Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przekrój kształtki pod kocioł kondensacyjny

rayden 01 Jul 2020 10:56 516 7
lampy.pl
    rayden
    Level 14  
    Witam,
    Jestem na etapie budowy budynku gospodarczego. W projekcie zrobiono komin dymny + kształtki wentylacyjne.
    Z uwagi na fakt ze budynek jest niewielki a w przyszłości być może będę go chciał adoptować na cele mieszkalne chciałbym by dostawka kominowa nie przeszkadzała w umeblowaniu i tak już niewielkiej powierzchni. Komin dymny chciałbym zastąpić gazowym kondensacyjnym z uwagi na fakt że kocioł na paliwa stałe w 5 klasie to jak kupno nowego diesla...
    Aktualnie zastanawiam się nad kształtką wentylacyjną Schiedla bo jedna ma wymiary 25X36 cm i wewnętrzny przekrój 12X17 a druga 24X32 i przekrój 16X10.
    Rozmawiałem ze pewnym specem od instalacji i mówił że trzeba sprawdzić jaki przekrój komina zleca producent (chciałbym wsadzić Votodensa serii 100 - 5.5-26KW lub ciut słabszy.
    Widzę ze typowe kominy zespolone (powietrze + spaliny) maja średnice 100mm wiec mi nie wejdzie do 160X100. Z kolei ten spec sugerował:

Sprawdzić sugerowany przekrój komina (dolot pow / spaliny) dla tego Vitodensa (skąd wziąść takie informacje?)
    odradzał komin nierdzewny (podobno nowe kominy nierdzewne korodują)
    sugerował komin z tworzywa
    twierdził ze kondensacja spalin w większosci zachodzi w piecu a nie w kominie
    wiec nierdzewny komin "rura w rurze" nie bardzo ma obecnie sens
    tj. jest droższy, nietrwały, i nie przynosi wymiernych korzyści jeśli chodzi o sprawność / oszczędnosci

Co o tym sądzicie? Gość ma rację czy wybrał byłe było tanio (klient się decydował) i łatwo się robiło?
  • lampy.pl
    bumble
    User under supervision
    Zaraz nie rozumiem. Kocioł kondensacyjny to zamknięta komora spalania i nie trzeba mu kratki a jedynie standardowa wentylacja pomieszczenia. Wcale nie potrzebuje komina można zrobić koncentrak przez scianę.
  • lampy.pl
    rayden
    Level 14  
    Nie wiem może da się przez ścianę ale to za pięknie nie wygląda. Muszę i tak wykonać kanały wentylacyjne wiec jak dołożę jedną kształtkę 2-otworową przy okazji jakby doszło do jakiejś awarii to spaliny się ulotnią w komin a nie na pomieszczenie.
    Myślę że wyjście przez ścianę to raczej rozwiązanie dla potrzeb modernizacji gdzie trudno burzyć czy dostawiać nowy komin.

Moja wątpliwość to:

Gdzie to ogrzewanie powietrza następuje:
    w kominie czy w piecu?

Jeśli w znacznym stopniu w kominie (zakładam że duża powierzchnia wymiany
    w nierdzewnym systemowym kominie koncentrycznym to ułatwia z racji dobrego przewodnictwa cieplnego metalu i dużej powierzchni wymiany).

Jak dużo tracimy stosując komin plastikowy?
    Jak to się przekłada na koszty?

Pozdrawiam,

Robert

Dodano po 19 [minuty]:

Dzwoniłem do pobliskiej hurtowni.
    Do kondensatów podobno standard to albo:

rura w rurze 60/100 albo sama rura 80-tka
    Można taką pojedynczą rurę zastosować w jakimkolwiek w miarę szczelnym
    szybie wentylacyjnym.

rury są atestowane i występują zarówno w wersji tworzywo jak i
    nierdzewka.

rura 1m nierdzewka - 51 zł
    rura 2m tworzywo - 53 zł

Podobno 99% ludzi bierze teraz tworzywo...
    krzyzak11
    Level 19  
    A komin musi być z materiału niepalnego
    Tak mówi prawo budowlane

Ale to temat na długą dyskusję
    ewoo
    Level 29  
    Vitodens 100 wyrzuca spaliny rurą fi 60 i taką wystarczy włożyć go w twój 16x10. Nie musisz wkładać podwójnego 60x100 wystarczy tylko sam 60. Powietrze zasysa pomiędzy tą 60ką a tym murowanym. Nic więcej nie trzeba.

Dodano po 17 [minuty]:

rayden wrote:
    Do kondensatów podobno standard to albo:

rura w rurze 60/100 albo sama rura 80-tka

To nie zależy od widzimisię hurtownika tylko wytyczne producenta kotła. Nie zawsze można podłączyć kocioł do przewodu spalinowego fi 60. W instrukcji kotła podane jest jaka średnica przewodu i jaka długość.

rayden wrote:
    Podobno 99% ludzi bierze teraz tworzywo..
    Jadąc raz samochodem na CB usłyszałem, jak na pytanie "jak ścieżka na Warszawę" ktoś odpowiedział że "na xx kilometrze podobno suszą" Wtedy ktoś inny odpowiedział "PODOBNO to się moja żona puszcza, ale na pewno nie wiem i jak dojadę do domu to sprawdzę"
    Tak że ostrożnie z tym podobno.

rayden wrote:
    Gdzie to ogrzewanie powietrza następuje:
    w kominie czy w piecu?

Zasysane do kotła powietrze przemieszczając się w dół opływa przewód spalinowy ogrzewa się jednocześnie schładzając spaliny.

rayden wrote:
    jakiejś awarii to spaliny się ulotnią w komin a nie na pomieszczenie.

Pomieszczenie gdzie będzie kocioł i tak musi mieć wentylację.
    BrodowskiG
    Level 22  
    standardowo jest 80/125, można czasami przejść na60/100 ale czasami powoduje to problemy. jak komin nowy to można wsadzić samą rurę 80 i ciągnąć powietrze szachtem
    rayden
    Level 14  
    OK tak też zrobię.
    Włożę kształtki o wewnętrznym przekroju 10X16 cm.
    Będą ok do pieca C.O. np wspomnianego Vitodensa jak i do samej wentylacji.
    Oczywiście mam wystarczająco duzo kanałów dla pomieszczeń tak że jeden
    z kanałów z rurą 80-tka wewnatrz bedzie kanałem spalinowym, inny jako wentylacyjny kotłowni.
    Mam do obsłużenia 4 pomieszczenia i 6 kanałów do dyspozycji więc jeden w rezerwie zostanie
    do wentylacji łazienek na poddaszu z dachem skosnym muse miec osobny komin lub kominki wentylacyjne bo ten głóny miałby wloty za nisko (bo jest od strony sciany kolankowej).
    Jedno co jeszcze wyczytałem to w.g prawa budowlanego 160 cm^2 to minimalny dozwolony przekrój kanału wentylacyjnego w w budownictwie dla budynków jednorodzinnych.
    ewoo
    Level 29  
    rayden wrote:
    wspomnianego Vitodensa

rayden wrote:
    z rurą 80-tka wewnatrz bedzie kanałem spalinowym

Do Vitodensa w pełni wystarczy 60-tka. Nie wkładaj 80-tki.