Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Schemat połączeń Integra 64 - czujki ruchu, dymu, GSM i ETHM-1

serpico90 05 Jul 2020 17:31 1125 8
Optex
  • #1
    serpico90
    Level 9  
    Dzień dobry

    Na początku zaznaczę, że nie jestem ani monterem, ani projektantem instalacji alarmowych, ale chciałbym wejść w ten temat. W tym celu stworzyłem instalację alarmową dla domu, który nie istnieje. Chcę tylko dobrze zrozumieć działanie i sposób podłączania urządzeń do centrali.
    Dom składa się z parteru, gdzie mamy duży salon, kuchnię z jadalnią , trzy sypialnie z drzwiami tarasowymi i garaż. Do tego są dwa piętra. Dojście do nich jest z parteru w formie klatki schodowej. Od klatki schodowej na obu piętrach są wejścia do pomieszczeń. Na piętrze +1 są trzy pomieszczenia, na piętrze +2 są cztery pomieszczenia.
    Chciałbym, żeby instalacja alarmowa wysyłała SMS po wykryciu intruza i żebym mógł nią zarządzać przez smartfon - do tego dałem moduły GSM-X i ETHM-1. Nie wiem czy dobrze podłączyłem szczególnie moduł GSM. W instrukcji nie znalazłem informacji o zasilaniu, może jest ktoś w stanie podpowiedzieć czy ten moduł powinien być podpięty do wyjść nisko- czy wysokoprądowych?
    Na zewnątrz będą dwie czujki SLIM-OPAL. Będą obejmowały tylko część posiadłości.
    W środku na parterze w każdym pomieszczeniu będą czujki dualne SLIM-DUAL-PRO. Tutaj pytanie, czy przy założeniu nieograniczonego budżetu warto dawać czujki dualne zamiast PIR?
    Do tego kontraktony we wszystkich drzwiach, w tym bramie garażowej.
    Na piętrach czujki w każdym pomieszczeniu, razem 7 sztuk. Konfiguracja czujek 2EOL/NC. Wg. instrukcji potrzebne są po dwa wejścia na każdą czujkę.
    Chciałbym też zapytać jak działa rozbrajanie alarmu przy czujkach zewnętrznych. Załóżmy, że montuję czujkę w okolicy drzwi wejściowych i alarm jest uzbrojony. Chcę wrócić do domu. Podchodząc do drzwi czujka mnie wykrywa. Zakładam, że mam sygnalizator akustyczny zewnętrzny, więc wszyscy sąsiedzi słyszą alarm. Będzie on wył do momentu dezaktywacji na manipulatorze? Czy można uniknąć włączenia alarmu przy czujce zewnętrznej? Np. rozbrajając alarm przez smartfon?
    Załączam schemat do weryfikacji.
  • Optex
  • #2
    sosarek

    Level 43  
    Czujniki źle podłączone, nie zasilane, co tam robi GSM-4 skoro ani słowem o nim?
    Co z sabotażami?
    Polecam zagłębić się w instrukcje urządzeń oraz dział który powstał by przybliżyć niektóre zagadnienia https://www.elektroda.pl/rtvforum/forum496.html
  • #3
    serpico90
    Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź i wskazówki. Racja, nie wrysowałem zasilania czujek. Żeby nie zamazywać rysunku zasilił bym je z wyjścia OUT1. Mógłbyś sprecyzować co masz na myśli mówiąc, że czujki źle podłączone? Narysowałem zgodnie z instrukcją https://www.satel.pl/pl/download/instrukcje/slim-dual-pro_pl_c129e3e0.pdf strona 10, rys.15.
    Co do GSM - miał być X, ale na stronie satela nie znalazłem do niego symbolu. Według informacji na stronie satela poprzednią wersją GSM-X jest GSM-4. Patrząc w instrukcję nie widzę różnic w podłączeniu do centrali.
    Odnośnie sabotażu, dałbym jeszcze jeden moduł rozszerzeń INT-E tylko na wejścia sabotażowe czujek magnetycznych i sygnalizatora akustycznego. Czy to dobre rozwiązanie?
  • Optex
  • #4
    sosarek

    Level 43  
    serpico90 wrote:
    Żeby nie zamazywać rysunku zasilił bym je z wyjścia OUT1.

    Ja tam widzę sygnalizator wpięty.
    serpico90 wrote:
    Mógłbyś sprecyzować co masz na myśli mówiąc, że czujki źle podłączone?

    Nie zwróciłem uwagi że mają wbudowane rezystory jednak kontaktrony można podłączyć inaczej.
    Co do podłączenia sabotaży mając tyle syków odsyłam do lektury działu z poradnikami gdzie jest jasno opisane na ile sposobów można podłączyć dowolny czujnik.
    Pozostaje jeszcze kwestia bilansu prądowego, sygnalizatora wewnętrznego itd.
  • #5
    serpico90
    Level 9  
    sosarek wrote:
    Ja tam widzę sygnalizator wpięty.

    To prawda, po prostu nie mam wolnych wyjść. Mogę podłączyć GSM-4 i ETHM pod jedno wyjście? Ewentualnie wykorzystać wyjście +EX2 do zasilenia czujek? Według instrukcji jest to jedno z dwóch dodatkowych wyjść wysokoprądowych.
    sosarek wrote:
    jednak kontaktrony można podłączyć inaczej.

    W załączniku zdjęcie z innego tematu, wydaje mi się, że to rozwiązuje problem sabotażu? Schemat połączeń Integra 64 - czujki ruchu, dymu, GSM i ETHM-1
    Sygnalizatora wewnętrznego nie planowałem. Sygnalizator zewnętrzny wisiałby na wysokości 2 piętra i nie zakładałem podpinania do niego linii sabotażowej.
  • #6
    alster1
    CCTV and Stationary Alarms specialist
    serpico90 wrote:
    Sygnalizatora wewnętrznego nie planowałem. Sygnalizator zewnętrzny wisiałby na wysokości 2 piętra i nie zakładałem podpinania do niego linii sabotażowej.

    System alarmowy jest tak mocny jak jego najsłabszy element.
    Jeżeli chcesz się czegoś faktycznie nauczyć to nie odwalaj na wstępie druciarstwa.
    Sygnalizator wewnętrzny jest jednym z ważniejszych elementów systemu, było o tym sporo pisane tutaj na forum.
    Jednym z powodów jest to że często w dobrze ocieplonych i zaizolowanych budynkach, ze szczelnymi oknami po prostu sygnalizatora zewnętrznego nie słychać, drugim powodem jest to że po naruszeniu lub unieszkodliwieniu sygnalizatora zewnętrznego (i tu jest potrzebny obwód sabotażowy) sygnalizator wewnętrzny wyje, jeżeli go nie ma to jest po prostu cisza, a powiadomienia też nie zawsze dochodzą, lub dochodzą z opóźnieniem.
    Zasada jest taka - każdy element systemu alarmowego ma być zabezpieczony przed sabotażem.
  • #7
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Oczywiście, że kolegi problem zdaniem kolegi jest jeden jedyny na świecie, niepowtarzalny i bezwzględnie wymaga indywidualnego podejścia, oddzielnego omówienia. Tyle, że z takim jedynym niepowtarzalnym problemem zgłasza się średnio ktoś raz na tydzień ;) Po to by nie toczyć po raz setny dyskusji o tym samym, nie wyjaśniać wszystkiego od podstaw powstały poradniki, do przeczytania których próbuje zachęcić kolegę sosarek. Wśród owych poradników znajdzie kolega taki dotyczący podłączenia dowolnej czujki do dowolnej centrali ( poradnik 23 z zakresu systemów alarmowych) Ale inne dotyczące podłączenia sygnalizatora, tego jak działają wyjścia czy konfiguracji systemu, też pewnie się przydadzą.
    Dowie się może też kolega z nich po co się stosuje sygnalizatory wewnętrzne :)
    Oczywiście jak pojawią się jakieś poważniejsze wątpliwości/pytania to zapraszamy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3683676.html
  • #8
    serpico90
    Level 9  
    Dzień dobry

    Delikatnie zmodyfikowałem schemat, doszedł sygnalizator wewnętrzny i czujka zbicia szyb. Dodałem jeszcze jeden ekspander i teraz wszystkie czujki ruchu mam na ekspanderach, dzięki czemu zyskałem wolne wejścia na centrali.
    Czytałem i czytam cały czas, a moje pytania wynikają tylko z tego, że nie wiem czy dobrze rozumiem wszystkie wskazówki szanownych kolegów.
    Teraz mam przede wszystkim dwa pytania:
    1. Czy obwód sabotażowy mogę połączyć tak jak na schemacie? Mając wolne wejścia mogę podłączyć oba sygnalizatory osobno, ale chciałbym wiedzieć czy takie połączenie jest poprawne.
    2. Czujka zbicia szyb wg. karty katalogowej pobiera 10mA, więc mógłbym ją wpiąć do jednego z wyjść OUT5-OUT16.
    Czy w takiej sytuacji ma znaczenie skąd wezmę COM?
  • #9
    suworow
    VIP Meritorious for electroda.pl
    serpico90 wrote:
    2. Czujka zbicia szyb wg. karty katalogowej pobiera 10mA, więc mógłbym ją wpiąć do jednego z wyjść OUT5-OUT16.
    Czy w takiej sytuacji ma znaczenie skąd wezmę COM?

    A czemu chce kolega tak wyróżnić czujkę zbicia szkła oddzielnym zasilaniem? I czy czytał kolega co podają wyjścia niskoprądowe centrali integra? To kolejny klasyczny błąd. Kolega @Genevo w swojej wypowiedzi w poradnikach podkreślił to nawet na czerwono.
    Ma kolega tester do takich czujek aby odpowiednio ją skalibrować?