Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nówka czy używana - jaki zasilacz do starszego kompa

01 Lip 2020 00:08 234 11
  • Poziom 3  
    Cześć wszystkim

Sprzęt ma dyszke na karku ale jeszcze nieźle się trzyma, do netu, pakietu biurowego i lekkich gier jest ok.
    Myśle że całość pożera ok 150W (cpu jakieś 60W do tego 4GB oraz zintegrowana grafika na płycie).
    Niestety zasilacz walnął i teraz prosze o szybką pomoc co robić.
    1.Mam stary zasilacz ale ma wstyczke ATX_12 1x4 a u mnie na płycie jest 2x4 - pytanie czy da się jakoś to połączyć ?
    Jeśli pkt.1 nie to co kupić
    2.Używka, tylko jaki i gdzie/od kogo bo niewiadomo jak był eksploatowany, ale może jednak warto, polećcie jakie modele, gdzie
    szukać i gdzie wyrwać jakieś dobre egzemplarze
    3. Nówki - polećcie jakieś modele, tak do +/- 180, 190zl aby:
    -był też na przyszłość czyli można go by było potem przełożyć np do jakiegoś budżetowego nowego zestwu
    -kosztował jak naj mniej ale do max.+/- 190zł (ewentualnie troche droższy jeśli byłby wart ceny)
    -poza tym na co zwracać uwage przy nowych zasilaczach
    -teraz coś o sklepach, może coś wiecie w których warto kupować, a które trzeba omijać szerokim łukiem

Wielkie dzięki za wszystkie cenne wskazówki :)
    [/syntax]
  • Poziom 43  
    Mechaniusz007 napisał:
    stary zasilacz

A my bylibyśmy wdzięczni za cenną wskazówkę na temat marki i modelu owego zasilacza, bo jakoś wróżek tu nie ma
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1294468.html
  • Poziom 3  
    Ok z tym starym zasilaczem, faktycznie przeoczyłem, ale postaram się zobaczyć co to za model, ale niewiem czy już z niego naklejka nie zeszła albo to jakiś noname

A co z pozostałymi punktami, odpowie ktoś ? Bo chce aby na wszystkie była odpowiedż, wtedy łatwiej podjąć właściwą decyzje.
  • Poziom 43  
    Mechaniusz007 napisał:
    A co z pozostałymi punktami, odpowie ktoś?

Mechaniusz007 napisał:
    na płycie

Pytanie jak wyżej. Wróżki mają zgadnąć jaka to płyta oraz pozostałe podzespoły??
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2996917.html
  • Poziom 21  
    Proszę sprawdzić jakie złącza są na płycie głównej, lub wstawić zdjęcie płyty i starego zasilacza. Bez zdjęć lub modelu płyty głównej nie możemy zaproponować rozwiązania. Proszę też wstawić zdjęcia obudowy z nalepką oraz złącz proponowanego zamiennika z punktu 1.
    Tutaj są opisane wszystkie standardowe złącza zasilające Link.
    Często producenci komputerów jak Dell lub HP stosują niestandardowe złącza zwłaszcza w komputerach USFF.
  • Poziom 3  
    ad.1. od "ArtXS")
    Niestety zdjęc nie mam jak wstawić a linki jeszcze nie mogę tutaj dodawać (tak było by najszybciej). Postaram się więc opisać te złącza posługując się podesłanym mi linkiem do budowy zasilacza - wielkie dzięki ArtXS - jest bardzo czytelny
    Złącza mam dokładnie takie jak w opisie sekcji "Zasilanie procesora +12V" z Linku czyli
    -na płycie jest to złącze ATX12V / EPS12V zawierające 8 pinów zasilania - taka biała kosta z 2 rzędami
    -od zasilacza wychodzi kosta 4pin (tylko jest biała, bo na rysunku jest czarna)

(teraz powtórze pytanie czy taka kostka 4pin od zasilacza może zasilić gniazdo atx 12 na płycie które ma 2x po 4 piny) czy może kupić przejściówke z 4 piny na 8 pinów, a może nie ma takiej potrzeby bo te dodatkowe 4 piny nic nie znaczą, są "puste"

ad.2 do "Robert B")
    W tym konkretnym przypadku płyta i podzespoły typu marka nr nie mają znaczenia. Wszystko co jest potrzebne podałem wyżej (moc caości ok.150W i ile jakich podzespołów włacznie z grafiką zintegorwaną). A zasilacz mój drogi panie nie rozróżnia marki ani modelu komponentu ale ile co pożera prądu. A poza tym to nie składam kompa abyś mi cytował regulamin.
    Tam faktycznie jest to potrzebne aby prawidłowo określić wymagania-możliwości-zakupy.

Dzięki
  • Moderator - Komputery Serwis
    Mechaniusz007 napisał:
    1.Mam stary zasilacz ale ma wstyczke ATX_12 1x4 a u mnie na płycie jest 2x4 - pytanie czy da się jakoś to połączyć ?

Tak, wystarczy tę wtyczkę włożyć tak, by zajmowała połowę gniazda i będzie działać, szczególnie przy procesorze "jakieś 60W". Przy procesorze "jakieś 125W" warto mieć już pełną obsadę gniazda.

Mechaniusz007 napisał:
    2.Używka, tylko jaki i gdzie/od kogo bo niewiadomo jak był eksploatowany, ale może jednak warto, polećcie jakie modele, gdzie
    szukać i gdzie wyrwać jakieś dobre egzemplarze

Outletowe modele - dużo sprzedaje X-kom, kupuję od czasu do czasu - mają pełną gwarancję. Nie są tak tanie jak używki ale przynajmniej pewne. Morele również ma outlet, tyle że tam stan jest różny i długość gwarancji - ale opis wyraźnie o tym mówi. Można sobie wybrać jakiś niezbyt stary egzemplarz z co najmniej roczną gwarancją i powinno być OK. Ostatnio SPC Vero L3 500W kupowałem za 179zł z pełną gwarancją z XK. Miał mieć ślady montażu. Generalnie przyglądając się bardzo uważnie otworom widać było, że były wkręcone śruby. I tyle ze śladów.

Mechaniusz007 napisał:
    3. Nówki - polećcie jakieś modele, tak do +/- 180, 190zl aby:
    -był też na przyszłość czyli można go by było potem przełożyć np do jakiegoś budżetowego nowego zestwu
    -kosztował jak naj mniej ale do max.+/- 190zł (ewentualnie troche droższy jeśli byłby wart ceny)
    -teraz coś o sklepach, może coś wiecie w których warto kupować, a które trzeba omijać szerokim łukiem

Be Quiet System Power 9 400W albo B9 450W. Wspomniane SPC Vero L3 (chociaż nowy nieco ponad 200). Starsza wersja Vero L2 będzie o dychę tańsza - w używanych lub outletowych można wziąć pod uwagę. Ogólnie są to rozsądne średniaki.

Co do sklepów jest ich kilka, jeśli przejrzysz kilka tematów z działu to będziesz wiedział, co jest polecane. Ja kupuję regularnie z Xkom, Morele (obecnie znacznie rzadziej, odkąd nie działa punkt odbioru w moim mieście), Proline, Zadowolenie, Sferis, czasem też Fox Computers, zdarza się znaleźć jakąś dobrą ofertę w Euro RTV AGD, Media Expert, Avans, kiedyś też coś w Neonecie było korzystniej niż w sklepach komputerowych. Pewnie znalazło by się jeszcze kilka sklepów.

Mechaniusz007 napisał:

Na testy danego modelu. Są też wszelkiej maści czarne listy, niektóre są nieaktualne, inne nie do końca słuszne (na przykład te, w których producent jest oceniany a nie produkt nie zawsze będą OK - chociaż są producenci, głównie marnej chińszczyzny, którzy niezależnie od modelu i koloru obudowy robią słabe produkty). Ogólnie ja jako minimum przyjmuję certyfikat 80+ bronze (nie chodzi mi o rachunek za prąd czy ekologię, ale po pierwsze tanie pseudozasilacze dalekowschodnich marek odpadają na dzień dobry - a zasilacz, który przejdzie 80+ bronze musi jakieś minimum sobą reprezentować), dalej warto żeby miał chociaż 3 lata gwarancji (są zasilacze mające 2 lata, jak producent daje niezbędne minimum to mam pewne obawy co do takich produktów, pewnie nie zawsze uzasadnione). Do tego oczywiście najważniejsze - odpowiednia moc na linii/liniach 12V (adekwatna do posiadanego sprzętu z delikatnym, ale nie za wielkim zapasem) i okablowanie zapewniające odpowiednią ilość wtyków i ich odpowiednie rozmieszczenie na wiązkach.
  • Poziom 3  
    Dzięki "dt1" właśnie tak fachowej odpowiedzi szukałem, oby więcej tak się wypowiadających.

To jeszcze jeden temat świeżutki do "dt1" ale nie tylko mam nadzieje.

Szukając przjściówki przypadkiem natrafiłem na jedną wielu podobnych ofert, nie tylko dell
    allegro.pl/oferta/dell-optiplex-780-tower-c2d-3-0ghz-2-160gb-rw-xp-9441440727

Co sądzicie o takich zestawach (oczywiście nie tylko za 200zł ale tak do 400zł nawet) czy tam zasilacze mogą być bardzo wyeksloatowane, bo to mógły być niezły pomysł
    Zasilacz bym przełożył a dodatkowo za niewiele więcej pieniążków miałbym jeszcze sprawnego prawie kompa. Ktoś się orientuje jak te stacjonarki czy to w formacie ATX czy SFF lubnych podobne sprawują się. Czy można kupić coś wartościowego za niedużą kase czy raczej więcej w tych ofertach pijaru. I czy tylko warto brać pod uwage dell z optiplex czy też inne marki. Może też ktoś poleci jakieś godne firmy czy sprzedawców.

Z góry wielkie dzięki za wszystko
    To nowa opcja ale kto wie czy nie warta zachodu.
    Ogólnie zestawy poleasingowe są OK, nawet jeśli się nie chce grać w gry komputerowe (lub grać w mniej wymagające) to może być przejściówka na całkiem długi czas. Tym niemniej minimum, poniżej którego bym nie zszedł to Core 2 generacji (I5-2xxx). Przy bardzo małych wymaganiach lub bardzo ciasnym budżecie Core I3-2xxx albo Pentiumy II generacji (G8xx, G6xx). Zestawy poleasingowe na Core II/III gen można za 300 złotych czasem wyrwać. Tak więc Core 2 Duo z Windowsem XP za 200 złotych to nie jest dobry zakup ogólnie.

Zasilacze w sprzęcie poleasingowym mają już swoje lata i pewnie dość dobre przebiegi, ale przyznam, że mimo kupionych kilkudziesięciu sztuk sprzętów poleasingowych (w niektórych dokładam karty graficzne) - zasilacz jeszcze ani jeden mi nie padł. Więc mimo że zakładam, że w końcu kiedyś trafię na egzemplarz, który padnie - statystyki są bardzo dobre, a obaw większych nie mam.

W starszym sprzęcie z pierwszej dekady tego tysiąclecia problemów ilość problemów może się delikatnie zwiększać, no ale wciąż nie można tym konstrukcjom ująć - były porządne. Tyle że po ponad 10 latach eksploatacji nawet porządny sprzęt może odmówić.

Co do sprzetów biznesowych niestety trzeba brać pod uwagę, że nie wszystkie części są zgodne ze standardami, dużo producentów ma swoje własne zasilacze. Jak chcesz po taniości kombinować to lepiej sam zasilacz używany kup - jakiegoś Fortrona sensownego za ~50 złotych powinno się udać dostać. Temat jest o zasilaczu, tak więc w końcu nie wiem, czy chcesz kupić zasilacz, czy cały komputer.
  • Poziom 3  
    Zaczne od końca, masz racje temat o zasilaczu ale jakby cały zestaw był opłacalny to czemu by nieprzytulić takiego a że widze tutaj fachowców to pytam.

Co do tych używanych. Słyszałem taką opinie że gen od 3 wzwyż są sztucznie postarzane, i są z nimi problemy wydajnościowe, potrafią osiągać 100 % mocy przy niewielkim obciążeniu. Czyli jeśli się bawić to do 2 gen. tak są jeszcze prawdziwe cpu. Niewiem ile w tym prawdy, ale możliwe że coś jest na rzeczy bo nieraz zastanawiałem się jak ludzie biorą/polują na sprzęty czy to stacjonarki czy mobilne z i7 2xxx.
    "dt1" wiem że wirus pokrzyżował plany i ceny poszybowały w góre a dodatkowo dołączyły się do tego nasze "perły" biznesu (Janusze)
    ale może polecił byś albo inni forumowicze jakieś firmy z takimi uzywkami/polisingowymi które szanują a nie szabrują kupującego.

Aha wróce jeszcze do tego SPC Vero L3 czy to dobre jednostki bo czytałem że ta seria L3 zmieniła się na lepsze jeszcze w stosunku do L2
    oraz czy są jakieś różnice w modelach 500/600/700 oprócz mocy.
    Mechaniusz007 napisał:
    Słyszałem taką opinie że gen od 3 wzwyż są sztucznie postarzane, i są z nimi problemy wydajnościowe, potrafią osiągać 100 % mocy przy niewielkim obciążeniu. Czyli jeśli się bawić to do 2 gen. tak są jeszcze prawdziwe cpu. Niewiem ile w tym prawdy

Zero. Ja słyszałem, że sieci 5G to broń wojskowa i że szczepionki to samo zło. Słyszałem również coś o płaskiej Ziemi i o szkodliwym promieniowaniu z kosmosu (czapki z Alu folii na głowy włóż...). Słyszałem jeszcze kilka innych dziwnych rzeczy, do których staram się podchodzić z dość sporym dystansem.

Mechaniusz007 napisał:
    Niewiem ile w tym prawdy, ale możliwe że coś jest na rzeczy bo nieraz zastanawiałem się jak ludzie biorą/polują na sprzęty czy to stacjonarki czy mobilne z i7 2xxx.

Nie znam nikogo, kto by na te szczególnie polował. Między pierwszą a drugą generacją była dość zauważalna różnica jeśli chodzi o wydajność i kulturę pracy, dalej te różnice były mniejsze i kolejną przełomową był przeskok z gen 7 na gen 8. Sprzęty sprzed II gen traktuję powoli jako sprzęt zabytkowy, co nie znaczy że taki nie działa, natomiast ma coraz bardziej ograniczoną przydatność i jak dla mnie nie opłaca się już takiego sprzętu kupować.

Mechaniusz007 napisał:
    "dt1" wiem że wirus pokrzyżował plany i ceny poszybowały w góre a dodatkowo dołączyły się do tego nasze "perły" biznesu (Janusze)
    ale może polecił byś albo inni forumowicze jakieś firmy z takimi uzywkami/polisingowymi które szanują a nie szabrują kupującego.

W przypadku zakupu takiego sprzętu sytuacja jest dosyć jasna - masz określoną cenę i widzisz, co kupujesz, na podstawie innych cen w sieci możesz określić, czy jest to tyle warte, czy nie. W zasadzie w przypadku takich firm liczy się, czy przyślą to, co mają przysłać i czy w przypadku ewentualnej reklamacji zostanie ona poprawnie zrealizowana. Z tym pierwszym nie ma problemu - kupując masz możliwość zwrotu, zakładając że nie kupisz na działalność takiego sprzetu. Jeśli chodzi o drugie to możesz szukać opinii w necie, chociaż przy sprzętach o tej wartości to decydującym kryterium jest zwykle cena, bo w razie awarii każdy podzespół można sobie wymienić od biedy za małe pieniądze, a jednostki w których jeszcze mech nie rośnie nie psują się za często.

Mechaniusz007 napisał:
    Aha wróce jeszcze do tego SPC Vero L3 czy to dobre jednostki

Nie są złe, gdyby były to bym wcześniej nie polecił.

Mechaniusz007 napisał:
    czy są jakieś różnice w modelach 500/600/700 oprócz mocy.

Technicznych nie ma, być może modele większej mocy mają większą liczbę wtyczek, ale już wersja 500W będzie miałą wystarczającą ich liczbę do standardowego komputera z jedną kartą graficzną. Takie szczegóły możesz sprawdzić na stronie producenta, jeśli Cię to interesuje.
  • Poziom 3  
    To jeszcze spytam o ocene tego 2 cudników, na które natrafiłem ostatnio w jednym teście, czyli LC-Power LC-6550 oraz Corsair VS 450/550 W