Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką zwrotnicę zastosować anten?

02 Lip 2020 12:58 786 37
  • Poziom 10  
    Dzień dobry, posiadam antenę kierunkową z symetryzatorem Dipol 28/5-12/21-69 H/V DVB-T COMBO VHF/UHF (kupiłem ją ze względu na tryb combo z tym, że MUXu 8 nie odbieram. Ze względu na jej konstrukcję wg. mojej oceny przy dzisiejszych wiatrach długo nie wytrzyma jeśli cybant będzie na samym końcu konstrukcji w dodatku komin mam obity blachą i postanowiłem antenę na poddaszu zostawić. Wiem, że teoretycznie nie powinna działać i jest to proszenie się o kłopoty ale mimo warunków działa w miarę komfortowo).

Chciałbym jednak odbierać MUX 8 i MUX 3 z regionalną telewizją. Obecnie na tej antenie kierunkowej mam ustawione dwa MUXy z Tarnowa a MUX 1 z nadajnika doświetlającego z tym, że przy kiepskiej pogodzie trochę pixeluje.

Wpadłem na pomysł aby do instalacji dorzucić wzmacniacz antenowy ze zwrotnicą AWS 1133.
    Do jednego wejścia podłączyć tą antenę combo z tym, że tylko moduł do obioru pasma UHF do odbioru MUXów: 1 i 2.
    Do drugiego wejścia podłączyć starą antenę też z symetryzatorem i skierować na lokalny nadajnik doświetlający do obioru MUX 3
    Do wyjścia VHF podłączyć jakąś mocniejszą antenę do odbioru MUX 8. MUX 8 nadaje tylko z mocą 3kW, odległość około 52 km.

Co myślicie o takim rozwiązaniu? Może prościej wymienić antenę combo na tą z zasilaczem ale chyba to nic nie da, bo VHF nadal będzie 7 dBi zysku. Może inną zwrotnicę zastosować tańszą ALCAD MM-407?

Za anteną mam AWSa 143 ST z podłączeniem 3 odbiorników.
  • Poziom 10  
    Wg. mapki wskazuje:
    Obiekt nadawczy: Kielce / Święty Krzyż
    Kanał nadawczy: 8 (198.5 MHz)
    Moc ERP [kW]: 10
    Polaryzacja: pionowa
    Wys. anteny: 151 m n.p.t

z tym, że na mapie "profil terenu" coś "wadzi" dlatego skierowałem antenę na Tarnów z tym, że chciałbym mieć dostęp jeszcze do regionalnego kanału i MUX 8. Wg mapy nie jestem w zasięgu MUXa 8 z Tarnowa. Może tak być, bo moc nadawcza 3 kW i odległość ok 52 km. Może jakąś mocniejszą antenę VHF albo inne rozwiązanie?
  • Poziom 14  
    Jak daleko do nadajnika Kiece /Święty Krzyż?
  • Poziom 10  
    Szerokość geograficzna: 50.4276867
    Długość geograficzna: 20.7302162

około 54 km do Świętego Krzyża z tym, że na mapie profil terenu linie przecina góra, dlatego antenę skierowałem na Tarnów mimo, że moce nadawcze słabsze;
    około 52 km Tarnów;
    około 68 Kraków;
  • Poziom 37  
    fikuss napisał:
    Kielce / Święty Krzyż (...) z tym, że na mapie "profil terenu" coś "wadzi" dlatego skierowałem antenę na Tarnów

Próbowałeś, czy zasugerowałeś się profilem terenu i odpuściłeś ten kierunek?
    fikuss napisał:
    około 54 km do Świętego Krzyża ;
    około 52 km Tarnów;
    około 68 Kraków;

Wg symulacji zasięgu, sygnał mux-8 ze Św.Krzyża, Chorągwicy czy Tarnowa teoretycznie powinien być na podobnym poziomie i raczej bez wzmacniacza się nie obejdzie. Symulacje są obliczane dla anteny na wysokości 10 m n.p.t. umieszczonej na zewnątrz, a ty ...
    fikuss napisał:
    postanowiłem antenę na poddaszu zostawić

Nie pozostaje nic innego jak po kolei kierować antenę na poszczególne nadajniki. TVP3 Kielce idzie na k.47 z Chorągwicy (teoretycznie jesteś w zasięgu).
    fikuss napisał:
    na tej antenie kierunkowej mam ustawione dwa MUXy z Tarnowa a MUX 1 z nadajnika doświetlającego z tym, że przy kiepskiej pogodzie trochę pixeluje.

Miałeś zapewne na myśli mux-3 z Buska. Przy antenie ustawionej na Tarnów, nadajnik w Busku ma ona "za plecami". W takiej sytuacji prawdopodobnie lepiej zdałaby egzamin "przezroczysta" siatka (antena siatkowa bez ekranu).
  • Poziom 10  
    @zielon_1215: strasznie duża ta antena. Myślałem nad taką Link cena o połowę niższa a parametry podobne

@_kli_: oczywiście, że sprawdzałem, bo z tej lokalizacji miałbym wszystkie MUXy nawet DAB

Tak jak wspomniałem MUX 8 z Kielc emitowany jest mocą 10 kW, z Tarnowa 3 kW. Przeglądałem anteny ale na pasmo VHF wszystkie widziałem bez wzmacniacza. Chodziło Ci o dołożenie takiego beczkowego na przewód antenowy?
    Wbrew opinii, umieszczona antena pod "dachem" z MUXów 1 i 2 odbiór sygnału jest słaby lecz jakość w 99%, MUX 3 zgadza się idzie na sygnale wstecznym z Buska(przy kiepskiej pogodzie pixeluje ale mam go zdublowanego z Tarnowa w razie "W"). Z tym MUXem 3 to sobie poradzę, bo do nadajnika doświetlającego mam niecałe 4 km tylko bardziej mi chodzi o ten MUX 8.

W combo anteny od dipola ma zysk 7dBi w pasmie VHF, jest jakaś opcja aby podbić więcej czy z tej anteny więcej się nie wyciśnie?

Kierowanie na poszczególne nadajniki za wiele nie da, bo dach silnie tłumi. Akurat na Tarnów mam okno w dachu i się przebija :) Możecie się śmiać ale ta antena combo od dipola straszny "klamot " mi się wydaje i to mocowanie kiepskie mi się wydaje dlatego na poddaszu antenę umiejscowiłem. Sam Dipol po jakimś czasie sugerował aby mocować ją na środkowym uchwycie nie zawracając uwagi na polaryzację.

Jaka to jest siatka bez ekranu?
  • Specjalista Sieci, Internet
    @fikuss:
    a strychach z reguły najlepiej sprawują się anteny krótkie lub w ogóle siatki. Tu pojedyncze dB zysku anteny nie ratują, bo i tak bez wzmacniacza typowo się nie obchodzi.

Przecież masz już wzmacniacz w torze VHF (AWSa 143 ST), więc z sygnałem nie jest dobrze. Jeśli nic nie możesz teraz odebrać, to widać problem. Ja bym zaczął od pobiegania po calutkim strychu z obecną anteną i sprawdził, czy gdzieś pojawi się jakiś odbiór mux-8. Bo licz się z tym, że antena na mux-8 może wymagać innej lokalizacji od anten(y) na muxx-y 1...3. W razie czego zawsze możesz przeciąć tę swoją antenę i zrobić z niej dwie niezależne. Na strychu to nawet mocowanie bywa niepotrzebne.

Co do mux-3 to jeśli nie uda się zrobić na jednej antenie to dwie plus sumator, albo lepiej dedykowana zwrotnica antenowa. Zależy od układu kanałowego.

"Siatka bez ekranu" to normalna siatka ze zdemontowanym ekranem.
  • Poziom 43  
    Tak wygląda antena siatkowa bez "siatki".
  • Moderator
    Rozumiem, że antena/anteny są na strychu z jakiegoś powodu...

Z czego jest zrobione poszycie dachowe? Swego czasu jeden z moich klientów upierał się by antenę postawić pod dachem "bo jest kryty dachówką". Owszem, była dachówka, ale pod tą dachówką folia izolacyjna z siateczką z włókien węglowych jako wzmocnienie. Tłumiło prawie jak blacha. Do tego dachówka okazała się dachówką keramzytową - bardzo dobrej jakości - ale dodatkowo wprowadzającej silne tłumienie. Antena wylądowała na dachu.

I dobra rada: o ile to możliwe nie mocuj anten na VHF "za plecy", ja zawsze je przerabiam tak by uchwyt boomu był w środku ciężkości. W przypadku antena w polaryzacji pionowej potrzeba dodatkowego odstępnika. Ale jak robisz dla siebie to nie warto oszczędzać.
  • Poziom 10  
    @ _cheetah_:
    AWS 143 ST nie jest w torze VHF tylko za anteną combo, za zawrotnicą wbudowaną w dipol VHF + UHF. Zastosowałem go, gdy rozszerzyłem odbiór na kolejne dwa odbiorniki aby podbić sygnał, bo na odcinku 8 metrów przewodu MUXy odbierały ale na dłuższym odcinku już nie.
    Chyba tak się robi w instalacjach z więcej jak jednym odbiornikiem?

Czyli polecona przez zielon_1215 antena emme esse o długości 1740 mm się nie sprawdzi? Jest sens w ogóle kupować anteny pracujące w jednym kanale jak ta emme esse? Gdyby tak na nadajniku zmienili kanał to byśmy już z tej anteny nie odebrali?

Myślałem nad rozdzieleniem tej anteny combo, tylko czy nie zmienię jej charakterystyki? To cięcie musi być co do centa czy gdzie padnie? Problem będzie z dorobieniem uchwytu do części VHF.

Już rozumiem, czyli ekran w "siatce" to ta siatka za nią. Jest możliwość do takiej siatki wrzucić symetryzator? Czy tak się nie robi. Wrzuciłbym do starej siatki symetryzator, ekran ściągnął i ustawił na MUX 3.

@ irekr
    Poszycie jest z blachy.
    Z tym środkiem ciężkości chodzi o to by antena combo się nie złamała? Dipol przy wypuszczeniu anteny combo na rynek prezentował w instrukcji aby przy polaryzacji H i V montować cybant na końcu anteny ale widzę już, że szkice przedstawiają cybant na środku anteny.

Robiłem ostatnio próby z anteną skymaster SM2000 Combo+ Po wrzuceniu za nią wzmacniacz antenowy ams APL-107e złapałem wszystkie MUXy z tym, że 8 trochę słaby sygnał miał. Podejrzewam, że to przez to, że antena nie ma VHF nie ma swojego dipola.

Wczoraj robiłem jeszcze próby z anteną podobną do logarytmicznej o długości metra z wmontowanym symetryzatorem. Nie jestem pewny czy to logarytmiczna jest. Złapałem na niej z Tarnowa wszystkie MUXy włącznie z 8. Tylko jakim cudem złapałem MUX 8 skoro ona pracuje w jednym paśmie? W antenie jest sam symetryzator.

Wracając do głównego tematu w moim przypadku zastosować zwrotnicę np. ams ZA-112Ms czy od razu wzmacniacz antenowy ze zwrotnicą np. AWS 1133?
  • Moderator
    Antena pod blaszanym dachem ... no comm

Antena logarytmiczna z symetryzatorem? Ostatnio taką widziałem na pustyni w Arabii Saudyjskiej ale służyła dla nadajnika radiofonicznego o mocy kilkudziesięciu kW, Te anteny LP jakie mamy w sprzedaży nie wymagają symetryzatora. Może jakieś zdjęcie tego wynalazku?

Mocowanie w środku ciężkości ma za zadanie zminimalizowanie wpływu naprężeń na wietrze. Siły łamiące rosną z kwadratem długości anteny nie mówiąc o silnych drganiach całej konstrukcji. A drgania to największy czynnik niszczący.

A MUX8 jest nadawany z Tarnowa w polaryzacji poziomej, dlaczego miałbyś nie odbierać? Pozostaje tylko pytanie z jaką siłą i jakością
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Już rozumiem, czyli ekran w "siatce" to ta siatka za nią. Jest możliwość do takiej siatki wrzucić symetryzator? Czy tak się nie robi. Wrzuciłbym do starej siatki symetryzator, ekran ściągnął i ustawił na MUX 3.

Oczywiście, że można tak zrobić. Przecież antena nie jest na stałe połączona ze wzmacniaczem. To jest wymienne, zamienne.
    Zdjęcie anteny siatkowej bez siatki(ekranu) masz wyżej.
  • Poziom 10  
    @ irekr Wiem, wiem ale jak już wspominałem wcześniej, mam komin z blachą obity w dodatku kupiłem antenę dipola combo, która wg mnie jest kiepska na dzisiejsze wiatry, nawet w połowie cybant montować to musiałbym na elewacji minimum 50 cm uchwyt od elewacji zastosować także tak "walczę".

Przypomina antenę logarytmiczną. Włożyłem do niej symetryzator ale czy tak się robi? Trochę dziwne sygnały ale odbiera MUXy. Dziwne jest to też, że symetryzator jest na kanały 21- 60 a odbiera MUX 8 -kanał 7 bodajże. Wrzucę zdjęcie.
    Jaką zwrotnicę zastosować anten? Jaką zwrotnicę zastosować anten?

Spróbuję antenę dipol combo przeciąć na pół i skierować część UHF na Tarnów i zaprogramować MUX 1 i 2.
    Natomiast z część VHF skierować na Św. Krzyż. Nadaje z mocą 10 kW w polaryzacji V a Tarnów 3 kW poziomo. Sygnał w polaryzacji V jest stabilniejszy? Jakby było kiepsko to za anteną dam wzmacniacz na kanały VHF 87-230 MHz z separatorem napięcia do zwrotnicy.

Obecnie "przyskąpiłem" i zamiast wzmacniacza ze zwrotnicą wrzuciłem zwrotnice AWS Za-112 Ms i podłączyłem do wyjścia pasywnego antenę biquad własnego wykonania na częstotliwość 682 MHz - MUX 3(zawierający regionalny kanał).
    Natężenie 62, jakość 100 %, około 12 metrów przewodu i zwrotnica. Na razie testuję na jednym odbiorniku. Antena posiada sam dipol bez reflektora.
    Mam pytanie odnośnie konstrukcji tej anteny. Zarówno rdzeń jak i oplot mam podłączone do dipola symetrycznie.
    1. Przez takie podłączenie nie potrzeba symetryzatora?
    2. Poprzez takie podłączenie antena nie pracuje na zwarciu? Antena z pewnością działa, bo nawet z Tarnowa mi sygnał łapie.

Zazwyczaj oplot daje chyba się na reflektor a rdzeń na dipol i w taki sposób od siebie są odizolowane?
  • Moderator
    Jakaś dziwna jest to antena ale niewątpliwie jest to antena logarytmiczna.

Dla ścisłości: można zasilać antenę logarytmiczną symetrycznie, ale tego rodzaju ma impedancje około 69 omów (średnio w pasmie). Ale jest to bardzo niewygodne, gdyż po pierwsze trudno jest u nas kupić symetryzator 75/75 omów (1:1), te co są mają 300/75 omów.
    Standardowo podłączenie kabla do anteny odbiorczej robi się w ten sposób, że kabel antenowy prowadzi się wewnątrz/wzdłuż jednej z belek (nie ma znaczenia czy to jest górna czy dolna), na końcu belki oplot podłącza się do belki wzdłuż której/wewnątrz której znajduje się kabel antenowy. Jeżeli kabel jest prowadzony wzdłuż belki to powinien być do niej umocowany na zewnątrz możliwie jak najbliżej. "Gorącą" żyłę podłącza się do drugiej belki.

Symetryzator nie jest filtrem i bez problemu będzie działał w pasmie VHF (pasmo poniżej 300 MHz) lepiej lub gorzej.

I nie zupełnie jest tak jak piszesz w temacie Biquada. Typowa antena ma około 80 omów SYMETRYCZNIE w punkcie podłączenia. Aby poprawnie podłączyć kabel antenowy należy to zrobić w wyznaczonych miejscach poprzez symetryzator 75/75 omów. Wiem że podłącza się bezpośrednio kabel bez symetryzatora, daje to pewne straty i zniekształcenie charakterystyki. Nie wspomnę o deformacji charakterystyki fazowej, bardzo ważnej w odbiorze ortogonalnych sygnałów cyfrowych. Wszelkie reflektory nie muszą być podłączone z elementem czynnym, byle tylko miały właściwe wymiary i znajdowały się w odpowiedniej odległości.
    Podobnie dipole w antenach typu Yagi nie muszą być połączone galwanicznie z belką nośną. Robi się takie połącznie głównie ze względów mechanicznych oraz potrzeby likwidacji ładunku potencjalnego w występującego w czasie wiatru. Dotyczy to także elementów biernych.
  • Poziom 10  
    Przepraszam za błąd - ta antena logarytmiczna odbiera tylko MUXy: 1,2 i 3. Ona z wyglądu jest taka Link

Zatem takie anteny logarytmiczne posiadają symetryzator? Czy bezpośrednio przewód powinienem do niej podłączyć?

Cytat:
    Standardowo podłączenie kabla do anteny odbiorczej robi się w ten sposób, że kabel antenowy prowadzi się wewnątrz/wzdłuż jednej z belek (nie ma znaczenia czy to jest górna czy dolna), na końcu belki oplot podłącza się do belki wzdłuż której/wewnątrz której znajduje się kabel antenowy. Jeżeli kabel jest prowadzony wzdłuż belki to powinien być do niej umocowany na zewnątrz możliwie jak najbliżej. "Gorącą" żyłę podłącza się do drugiej belki.

Nie bardzo rozumiem z tym prowadzeniem przewodu po belce górnej dolnej. To prowadzenie odnosi się do anten logarytmicznych w jednej polaryzacji? Mógłbyś to jakoś zobrazować?

Cytat:
    Symetryzator nie jest filtrem i bez problemu będzie działał w pasmie VHF (pasmo poniżej 300 MHz) lepiej lub gorzej.

Ale z tego co widzę, są różne symetryzatory: np.
    1. badmor SA I-III 1-12 VHF
    2. badmor SA IV-V 21 - 60 UHF
    3. badmor symetryzator szerokopasmowy SA I-V

Czyli w tym biquadzie powinienem mieć symetryzator i miałbym mniejsze starty?
    Przewód łączyłem jak na schemacie. Rdzeń przylutowałem u góry od wewnątrz a na dole okręciłem i zalałem klejem, bo nie mogłem przylutować.
    Wisi to jak na schemacie ale to chyba polaryzacja jest V?
  • Poziom 43  
    irekr napisał:

Symetryzator nie jest filtrem i bez problemu będzie działał w pasmie VHF (pasmo poniżej 300 MHz) lepiej lub gorzej. .

Symetryzator to transformator + płytka do której jest mocowany. Skąd wtedy biorą się symetryzatory na kanały 6-60, 21-69 ?
  • Poziom 37  
    irekr napisał:
    kabel antenowy prowadzi się wewnątrz/wzdłuż jednej z belek (nie ma znaczenia czy to jest górna czy dolna)

fikuss napisał:
    Nie bardzo rozumiem z tym prowadzeniem przewodu po belce górnej dolnej.

irekr napisał:
    na końcu belki oplot podłącza się do belki wzdłuż której/wewnątrz której znajduje się kabel antenowy.(...) "Gorącą" żyłę podłącza się do drugiej belki.

Przewód podłączasz mniej więcej tak ...
    fikuss napisał:
    Zatem takie anteny logarytmiczne posiadają symetryzator? Czy bezpośrednio przewód powinienem do niej podłączyć?

W dostępnych w sprzedaży antenach logarytmicznych kabel antenowy mocowany jest zawsze bezpośrednio do belek anteny, bez symetryzatora. - tak, jak to pokazał wyżej @_kli_.

fikuss napisał:

Zgadza się, symetryzatory wykonywane są na różne pasma. Oczywiście, każdy symetryzator jakoś tam będzie pracował poza swoim dedykowanym pasmem pracy, zależnie od tego, jak będzie wykonany - lepiej lub gorzej. Ale co do zasady - do odbioru sygnałów w danym paśmie należy stosować dedykowany danemu pasmu symetryzator.

fikuss napisał:
    Czyli w tym biquadzie powinienem mieć symetryzator i miałbym mniejsze starty?

W praktyce podłącza się bez symetryzatora.
    Impedancja bi-quada jest zbliżona do impedancji kabla koncentrycznego, jak wyżej pisał @irekr - więc straty sygnału będą nieznaczące. Pozostaje problem prądów niezrównoważenia, ale w warunkach amatorskich to najmniejszy problem.

fikuss napisał:

Tak - to położenie do odbioru sygnałów w polaryzacji V
  • Poziom 43  
    _cheetah_ napisał:

fikuss napisał:

Zgadza się, symetryzatory wykonywane są na różne pasma. Oczywiście, każdy symetryzator jakoś tam będzie pracował poza swoim dedykowanym pasmem pracy, zależnie od tego, jak będzie wykonany - lepiej lub gorzej. Ale co do zasady - do odbioru sygnałów w danym paśmie należy stosować dedykowany danemu pasmu symetryzator.

Czyli tak jak napisałem wyżej. Jakbyś mi wytłumaczył co za to odpowiada?Uważam, że odpowiednio zaprojektowane ścieżki na płytce, dające transformatorowi pojemność.
    LeDy napisał:
    Czyli tak jak napisałem wyżej. Jakbyś mi wytłumaczył co za to odpowiada?Uważam, że odpowiednio zaprojektowane ścieżki na płytce, dające transformatorowi pojemność.

Pasmo symetryzatora ograniczają różne czynniki, w zależności od technologii w jakiej został wykonany. Przy czym, ograniczenie pasma to albo przekroczenie założonego tłumienia sygnału albo przekroczenie dopuszczalnych WFS-ów.

Przy wykonaniach na transformatorach ferrytowych ograniczeniem są wymiary, kształt i parametry ferrytu (nasycenie), z którego wykonany jest rdzeń. Dla symetryzatorów na niskie pasma mamy duże rdzenie, na symetryzatory UHF mamy małe rdzenie standardowe lub pierścieniowe.

Przy wykonaniach na druku ograniczeniem są parametry sprzężenia linii transmisyjnych tworzących transformator (wymiary, materiał PCB), dlatego takie symetryzatory są dla generalnie dla UHF.

Są jeszcze symetryzacje robione na pętlach półfalowych ("loop"). Tu właściwie nie ma ograniczeń, poza fizycznym wygięciem pętli (kabla), ale to w zasadzie rozwiązania wąskopasmowe / kanałowe, choć robione są i na pełny UHF, ale to w wersji na płytce drukowanej.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    fikuss napisał:

Antena taka ma impedancję około 75 omów więc nie potrzeba tu transformacji 75/300 a jedynie symetryzację, którą się osiąga przez wprowadzenie przewodu koncentrycznego przez jeden z nośników, jak to pokazano w #19.
  • Poziom 43  
    jdubowski napisał:

Antena taka ma impedancję około 75 omów więc nie potrzeba tu transformacji 75/300 a jedynie symetryzację, którą się osiąga przez wprowadzenie przewodu koncentrycznego przez jeden z nośników, jak to pokazano w #19.

Jak już to 300/75.
  • Poziom 10  
    Z anteny logarytmicznej wywaliłem symetryzator i przewód włożyłem do dolnej belki i rdzeń przykręciłem do górnej belki. Efekt? Złapałem MUX 8 z jakością prawie 90% natężenie 50 lecz na dłuższej długości przewodu nie odbiera MUX 8. MUXy 1 i 2 odbierają.

Przeciąłem też antenę dipol combo na pół. W puszcze w części anteny VHF zamieniłem zwrotnicę na symetryzator 1 - 12 VHF. O dziwo w tym samym miejscu złapałem sygnał z MUXa 8 z Tarnowa nadającego z mocą 3 kW (wcześniej antena jak była w całości nic nie łapała). Zauważyłem, że po rozpołowieniu anteny w części VHF brakuje jednego elementu w stosunku do sprzedaży oddzielnej anteny dipola VHF o tych samych parametrach. Czy bez tej jednej części osłabiony jest zysk anteny? Na poniższym obrazku to zobrazowałem. Cięcie wykonałem w miejscu czerwonej pionowej krótkiej linii (ciecie jest zaraz za elementem abym mógł do części odciętej cybant zamocować, bo placu jest mało).

Mam pytanie odnośnie biquada jeszcze. Wyżej pytałem czy zobrazowana antena jest w polaryzacji V. W sieci a dokładnie na youtube widzę, że na filmach ludzie mówią, że to polaryzacja H, lecz chyba są w błędzie?
    Już wiem, że reflektor nie muszę łączyć z oplotem przewodu. A czy mogę zastosować reflektor ze starej anteny siatkowej trochę większy czy to muszą być dokładne wymiary?
    fikuss napisał:
    Zauważyłem, że po rozpołowieniu anteny w części VHF brakuje jednego elementu w stosunku do sprzedaży oddzielnej anteny dipola VHF o tych samych parametrach. Czy bez tej jednej części osłabiony jest zysk anteny?

Ale jak z obrazka wynika przed przecięciem tego direktora tam też nie było, jego rolę spełniał w jakimś tam stopniu nośnik elementów reflektora części UHF.

fikuss napisał:
    Czy bez tej jednej części osłabiony jest zysk anteny?

W stosunku do oryginalnej anteny 5/6-elementowej - tak.

fikuss napisał:

Tak - polaryzacja V.

fikuss napisał:
    A czy mogę zastosować reflektor ze starej anteny siatkowej trochę większy czy to muszą być dokładne wymiary?

Możesz zastosować większy, nie ma problemu. Z tym że ta część VHF ma reflektor z trzech poziomych prętów, ale możesz go zamienić na płaszczyznę z siatki.
  • Poziom 37  
    fikuss napisał:
    Z anteny logarytmicznej wywaliłem symetryzator i przewód włożyłem do dolnej belki i rdzeń przykręciłem do górnej belki

A oplot przewodu połączyłeś z dolną belką?
  • Poziom 10  
    Cytat:
    A oplot przewodu połączyłeś z dolną belką?

Tak, oczywiście. Wykonane tak jak na zdjęciu powyżej z tym, że przewód idzie w dolnej belce i oplot tam połączony a rdzeń do górnej belki.

Cytat:
    Ale jak z obrazka wynika przed przecięciem tego direktora tam też nie było, jego rolę spełniał w jakimś tam stopniu nośnik elementów reflektora części UHF

W takim razie jak osłabiłem zysk anteny VHF przecinając antenę combo to mogę "dołożyć na przód z czegoś ten jeden direktor?". Porównując antenę VHF dipola do tej logarytmicznej to na niej mam lepsze sygnały a w końcu antena dipola jest większa i ma dipol a mimo to mam słabsze sygnały. W ostateczności może wrzucić "beczkowy" wzmacniacz? Ale to w ostateczności, bo chciałbym wszystkie anteny mieć pasywne. MUX 8 odbieram tylko z Tarnowa nadawanego z mocą 3 kW. Ze Św. Krzyża "0" mimo mocy nadawczej 10 kW i wystawionej anteny na zewnątrz, także chyba mapa wskazująca profil terenu jest wiarygodna. Z tym, że MUXy 1 i 2 odebrałem i na antenie skymaster ze wzmacniaczem też odebrałem MUX 8.

Cytat:
    fikuss napisał:
    A czy mogę zastosować reflektor ze starej anteny siatkowej trochę większy czy to muszą być dokładne wymiary?

jdubowski odpowiedział:
    Możesz zastosować większy, nie ma problemu. Z tym że ta część VHF ma reflektor z trzech poziomych prętów, ale możesz go zamienić na płaszczyznę z siatki.

Nie bardzo rozumiem. Pytałem czy do tego "zrobionego" biquada, który ma odbierać MUX 3 w pasmie UHF, mogę dodać reflektor wykorzystując połowę siatki z anteny "siatkowej"? Powinienem mieć reflektor w ~ 22 x 44 a przecinając siatkę na pół znacznie większy wyjdzie. Sygnał jest ok. z tym, że chciałbym wyciągnąć jak najwięcej.
  • Moderator
    Na chwile obecną nie sugerowałbym się siłą sygnału ze Świętego Krzyża, bo cały obiekt jest w przebudowie i zapewne nadają na małych mocach i z tymczasowych anten (na "belecym"). I to codziennie jeszcze jakiś czas.

Jak już chcesz użyć "siatki od siatki" to pamiętaj o odległości między biqadem a siatką - powinna wynosić 0,57 długości fali dla najniższej częstotliwości. To znacznie więcej niż w oryginalnej, gdyż tą odległością "robi się" dopasowanie i transformację impedancji.
    Anteny logarytmicznie nie mają dużego zysku, za to maja znakomity stosunek przód-tył i bardzo równa charakterystykę częstotliwości i dopasowania.
    fikuss napisał:
    W takim razie jak osłabiłem zysk anteny VHF przecinając antenę combo to mogę "dołożyć na przód z czegoś ten jeden direktor?".

Możesz, po przeliczeniu tej anteny.

fikuss napisał:
    Porównując antenę VHF dipola do tej logarytmicznej to na niej mam lepsze sygnały a w końcu antena dipola jest większa i ma dipol a mimo to mam słabsze sygnały.

Niezbyt jasna wypowiedź - porównujesz logarytmiczną z częścią VHF rozciętej anteny Combo? I sygnał masz większy na logarytmicznej?

fikuss napisał:
    Nie bardzo rozumiem. Pytałem czy do tego "zrobionego" biquada, który ma odbierać MUX 3 w pasmie UHF, mogę dodać reflektor wykorzystując połowę siatki z anteny "siatkowej"?

Teraz pytasz. A wcześniej pytałeś o to w poście w którym były głównie rozważania o Yadze VHF odciętej z anteny combo, stąd taki kontekst odpowiedzi przypisałem.