Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

peugeot 307 - Który element na płytce pilota odpowiada za zasięg?

peżot307 04 Jul 2020 13:18 1563 14
    peżot307
    Level 3  
    Witam
    Który element na płytce od pilota w peugeot 307 2001r odpowiada za zasięg,
    Mam dwa piloty i jedym można normalnie otwierać z daleka a drugi działa tyko przy samej stacyjce. (zdjecie poglądowe z neta ale ja mam taką samą płytkę)

Podmieniłem baterie na sprawną która ma 3.28V ale dale to samo.
    peugeot 307 - Który element na płytce pilota odpowiada za zasięg? peugeot 307 - Który element na płytce pilota odpowiada za zasięg?
    Rafikusa
    Level 17  
    Quote:
    zdjecie poglądowe z neta

Czyli skradzione.

Eventualnie została uszkodzona antena w twoim pilocie. Ale jak nie pokażesz twojego, to .....
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    peżot307
    Level 3  
    Niko72 wrote:
    Czerwoną ramką zaznaczyłem ścieżkę anteny. Na ścieżce tej masz dwa elementy SMD. Prawdopodobnie dławik i kondensator. Trzeba sprawdzić czy nie ma jakichś uszkodzeń tej ścieżki - anteny i elementów SMD. Do sprawdzenia przydatny będzie być multimetr - omomierz. Pomiarów należy dokonywać po odłączeniu baterii zasilającej pilota.

Sprawdziłem miernikiem przejścia i pady łączą się ze sobą w zaznaczonych miejscach.
    Na czerwonej scieżce dodatkowo dochodzi napięcie z baterii a na czarnej jest 0v.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    peżot307
    Level 3  
    Pany pomóżcie bo już jestem blisko rozwiązania.
    Przelutowałem wszystkie elementy na płycie kolbą i wlutowałem kawałek przewodu w miejscu anteny aby zwiększyć zasięg.
    Na takiej konfiguracji jak teraz mogę otworzyć samochód z odległosci ok 2metrów.
    Jeżeli wlutuje przewód dwa razy dłuższy to wtedy mogę otworzyć samochód nawet z odległości 10metrów z tym że przewód musi być prosty.
    Jeżeli zacznę go owijać wokoło płyty znów traci zasięg do ok 2metrów.
    Co zakłuca sygnał?
    Dodaje również schemat poniżej.
    peugeot 307 - Który element na płytce pilota odpowiada za zasięg? peugeot 307 - Który element na płytce pilota odpowiada za zasięg?
    pepe150
    Level 36  
    A bierzesz pod uwagę antenę odbierająca w aucie?
    peżot307
    Level 3  
    pepe150 wrote:
    A bierzesz pod uwagę antenę odbierająca w aucie?

Jestem początkujący w dziedzinie elektroniki mógłbyś rozwinąć swoją myśl?
    Narazie wyczytałem że antena przy odbiorniku powinna mieć nie wiecej jak 17cm i że można ją przesunąć w inne miejsce ale nie wolno jej przedłużać.
    Szczerze mówiąc to jeszcze się do niej nie dobierałem.
    Narazie próbuje zrozumieć dlaczego po wlutowaniu długiego prostego przewodu w miejscu anteny na płytce pilota jest dobry zasięg a jak już ją powyginam wokoło płytki to ginie.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    Ture11
    Level 38  
    Sprawdź wszystkie kondensatory pod kątem ukruszenia i zawilgocenia. Takie elementy lubią dostać zwarcia (nie zawsze pełnego) i przy odrobinie pecha mogą dawać takie objawy, jak opisujesz.
    peżot307
    Level 3  
    Niko72 wrote:
    Jeśli drugi pilot działa normalnie to uszkodzenie raczej nie tkwi w odbiorniku w samochodzie tylko w pierwszym pilocie. Bateria w tym pilocie jest w pełni sprawna?

Zwróć uwagę na fragment schematu zaznaczony poniżej czerwoną ramką. Szczególnie elementy C8 i C9, gdzie kondensator C9 wraz z tą prostokątną "ramką" tworzą obwód anteny. Uszkodzenia w tym obwodzie, np. kondensatorów czy też ścieżki anteny mogą spowodować spadek sygnału i mniejszy zasięg pilota. Można próbować pomierzyć omomierzem, czy ścieżka anteny i doprowadzająca sygnał nie ma przerwy oraz czy kondensatory C8 i C9 nie są zwarte.

Kondensator c9 nie ma zwarcia do masy a kondensatora c8 nie potrafie dokładnie zlokalizować ponieważ wszystkie trzy kondensatory zaznaczone na zdjeciu białymi elipsami są podobne - z jednej strony napięcie z baterii a z drugiej połączenie do masy.
    Ogolnie zwarcia kondensatory nie mają.Jak ustwie multimetr na najwyższy zakres 20Mohm to pokazuje na kondensatorach na linii Vbatt ok 19Mohm i dalej rośnie aż poza zakres pomiarowy
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    grzesiekw12
    Level 21  
    Te układy w pilotach odpowiedzialne za transmisje psują się dwojako
    - pobierają prąd gdy nie naciskamy przycisków
    - mają mały zasięg
    Pomierz te piny do których idzie antena względem masy jak mają coś koło 100 om to układ śmietnik. Kup taki klucz przelutuj kostkę i będziesz miał zasięg
    peżot307
    Level 3  
    grzesiekw12 wrote:
    Te układy w pilotach odpowiedzialne za transmisje psują się dwojako
    - pobierają prąd gdy nie naciskamy przycisków
    - mają mały zasięg
    Pomierz te piny do których idzie antena względem masy jak mają coś koło 100 om to układ śmietnik. Kup taki klucz przelutuj kostkę i będziesz miał zasięg

Niestety nie jest to takie proste ponieważ jest masa pilotów na allegro do peugeota 307 ale w zupełnie innej konfiguracji Coś takiego:

a w takiej jak ja mam to nie ma.

Znalazłem w chinach taki pilot sprzedawany. Powiedzcie mi czy jeżeli przelutowałbym to niego swój układ (ten z 20 pinami) to czy to będzie działać bez żadnego programowania?

Link

User removed account
    Level 1