Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepuszczanie światła UV przez LCD

01 Lip 2020 07:29 333 18
  • Poziom 15  
    Cześć.

Zastanawiam się jak wygląda sprawa przepuszczalności światła UV przez matrycę LCD? Czy jeśli wezmę ekran np. od Raspberry Pi wymontuję podświetlenie LED i zamontuję lampę UV to światło UV będzie przechodzić przez matrycę? W końcu drukarki 3D oparte o technologię druku UV mają właśnie jako naświetlacz ekran LCD z źródłem światła UV. Tylko czy to jest specjalny ekran czy podobny do tych jak do Raspberry Pi?
    Myślę nad próbą wykonania podobnej drukarki :)
  • BotlandBotland
  • Poziom 14  
    Transmisja bedzie zalezec od dlugosci fali. UV o krotkiej dlugosci fali nie przejdzie, to blizej zakresu widzialnego ma szanse przejsc.
  • BotlandBotland
  • Poziom 19  
    Cytat:
    W końcu drukarki 3D oparte o technologię druku UV mają właśnie jako naświetlacz ekran LCD z źródłem światła UV.

Szkło kwarcowe - w tym haczyk.
  • Poziom 33  
  • Poziom 14  
    Slawek K. napisał:
    Aby UV "przeszło" przez ekran LCD, trzeba zdemontować fizycznie filtr UV.

Pozdr

Na LCD nie ma filtu UV bowiem material sam z siebie nie przepuszcza UV. Inna sprawa ze w zwyklym LCD nie ma zrodla UV, bo ani LED ani swietlowka nie emituje UV (swietlowka sladowe ilosci).
  • Poziom 14  
    Slawek K. napisał:
    Jesteś pewien ?

Tak jestem pewien. Generalnie wszysto zatrzymuje UV z wyjątkiem kwarcu topionego (fused silica) i egzotycznych materiałów typu KBr czy szafir. Dlatego nie opalisz się przez szybę w samochodzie czy w domu - bo zwykłe szkło zatrzymuje UV. To jest jakiś link z internetu:
    https://www.quora.com/Are-there-any-type-of-glass-that-blocks-out-of-ultraviolet-radiation
    W zależności od składu szkła odcięcie jest przy różnej dł. fali. Tak samo "szkło" akrylowe (plexi) musi być specjalnego rodzaju aby UV przepuszczało.
    BIałe diody LED świecą kolorem bliskim UV ale całe światło jest zamieniane fluorescencją barwników na składowe dające białe światło i mało co wychodzi na dł. fali użytej do "pompowania" barwników. Tak samo jak w jarzeniówce - prąd elekteyczny powoduje emisję UV ale biały barwnik plus szkło bańki zatrzymuje UV więc jarzeniówka jest bezpieczna.
  • Poziom 43  
    baseemitercollector napisał:
    bo zwykłe szkło zatrzymuje UV.
    Większość UV zatrzymuje, ale na pewno nie wszystko.
    swietlowka nie emituje UV (swietlowka sladowe ilosci).
    Czym niby różni się szkło okienne od szkła użytego do zrobienia rury świetlówki?
  • Poziom 14  
    398216 Usunięty napisał:
    bo zwykłe szkło zatrzymuje UV.
    Większość UV zatrzymuje, ale na pewno nie wszystko.
    swietlowka nie emituje UV (swietlowka sladowe ilosci).
    Czym niby różni się szkło okienne od szkła użytego do zrobienia rury świetlówki?

Na pewno składem szkła i technologią wytopu - optykę instrumentalną miałem dawno i miało pamiętam. Jak chcesz to na pewno coś znajdziesz w internecie.
  • Poziom 15  
    Ze źródłem światła nie byłoby już takiego problemu, myślę, że to byłoby do zrobienia. Co do przepuszczalności światła UV przez szkło, to ja czasem wykonuję płytki PCB metodą fotochemiczną, czyli folia UV i naświetlarka z świetlówki do paznokci. Płytkę naświetlam przez kawałek szkła i bez problemu się to udaje więc UV przechodzi przez szkło (przynajmniej o takiej długości fali która jest wystarczająca aby naświetlić PCB). Pytanie jak z matrycą LCD, czy tutaj światło UV przechodzi podobnie, czy może ma ona jakieś filtry/inny rodzaj szkła i już bardziej będzie pochłaniać UV? No i drugie pytanie czy UV nie będzie w jakiś sposób niszczyć pikseli w matrycy? Tak swoją drogą widziałem kiedyś jakąś drukarkę 3D UV gdzie w opisie parametrów była podana informacja o jakichś 200 godzinach pracy i niby odnosiło się to LCD.
  • Poziom 14  
    Franek k napisał:
    Ze źródłem światła nie byłoby już takiego problemu, myślę, że to byłoby do zrobienia. Co do przepuszczalności światła UV przez szkło, to ja czasem wykonuję płytki PCB metodą fotochemiczną, czyli folia UV i naświetlarka z świetlówki do paznokci. Płytkę naświetlam przez kawałek szkła i bez problemu się to udaje więc UV przechodzi przez szkło (przynajmniej o takiej długości fali która jest wystarczająca aby naświetlić PCB). Pytanie jak z matrycą LCD, czy tutaj światło UV przechodzi podobnie, czy może ma ona jakieś filtry/inny rodzaj szkła i już bardziej będzie pochłaniać UV? No i drugie pytanie czy UV nie będzie w jakiś sposób niszczyć pikseli w matrycy? Tak swoją drogą widziałem kiedyś jakąś drukarkę 3D UV gdzie w opisie parametrów była podana informacja o jakichś 200 godzinach pracy i niby odnosiło się to LCD.

Najpierw musisz ustalic jaka dlugosc fali jest potrzebna aby utrwalic material. Potem mozna sie zastanawiac czy to bedzie dzialac. Ale z tego co widze to drukarki uzywaja jakis komercyjnych komponentow wiec to nie jest to twarde UV tylko cos bliskie fioletowemu swiatlu. I tutaj matryca LCD nie jest zrodlem swiatla - tylko dziala jako maska. Zrodlem swiatla sa LEDy pod matryca LCD.
    To co musisz zdobyc to przezroczysta matryca LCD o odpowiedniej rozdzielczosci. Taki graficzny LCD z aliexpress jest tani ale chyba ma folie rozpraszajaca nalepiona na ekran i to moze byc trudne do oddzielenia. Poczytaj w sieci jak dzialaja takie drukarki.
  • Poziom 43  
    Tylko wykonania specjalne (drogie) na zamówienie :)
    Samo szkło bardzo tłumi UV, tak jak filtr przeciwsłoneczny ~30-40 :)
  • Admin Sekcji Początkujący
    398216 Usunięty napisał:

W bardzo dużym skrócie i uproszczeniu: Szkło różni się składem i to mogą być znaczne różnice. Szkło używane do produkcji okien to szkło tzw. sodowo-wapniowe, ponieważ ołowiowe (śladowe ilości nietoksycznego ołowiu) zostało zabronione w Unii Europejskiej. Szkło używane do produkcji świetlówek oprócz sodu, zawiera związki baru i ołowiu. Szkło do produkcji świetlówek przeznaczonych do emisji UV to szkło o śladowej zawartości domieszek. Tyle pamiętam z czasów, gdy pracowałem dla Philips Lighting w Pile.
    @Franek k Tanie wyświetlacze LCD mają naklejone filtry UV w postaci folii. W tych większych i droższych, np. z pojemnościowym panelem dotykowym filtr UV jest napylony na powierzchnię. W opisie można znaleźć tę informację pod hasłem UV-cut. Im większa energia, im mniejsza długość fali, tym mniejsza żywotność ciekłych kryształów. Jeżeli chcesz w tym roku coś wydrukować, to zdecydowanie szybciej i taniej będzie kupić gotową drukarkę, która może posłużyć jako wzorzec i poligon do zdobycia doświadczenia przy budowie kolejnej, własnej. Jeżeli chcesz sam zbudować układ optyczny, to naprawdę zachęcam do sprawdzenia co inni już zrobili zamiast wyważać otwarte drzwi.
  • Poziom 43  
    Jeszcze dodam, że w lampach UV używa się szkła kwarcowego.
  • Poziom 43  
    Freddy napisał:
    Jeszcze dodam, że w lampach UV używa się szkła kwarcowego.

Nie tylko w nich.
    portwein napisał:
    Szkło kwarcowe - w tym haczyk.
  • Specjalista elektronik
    Wiele tworzyw sztucznych ulega uszkodzeniu, jeśli są narażone na UV - stają się tak kruche, że potem pękają niemal od dotknięcia (po kilkunastu miesiącach narażenia na bezpośrednie światło Słońca, w którym UV jest bardzo niewiele). Z tego powodu szyby z poliwęglanu mają naklejony filtr pochłaniający UV, bo UV niszczy także poliwęglan. Pytanie, co z materiałami, z których zrobiono matrycę - tam pewnie UV będzie dużo, dużo więcej, niż w świetle dziennym, więc ich trwałość może się okazać bardzo ograniczona. A z filtrem matryca nie spełni swojej roli...

Nie wiem, jak z DMD (Digital Micromirror Devices) - znacznie więcej szczegółów jest w artykule TI - ale nie zauważyłem informacji o materiałach, z których to robią.