Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator ozonu / ozonator? Made in China

05 Lip 2020 06:08 10053 71
  • Poziom 9  
    Poniżej prezentuję urządzenie które zgodnie z opisem dystrybutora jest generatorem ozonu 32g/h.

Krotka historia:
    Po otrzymaniu przesyłki z Chin (tranzytem przez Wielką Brytanię) okazało się, że pokrętło włącznika (z funkcją timer'a) było odkręcone od urządzenia, a w obudowie urządzenia znajdował się 'ruchomy element'.

Po rozkręceniu obudowy sprzęt wyglądał tak:

Jak widać na ww. obrazku element ruchomy to mechanizm wyłącznika czasowego, który odkleił się od wewnętrznej części obudowy:

To co mnie zaintrygowało to wygląd wnętrza urządzenia. W większości schematów generatorów ozonu były widoczne 'płytki' natomiast w tym urządzeniu są 'pręty':

Pytanie:
    Czy ktoś z wiedzą specjalistyczną potrafi ocenić (choćby wizualnie) czy ww. urządzenie to rzeczywiście generator ozonu?

PS. Urządzenie złożyłem, jeśli jest na forum osoba z miernikiem ozonu z okolic Rzeszowa, Leżajska, Nowej Sarzyny to proszę o kontakt. Jeśli okaże się że to bubel, tandeta, przestrzegę innych, bo w sieci tego typu urządzeń jest coraz więcej, a COVID-19 jest argumentem dla naganiaczy.

Z góry dziękuję za wsparcie.

Pozdrawiam,
    Paweł
  • AdexAdex
  • Poziom 43  
    Tak to urządzenie wygląda na generator ozonu, wyładowania koronowe produkują ozon. Czy działa. Włącz powinno po chwili być czuć charakterystyczny zapach ozonu.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź. Pierwsze uruchomienie dzisiaj - dam znać jak poszło.

PS. Jak w okolicy Nowej Sarzyny pojawi się grzyb atomowy oznacza to że pręty o których mowa powyżej były w rzeczywistości elementami rdzenia reaktora jądrowego :)
  • Poziom 22  
    Generuje ozon i to w znacznie większych ilościach niż sprzęt za 2 tys. zł markowy w zakładzie znajomego. Mam taki jak twój tylko promowe mniejszy. Porównanie jest takie, że po tej chińszczyźnie w 5 minut auto jest przesiąknięte ozonem. A po urządzeniu z serwisu klimatyzacji znajomego po 15 minutach ledwo go czuć.
    Używam go do czyszczenia lodówek i pralek? idealnie zabija dziwny zapach nieużywanego sprzętu, którego nawet szorowanie całodniowe nie zniweluje. A tak szybkie mycie. Ozonator na 15minut, wietrzymy i lodówka pięknie pachnie nowością. Dobrze się sprawdza po remoncie mieszkania. Prawie nic nie czuć zapachu farb i.t.p. oczywiście już po pełnym wyschnięciu.
  • AdexAdex
  • Poziom 24  
    pawlik722 napisał:
    Generuje ozon i to w znacznie większych ilościach niż sprzęt za 2tys zł markowy w zakładzie znajomego. Mam taki jak twój tylko promowe mniejszy. Porównanie jest takie że po tej chińszczyzna w 5minut auto jest przesiakniete ozonem. A po urządzeniu z serwisu klimatyzacji znajomego po 15 minutach ledwo go czuć.
    Urzywam go do czyszczenia lodówek i pralek😁 idealnie zabija dziwny zapach nieurzywanego sprzętu którego nawet szorowanie calodniowe nie zniweluje. A tak szybkie mycie. Ozonator na 15minut, wietrzymy i lodówka pięknie pachnie nowością. Dobrze się sprawdza po remoncie mieszkania. Prawie nic nie czuć zapachu farb itp oczywiście już po pełnym wyschnięciu.

Czyli świadomie i z premedytacją niszczysz wszelkie gumowe i kauczukowe elementy ( pianki siedzeń zresztą też-skruszeją 5 razy szybciej). W ozonowaniu "rura dozownika" powinna być podłączona pod układ klimatyzacji i tylko tam oddziaływać a nie"walić w kabinę ile wlezie". Czopki radowe na hemoroidy tanio oferuję
    Niszczysz fartuchy bębna pralki, niszczysz rurkę teleskopową odprowadzenia wody z bębna-gratulacje.
  • Poziom 9  
    Generator ozonu o którym mowa w przedmiotowym wątku działa i rzeczywiście generuje dużo ozonu, dlatego trzeba działać z rozwagą i należy zachować szczególną ostrożność - wiemy jaka jest różnica między lekarstwem, a trucizną.

Dziękuję Panowie za komentarze. Zobaczymy ile cykli wytrzyma sprzęt z Chin - nadal jestem sceptycznie nastawiony ...ale może pora moją starą głowę przewietrzyć. W każdym bądź razie będę informował na bieżąco.
  • Poziom 11  
    Pawel_Soli napisał:
    Generator ozonu o którym mowa w przedmiotowym wątku działa i rzeczywiście generuje dużo ozonu.

Jaki to konkretnie model tego wątkowego generatora (a i link do niego by nie zaszkodził)?
  • Poziom 26  
    Szanowne grono, przymierzam się do budowy jonizatora powietrza którego będę głównie używał do odgrzybiania samochodu i czasem lodówki.
    Czy jak zakupię dwie sztuki po 10g. 230V. na aliex..... czy jeden wystarczy? (sedan)
    Zamierzam te przetworniki zamontować na radiatorze i ten radiator dodatkowo chłodzić osobnym wiatrakiem, chłodzenie ponoć wydłuży żywotność przetworników, czy się mylę ?.
    Drugi wiatrak 120mm jako wykonawczy. Kolejne pytanie, czy wystarczy obudowa z tworzywa, czy raczej szukać metalowej ?
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Ten generator ozonu który masz na zdjęciu wygląda na ozonator kwarcowy, który jest znacznie trwalszy niż te płytkowe. Jeśli to taki jest to trudno mi uwierzyć w jego opisywaną wydajność. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Generator ozonu kupiłem za pośrednictwem popularnego portalu na literę "A" (nie chcę robić reklamy). Od rozpoczęcia epidemii te Polskie zdrożały ponad dwukrotnie, więc zacząłem szukać chińszczyzny która ma jakiekolwiek oznaczenia ...i znalazłem sprzęt z Chin sprowadzany przez firmę z Wielkiej Brytanii. Zaryzykowałem, wpłaciłem 288 PLN. Po 3 tygodniach. Otrzymałem przesyłkę (szare pudełko kartonowe) ze sprzętem owiniętym w folię bąbelkową (mało profesjonalne) z urządzeniem które zamówiłem. Jak wspomniałem powyżej pokrętło nie było na swoim miejscu i pewne elementy poruszały się w urządzeniu co wymagało jego rozkręcenia i poskładania wszystkiego do przysłowiowej k... W pudełku nie było instrukcji obsługi, informacji na temat producenta (chyba że jest napisane po chińsku na urządzeniu) no i paragonu również nie było, więc jak się zepsuje to o gwarancji mogę zapomnieć, kasa wtopiona. Zaryzykowałem.

Z ciekawości zadzwoniłem pod numer tel. +44... podany w aukcji, ale włączyła się poczta głosowa po angielsku. Zostawiłem wiadomości (również po angielsku) z prośbą o oddzwonienie, ale od soboty nikt nie oddzwonił.

Sprzęt działa. Testowałem już 2 razy po 10 min.

Poniżej zdjęcia:

• Poziom 12  
    A czy ktoś mógłby wypowiedzieć się na temat stężenia ozonu w powietrzu które staje się mieszanka wybuchowa? Ozonowanie zamkniętego auta w tym kontekście może być groźne.
  • Poziom 9  
    Tak jak we wstępie napisałem - poszukuję specjalisty z miernikiem stężenia ozonu w powietrzu w okolicy Rzeszowa, Leżajska, Nowej Sarzyny. W przeciwnym razie będę zmuszony zamówić miernik z Chin ...i kolejne 3 tygodnie czekania.
  • Poziom 43  
    gieroj napisał:
    A czy ktoś mógłby wypowiedzieć się na temat stężenia ozonu w powietrzu które staje się mieszanka wybuchowa? Ozonowanie zamkniętego auta w tym kontekście może być groźne.

Nie ma takiego stężenia. To gaz niepalny tak samo jak i tlen.
  • Poziom 13  
    @Pawel_Soli nie wiem czego się spodziewałeś kupując na aliexpress, że dostaniesz paragon z gwarancją? Chyba mało tam kupujesz i długa droga przed tobą. Zawsze mogłeś zgłosić roszczenie przez stronę i domagać się zwrotu jakieś kwoty a naprawić samemu. Jeśli sprzedającemu nie chce się użerać z takim zgłoszeniem to otrzymujesz tyle ile wnioskowałeś. Jak jest ogarnięty sprzedający to reaguje w przeciągu kilku godzin niezależnie, która u nich jest godzina.
  • Poziom 12  
    kkknc napisał:
    gieroj napisał:

Nie ma takiego stężenia. To gaz niepalny tak samo jak i tlen.

Myślałem bardziej o tym, że jest to silny utleniacz i przy wysokim stężeniu może powodować sporo niebezpiecznych reakcji z substancjami które znajdują się w samochodzie. Nie jestem specjalistą, tylko "głośno myślę".
  • Poziom 13  
    Panowie, dołączę do tematu tyle tylko, że mój ozonator jest płytkowy. Używam go zgodnie z zaleceniami sprzedawcy który sam te urządzenia składa w okolicach Wrocławia. Nie pamiętam już jaką ma wydajność ale mam również w domu wannę z jacuzzi z funkcją ozonatora i czytając ten post odmierzyłem czas działania w wannie i wynosił on mniej więcej pół godziny. W łazience czuć basenową woń i przy codziennej kąpieli oraz korzystaniu z hydromasażu czy jacuzzi nie czuć specyficznego zapachu stojącej wody jak to w tego typu urządzeniach bywa. Sprzedawca poinformował mnie, że używanie ozonatora płytkowego dłużej niż pół godziny skraca żywotność płytek w nim zainstalowanych. Mój kolega prowadzący serwis klimatyzacji zakupił ozonator który wygląda jak worek z przewodem na 230V czy też kroplówka szpitalna a mój to skrzynka wielkości zasilacza laboratoryjnego. Różnice dla nas są trzy konstrukcja, wydajność i cena. Ja za mój zapłaciłem około 400zł a kolega prawie 2tys oczywiście na przedziale kilku lat bo ja kupiłem go 5 lat po nim. Po moim półgodzinnym ozonowaniu muszę wietrzyć auto dobre kolejne pół godziny z racji intensywności zapachu. Kolega po godzinnym ozonowaniu wietrzy max 10-15min.
  • Poziom 28  
    A jak jest z ozonowaniem żywności? Mozna ozonować np owoce? W necie są sprzeczne informacje, jedni chwalą inny ze nie można. Kiedyś będąc na serwisie klimy gość przed ozonowaniem kazał zabrać żywność z auta stad moje pytanie
  • Poziom 24  
    DawiDD napisał:
    A jak jest z ozonowaniem żywności? Mozna ozonować np owoce? W necie są sprzeczne informacje, jedni chwalą inny ze nie można. Kiedyś będąc na serwisie klimy gość przed ozonowaniem kazał zabrać żywność z auta stad moje pytanie

Tu możesz przeczytać pierwszy pdf do przeglądnięcia.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18806083#18806083
  • Poziom 43  
    Ja tu żadnej rewelacji nie widzę, poza ekstremalną tandetą. Na kontrolkę i bezpiecznik Czajny już kasy pożałował. A że użyli rurowego, szklanego izolatora, zamiast płaskiego ceramicznego ? Na jedno wychodzi. Jak zwykle pierwsza wysypie się przetwornica.
  • Poziom 9  
    Informacyjnie - mamy 22 lipca 2020, a sprzęt z Chin nadal działa. Jak tylko dostanę miernik poziomu ozonu sprawdzę natężenie, natomiast potwierdzam że po wykorzystaniu urządzenia pewne zapachy zniknęły z pomieszczeń i potwierdzam co już koledzy wspomnieli powyżej - ozon ma wpływ na tworzywa (np. taśma klejąca, szara do paczek, która leżała 2m obok urządzenia po ok 30 min działania ozonatora nie nadaje się do użycia).
  • Poziom 40  
    Witam.

Podłączam się do tematu. Musiałem na dniach wyposażyć się w generator ozonu, oczywiście padła decyzja że robię z tego co mam pod rękę. I to co było to podeszło. Raz że koszta, dwa że czas czekania na paczkę. Opiszę delikatnie jaka to konstrukcja. Przetwornica to standardowy schemat ZVS zasilana z 20V DC, takie akurat miałem trafo z mostkiem.
    Za przetwornicą trafopowielacz z jakiegoś starego TV. Wyładowania koronowe jakoś nie powalają, ale lepsze to niż znic. Pewnie produkcja ozonu też nie powala, ale coś za coś. Pobór mocy myślę że w granicach 50W, trafo 160VA jest leciutko ciepły. Co do elektrod, tu będzie krytyka i słuszna. To dwa druty miedziane, a po środku jest metalowa zdrapana z ocynku blaszka.
    Tak to wygląda:

Jeśli można to proszę o jakieś uwagi, jak zwiększyć wydajność tego, poprawić sprawność generowania ozonu i tak dalej.

Jeśli moderator miałby ochotę kasować ten post, to proszę wydzielić go z tego wątku, jako mój własny temat.
  • Poziom 43  
    Wielka chała, Panie R. jak zwykle :cry: , bo
    Rezystor240 napisał:
    Wyładowania koronowe jakoś nie powalają,
    dlatego że masz tam prąd stały, bo
    Rezystor240 napisał:
    Za przetwornicą trafopowielacz z jakiegoś starego TV
    Rezystor240 napisał:
    metalowa zdrapana z ocynku blaszka.
    Bezsens. Wystarczyło użyć przetwornicy ZVS z czystą cewką po stronie wtórnej bez żadnych diod, powielaczy etc, albo zrobić generator WN na cewce zapłonowej, kondensatorze i triaku z diakiem (sciemniacz). A jako właściwy generator ozonu uciąć kawał szklanej rury ze świetlowki, do srodka wsadzić szczotke metalowa jak do butelek (są takie na Allegro), a rure owinąć z zewnatrz siatką stalową o drobnych oczkach. Tak się to robi w ....Ameryce.
  • Poziom 40  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Wielka chała, Panie R. jak zwykle , bo

Temu właśnie pytam, i dziękuję Ci za tą wypowiedź. Chciałbym to poprawić zrobić jak trzeba.

dlatego że masz tam prąd stały, bo

Czyli zamiast powielacza, zastosować zwykły transformator WN? Z tego co mi wiadomo to właśnie trafopowielacz generuje prąd stały na wyjściu. A musi być zmienny, tak?

Bezsens. Wystarczyło użyć przetwornicy ZVS z czystą cewką po stronie wtórnej bez żadnych diod, powielaczy etc, albo zrobić generator WN na cewce zapłonowej

Tak zrobię, będzie cewka i zmienny prąd podany na elektrody.

A jako właściwy generator ozonu uciąć kawał szklanej rury ze świetlowki, do srodka wsadzić szczotke metalowa jak do butelek (są takie na Allegro), a rure owinąć z zewnatrz siatką stalową o drobnych oczkach. Tak się to robi w ....Ameryce.

Planuje zakupić probówkę (taką do odczynników chemicznych) uciąć jej dno tak aby powstała rurka cienkościenna, w środek wsadzić coś ala metalowy wycior do czyszczenia pieca, ewentualnie go przyciąć na wymiar tak aby pasował do tej probówki na styk. Następnie probówkę z zewnątrz okleić taśma aluminiowa, lub obłożyć drobniutką siatką i to będzie jeden biegun, drugi to ten wycior w środku probówki. Powietrze tłoczyć w środek tej rurki i z drugiej strony powinno wyjść zjonizowane powietrze?
  • Poziom 40  
    Odróżnijcie Panowie Ozon od Jonów, dobrze ?

Naczytałem się dużo, i jonizator i ozonator to to samo z inną nazwą. A przynajmniej tak twierdzą sprzedawcy.

Wracając do tego mojego wynalazku, może og negerować ozon o3, bo o to wszystkim chyba chodzi? Tak Panie Krzysztofie?
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    A musi być zmienny, tak?
    Porównaj wyładowania koronowe dla DC i AC o częstotliwosci kilkudziesięciu kiloherców, zakladając to samo napięcie. Aż się zdziwisz.
    Rezystor240 napisał:
    Planuje zakupić probówkę (taką do odczynników chemicznych) uciąć jej dno tak aby powstała rurka cienkościenna, w środek wsadzić coś ala metalowy wycior do czyszczenia pieca, ewentualnie go przyciąć na wymiar tak aby pasował do tej probówki na styk. Następnie probówkę z zewnątrz okleić taśma aluminiowa, lub obłożyć drobniutką siatką i to będzie jeden biegun, drugi to ten wycior w środku probówki. Powietrze tłoczyć w środek tej rurki i z drugiej strony powinno wyjść zjonizowane powietrze?
    Trochę to przymałe, ale zawsze lepsze in Twój ostatni wynalazek. A'propos, są duże gazotrony na Allegro (Prostownicze lampy gazowane) - owinięte siatką miedzianą działają kapitalnie. 6-8 kV przy 40 kHz na siatkę. Elektrody lampy podłączamy przez kondensator 33 pF /10 kV do masy zsilacza, a na to dmucha wentylator.
    Ja te lampy mocowałem poziomo, dla oszczednosci miejsca w obudowie.
  • Poziom 40  
    Aż się zdziwisz.

Rozumiem na korzyść prądu AC.

Mam jeszcze pytanie, kombinuje ale może w dobrym kierunku. Jeśli nie proszę pisać.
    Jeśli by wykorzystać cewkę Tesli? Tam jest prąd zmienny, wyładowania są koronowe. I teraz jeśli by to podłączyć do tej rurki z wyciorem? Zdało by to egzamin?
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Jeśli by wykorzystać cewkę Tesli?
    Kolejna herezja :cry: - wymiary i sprawność! To jest powietrzny transformator bezrdzeniowy WCZ, praktycznie bezużyteczny do zasilania czegokolwiek.
  • Poziom 40  
    Zgadzam się sprawności praktycznie nie ma. A jeśli by zastosować trafo od neonów, na kilka kV? Albo trafo od mikrofali z regulacją mocy na triaku? Tak aby ograniczyć napięcie na wyjściu? Pomijając to że jeden koniec jest spięty z rdzeniem transformatora i pracuje na częstotliwości sieciowej 50hz? Do ozonatora konieczna częstotliwość rzędu 40kHz?
    Jeczszcze coś mnie naszło, jeśli plazma to zjonizowany gaz, to ona nie generuje ozonu? Jeśli tak to w niewielkich ilościach?
    Proszę nie traktuj tego ironicznie, bo się nie orientuje w tej materii.