Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Układ załączania wentylatora.

02 Lip 2020 18:52 288 11
  • Poziom 10  
    Witam. Chciałbym zbudować układ, który będzie załączał wentylator 220 V. Będzie on na strychu gdzie jest zasilanie 220 V, z tamtąd mam puszczony w tynkach przewód chyba 8x0,5 ,który chciałbym wykorzystać do załączania tego went. poprzez jakiś przekaźnik, tzn. zawieram parę żył na parterze i przekaźnik załącza went., rozwieram to wyłącza. Jakieś niskie napięcie pewnie by musiało być na tych przewodach. Nie wiem jak się do tego zabrać, jaki bym potrzebował przekaźnik. Poratuje ktoś? Z góry dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Przyglądnij się temu:
    Przekaźnik bistabilny PBM-01 230V Zamel

https://www.youtube.com/watch?v=frbIs9MnKLo

Dodano po 1 [minuty]:

Tylko zwróć uwagę na moc tego wentylatora no i czy piszemy o zasilaniu 1 fazowym czy 3 fazowym :)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    boryssbary napisał:
    zawieram parę żył na parterze i przekaźnik załącza went., rozwieram to wyłącza.

To sterowanie miałoby być tylko z dołu, czy na strychu również?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @JoteR Tak, bo znając położenie (O/C) wyłącznika, będziesz wiedział co się dzieje tam na strychu. :D
    Np ten z kolei, ma sygnalizacje stanu na stykach przycisku i byłby najlepszy.
    Przekaźnik bistabilny on/off 230V AC/DC 16A styki 1P zaciski śrubowe 1 moduł BIS-411 F&F
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    madamsz1 napisał:
    Przekaźnik bistabilny PBM-01 230V Zamel
    Bezsens - skąd Autor będzie wiedział, ze mu gdzieś tam wentylator się włączył ?

Wystarczy wykorzystać dodatkowe pary jako sygnał zwrotny załączenia przekaźnika i sprawa rozwiązana.
    Poza tym autor nic nie pisze o potrzebie sprawdzenia czy ten wentylator działa - być może wentylator będzie
    coś wyciągał z dołu i będzie wiadomo, że pracuje. A tego nie wiemy.
    Zawsze też może zastosować monostabilny :)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    boryssbary napisał:
    mam puszczony w tynkach przewód chyba 8x0,5

Hmm, jeśli to jest coś takiego:
    https://www.kablesklep.pl/ytdy-3882
    Ja miałbym opory przed wpuszczeniem w niego 230 V. IMHO ten przekaźnik powinien być jednak niskonapięciowy.
    Edytowałem.[T.M.]
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Może być, ale lepiej dać baterię 9V
  • Poziom 10  
    Czyli byłoby coś takiego, tak?

image0 Układ załączania wentylatora.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @boryssbary Tak, ale....przekaźnik, który Ci zasugerowałem, operuje na linii sterującej bodaj 24 VDC z minimalnym prądem, bo wymusza świecenie LEDa - kontrolki. Obywasz się bez dodatkowego żródła prądu (zasilacz lub bateria).
  • Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc.