Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY

tomybb 04 Lip 2020 23:15 2292 3
  • Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY

Do wykonania tego pomocnego narzędzia oprócz elementów które miałem wykorzystałem: giętkie rurki transportujące chłodziwo. Wybrałem i zakupiłem największy rozmiar: 1/2", 400mm.

Zaczynamy od mocowania do blatu. Tutaj wykorzystałem dosyć gruby ceownik.
    Trzy ogniwa rurek rozłączyłem aby je umocować.
    Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY

Pręt gwintowany M12, z jednej strony ma nacięcie pod śrubokręt płaski. Jako pokrętło wykorzystałem uchwyt meblowy od szafki.
    Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY

Ceownik nawierciłem i nagwintowałem z obydwu stron.

Następnie rozciąłem pręt, krótsza część, z nacięciem pod śrubokręt wykorzystana zostanie do mocowania rurki. Dłuższy odcinek jako śruba zaciskowa do stołu. W uchwycie meblowym otwór pod śrubę.

Do połączenia części wykonałem otwory przez element i śrubę. A później pręt nagwintowałem M3. Po takim zabiegu należy użyć narzynki w celu usunięcia zadziorów.

Podobna operacja dla mocowania giętkiej rury. Tutaj akurat śruba M12 dosyć ciasno się wkręciła w środek. Tak samo przewiercona i nagwintowana M3. Pręt nie może wystawać z drugiej strony tak aby nie kaleczył blatu.

Dodatkowo, aby rurka się nie przekręcała na samym gwincie M12, wykonałem jeszcze jeden otwór obok, z gwintem M3. Śruba schowana, wkręcona od spodu, łeb stożkowy.

Na ceownik naciągnąłem koszulkę termokurczliwą i powoli, obkurczałem. Wbrew pozorom nie było to takie proste. Trudno nałożyć w miejscach gdzie mamy wygięcia. Dodatkowo trzeba umiejętnie obkurczać.
    Jakoś się udało.:) Miejsca pod śruby wycięto skalpelem.
    Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY Trzecia ręka, pomocny uchwyt, DIY

Skręcamy całość:

Nakrętkę zabezpieczam podkładkami meblowymi. Żeby nie kaleczyła blatu.

Zakupiłem kilka odcinków rurek. Teoretycznie można je łączyć na dłuższe kawałki. Pojedyncze ogniwa ciężko się rozłącza.

Jako chwytak, plastikowy ścisk. Najlepiej jeśli jest rozbieralny, ułatwi to zdecydowanie montaż.

Wykorzystałem tutaj płaską końcówkę rurki. Zamontowałem na 3 śruby. Jedna M4, dwie M3. Trzeba tak umiejscowić, aby nie kolidowały ze sprężyną ścisku.

Na początek połączyłem dwa odcinki, dzięki czemu ramie było dosyć długie.

W tej konfiguracji, niestety ramię ugina się pod wpływem większego ciężaru. Nadaje się do przytrzymywania np. przewodów, małej latarki doświetlającej, wentylatora czy małej płytki. Ale nic cięższego. Sytuacja poprawia się nieco gdy inaczej ułożymy ramię, bardziej pionowo. Zdecydowana poprawa natomiast, jeśli zastosujemy tylko jeden odcinek rurki. Tutaj już uchwyt poradzi sobie z większym ciężarem. Np. kolba od hot air. Jest krótszy ale utrzyma więcej. Obecnie mój projekt pozostawiłem w tej właśnie konfiguracji.

Podsumowanie. Koszt niewielki. Kiedyś już próbowałem łączyć te popularne rurki na dłuższe odcinki. Nie wychodziło to jednak zbyt dobrze. W miejscu połączenia - opadały, nie miały takiego oporu jak pozostałe. Teraz zakupiłem specjalnie z tej samej oferty, od tego samego sprzedawcy aby przyszły identyczne. Niestety dalej podobny problem. Miejsce połączenia dwóch rurek jest zdecydowanie najsłabsze. Może wynika to z faktu, że były już rozłączane? Trudno powiedzieć. Można spróbować złączyć takie miejsce dodatkowo śrubą. Według mnie jednak, najlepiej sprawdzają się te fabryczne, krótkie 40cm kawałki. Mają odpowiednią sztywność.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1457 postów o ocenie 771, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    kiksik
    Poziom 14  
    Mi się sprawdza imadło maszynowe do takich "przytrzymanek", nie trzeba przykręcać do blatu, ale zawsze można.
    zbyszekkr
    Poziom 15  
    Super projekt. Jestem pełen podziwu jak twórczy mogą być ludzie. Ja w takim celu używam spinacza do bielizny albo trzeciej ręki z krokodylkami i lupą za 10 złotych.
    ps.
    Dziękuję moderatorowi za usunięcie mojego naturalnie złośliwego komentarza.