęło się od małych central typu CA10, a później CA64 i dalej Integra), fakt że Satel dopiero zaczynał, ale miał takie funkcje jakich brakowało innym producentom. Wdrożyłem się i polecam teraz wszystkim, pomimo że są też lepsze rozwiązania na rynku ale są wg mnie egzotycznymi producentami...

Nie skupiajcie się proszę na mojej wypowiedzi, tylko zachwalajcie to co wg was jest dobrym lub lepszym rozwiązaniem dla autora tematu i tyle.
  • Poziom 38  
    adversus napisał:
    Nie do końca tak jest, po prostu mam swoje doświadczenia z Mikrotikiem właśnie po kimś kto zostawił klienta na lodzie bo nie umiał sobie poradzić. Ja sobie poradziłem, ale wg mnie UBNT jest wydajniejszy, ma więcej ciekawych rozwiązań, fakt że cena dla wielu jest zaporowa, ale nie powiecie mi że AP UBNT nie odstawiają konkurencji na kilometr w tej półce cenowej.
    Prawda jest taka że jak się wdrożymy to każdy system będzie dobry jeśli będzie spełniał nasze oczekiwania.
    Ja wyłącznie piszę o podawaniu nieprawidłowych informacji (że w MT trzeba konfigurować wszystko z konsoli). I tyle. Nie wiem jak można sobie pordzić z mikrotikiem i nie wiedzieć że istnieje winbox. Albo że jest dostęp przez www.

AP są lepsze. Ale tutaj wyraźnie rozmawiamy o rozwiązaniu kablowym.
  • Poziom 2  
    KOCUREK1970 napisał:
    djadik1979 napisał:
    Jak konfiguruje się sprzęt Ubiquiti? Czy jest to tak rozbudowane jak Mikrotik czy łatwiejsze?

https://demo.ui.com/manage/site/default/dashboard

No muszę powiedzieć że konfiguracja jest prosta. Ma to swoje plusy i minusy, na moje potrzeby myślę że wystarczy.
    Fajna jest opcja konfiguracji w chmurze, jakby była potrzeba zdalnie zarządzać za Natem.
    A czy warto iść w stronę tego routera z możliwością zasilania poe+ czy lepiej kamery podpiąć pod osobny? W przypadku uszkodzenia toru zasilania straci się cały router.
  • Specjalista Sieci, Internet
    djadik1979 napisał:
    A czy warto iść w stronę tego routera z możliwością zasilania poe+ czy lepiej kamery podpiąć pod osobny?

Praktycznie sam Sobie odpowiedziałeś:
    djadik1979 napisał:
    W przypadku uszkodzenia toru zasilania straci się cały router.

Ale nie tylko - switch PoE ma znacznie większą/mniejszą wydajność prądową (zależnie jaki model wybierzemy), więc można prawie idealnie się wstrzelić finansowo.
    Dodatkowo w razie awarii switcha PoE, można go na szybko zastąpić choćby switchem za parę zł by choć działał jakoś internet. Jak padnie dobry router, no to nie zastąpimy tego czymś tanim, zwłaszcza, kiedy jesteśmy do czegoś przyzwyczajeni co własnie dobry router ma.

Wspominasz też o AP i widzę, że kwota wydatków na to wszystko będzie spora ale i pójdzie za tym Twoje/Wasze zadowolenie w rodzinie - zatem jako AP sugerowałbym Ubi AC Lite, lub dopłacić i Ubi AC LR (Long Range).
    Może też pomyśleć o Ubi CloudKey (pełne zarządzenia siecią z jednego miejsca).
  • Poziom 29  
    KOCUREK1970 napisał:
    Może też pomyśleć o Ubi CloudKey (pełne zarządzenia siecią z jednego miejsca).

A ''Ubi CloudKey'' można postawić na RPi nawet najmniejszym oraz na Pi Zero W, i działą tak samo jak kupiony na kilka stówek oryginał, na stronie UBNT jest stosowny software dostępny....
  • Specjalista Sieci, Internet
    adversus napisał:
    A ''Ubi CloudKey'' można postawić na RPi nawet najmniejszym oraz na Pi Zero W, i działą tak samo jak kupiony na kilka stówek oryginał, na stronie UBNT jest stosowny software dostępny....

Nawet jak się da, to musisz ten minikomputerek też kupić, zasilacz, karta SD czy co tam jeszcze potrzebne, potem się bawić w zaprogramowanie tego - to już Autor musi Sam ocenić czy chce się w to bawić.
  • Poziom 29  
    KOCUREK1970 napisał:
    adversus napisał:

Nawet jak się da, to musisz ten minikomputerek też kupić, zasilacz, karta SD czy co tam jeszcze potrzebne, potem się bawić w zaprogramowanie tego - to już Autor musi Sam ocenić czy chce się w to bawić.

Tak, ale Pi zero kartę i zasilacz kupisz za mniej niż 1/3 ceny gotowego produktu... a satysfakcja bezcenna, tylko nie każdemu się chce i nie każdy ma czas.
  • Poziom 29  
    przeqpiciel napisał:
    Tez tak myslalem, jak stawialem automatyke domowa na rpi, po 3 padzie karty sd odechcialo mi sie satysfakcji a zaczalem porzadac stabilnosci

Wiele stron napisano na temat stabilności RPi i trwałości kart SD, ja mam u siebie postawione na kilku sztukach RPi: serwer OMV, PiHole (własny serwer DNS coś ala adblok i ciesze sie netem bez namolnych reklam), NetTemp, cloudKey'a do AP'ków ubiquity, oprócz tego testowo śmiga Domoticz oraz OpenHab i Volumio ( 2 szt jako multiroom). Razem 8 szt, wsztkie Rpi (od 2B przez 3B+ po 4B). Pracuje to od roku do kilku lat w zależności od systemu, nic się jak na razie nie wywaliło. Ale jest kilka zasad które trzeba przestrzegać i pilnować jakości kart, konfiguracji systemów to i nie ma co się martwic wtedy o trwałość systemu.

Inny przykład, na RPi mam postawione u klienta w hotelu digital signage 30 sztuk, 42 calowe tv powieszone pionowo jako monitory (banery reklamowe) dla RPi 2B zarządzana po sieci z centralnego serwera, przez 5 lat w sumie padło mi może z 5 kart. Inna sprawa w takim przypadku to backup i kopia systemu/karty by w razie co szybko postawić z powrotem. To tyle w kwestii trwałości kart SD, jak się komuś chce to można.