Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia w RTV, a stara instalacja elektryczna

mustang01 02 Jul 2020 21:02 1269 24
Suntrack
  • #1
    mustang01
    Level 10  
    Witam, mam problem z zakłóceniami w sprzęcie komputerowym. Zawieszał mi się mój domowy serwer w piwnicy na Linux podczas kompilacji oprogramowania.
    Co jakiś czas zdarzają się braki sygnału w telewizji DVB-T. Kiedyś miałem problem nawet z telewizją satelitarną(okresowe błędy w odbieranych programach). Rozwiązałem to wyminą komponentów w komputerze (karta DVB-S2 po gwarancji i nowy zasilacz komputerowy o lepszych parametrach), pomogło też przeniesienie komputera w inne miejsce. Co jakiś czas zawiesza mi się modem VDSL(maiłem kilka egzemplarzy i działały podobnie) z częstotliwością raz lub dwa razy w miesiącu lub rzadziej. Mieszkam kilka dziesiąt metrów od ulicy głównej i co jakiś czas zdarzają się przejeżdżające samochody zgrywające się z zakłóceniami widocznymi w sprzęcie RTV.

    Dom jednorodzinny. Linia elektryczna napowietrzna kilkanaście metrów od domu, dostaje od osiedlowego transformatora 4 przewody (3 fazy i N). Na strychu stare bezpieczniki topikowe wkręcane, kable lecą do licznika z bezpiecznikami 16A koło wejścia do domu na parterze. Stamtąd oprócz na mieszkanie mam rozprowadzone zasilanie w ziemi do garażu, chlewa i stodoły oraz do drugiej części mieszkania na parterze z osobnym wejściem i skrzynką z bezpiecznikami (zlikwidowany licznik) na 3 pokoje. Instalacja jest stara 2 przewodowa bez bolca uziemiającego w gniazdkach. W pokojach jest po 5 podwójnych gniazdek. Zdarzają się po spięte pod jedna linie 2,5kw pod 2 pokoje na jeden bezpiecznik 16A. Nie mam rozdzielonej instalacji na gniazdka i oświetlenie. Do odbiorników o większym zapotrzebowaniu mocy jak kuchenka i zmywarka, pralka jest poprowadzony osobny obwód zasilania. Nie mam problemów z spadkiem napięcia. Nie mam uziemionych rur miedzianych w instalacji gazowej, CO czy wodociągowej.

    Tata jest emerytowanym elektrykiem. Nie chce pozwolić na remont instalacji elektrycznej. Mama też jest temu przeciwna, bo był w ich pokojach remont. Rodzice pozwalają jedynie pruć ściany w pokojach zajmowanych prze zemnie z sprzętem komputerowym. Nie mam wyłączników różnicowych i ograniczników przepięć oraz pozwolenia na ich instalowanie od rodziców (mogę tylko robić sobie gniazdka dla komputerów i swojego sprzętu RTV). W koło budynku mam uziom otokowy, który nie jest prowadzony do mieszkania. Od wielu lat jest z niczym nie połączony. Poprosiłem starszego Brata o załatwienie elektryka, który pomierzy ten uziom i wpadnie elektryk pomierzyć uziom w wolnym czasie. Chciałbym na pewno podłączyć do tego uziomu (wąs bednarki wprowadzony do ściany budynku w ogrodzie dalej od puszki kablem CU linka 12 AWG do szafki z patch panelem) swoją ekranowaną sieć lan 5e.

    Obecnie straciłem pracę i straciłem motywacje do remontu instalacji elektrycznej. Chciałem poznać opinie kolegów fachowców na temat eliminowania zakłóceń poprzez remont owej instalacji. Ja chciałem zastosować trój przewodowe ekranowane folią aluminiową przewody instalacyjne w ścianach na odcinkach gdzie mi pozwolono. Wprowadzić bednarkę do skrzynek z bezpiecznikami pospawaną do uziomu otokowego. Zamontować za licznikiem ochronki przepiec klasy B. W skrzynce z bezpiecznikami w drugiej części domu ochronki klasy C. Do piwnicy doprowadzić ziemią nowy przewód ziemny ekranowany w peszlu i założyć tam nową skrzynkę z bezpiecznikami na serwer i mój pokój sypialny znajdujący się powyżej piwnicy, uzimieniem rur, kolejnym ochronikiem klasy C. Do gniazdek z bolcem sprzętów AGD takich jak kuchenka, mikrofalówka, lodówka, pralka podpiąć przewód miedziany uziemiający z nowego wąsa bednarki wprowadzonym do domu z podpiwniczenia pod kuchnią.

    Czy to co chciałbym zrobić pomoże w eliminacji zakłóceń? Rodzice są zdania, że to kasa wyrzucona w błoto. Według rodziców dom jest stary i nie potrzebuje nowoczesnej trój przewodowej instalacji elektrycznej. Ja osobiście odczuwam poprawę po wymianie do gniazdkowego zasilacza impulsowego w komputerze RPi 4 na jego stabilizowany liniowy odpowiednik.
  • Suntrack
  • #2
    Ktoś_tam
    Level 36  
    No tak, dopóki nikogo nie zabije to kwestia bezpieczeństwa jest bez znaczenia. Dopiero jak najukochańszy komputer nie działa prawidłowo, to się myśli o instalacji trójprzewodowej a nawet o takiej ekranowanej. Trochę to smutne.
    Każdy sprzęt elektryczno-elektroniczny wyposażony w przewód ochronny powinien być podłączony do gniazda z czynnym kółkiem ochronnym. Zobacz sobie schemat dowolnego zasilacza komputerowego, jest tam filtr, który jest podłączony do przewodu ochronnego. Jak myślisz, czy taki filtr pracuje prawidłowo bez tego połączenia?
    Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze zwłaszcza, że zapewniają również ochronę przeciwporażeniową.
  • Suntrack
  • #3
    mustang01
    Level 10  
    No właśnie miałem podpięte swój serwer pod ten uziom otokowy, ale po problemach z zakłóceniami nie podpinałem go ponownie. Kolega elektronik mówił mi, że mogę mieć problem z pętlami masy. Ja czekam na pomiary tego uziemienia. Nie zauważyłem poprawy po podpięciu tego przewodu do serwera(i innych sprzętów jak switch,ups, monitor), a mógłbym uświadczyć nawet pogorszenie. Na mojego tatę emerytowanego elektryka nie działają przytoczone przez ciebie argumenty. Sam od kilu lat próbowałem go do remontu instalacji przekonać. Mówi, że jest to nie potrzebne. Dostał nawet ubezpieczenie domu w PZU.

    Widziałem impulsowe zasilacze do paneli ledowych, które mają filtr EMI i aktywny PCF z wtyczką bez bolca. Podobnie muszą mieć telewizory, bo maja wtyczkę 2 przewodową (2 klasę ochronności), a ich zasilacze impulsowe są tak dużej mocy, że przepisy wymagają od nich owych filtrów.

    Każda usterka mojego sprzętu jest dla mnie bolesna z względów finansowych. Latami zbierałem na ten sprzęt i gdy się zepsuje lub nie działa to nie stać mnie na nowy. Sprzęt już nie jest najnowszych lotów i wymieniłbym go, ale mnie nie stać. Sprzęt nie zarabia, a służy mi za prywatny serwer (nightscout - przechowuje dane z CGM i pomaga mi w mojej chorobie zwanej cukrzycą).
  • #4
    Ktoś_tam
    Level 36  
    mustang01 wrote:
    Na mojego tatę emerytowanego elektryka nie działają przytoczone przez ciebie argumenty. Sam od kilu lat próbowałem go do remontu instalacji przekonać. Mówi, że jest to nie potrzebne. Dostał nawet ubezpieczenie domu w PZU.

    No cóż, ubezpieczalnie żyją z przyjmowania składek, nie z wypłat odszkodowań. Do ubezpieczenia jest dodawany wielostronicowy regulamin, najczęściej nienajwiekszej czcionki. Poczytajcie sobie o wyłączeniach z wypłat odszkodowania. Prawdopodobnie będzie tam napisane o tym, że do wypłaty konieczne są okresowe badania instalacji. Pewnie przed przepieciami ma chronić ochronnik przepięć itp. Jak tych warunków nie ma spełnionych to odszkodowanie może być niższe lub może w ogóle nie być wypłacone.
  • #5
    mustang01
    Level 10  
    Przewertowałem umowę ubezpieczeniową mojego Taty na dom. Ma 3 strony. Piszą , że dom wybudowano w 1975 roku i prace budowlane są zakończone. W umowie odsyłają do dłuższego dokumentu zwanego OWU.
    W OWU PZU (36 stron) nie ma nic o konserwacji instalacji elektrycznej. Ubezpieczeniu nie podlega sprzęt służący do prowadzenia działalności gospodarczej oraz przeprowadzenia prac budowlanych lub remontowych. Jest tam mowa o obowiązku konserwacji całego domu (dachu, ścian, okien, masztów), który spoczywa na właścicielu. Brat mówił, że pytał o to swojego elektryka i on potwierdził, że stara instalacja ma inne wymagania dotyczące konserwacji i urządzeń zapobiegających awarii niż jego nowa instalacja w jego nowym domu jednorodzinnym. Brat ma już zamontowane panele solarne na dachu i czeka na połączenie ich do instalacji elektrycznej. Ma wielki inwerter Huawei w garażu jak transformator na osiedlu. Siostra mówiła, że prąd z inwertera solarnego jest pełen zakłóceń. Na szczęście mój brat mieszka na innej ulicy i podpina się pod inny transformator niż ja. Tak samo ma jego sąsiad i sąsiad siostry. Maja nowe domy i chwalą panele za niskie rachunki za prąd.

    Jeśli chodzi o kable ekranowane to byłem przygotowany na jakiś dyskomfort związany z ich przytoczeniem w tym temacie. Pierwszy raz spotkałem się z ekranowaniem zwykłych kabli instalacyjnych taśmą aluminiową w nowo budowanym domu przez audiofila. W diy audio normalne jest, że kable zasilające się skręca w celu eliminacji wpływu pola elektromagnetycznego w tych drogich urządzeniach audio. Z takimi kablami spotkałem się dopiero w ofercie producenta dotyczące kabli sterujących montowanych w fabrykach. Z tym, że istnieją kable energetyczne ekranowane dowiedziałem się dopiero po poszukiwaniu internetu w temacie norm dotyczących odległości kabli komputerowych sieci Lan (skrętek 5e) od kabli energetycznych. W ofercie producentów kabli znalazłem informacje, że ekranowane kable energetyczne instalacyjne stosuje się w szpitalach i elektrowniach. Ekran pomaga wykryć przerwę w obwodzie również w kablach stosowanych w górnictwie.

    Po przeczytanych słowach dotyczących zakłóceń w instalacji RTV spowodowanym przez starą instalacje elektryczną (w temacie wcześniej założonym dotyczącym doboru anteny) spodziewałem się większego odzewu.

    Coraz bardziej wieże mojej mamie, która nie ma technicznego umysłu. Moja mam całe życie zajmuje się domem. Twierdzi, że na zakłócenia niema ratunku i każdy wysiłek włożony w poprawę instalacji jest daremny. W końcu przechodziłem już wielokrotnie koło ludzi na przystanku lub spotykałem takich ludzi w pracy w sklepie. Gdy jestem w ich pobliżu przestają działać mi internet LTE w smortfonie i Bluetooth w smartwatchu. Pomaga restart urządzenia, gdy oddalę się od takich ludzi. Ostatnio w komputerach w domu przestały działać mi mikrofony wbudowane lub te na usb do rozmów internetowych. Pomaga ponowne zainstalowanie sterownika (system Windows 7 i Windows 10).
  • #6
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    Po przeczytanych słowach dotyczących zakłóceń w instalacji RTV spowodowanym przez starą instalacje elektryczną (w temacie wcześniej założonym dotyczącym doboru anteny) spodziewałem się większego odzewu.


    Jakiego dokładnie rodzaju są te zakłócenia w RTV?
  • #7
    mustang01
    Level 10  
    gkwiatkowski wrote:
    mustang01 wrote:
    Po przeczytanych słowach dotyczących zakłóceń w instalacji RTV spowodowanym przez starą instalacje elektryczną (w temacie wcześniej założonym dotyczącym doboru anteny) spodziewałem się większego odzewu.


    Jakiego dokładnie rodzaju są te zakłócenia w RTV?

    Ostatnio miałem w DVB-T.
    Brak sygnału na tv przez kilka sekund. Nowy TV Sony 49XG8396. Mux-3 (kanał 22, 482 MHz) o największym poziomie sygnału 65dBuV. Trudny teren do odbioru, bo mieszkam w dolinie. Antena pasywna, mocno kierunkowa(25 stopni).
  • #8
    750kV
    Level 32  
    Zastosuj przewód antenowy z porządnym ekranowaniem, na przykład ten: Link
    Zamontuj w tor antenowy filtr odcinający pasma GSM, na przykład ten: Link
  • #9
    mustang01
    Level 10  
    W swojej instalacji zastosowałem już ten w/w kabel antenowy, nie znalazłem kabla lepiej ekranowanego.
    Czy zamiast stosować filtr na pasmo GSM mogę użyć zwrotnicy np. AMS ZA-112Ms i dołożyć antenę na mux-8? Obecnie mam na dachu DVB-T 2X45UD + sumator Emme Esse. Ten sumator to nic innego jak pcb bez elementów w metalowej obudowie z gniazdami(dwie ścieżki które łącza w jednym punkcie). Myślałem, aby wymienić sumator na zwrotnicę. Wcześniej nie pozwolono mi na dokładanie anteny na mux-8, bo miałem dobry sygnał tylko na mux-8 z taką zwrotnicą od AMS. Wtedy miałem antenę trójramienną EMME ESSE 45BL-3 (41 elementowa). Wtedy jeszcze sygnał był podzielony na 3 odbiorniki, teraz mam antenę na jeden tv.

    Czy wymiana instalacji elektrycznej uchroni mnie przed zakłóceniach z GSM?
    Przedostatnio miałem problem z rpi4 podpiętym do Monitora AOC I2369VM, zasilacz impulsowy do gniazdkowy i kabel hdmi 3m firmy kruger&martz.
    Podjechało stare BMW pod mój ogród i gościu grzebał w komórce. Już z takiej dużej odległości rzędu 30 metrów miałem brum i pykanie w głośnikach monitora jakby zakłócenia od GSM. Trwało to kilka minut, pomogło dopiero wypięcie zasilacza rpi z gniazdka zasilania i ponowne uruchomienie systemu.
    Wymieniłem kabel hdmi na oryginalny z fundacji rpi 2 metrowy oraz zastosowałem zasilacz liniowy stabilizowany.

    Wczoraj odkryłem, że słyszę pykanie w głośnikach (jakoś wcześniej tego nie słyszałem, bo używałem głośników wbudowanych w monitor zamiast tych do komputera pc podpiętych pod wyjście słuchawkowe monitora), gdy używam pilota IR w rpi. Będę musiał zastosować ekranowy przewód długości 1 metra (obecnie używam taśmy 3 przewodowej z odbiornika IR do GPIO rpi). Zamierzam też zastosować przy odbiorniku IR filtr RC, którego parametry znalazłem w dataschecie układu(jakoś w necie w poradnikach nikt tego filtru nie stosował).
    Dzisiaj oglądam sobie filmy i tv przez cały dzień na rpi 4 z monitorem i nie mogę wychwycić żadnego pyknięcia w głośnikach podczas używania pilota na podczerwień. Prawdopodobnie są to zakłócenia z części cyfrowej komputera rpi i przenoszą się, aż na mój tor analogowy w monitorze. Chyba czeka mnie zakup daca. A może znowu to GSM?
  • #10
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    gkwiatkowski wrote:
    mustang01 wrote:
    Po przeczytanych słowach dotyczących zakłóceń w instalacji RTV spowodowanym przez starą instalacje elektryczną (w temacie wcześniej założonym dotyczącym doboru anteny) spodziewałem się większego odzewu.


    Jakiego dokładnie rodzaju są te zakłócenia w RTV?

    Ostatnio miałem w DVB-T.
    Brak sygnału na tv przez kilka sekund. Nowy TV Sony 49XG8396. Mux-3 (kanał 22, 482 MHz) o największym poziomie sygnału 65dBuV. Trudny teren do odbioru, bo mieszkam w dolinie. Antena pasywna, mocno kierunkowa(25 stopni).


    Czy to był jednorazowy zanik sygnału czy powtarza się często?
  • #11
    mustang01
    Level 10  
    gkwiatkowski wrote:

    Czy to był jednorazowy zanik sygnału czy powtarza się często?


    Nowy Tv mam od niedawna (około miesiąc) i tam zaobserwowałem zanik sygnału tylko raz. Czasami też zanika tylko dźwięk.
    Na starym TV z 2010 roku, który miał dużo gorszy odbiornik dvb-t takie zaniki sygnału były częste. Zdarzały się nawet przy silnym sygnale mux-3 po przeniesieniu z kanału 48 na 22 częściej niż gdy mux-3 był na kanale 48.
    Trudno ocenić, ale jak gdyby im bardziej się starał poprawić sytuacje tym częściej ekran mi migał. Bardzo dużo zmieniałem w swojej instalacji. Te obecną antenę (w zasadzie zestaw anten) mam na dachu od czasu zakupu nowego TV.
  • #12
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    Nowy Tv mam od niedawna (około miesiąc) i tam zaobserwowałem zanik sygnału tylko raz. Czasami też zanika tylko dźwięk.


    Jak często zanika dźwięk? Jak wygląda ten zanik dźwięku? Cisza przez kilkanaście sekund czy zniekształcony, przerywany dźwięk? Czy obraz jest wtedy dobry czy też pikselizuje?

    Dodano po 4 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Na starym TV z 2008 roku, który miał dużo gorszy odbiornik dvb-t takie zaniki sygnału były częste.

    Odbiornik TV z 2008 roku miał już dekoder z MPEG-4 AVC? Czy był to zewnętrzny dekoder?

    Dodano po 1 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Zdarzały się nawet przy silnym sygnale mux-3 po przeniesieniu z kanału 48 na 22 częściej niż gdy mux-3 był na kanale 48.


    Sugeruje to o wiele mniejszy zysk anteny na kanale 21 niż na 48. W sumie to oczywista sprawa, że antena na krańcach pasma jest gorsza niż w środku.

    Dodano po 1 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Trudno ocenić, ale jak gdyby im bardziej się starał poprawić sytuacje tym częściej ekran mi migał. Bardzo dużo zmieniałem w swojej instalacji. Te obecną antenę (w zasadzie zestaw anten) mam na dachu od czasu zakupu nowego TV.


    Zawsze należy zacząć od diagnozy sytuacji i racjonalnego zaplanowania prac, a nie wymieniać losowo poszczególne elementy.
  • #13
    mustang01
    Level 10  
    gkwiatkowski wrote:
    mustang01 wrote:
    Nowy Tv mam od niedawna (około miesiąc) i tam zaobserwowałem zanik sygnału tylko raz. Czasami też zanika tylko dźwięk.


    Jak często zanika dźwięk? Jak wygląda ten zanik dźwięku? Cisza przez kilkanaście sekund czy zniekształcony, przerywany dźwięk? Czy obraz jest wtedy dobry czy też pikselizuje?

    Dodano po 4 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Na starym TV z 2008 roku, który miał dużo gorszy odbiornik dvb-t takie zaniki sygnału były częste.

    Odbiornik TV z 2008 roku miał już dekoder z MPEG-4 AVC? Czy był to zewnętrzny dekoder?

    Jest brak dźwięku, jakby ktoś ten dźwięk wyciszył na kilka sekund. Obraz jest dobry. Zaliczyłem jeden zanik obrazu(napis brak sygnału) i 2 zaniki dźwięku(wyciszony dźwięk) na nowym TV.

    Wcześniej, gdy sygnał z anteny był podzielony na 3 odbiorniki i odbieranym przez stary tv z 2010 roku miałem zaniki sygnału, pikseli że np. rozmazana część obrazu na zielono lub zanik dzwięku. Defekty występowały kilka dziesiąt razy dziennie. Np. 5 razy w czasie premiery serialu Młody Piłsudski podczas emisji pierwszego odcinka po kilka sekund.
    Przepraszam, pomyliłem się TV stary jest z 2010. To Sharp LC-32DH510 z wbudowanym dekoderem DVB-T.
    U mnie kanał 22 na jakiejkolwiek antenie ma sygnał śilnieszy niż kanał 48. Bez różnicy czy antena ma stałe wzmocnienie w paśmie UHF np. teraz mam 16dbi czy jak wcześniej 11-17dbi (antena trójramienna). Rodzaj anteny wpływa głównie na wyrównanie poziomów poszczególnych muxów względem siebie, nie jest to jakaś rażąca różnica nie pozwalająca odbierać programu. Na antenie mocno kierunkowej spodziewałem się łapać mniej zakłóceń i sygnału z odbicia.
  • #14
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    Jest brak dźwięku, jakby ktoś ten dźwięk wyciszył na kilka sekund. Obraz jest dobry. Zaliczyłem jeden zanik obrazu(napis brak sygnału) i 2 zaniki dźwięku(wyciszony dźwięk) na nowym TV.


    Jednostkowy całkowity brak sygnału o niczym nie świadczy. Może być też z powodu problemów w nadajniku a nie u Ciebie.
    Zanik dźwięku bez pikselizacji obrazu, według mnie wyklucza problem z zakłóceniami. Może dźwięk wyciszyło w studio u nadawcy, może nowy TV ma błąd w sofcie.
    Jeśli problemy będą się powtarzać na różnych programach, to wtedy będzie powód do niepokoju. Z Twojego opisu wynika, że nowy TV na nowej antenie radzi sobie lepiej niż stary odbiornik.
  • #15
    mustang01
    Level 10  
    Nowszy Tv jak na 2 kronie droższy produkt przystało odbiera sygnał z mux-8 bez dedykowanej anteny na to pasmo, gdzie starszy odbiornik miał okresowe błędy obrazu (pikselizacji obrazu). Podobno wszystkie nowe odbiorniki lepiej sobie radzą, gdy sygnał ma słabszą siłę od tych starych. Kiedyś mogłem porównywać pracę tego starego Tv z zewnętrznymi odbiornikami DVB-T Wiwa i Ferguson Ariva jak mieszkała z mną reszta rodziny(starszy brat i siostra) i budowali sobie własne nowe domy niedaleko mojego. Na Ferguson Ariva zdecydowanie było mniej problemów z obrazem przy dużo słabszym sygnale.

    Dzisiaj oglądałem program Puls 2 i zobaczyłem rozmazaną twarz na ekranie telewizora. Tak więc problem nie dotyczy tylko jednego mux.

    Przewertowałem internet na temat pasma 450 MHz. Podobno Orange w 2017 roku nie przedłużyła koncesji na to pasmo. W mojej okolicy też nie znalazłem żadnych stacji bazowych z pozwoleniem na nadawanie na tych częstotliwościach. Jedynie testują LTE na tej częstotliwości dla energetyki. PGE ma program pilotażowy i zastanowią się czy nie zbudować sobie sieci na własne potrzeby (liczniki energii elektrycznej, gazu itd. oraz komunikacja w sytuacji kryzysowej i monitoring). Taka sieć miałaby być w punktach dystrybucji i produkcji energii elektrycznej, mieli by wykorzystać ok. 800 obecnych wież telekomunikacyjnych Orange i postawić 1200 nowych obiektów.

    Znalazłem artykuł na temat filtra sieciowego -- https://ssl.diyaudio.pl/content.php/33-Power-Cleaner-przeciwzak%C5%82%C3%B3ceniowy-filtr-sieciowy

    Można zaleście tam informacje o skuteczności filtra przy braku instalacji 3 przewodowej. Niestety filtry EMI montowane w urządzeniach nie są, aż tak skuteczne jak te zaprezentowane w artykule, Mają z reguły mniej stopni filtracji i są na rdzeniach ferrytowych.
  • #16
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    Dzisiaj oglądałem program Puls 2 i zobaczyłem rozmazaną twarz na ekranie telewizora. Tak więc problem nie dotyczy tylko jednego mux.


    Co to znaczy rozmazana? Pikselizacja z powodu problemów z odbiorem czy artefakty z powodu zbyt dużej kompresji po stronie nadawcy?

    Dodano po 6 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Przewertowałem internet na temat pasma 450 MHz. Podobno Orange w 2017 roku nie przedłużyła koncesji na to pasmo. W mojej okolicy też nie znalazłem żadnych stacji bazowych z pozwoleniem na nadawanie na tych częstotliwościach. Jedynie testują LTE na tej częstotliwości dla energetyki. PGE ma program pilotażowy i zastanowią się czy nie zbudować sobie sieci na własne potrzeby (liczniki energii elektrycznej, gazu itd. oraz komunikacja w sytuacji kryzysowej i monitoring). Taka sieć miałaby być w punktach dystrybucji i produkcji energii elektrycznej, mieli by wykorzystać ok. 800 obecnych wież telekomunikacyjnych Orange i postawić 1200 nowych obiektów.


    Na razie na nowym telewizorze nie widzisz zakłóceń, więc nie musisz teraz szukać potencjalnych źródeł. Ale dobrze, że poszerzasz swoją wiedzę.

    Dodano po 46 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Znalazłem artykół na temat filtra sieciowego -- https://ssl.diyaudio.pl/conten...82%C3%B3ceniowy-filtr-sieciowy

    Można zaleście tam informacje o skuteczności filtra przy braku instalacji 3 przewodowej. Niestety filtry EMI montowane w urządzeniach nie są, aż tak skuteczne jak te zaprezentowane w artykule, Mają z reguły mniej stopni filtracji i są na rdzeniach ferrytowych.


    Musiałyby być jakieś straszne zakłócenia w sieci, żeby zaszkodzić zasilaczowi impulsowemu w TV.
  • #17
    mustang01
    Level 10  
    Czy podłącza się ekran kabla antenowego do przewodu uziemiającego?
    Wiem, że jest to wymagane w przypadku stosowania zabezpieczenia przeciw burzowego.
    Czy w przypadku braku wtyczki 3 przewodowej w TV(z bolcem) takie połączenia pomorze w przypadku jakiś zakłóceń?
  • #18
    ^ToM^
    Level 41  
    Ktoś_tam wrote:
    Do ubezpieczenia jest dodawany wielostronicowy regulamin, najczęściej nienajwiekszej czcionki. Poczytajcie sobie o wyłączeniach z wypłat odszkodowania. Prawdopodobnie będzie tam napisane o tym, że do wypłaty konieczne są okresowe badania instalacji. Pewnie przed przepieciami ma chronić ochronnik przepięć itp. Jak tych warunków nie ma spełnionych to odszkodowanie może być niższe lub może w ogóle nie być wypłacone.


    Korzystałem już kilka razy w swoim życiu z odszkodowania za uszkodzenie urządzeń powodowanego przepięciami. Nigdy żadne ubezpieczyciel nie żądał ode mnie dokumentów potwierdzających badanie instalacji. Jedyne czego chcieli to zaświadczenia z serwisu, że naprawa urządzenia nie jest możliwa albo jest nieopłacalna oraz potwierdzenie zakupu urządzenia lub oświadczenie. Po zaniesieniu urządzenia do serwisu otrzymywałem kosztorys lub informację o braku możliwości naprawy urządzenia.
  • #19
    Ktoś_tam
    Level 36  
    mustang01 wrote:
    Czy podłącza się ekran kabla antenowego do przewodu uziemiającego?
    Wiem, że jest to wymagane w przypadku stosowania zabezpieczenia przeciw burzowego.
    Czy w przypadku braku wtyczki 3 przewodowej w TV(z bolcem) takie połączenia pomorze w przypadku jakiś zakłóceń?

    KAŻDE URZĄDZENIE ELEKTRYCZNE WYPOSAŻONE W PRZEWÓD OCHORNNY MUSI (!!!) BYĆ PODŁĄCZONE DO GNIAZDA Z CZYNNYM KOŁKIEM OCHRONNYM (!!!).
    Od tego nie ma odstępstwa!
    Czemu cały czas są ludzie dla których ukochana elektronika jest ważniejsza od życia?
  • #20
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    Czy podłącza się ekran kabla antenowego do przewodu uziemiającego?


    Niekoniecznie.

    Dodano po 33 [sekundy]:

    mustang01 wrote:
    Wiem, że jest to wymagane w przypadku stosowania zabezpieczenia przeciw burzowego.


    Tak.

    Dodano po 4 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Czy w przypadku braku wtyczki 3 przewodowej w TV(z bolcem) takie połączenia pomorze w przypadku jakiś zakłóceń?


    Zależy to od charakteru i źródła zakłóceń.

    Dodano po 1 [minuty]:

    mustang01 wrote:
    Czy w przypadku braku wtyczki 3 przewodowej w TV(z bolcem) takie połączenia pomorze w przypadku jakiś zakłóceń?


    Twój TV ma oryginalną wtyczkę z uziemieniem czy bez?
  • #21
    krzysiozak
    Level 39  
    Wiem że nowe telewizory sieją, i nie tylko one, a nawet same zasilacze.
    W starodawnym odbiorniku najlepiej słychać różnicę gdy się włączy odbiornik.
    Przy wyłączonym odbiorniku sieje zasilacz i najlepiej widać różnicę jak podczas nasłuchu wyłączy się zasilacz z sieci.
    Miłego dnia.
  • #22
    mustang01
    Level 10  
    gkwiatkowski wrote:
    Twój TV ma oryginalną wtyczkę z uziemieniem czy bez?

    Wszystkie TV w moim domu mają wtyczkę do gniazdka elektrycznego bez uziemienia(bez bolca).
  • #23
    Chris_W

    Level 39  
    mustang01 wrote:
    Mieszkam kilka dziesiąt metrów od ulicy głównej i co jakiś czas zdarzają się przejeżdżające samochody zgrywające się z zakłóceniami widocznymi w sprzęcie RTV.

    Sprawdź ten wątek - stare auta i motocykle sieją niesamowicie (zapłon iskrowy) - są to zakłócenia o charakterze radiowym - nie powinny wpływać na działanie komputerów, ale na odbiór TV wpływają.
  • #24
    gkwiatkowski
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    mustang01 wrote:
    gkwiatkowski wrote:
    Twój TV ma oryginalną wtyczkę z uziemieniem czy bez?

    Wszystkie TV w moim domu mają wtyczkę do gniazdka elektrycznego bez uziemienia(bez bolca).


    Tu na razie nie szukałbym przyczyn.
  • #25
    mustang01
    Level 10  
    Chris_W wrote:
    mustang01 wrote:
    Mieszkam kilka dziesiąt metrów od ulicy głównej i co jakiś czas zdarzają się przejeżdżające samochody zgrywające się z zakłóceniami widocznymi w sprzęcie RTV.

    Sprawdź ten wątek - stare auta i motocykle sieją niesamowicie (zapłon iskrowy) - są to zakłócenia o charakterze radiowym - nie powinny wpływać na działanie komputerów, ale na odbiór TV wpływają.

    Według tego postu -- https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16189310#16189310 , a raczej zdjęć książki w nim zawartych powinienem zastosować układ symfazowy anten w pionie. Obecnie mam zestaw anten od emme esse 2X45UD w tej samej płaszczyźnie - poziomie, daje to tylko zmniejszenie kontu połowy mocy z 55* do 25*.
    W katalogu emme esse nic nie wspomniano o kącie zbierania sygnału w poziomie. W internecie mało można przeczytać o układach anten biquad, chyba są rzadko używane. Pewnie dopiero taki układ anten dałby mi sygnał bez zakłóceń. Jestem na granicy odbierania sygnału z masztu doświetlającego z Gdańska Jaśkowej Kopy i przy kącie odbioru 55* mogą się te sygnały zakłócać. Może spróbuje ustawić antenę w poziomie, jednak nie wiem jak zachowają się anteny w przypadku zamontowania ich inaczej niż polecał producent.