Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer gamingowy - budżet 8000-8500 zł

Chipz 04 Jul 2020 19:14 741 32
    Chipz
    Level 4  
    Dzień dobry.
    Zamówiłem komputer z takimi podzespolami:
    Obudowa: MSI MPG GUNGNIR 100
    GPU: Gigabyte GeForce RTX 2070 SUPER Gaming OC 3X 8GB GDDR6
    CPU: Intel Core i9-9900K
    Płyta główna: MSI MPG Z390I GAMING EDGE AC
    Chłodzenie wodne: Corsair Hydro Series H100i Platinum
    Zasilacz: Corsair TXM 850W
    Płyta główna ma złącze tylko na dwa wentylatory a obudowa ma cztery wentylatory - 3 z przodu, 1 z tylu. Czy przy zastosowaniu chłodzenia wodnego wystarczy podłączenie jednego wentylatora z przodu i jednego z tylu? Czy karta graficzna będzie wystarczająco schłodzona? Dziękuje.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    badboy84
    Level 42  
    Ten zestaw jest bez sensu ... płyta ITX do obudowy ATX :lol: 2070 Super do 9900K to trochę słabo. Zasilacz za mocny. Kto to składał?

W obudowie jest hub do którego są podłączone wszystkie wentylatory. Więc wystarczy jedno gniazdko na płycie. Tak wynika z manuala przynajmniej.
    Chipz
    Level 4  
    badboy84 wrote:
    Ten zestaw jest bez sensu ... płyta ITX do obudowy ATX :lol: 2070 Super do 9900K to trochę słabo. Zasilacz za mocny. Kto to składał?

A dlaczego ten zestaw jest bez sensu?
    sosarek

Level 43  
    Przepłacony, płyta bez możliwości rozbudowy, zasilacz ze dwa takie zestawy na spokojnie by obsłużył...
  • Helpful post
    badboy84
    Level 42  
    Napisałem już w dużym skrócie ...
    Obudowa w formacie ATX, do tego wziąłeś małą płytę ITX którą da się zamontować prawdopodobnie ale będzie wyglądać średnio. Możliwości OC mogą być trochę okrojone mimo że płyta ma chipset Z390 ale do bicia rekordów OC nie służy format ITX. Do 9900K wziąłeś słabą kartę, do tej pary wypadałoby brać 2080/Ti. A w ogóle dlaczego to nie jest 10 generacja tylko 9ta? Zasilacz 850W nie jest potrzebny ani teraz ani za 5 lat, przy jednej karcie spokojnie wystarczy 500W. Chłodzenie wodne może i fajne ale przy nie wielkim potencjale OC płyty i tak nie będzie wykorzystane.
    Chipz
    Level 4  
    badboy84 wrote:
    Napisałem już w dużym skrócie ...
    Obudowa w formacie ATX, do tego wziąłeś małą płytę ITX którą da się zamontować prawdopodobnie ale będzie wyglądać średnio. Możliwości OC mogą być trochę okrojone mimo że płyta ma chipset Z390 ale do bicia rekordów OC nie służy format ITX. Do 9900K wziąłeś słabą kartę, do tej pary wypadałoby brać 2080/Ti. A w ogóle dlaczego to nie jest 10 generacja tylko 9ta? Zasilacz 850W nie jest potrzebny ani teraz ani za 5 lat, przy jednej karcie spokojnie wystarczy 500W. Chłodzenie wodne może i fajne ale przy nie wielkim potencjale OC płyty i tak nie będzie wykorzystane.

Będzie OK jak zamienię płytę na MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC?
    ITSpec.

Level 40  
    Jeśli jeszcze nie masz tego zestawu, to zamiast pytać o chłodzenie, załóż temat w "Co kupić?", podaj budżet i zastosowania.
    Chipz
    Level 4  
    ITSpec. wrote:
    Jeśli jeszcze nie masz tego zestawu, to zamiast pytać o chłodzenie, załóż temat w "Co kupić?", podaj budżet i zastosowania.

Ja mam ten zestaw kupiony, tylko dostałem informacje że mam płytę która obsługuje 2 porty na wentylator a moja obudowa ma 4 i coś muszę zmienić.
    dt1
    Admin of Computers group
    Chipz wrote:
    Będzie OK jak zamienię płytę na MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON AC?

Na stronie producenta znajdziesz w specyfikacji informacje, ile gniazd wentylatorów jest na danej płycie.

Chipz wrote:
    Ja mam ten zestaw kupiony, tylko dostałem informacje że mam płytę która obsługuje 2 porty na wentylator a moja obudowa ma 4 i coś muszę zmienić.

To znaczy, że zestaw jeszcze nie jest złożony i ja również przyłączę się do dobrej rady - jeśli nie chcesz na totalnie bezsensownie dobrany zestaw zmarnować kupy pieniędzy - wycofaj się z tej konfiguracji, w absurdalnej cenie tego zestawu możesz mieć znacznie lepszy komputer. Tutaj 2000 złotych lekką ręką wyrzucasz na zbędne rzeczy, które wydajności nie poprawiają ani trochę.
    Chipz
    Level 4  
    To konkretnie co powinienem zmienić w tym komputerze? Na co marnuje te 2000 zł? Jeśli chodzi o ten zestaw, to zapłaciłem (8900 zł) ale komputer nie został jeszcze zmontowany. Jeśli chodzi o cel komputera, to chodzi mi o gaming na high-ultra, programowanie i niewielki OC za 3-4 lata i najlepiej Intel-NVIDIA.
    ITSpec.

Level 40  
    Wszystko jest źle. Podstawy zostały wymienione w postach kolegów wyżej.
    Chipz
    Level 4  
    ITSpec. wrote:
    Wszystko jest źle. Podstawy zostały wymienione w postach kolegów wyżej.

Z tego co widzę to tylko dostałem informacje ze przepłacam za zasilacz i że powinienem wziąć płytę główna ATX.
  • Helpful post
    dt1
    Admin of Computers group
    Przepłacasz za:
    Zasilacz
    Obudowę
    Chłodzenie

Procesor jest droższy niż I7-10700KF, i7-10700KF ma tyle samo rdzeni/wątków i taką samą wydajność (w sumie to i7-10700KF jest nawet szybsze), tyle że wybrane przez Ciebie I9 jest na platformie, która w tym roku kończy swój żywot (już jest nowsza - dziesiąta generacja).
    Przepłacasz za płytę główną, do tego jest to płyta starej generacji.

RAMu i dysków nie wyszczególniłeś, więc nie wiadomo, czy mają sens.
    Podsumowując - wszystko jest źle dobrane.
    ITSpec.

Level 40  
    Oprócz tego 2070 Super do 9900K - było pisane.
    Poza tym dziewiąta generacja zamiast dziesiątej.
    Kolejna sprawa to bezsensowne AiO.
    Za 8500 zł można złożyć zestaw do gry w 4K, a nie takie coś.
    Więc jeśli jeszcze nie został złożony i możesz anulować zamówienie, to jak najszybciej to zrób.
    Składała to osoba, która nie ma pojęcia o sprzęcie dostępnym w 2020 roku.
    Chipz
    Level 4  
    dt1 wrote:
    Przepłacasz za:
    Zasilacz
    Obudowę
    Chłodzenie

Procesor jest droższy niż I7-10700KF, i7-10700KF ma tyle samo rdzeni/wątków i taką samą wydajność (w sumie to i7-10700KF jest nawet szybsze), tyle że wybrane przez Ciebie I9 jest na platformie, która w tym roku kończy swój żywot (już jest nowsza - dziesiąta generacja).
    Przepłacasz za płytę główną, do tego jest to płyta starej generacji.

RAMu i dysków nie wyszczególniłeś, więc nie wiadomo, czy mają sens.
    Podsumowując - wszystko jest źle dobrane.

Co do RAMu to mam Corsair Vengeance LPX 16gb i dyski to mam Samsung 970 Evo Plus 500gb NVMe SSD i WD Caviar Blue 1TB HDD.
    ITSpec.

Level 40  
    Dysk również przepłacony, do gier zupełnie niepotrzebny. RAMy w miarę dobra cena, ale można było kupić szybsze (i trochę droższe).
    Chipz
    Level 4  
    A na co konkretnie miałbym zamienić podzespoły w mojej konfiguracji? Chodzi mi o nazwy podzespołów które powinienem wziąć zamiast tych które mam teraz.
    ITSpec.

Level 40  
    Tak, sądzę, że można dać Modecoma i Grandisa, choć 10700K to już 125W, dużo.
    Ewentualnie Navisa 360.
    Chipz
    Level 4  
    Dzięki. Jeszcze przemyśle czy trzeba się pozbyć chłodzenia wodnego.
    ITSpec.

Level 40  
    Zupełnie nieopłacalna karta i obudowa, poza tym ok.
    No i wziąłbym Seasonica, 10 lat gwarancji zamiast 5, Japonia w środku, a w Supremo chyba mieszanka.
    dt1
    Admin of Computers group
    Supremo też ma Nippon Chemicon.

Co do listy - nie jestem fanem dysków A-data SX8200 i Gammix S11, mają dobrą wydajność, ale zdarzało mi się je odsyłać na reklamacje.
    Płyta główna może być spokojnie o prawie 250 złotych tańsza: https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z490-a-pro-6739066/ - jest to to samo, tylko bez zbędnych dodatków i bez WiFi.
    Nie jestem pewien czy jest sens dopłacać ponad 200 złotych do pamięci DDR4-4000 (200 złotych mniej kosztują DDR4-3200, które sobie też trochę można podkręcić, jeśli ma się taki kaprys). Dużo bardziej opłacalne są takie na przykład: https://www.morele.net/pamiec-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3733mhz-cl17-pv416g373c7k-1001036/
    Bardziej opłacalna karta graficzna: https://www.morele.net/karta-graficzna-gigaby...force-oc-8gb-gddr6-gv-n208swf3oc-8gd-5939688/
    Zasilacz według mnie jest OK. Co do obudowy i chłodzenia - co kto co lubi, totalnie nie mój gust, więc wolę się nie wypowiadać jeśli chodzi o obudowę, a co do chłodzenia wodnego - pewnie zamierzasz ten procesor bardzo mocno podkręcać, stąd taki wybór :)
    bednarus3
    Level 8  
    To co z tym zasilaczem? Widzę, że kolega, co założył temat i ja podglądamy swoje tematy na wzajem (https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3710038.html), bo mamy bardzo podobną konfigurację. Zastanawiam się, czy nie zmienić właśnie zasilacza i pamięci.
    dt1
    Admin of Computers group
    To zastanawiaj się. Obie jednostki są dobre i wystarczające do tego zestawu. Pamięci, które wybrałeś są nieopłacalne (w ich cenie można już prawie kupić 32GB). Dużej różnicy między 3733 a 4000 nie będzie (przy czym 3733 mają niższe opóźnienia - CL).
    bednarus3
    Level 8  
    Jaka jest różnica między kartami Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER WindForce OC 8GB GDDR6 (GV-N208SWF3OC-8GD), a Gigabyte GeForce RTX 2080 SUPER Gaming OC 8GB GDDR6 (GV-N208SGAMING OC-8GC)
    ITSpec.

Level 40  
    Jest sporo cichsza pod obciążeniem.
    bednarus3
    Level 8  
    Która? Gaming, czy WindForce?
    A gdyby w przyszłości kartę podkręcić, to też nie ma znaczenia? Po co USB-C w karcie graficznej?