Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siłownik - Hu¶tawka ogrodowa i regulacja hu¶tania

02 Lip 2020 10:49 270 9
 • Poziom 17  
  Witam. Czy zna kto¶ przystawkę, sterownik lub gotowe urz±dzenie/ramię do hu¶tawki ogrodowej? My¶lę, co¶ w rodzaju siłownika do talerza sat., który by miał regulowan± częstotliwo¶ć wysuwu i chowania ramienia w zależno¶ci od upodobania wła¶ciciela hu¶tawki. Może jest co¶ gotowego lub jest taki regulator siłownika satelit. z funkcj± hu¶tawki. Waga hu¶tawki z wła¶cicielem 150kg. Za pomoc i podpowiedĽ wdzięczna pamięć dziadka i babki.
 • Poziom 17  
  Dzięki za podpowiedĽ, ale w dzwonach ruchoma jest cała o¶ na której wisi dzwon. W hu¶tawce ogrodowej, o¶ na której wisi ławka hu¶tawka jest nieruchoma. Raczej chodzi mi o co¶ co by poruszało sam± ławk± takie jak ramię siłownika (np. napęd talerza sat, napęd bramy, lub siłownik otw. okna) lub co¶ na zasadzie działania siły elektromotorycznej (np. elektromagnes położony pod hu¶tawk± na ziemi i stały magnes mocowany przy ławce hu¶tawki). Mam siłownik talerza sat. + sterownik prod. polskiej, który działa ok z talerzem sat, ale tylko wysuwa lub chowa ramię siłownika, bez funkcji hu¶tania. Czy można taki sterownik przeprogramować na funkcje sterowania siłownika do hu¶tania?
 • Poziom 34  
  zhuln napisał:
  Mam siłownik talerza sat. + sterownik prod. polskiej, który działa ok z talerzem sat, ale tylko wysuwa lub chowa ramię siłownika, bez funkcji hu¶tania. Czy można taki sterownik przeprogramować na funkcje sterowania siłownika do hu¶tania?
  Na pewno się da. Producent na pewno przewidział dodatkowe zastosowanie tego sterownika do hu¶tawki i wystarczy tylko aktywować odpowiedni± funkcję w sterowniku. Tak samo jak sterownik lampek choinkowych można przeprogramować i zastosować jako programator do pralki w razie awarii oryginalnego. Przepraszam, ale nie mogłem się powstrzymać.:D :D :D
 • Poziom 43  
  Nie jest to takie banalne jak się wydaje, najsensowniej by było napędzać hu¶tawkę w sposób jaki robi to człowiek.
  zhuln napisał:
  Dzięki za podpowiedĽ, ale w dzwonach ruchoma jest cała o¶ na której wisi dzwon. W hu¶tawce ogrodowej, o¶ na której wisi ławka hu¶tawka jest nieruchoma. Raczej chodzi mi o co¶ co by poruszało sam± ławk± takie jak ramię siłownika
  Bezpo¶rednie poruszanie ławk± zamocowan± na sztywno do siłownika wymagało by dosyć dużych mocy, przypu¶ćmy ze ławka z człowiekiem waż±ca 150kg przemie¶ci się na wysoko¶ć 1m w ci±gu 1s, to wymaga 1,5kW, żaden siłownik do talerza sat nie ma tyle. A jak zaczniesz szukać przemysłowych napędów to cena cie szybko zniechęci.
  Klasycznie używana hu¶tawka waha się z częstotliwo¶ci± drgań swobodnych, do podtrzymania drgań potrzeba niewielkich mocy ale siłownik nie może tłumic drgań, nie może być zamontowany na sztywno do ławki. Dlatego poruszanie osi±, albo wywieranie siły po¶rednio przez sprężynę miało by więcej sensu. Ponieważ częstotliwo¶ć wymuszenia nie może być inna niż częstotliwo¶ć drgań swobodnych siłownik powinien być poruszany na podstawie czujnika położenia.

  Jest to możliwe do wykonania, ale nie przy takim podej¶ciu autora słabo to widzę.
 • Poziom 17  
  "wywieranie siły po¶rednio przez sprężynę miało by więcej sensu" - zgoda, dzięki za naprowadzenie, ramie siłownika na sztywno to raczej niepowodzenie. jarek_lnx czy możesz co¶ zaproponować na sprężynie (-nach). mam różne sprężyny + silniki. spawarka też nie jest mi obca.
 • Poziom 43  
  Przyznam że poza pomysłem żeby nie tłumić drgań swobodnych, a wiec nie ł±czyć na sztywno, nie mam za bardzo pomysłu jak dobrać parametry sprężyn i siłownika, próbował bym eksperymentalnie, skok siłownika, stała sprężysto¶ci sprężyny i odległo¶ć punktu zamocowania od osi to będ± parametry wzajemnie zależne od siebie.

  My¶lę jak najpro¶ciej zrobić sterowanie siłownikiem, może da się pro¶ciej niż buduj±c serwo.
 • Poziom 34  
  Tylko system z pierwszego filmu ma prawo bytu. Pozostałe maj± na sztywno poł±czone mechanizmy i drgania swobodne s± tłumione przez napęd. Działaj±, bo poruszany obiekt ma mał± masę, a co za tym idzie mał± bezwładno¶ć. Natomiast układ z pierwszego filmu nie tłumi drgań i działa przy dużej masie obiektu.
 • Poziom 24  
  Można zastosować przedni± zębatkę od roweru i wolnobieg osadzony na osi silnika.
  W przypadku ruchu do przodu wolnobieg nie ogranicza wychylenia hu¶tawki.
  W przeciwn± stronę podtrzymuję ruch wahadłowy, oczywi¶cie należy zamontować krańcówkę bo można przesadzić z wychyleniem.
  Problemem może być "terkotanie" wolnobiegu, rozwi±zaniem jest zamontowanie "profesjonalnego" sprzęgła jednokierunkowego lub zamontowanie czujników zmieniaj±cych kierunek obrotów silnika.