Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wnętrze głośników komputerowych Creative A30 zasilanych z sieci

p.kaczmarek2 01 Jul 2020 22:53 4569 6
  • Wnętrze głośników komputerowych Creative A30 zasilanych z sieci
    Witajcie moi drodzy
    Tutaj pokażę jakie przydatne elementy może zerowym kosztem uzyskać początkujący elektronik-amator ze starych głośników. Przy okazji też siłą rzeczy przyjrzymy się wnętrzu tych głośników.

Głośniki Creative A30
    Tematem postu są głośniki komputerowe Creative A30 (model MF1580) zasilane bezpośrednio z sieci. Głośniki te reklamowane są jako "2W (total)", z czego można się domyśleć, że prawy i lewy kanał mają po 1W, czyli w języku sprzedawców mają w sumie 2W.
    Prawy głośnik jest nieco cięższy; zawiera całą elektronikę. Znajduje się w nim pewnie wzmacniacz i transformator zasilający.
    Na jego wierzchu znajduje się przycisk włączający, regulacja głośności i dioda informująca o tym czy głośniki są włączone:

Teardown głośników
    Do środka jest bardzo łatwo się dostać - wystarczy odkręcić śrubki krzyżakowe widoczne od tyłu obudowy:
    Na początek rozebrałem prawy głośnik, czyli ten cięższy. W środku jest zwykły transformator sieciowy i płytka z elektroniką:
    Na płytce z elektroniką ze środka widać wyraźnie cztery diody prostownicze tworzące mostek Greatza wraz z kondensatorem elektrolitycznym obok, który zamienia prąd zmienny z transformatora na prąd stały dla układu scalonego znajdującego się tuż obok, czyli wzmacniacza audio, tutaj TEA2025B:
    Przewody wychodzące z obudowy są zabezpieczone przed wyrwaniem za pomocą kleju:
    Dodatkowo zrobione są na nich supły, też by nie dało się ich wyrwać:
    Przewód zasilający połączony jest na stałe z transformatorem sieciowym. Nie da się go wyjąć z obudowy bez albo odcinania wtyczki albo uszkadzania obudowy, a ja chciałem go mieć w całości - dlatego zdecydowałem się uszkodzić obudowę.
    Wymontowany przewód z transformatorem:
    Na koniec od płytki odlutowałem pozostałe przewody:
    Potem zostało jeszcze zdemontować drugi (lewy) głośnik. W środku nie było żadnej elektroniki.

Uzyskane elementy
    Podsumowując, z głośników wyciągnąłem następujące elementy:
    Dwa głośniki 4Ω 1W:
    Transformator HKSP-062179EP
    Input: 230V 50Hz
    Output: 8VAC 250mA
    produkcji HON-KWANG Electric(Shenzen) CO., LTD.
    Przewód audio z tzw. 3.5mm stereo jack:
    Płytka ze złączem na transformator, mostkiem Greatza, kondensatorem elektrolitycznym (układ zasilacza) i TEA2025B (układ wzmacniacza).
    Płytka jest podpisana:
    MF1580_MM2103
    REV:1.3
    12/12/06

czyli możemy z niej też odczytać datę produkcji (?) głośników.
    Na płytce też jest przełącznik dwustanowy oraz potencjometr do regulacji głośności. Ten potencjometr jest osobno podłączony do kanału prawego i lewego (Rin i Lin), ale ustawia ich głośność razem (to są dwa rezystory nastawne które przestawia się razem).
    TEA2025B to dwukanałowy wzmacniacz audio wymagający małej ilości zewnętrznych elementów do pracy:
    Przykładowa aplikacja:
    Nota katalogowa TEA2025B:
    TEA202..pdf Download (699.74 kB)
    Dwużyłowy przewód audio którym był podłączony drugi głośnik:

Podsumowanie
    Na koniec ktoś mógłby jeszcze zadać pytanie "co można z tego zrobić?" - moim zdaniem jeśli nie potrzebujemy głośniczków/wzmacniacza audio, to najprościej można wykorzystać transformator i płytkę jako zasilacz DC. Na płytce mamy już mostek Greatza i kondensator filtrujący, diodę LED oraz włącznik. Resztę można usunąć i tylko wyprowadzić złącza oznaczone +/- i zasilacz gotowy. Moduł wzmacniacza też można łatwo wykorzystać - zawiera on wszystkie niezbędne elementy do działania, sam układ na pokładzie (TEA2025B) można zasilić szeroką gamą napięć, od 3V do 15V.

Cool? Ranking DIY
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 28  
    Psiotrek
    Level 16  
    Pamiętam początki komputeryzacji domowej, dobre głośniki komputerowe były wtedy drogie i dosyć trudno dostępne. Kupiłem więc jakieś w miarę normalne, niedrogie, ale już dwudrożne w całkiem sporych, choć plastikowych, obudowach. Brzmienie ich było żenujące, słychać było przydźwięk sieciowy i trochę "furkotały" przy większej głośności, więc zabrałem się do przeróbek:
    1. Zasilacz z wnętrza wyrzuciłem, zastosowałem zewnętrzny: chodziło o uzyskanie w miarę jednakowej objętości dla powietrza wewnątrz obu obudów. Przy okazji podwoiłem pojemność elektrolitycznych kondensatorów filtrujących i wlutowałem pominięte dławiki.
    2. Zmieniłem kondensatory w "zwrotnicach" dla głośników wysokotonowych.
    3. Dociążyłem podstawy obudów.
    4. Uszczelniłem obudowy i włożyłem do nich nieco materiału tłumiącego.

Efekty były bardzo zadowalające, choć robione "na pałę". Koledze tak się spodobało brzmienie tych głośników, że kupił sobie identyczne i mieliśmy okazję do porównań "przed i po"... warto było się trochę pogimnastykować i to usłyszeć. Szkoda, że wówczas nie było jeszcze telefonów komórkowych z wbudowanymi aparatami fotograficznymi i dyktafonem, dokumentacji brak.
    Teraz widzę czasem piękne zestawy głośnikowe do komputerów, w dużych obudowach, brzmiące fatalnie. Aż mnie ręka świerzbi... więc tak, warto rozbierać, analizować, poprawiać, eksperymentować bo czasem jedno popołudnie wystarcza i z brzydkiego kaczątka pięknego łabędzia stworzymy, czego Kolegom życzę ;-)
    CMS
    Administrator of HydePark
    p.kaczmarek2 wrote:
    Nie da się go wyjąć z obudowy bez albo odcinania wtyczki albo uszkadzania obudowy,

Po fałdzie na przewodzie zasilającym, stwierdzam, że jednak dało się go wyjąć niczego przy tym nie niszcząc. Wszak jakoś go tam ktoś włożył...

p.kaczmarek2 wrote:
    "co można z tego zrobić?" - moim zdaniem jeśli nie potrzebujemy głośniczków/wzmacniacza audio, to najprościej można wykorzystać transformator i płytkę jako zasilacz DC. Na płytce mamy już mostek Greatza i kondensator filtrujący, diodę LED oraz włącznik. Resztę można usunąć i tylko wyprowadzić złącza oznaczone +/- i

No faktycznie, zasilacz o parametrach, jakich potrzebujemy w każdym projekcie (do zasilania migającego LED'a)

p.kaczmarek2 wrote:
    Moduł wzmacniacza też można łatwo wykorzystać - zawiera on wszystkie niezbędne elementy do działania, sam układ na pokładzie (TEA2025B) można zasilić szeroką gamą napięć, od 3V do 15V.

No fakt, wzmacniacz, może sie kiedyś do czegoś przydać, aczkolwiek, ja bym wolał kupić gotowy za 5 PLN niż niszczyć głośniki by go pozyskać.

Podsumowując, moim zdaniem niepotrzebnie zniszczyłeś sprawne głośniki.

szeryf3 wrote:
    Kiedyś się przydadzą. Tzw. ,,przydasie''

Albo jednak spoczną na elektrośmieciach przy którymś wiosennym sprzątaniu.
    p.kaczmarek2
    Level 28  
    CMS wrote:
    p.kaczmarek2 wrote:
    Nie da się go wyjąć z obudowy bez albo odcinania wtyczki albo uszkadzania obudowy,

Po fałdzie na przewodzie zasilającym, stwierdzam, że jednak dało się go wyjąć niczego przy tym nie niszcząc. Wszak jakoś go tam ktoś włożył...

Tu się chyba nie zrozumieliśmy. Ja nie chciałem odcinać transformatora (bo jest dobrze zaizolowany koszulkami termokurczliwymi, zostały pewnie założone po włożeniu przewodu przy produkcji), dlatego uszkodziłem obudowę. I dalej nie widzę innej możliwości jak to zrobić.

CMS wrote:
    Podsumowując, moim zdaniem niepotrzebnie zniszczyłeś sprawne głośniki.

Co jakiś czas za darmo znajduję kolejne głośniki tego lub podobnego typu, ludzie wyrzucają takie rzeczy. Ale jeśli uważasz, że nie warto takich psuć to z chęcią jak znajdę następne, to Ci je podaruję. Te głośniki z tematu też ktoś wyrzucił, więc tak czy siak by poszły na zniszczenie, więc nie wiem skąd takie negatywne podejście.
    A tu mam już kolejne (też z elektrośmieci), tyle że na USB:
    I być może też je niedlugo zdemontuję, bo co innego mogę zrobić? I tak ludzie to wyrzucają...
    CMS
    Administrator of HydePark
    p.kaczmarek2 wrote:
    Tu się chyba nie zrozumieliśmy.

No zdecydowanie się nie zrozumieliśmy.

Ja natomiast dalej nie rozumie problemu z rozcięciem "termokurczy" i odlutowaniu przewodów.

p.kaczmarek2 wrote:
    nie wiem skąd takie negatywne podejście.

Ot, taka moja natura, że nie lubię psuć czegoś co działa, zwłaszcza bez celu. Bo zrozumiałbym gdybyś rozwalił obudowę, żeby na przykład zabudować głośniki wraz z elektroniką w jakimś meblu, choćby pod szafką nad blatem w kuchni... A tak, zniszczyłeś sprawne głośniki zupełnie bez celu.
    Co za różnica czy były za darmo.
    Mateo2001
    Level 3  
    Jakie są parametry tego potencjometru obrotowego?