Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Połączenie równoległe różnej ilości paneli PV z optymizerami

czesiu 01 Jul 2020 13:20 834 3
 • #1
  czesiu
  Level 35  
  Witam, załączam schemat z projektu instalacji fotowoltaicznej o mocy 50kW. Zastanawiam się czy połączenie równoległe czterech łańcuchów złożonych z 8 i 3x13 paneli z optymizerami na jedno wejście falownika jest optymalne.
  Podział na 8 i 13 wyniknął z budowy dachu (grupy paneli zwrócone w różne strony), Zastanawiam się czy optymizery podniosą napięcie w gałęzi z 8 panelami na tyle, że będą one w ogóle generować energię. Jak myślicie?
 • #2
  bryko
  Level 21  
  nie podałeś dość istotnej informacji, jaki to system. Bo warto by się przekonać czy producent w ogóle dopuszcza takie podłączenie. Zakładam że projektant który to robił zna możliwości o ograniczenia sytemu jaki zaprojektował
 • #4
  bryko
  Level 21  
  Ciężko się odnieść do szczegółów schematu bez przełożenia na sprzęt z jakiego to ma być złożone. Np SolarEdge może usługiwać 6 lub 9 niezależnych łańcuchów a oprócz tego w dokumentacji mamy info:

  Architektura SolarEdge o stałym napięciu wejściowym umożliwia zastosowanie równoległych łańcuchów o różnych długościach. W związku z tym nie muszą one mieć takiej samej liczby optymalizatorów mocy, pod warunkiem, że długość każdego łańcucha mieści się w dozwolonym zakresie

  minimalną i maksymalna ilość elementów w łańcuchach trzeba by przeanalizować bazując na specyfikacji konkretnego falownika i optymalizatorów.