Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB

tomybb 01 Jul 2020 22:11 1986 3
  • Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB

Częst± usterk± w amplitunerach Sony serii STR-DB jest uszkodzenie pod¶wietlenie gałki potencjometru gło¶no¶ci. Sam spotkałem się już kilkukrotnie z tak± usterk± w modelach STR-DB830QS. Wzmacniacz z takim problemem prezentuje się następuj±co. Powodem takiego stanu rzeczy jest uszkodzony LED.

W wielu sprzętach widziałem już różne rozwi±zania, realizacji pod¶wietlenia gałki. Spotkałem nawet LED umieszczony i obracaj±cy się razem z pokrętłem. Tutaj jest jednak inaczej. Czerwona dioda umieszczona jest w osi potencjometru, a efekt ¶wiec±cego wskaĽnika uzyskujemy dzięki konstrukcji gałki. Co¶ w stylu ¶wiatłowodu. Według mnie to lepsze rozwi±zanie. Odpada problem mechanicznego wyruszania przewodów zasilaj±cych LED, który w tym przypadku jest nieruchomy.

Przystępujemy do wyci±gnięcie niewielkiej płytki z potencjometrem. Odkręcamy nakrętkę pod gałk±. Niestety musimy także wyci±gn±ć cał± obudowę frontow± ponieważ to pod ni± ukryty jest jeden wkręt mocuj±cy PCB.
    Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB

¦ruby mocuj±ce "front" znajduj± się pod czarn± ta¶m± oraz od spodu wzmacniacza.
    Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB

Odpinamy ta¶mę poł±czeniow±, wyci±gamy obudowę. Oprócz ta¶my, płytka poł±czona jest na zł±czę 4-pinowe. Wychodzi bez problemu, uwaga tylko przy wkładaniu, aby trafiło w odpowiednie miejsce. Zwrócić uwagę musimy także na zł±czę masy aby go przypadkiem nie urwać. Umieszczone na pojedynczym przewodzie.

Płytka z potencjometrem. Delikatnie odginamy 4 blaszki trzymaj±ce przedni± obudowę z osi±. Tutaj uwaga. Blaszki łatwo wyłamać je¶li będziemy je wyginać i zaginać, najlepiej zrobić to tylko raz.

Rozbieramy delikatnie nasz podzespół. Uważamy aby niczego nie pogubić. Na osi umieszczone s± podkładki.

Dioda umieszczona w niewielkiej plastikowej obudowie, która z kolei włożona jest do metalowej, poł±czona razem z osi±. Na tym etapie najlepiej wylutować element żeby swobodnie można było operować. Musimy niestety rozdzielić metalowy element ponieważ bez tego nie wyci±gniemy LED-a. Trzymaj± dwa nity, które najlepiej chyba zeszlifować.
    Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB Naprawa pod¶wietlenia pokrętła w amplitunerach Sony STR-DB

Wymieniamy uszkodzony element.

Składamy w odwrotnej kolejno¶ci. Zwrócić uwagę należy jednak na kilka istotnych rzeczy. Diodę musimy umie¶cić bardzo starannie w swojej obudowie, nóżki musz± być prowadzone w wyżłobionych torach, je¶li potrzeba izolujemy, zabezpieczamy dodatkowo tak aby nie było kontaktu z metalow±, obrotow± osi±. W przeciwnym razie zrobimy zwarcie.

Druga kwestia to staranne złożenie cało¶ci. Obudowę, gdzie spiłowali¶my nity możemy skleić, po wcze¶niejszym sprawdzeniu poprawno¶ci działania. O¶ pokrętła dopasowujemy odpowiednio do osi potencjometru, wyżłobienia obudowy na swoje miejsca itd.

Jeżeli chodzi o dobór LED-a to ja zakupiłem jak±¶ diodę super jasn±, a następnie znacz±co zmniejszyłem jej pr±d poprzez dołożenie rezystora w miejsce fabrycznej zwory.
    Dioda pracuje w niewielkim zakresie swojej mocy. Rezystor dobrałem tak, aby pod¶wietlenie było na takim samym poziomie jak reszta na panelu wzmacniacza. Rozwi±zanie takie sprawdza się od lat.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tomybb
    Level 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegaj±cej od elektroniki.
    Has specialization in: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb wrote 1497 posts with rating 934, helped 2 times. Been with us since 2006 year.
  • OxomiOxomi
    ditomek
    Level 21  
    A tak z innej beczki. Ja wygl±da żywotno¶ć tego modelu amplitunera. Szukałem kiedy¶ używanego ale nie miałem pojęcia jak np sprawuje się taki potencjometr gło¶no¶ci po latach użytkowania. Możesz co¶ napisać w tym aspekcie?
    A co do porady serwisowej to ¶wietna robota.
  • OxomiOxomi
    tomybb
    Level 26  
    ditomek wrote:
    jak np sprawuje się taki potencjometr gło¶no¶ci po latach użytkowania. Możesz co¶ napisać w tym aspekcie?

Miałem styczno¶ć z kilkoma tego typu amplitunerami Sony i w żadnym nie występował problem z potencjometrem. Z drugiej strony ze 2-3 razy kto¶ pytał o potencjometr, więc pewnie co¶ było na rzeczy. Trudno powiedzieć.
    Reaktor6
    Level 3  
    Witam. Też się przymierzam do wymiany. Gdzie można kupić taki potencjometr? Pozdrawiam.

Dodano po 36 [sekundy]:

Witam. Też się przymierzam do wymiany. Gdzie można kupić taki potencjometr? Pozdrawiam.