Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Panele fotowoltaiczne do grzania wody.

bumble 21 Apr 2021 14:54 8484 133
Tespol
    Edek45
    Level 29  
    Jarek Kordalewski wrote:
    Regulator zasilam z sieci 230 VAC.

Zasilacze impulsowe można podłączać pod DC bezpośrednio pod panele i mają bardzo szeroki zakres napięć.
  • Tespol
    maniek1277
    Level 12  
    Edek45 wrote:
    Jarek Kordalewski wrote:
    Regulator zasilam z sieci 230 VAC.

Zasilacze impulsowe można podłączać pod DC bezpośrednio pod panele i mają bardzo szeroki zakres napięć.[/quote

Witam
    Może kolega coś więcej nie bardzo rozumiem.
    Mogę zakupić jakiś zasilacz który podłącze pod panele??

Dodano po 13 [minuty]:

Można prosić jakiś link bo nie wiem jak to szukać?
  • Tespol
    maniek1277
    Level 12  
    krzywy1 wrote:
    Odnośnie kondensatorów...
    Taki kondensator kosztuje ok 100 zł, to chyba już lepiej kupić od nich gotowy booster za 90 zł.
    http://www.el-car.auto.pl/?30,bufor-ladunku-do-paneli-slonecznych-400v-10a
    U mnie to tak wygląda:
    Panele fotowoltaiczne do grzania wody.

Witam
    Czy możesz opisać jak to cenowo Ciebie wyszło?

Znalazłem kondensator-https://allegro.pl/oferta/kondensator-elektrolityczny-impulsowy-3300uf-450v-8225815059
    A może lepiej coś takiego?
    https://allegro.pl/oferta/sterownik-regulator-grzalek-mppt-panele-sol-a-v-t-10545566274

Dodano po 4 [minuty]:

Edek45 wrote:
    maniek1277 wrote:
    Można prosić jakiś link bo nie wiem jak to szukać?

Regulator zasilany jest napięciem 11-14V, więc musisz mieć dodatkowy zasilacz np na 12V. Najlepsze są impulsowe bo tak jak napisałem można je też podłączać na DC pod panele. np:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-dc-12v-2a-tasmy-led-5-5-2-5-z-7825568924

Też zasilacz wpinam do sieci AC 230?
    Edek45
    Level 29  
    maniek1277 wrote:
    Też zasilacz wpinam do sieci AC 230?

Zasilacz pod panele równolegle z regulatorem
    krzywy1
    Level 24  
    Wszystkie ceny znajdziesz na stronie producenta tego sterownika, ja kupowałem jakiś czas temu w komplecie.
    Jeżeli chodzi o kondensator, którego link wrzuciłeś, to zwróć uwagę, że jest on używany.
    A w kwestii sterownika, to ja polecam ten który mam u siebie. Działa i się sprawdza bardzo dobrze, a widzę że kolega Jarek Kordalewski również jest z niego zadowolony. Tego z linka nie znam, więc nie będę się wypowiadał.
    Jarek Kordalewski
    Level 17  
    krzywy1 wrote:
    Odnośnie kondensatorów...
    Taki kondensator kosztuje ok 100 zł, to chyba już lepiej kupić od nich gotowy booster za 90 zł.

Można i tak, ale tam jest po prostu mniejszy kondensator (bodajże 220uF) a także jakiś transil do ochrony przed przepięciami.

Dodano po 1 [minuty]:

Edek45 wrote:
    Zasilacze impulsowe można podłączać pod DC bezpośrednio pod panele i mają bardzo szeroki zakres napięć.

Móc można, ale jakoś nie mam zaufania do tych chińskich zasilaczy a łuk DC nie jest przyjemny. Mam dostęp do 230 VAC to używam standardowych rozwiązań.
    digitalt
    Level 5  
    Witam szanowne grono.

Mam bojler 200l, który w okresie zimowym ogarnia piec na ekogroszek. W okresie letnim śmiga na prąd 2kW.

Chcę zakupić 6szt paneli 320W i do tego regulator... I tutaj mam dylemat bo bardzo dużo pozytywnych opinii słyszałem o regulatorach EL-CAR - są tanie a działają podobno wzorowo.
    Myślę nad tym sprzętem:
    http://www.el-car.auto.pl/?75,regulator-grzalek-mega-pwm-mppt-3000w

Czy też może warto dopłacić i uderzyć w sterownik Eko Pulsar WiFi - połączenie wifi i możliwość podglądu jest dla mnie ważna - gdyż często jestem poza domem.

https://ekopulsar.pl/news/sterownik-fotowoltaiczny-PulsarWiFi

Chcę trochę urozmaicić tą instalację i zamierzam zmienić grzałkę na 2x2000W

Pod jeden obwód będę miał podłączone panele PV, pod drugi obwód sterownik z czujnikiem temperatury, który poda napięcie na drugi obwód grzałki jak panele nie będą dawały rady, w okresie zimowym gdy piec będzie śmigał dodam sterownik, który również będzie czuwał nad temperaturą i załączy mi pompkę od grzania wody.

Proszę o radę czym zabezpieczyć obwody na grzałkach przed przegrzaniem, są jakieś urządzenia, które odłączą napięcie w razie W?

Zapewne padnie pytanie czy to mi się opłaca... zważywszy, że po przeliczeniu 1kWh wychodzi mnie ok 1zł (firma), całe elementy układanki wyjdą od 4000-5000zł brutto...
    krzywy1
    Level 24  
    Ten ekopulsar fajna rzecz, sam się nad tym zastanawiałem, tylko cena zaporowa. Kupiłem sterownik el-car, inny model, ale mam go już 3 lata i wedle mojej oceny sprawuje się bardzo dobrze.
    anaba255
    Level 26  
    digitalt wrote:
    Proszę o radę czym zabezpieczyć obwody na grzałkach przed przegrzaniem, są jakieś urządzenia, które odłączą napięcie w razie W?

Podstawa to zawór bezpieczeństwa w bojlerze.
    Od strony elektrycznej, to grzałkę zasilaną z sieci daj przez standardowy termostat regulowany.
    Grzałkę zasilaną ze sterownika (prąd stały) możesz zabezpieczyć tranzystorem (jakim, to lepiej, żeby się wypowiedzieli koledzy elektronicy), którego wysterujesz również standardowym termostatem i zasilaczem. Jak nie masz kapilary w bojlerze to czujniki od termostatów możesz dać pod ociepleniem na górze bojlera. U mnie to się sprawdza. Dodatkowo dałem termometr, którego czujnik umieściłem obok czujników termostatów, żeby mieć stały podgląd na temperaturę.
    Maverick73
    Level 26  
    Ja bym Ci polecił sonoffa TH10 albo TH16. Ja używam TH 10 który sprawuje kontrolę nad grzaniem oraz jak jestem w pracy mam podgląd na temperaturę w bojlerze oraz zmianę opcji grzania automat/manual w telefonie. Sprawuję się bez zastrzeżeń i zawsze możesz po za domem odłączyć zdalnie grzałkę w razie W i nie tylko.
    W automacie ustawiasz temperatury jakie Cię interesują off/on.
    maniek1277
    Level 12  
    Maverick73 wrote:
    Ja bym Ci polecił sonoffa TH10 albo TH16. Ja używam TH 10 który sprawuje kontrolę nad grzaniem oraz jak jestem w pracy mam podgląd na temperaturę w bojlerze oraz zmianę opcji grzania automat/manual w telefonie. Sprawuję się bez zastrzeżeń i zawsze możesz po za domem odłączyć zdalnie grzałkę w razie W i nie tylko.

Witam Podepnę się pod tą odpowiedź i mam pytanko ja używam tego th10 do czegoś innego ale czy ten przekaźnik wytrzyma tamte prądy między grzałką a regulatorem?
    Maverick73
    Level 26  
    Powinny wytrzymać 10/16A według producenta. Ja na mojej grzałce 24V/600W mam 25A więc sonoff steruje przekaźnikiem samochodowym 12V/35A. Przekaźnik jest letni i działa. Co do 230V TH10 powinien się poradzić z 2000W a TH16 z 3500W.
    Jarek Kordalewski
    Level 17  
    Maverick73 wrote:
    Co do 230V TH10 powinien się poradzić z 2000W a TH16 z 3500W

Mimo wszystko ja stosuję dodatkowy przekaźnik sterowany z TH16. Jakoś nie wierzę w ten mały przekaźnik w środku a zwłaszcza w wątłe połączenie śrubowe po kable. 2,5mm2 weszłoby tam z wielkim trudem i w mojej ocenie prędzej czy później będą tam problemy z pracą pod obciążeniem.
    digitalt
    Level 5  
    Maverick73 wrote:

Zamówiłem już dwie szt TH16 - jeden będzie sterował grzałką 2000W AC, a drugi pompą od ciepłej wody z pieca.
    Maverick73
    Level 26  
    Jarek Kordalewski wrote:
    Mimo wszystko ja stosuję dodatkowy przekaźnik sterowany z TH16. Jakoś nie wierzę w ten mały przekaźnik w środku a zwłaszcza w wątłe połączenie śrubowe po kable. 2,5mm2 weszłoby tam z wielkim trudem i w mojej ocenie prędzej czy później będą tam problemy z pracą pod obciążeniem.

Kieruję się wytycznymi producenta co do wytrzymałości produktu. Tutaj jak się nie ma zaufania to tak jak piszesz kupić TH10 a niech sobie steruje tak jak u mnie przekaźnikiem samochodowym o dużo wyższej wytrzymałości.
    Ja mam go jak pisałem pod grzałkę co leci na 25A więc ja nawet nie myślałem o TH16 bo wiedziałem z góry ze będzie za słaby. A tak pierwsze odpalenia grzałki u mnie wyglądały, po jakoś godzinie przestała grzać i taki był problem ze kostką 6mm2 znikła :)
    Panele fotowoltaiczne do grzania wody.

Ze różnie może być, ale myślę ze powinna ta 16 tą grzałkę 2000W koledze digitalt uciągnąć co zapewne nam napisze tutaj czy daje radę.
    bumble
    User under supervision
    Jak chodzi o zabezpieczenia grzałka do bojlera powinna jeszcze mieć w sobie zabezpieczenie termiczne rozliczające zasilanie które wymaga resetu.
    bumble
    User under supervision
    Sonof jest zabezpieczeniem na jakiej zasadzie? Jak mierzy temperaturę? Kapilara w zbiorniku i kapilara rozłącza styki bez udziału elektryki? Skąd jest zasilany? Z obwodu zasilania grzałki?
    Maverick73
    Level 26  
    Widzę w wątku różne wypowiedzi kolegów co do grzania wody z PV. Ja zacząłem grzać od tego miesiąca grzałką 24/600W i jestem bardzo zadowolony. Bojler mam 80l. Poprzednio grzałem wodę termą słoneczną zrobioną z 4 grzejników za szkłem pomalowanych na czarno i w miesiącach letnich w bojlerze nie przekraczałem 60C. Dziś mamy kwiecień i sonoff odcina grzałkę przy 72C tak mam go ustawiony. Ze jak dla mnie grzanie z PV jest bardzo korzystne. Mam taką rezerwę mocy na panelach ze grzałka nawet grzeje w dzień pochmurny. Wychodzi na to ze jak zorganizujesz układ grzewczy, tak grzeje.
    Jestem z tych co mówią ze na grzaniu z PV wychodzą na plus.

Dodano po 7 [minuty]:

Kolego bumble sonoff jest opracowany z przemyślanymi rozwiązaniami a tylko Twoja wyobraźnia i wiedza pozwolą Ci go tak podłączyć, ze spisz spokojnie. Jest tyle możliwości nawet mieszania kombinacji ... eeech
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    Maverick73 wrote:
    Widzę w wątku różne wypowiedzi kolegów co do grzania wody z PV. Ja zacząłem grzać od tego miesiąca grzałką 24/600W i jestem bardzo zadowolony. Bojler mam 80l. Poprzednio grzałem wodę termą słoneczną zrobioną z 4 grzejników za szkłem pomalowanych na czarno i w miesiącach letnich w bojlerze nie przekraczałem 60C. Dziś mamy kwiecień i sonoff odcina grzałkę przy 72C tak mam go ustawiony. Ze jak dla mnie grzanie z PV jest bardzo korzystne. Mam taką rezerwę mocy na panelach ze grzałka nawet grzeje w dzień pochmurny. Wychodzi na to ze jak zorganizujesz układ grzewczy, tak grzeje.
    Jestem z tych co mówią ze na grzaniu z PV wychodzą na plus.

Dodano po 7 [minuty]:

Kolego bumble sonoff jest opracowany z przemyślanymi rozwiązaniami a tylko Twoja wyobraźnia i wiedza pozwolą Ci go tak podłączyć, ze spisz spokojnie. Jest tyle możliwości nawet mieszania kombinacji ... eeech

Jakiej mocy panele masz kolego?
    bumble
    User under supervision
    Maverick73 wrote:
    Kolego bumble sonoff jest opracowany z przemyślanymi rozwiązaniami

Wiem. Ale co jak sklei styki przekaźnika??? Prąd 25A DC to duży prąd? Sonof jest zasilany z PV? Jaka masz moc paneli?

Dodano po 42 [sekundy]:

Ty pierwszy piszesz ze jesteś zadowolony bo wszyscy pisali ze się nie opłaca. I ze to lipa. To mnie zaciekawiłeś.
    Maverick73
    Level 26  
    Jacek Rutkowski 21x180W

bumble jak pisałem mój TH10 steruje przekaźnikiem zewnętrznym 12/35A czyli mam co najmniej 10A rezerwy. Jak pisałem przekaźnik podczas pracy jest letni więc nawet się nie grzeje. Sonoff jest zasilany z sieci 230V. Moc dajmy na to 3,5kWh.
    To co było a to co jest teraz to przepaść na plus. Mój cel off grida był taki, ze ma pracować nawet w pochmurne dni czy deszczowe. W słoneczne miałem potężną nadwyżkę i postanowiłem ją wykorzystać do grzania wody. To był strzał w 10.
    Co najlepsze ze off grid pracuje i grzałka nawet w nie najlepszą pogodę. Można zobaczyć końcówkę tego tematu:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3795226.html
    bumble
    User under supervision
    No a co masz do paneli jakiś regulator? myślałeś nad mppt czy pwm i akumulatorami dodatkowo?
    Maverick73
    Level 26  
    Mam Tracera mppt 30A ale chwilowo ograniczony do 20A z powodu dwóch aku 100Ah. Docelowo chcę tracera mppt 40A i 400Ah. Liczę ze aku wytrzymają mi bardzo długo przez zastosowany system i ustawienia tracera. Gdy tam padną już mam dla nich przewidzianą kolejną pracę, ze choć będą padnięte dalej będą pracować w moim off grid jako (bufor). Taką mam myśl i mam nadzieję ze mi się to uda (będzie działać). Ale póki co niech pracują jak najdłużej w dobrej formie.
    Co do grzałki to widzę ze próbuje wodę grzać od ok godziny 8 rano ale nie puszcza ją komparator (mam ustawione minimalne napięcie 22V) ale ok 9 już pracuje stale.
    Dziś widziałem ze skończyła pracować parę min po 19. To dziś sobie popracowała 10 godzin.
    Jestem ciekawy w skali roku ile mi da kWh za darmo więc sobie zamówiłem u kolegów z Chin fajny watomierz na DC.
    Chyba mogę go polecić jak ktoś zainteresowany.
    https://pl.aliexpress.com/item/10050023765746...%233164%239976%23892_668%233468%2315616%23740
    Edek45
    Level 29  
    Maverick73 wrote:
    Jestem ciekawy w skali roku ile mi da kWh za darmo

Jak to za darmo. Nie ma nic za darmo, żadnej darmowej energii.
    bumble
    User under supervision
    Maverick73 wrote:
    Mam Tracera mppt 30A ale chwilowo ograniczony do 20A z powodu dwóch aku 100Ah

Po co go ograniczasz dla akku 200Ah? Ograniczasz też chyba prąd wyjściowy.
    Maverick73
    Level 26  
    Ograniczam bo aku 200Ah ma zalecane ładowanie maksymalnie prądem 20A. Jak bym miał trzy aku puścił bym regulator na full. A jak wiesz każdy prąd przechodzi przez aku ze nie da się tego ominąć. Ale w najbliższym czasie dojdą dwa aku i reg 40A.