Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar prądu oscyloskopem

06 Lip 2020 18:49 225 4
 • Poziom 2  
  Hej,

  chciałbym mierzyć pobór prądu oscyloskopem. Oczywiście oscyloskop mierzy tylko napięcie, także wyczytałem w internecie, że trzeba wstawić rezystor, mierzyć na nim spadek napięcia i wtedy wykonać działania z prawa ohma i wyjdzie wynik. Chciałbym, aby ktoś pomógł mi to ogarnąć, bo nie wiem za bardzo jak to podpiąć, jak liczyć i jaki rezystor wstawić..

  "Klocki" które mam widoczne są na rysunku. Z zasilacza wychodzi 1.5V, ok. 2mA prądu. Zasilacz zasila niewielkie urządzonko. Chciałbym podczas zasilania tego urządzenia na żywo rysować na oscyloskopie napięcie i prąd. Proszę powiedzcie mi jak to zrobić.
  Mój oscyloskop to PicoLog 1000, do którego podpina się płytkę drukowaną, na której można wstawić rezystor. Oscyloskop łączy się z komputerem za pomocą kabla i oprogramowanie rysuje przebiegi.

  Pomiar prądu oscyloskopem

  Podpiąłem wg tego schematu wyżej rezystor 200 ohmów ale niestety wykres w programie jest poza zakresem (zakres oscyloskopu to 2.5V).
  Pomiar prądu oscyloskopem

  Pozdrawiam
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Pomocny post
  Moderator Samochody
  abrakadabra60 napisał:
  Z zasilacza wychodzi 1.5V, ok. 2mA prądu.

  abrakadabra60 napisał:
  Podpiąłem wg tego schematu wyżej rezystor 200 ohmów ale niestety wykres w programie jest poza zakresem (zakres oscyloskopu to 2.5V).

  Masz oscyloskop, budujesz jakieś urządzenie, a nie znasz (lub znasz ale nie rozumiesz = nie potrafisz skorzystać) prawa Ohma?!?

  Rezystor masz wpiąć między zasilaczem, a zasilanym urządzeniem, na przewodzie masowym. Nie jest Ci do tego potrzebna żadna płytka. Skoro spodziewany prąd to ok 2 mA, a maks napięcie wejściowe oscyloskopu to 2,5 V, powinieneś wykorzystać rezystor 1,2 kΩ, prawda? Jest jednak małe ale - spadek napięcia na tym rezystorze, przy prądzie 2 mA, wyniesie 2,5 V, a to więcej niż wynosi napięcie zasilania (zatem taki prąd przez ten rezystor nie mógłby przepłynąć przy takim napięciu zasilania). Zasadne byłoby użycie niższego zakresu pomiarowego, np. 0,25 V i rezystora 120 Ω. Jeśli pobór prądu przez urządzenie jest w miarę stały, to możesz kompensować spadek napięcia na rezystorze pomiarowym, odpowiednio podnosząc napięcie zasilające.

  Samo podłączenie oscyloskopu - masa oscyloskopu na rezystorze, od strony zasilacza, wejście oscyloskopu na rezystorze od strony urządzenia, pomiar napięcia, na przewodzie plusowym, masa drugiej sondy nie podłączona, lub podłączona tam, gdzie masa pierwszej ("prądowej") sondy.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Jak sam wspomniałeś - Prawo Oma.
  Zapoznaj się z nim dokładnie, w tym przypadku na 100% ta znajomość się przyda :-)
  Jeśli się nad tym na spokojnie zastanowisz, sam dojdziesz do tego, w którą stronę zmienić rezystancję opornika, aby wykres mieścił się w skali.
 • Poziom 2  
  Witajcie,

  dziękuję za tak szybkie odpowiedzi.

  Tak, na to wychodzi, że nie potrafię skorzystać. Zdziwiło mnie po prostu, że napięcie jest poza zakresem. Co innego znać teorię, a co innego wykorzystać w praktyce. Teraz jestem na etapie wykorzystania w praktyce i idzie mi jak widać... słabo. Proszę potraktować mnie jako bardzo początkującego ;)
  Urządzenia to ja nie buduję, za dużo powiedziane, po prostu chcę podpiąć kilka elementów do siebie. Jak to podepnę to pewnie w końcu zrozumiem o co chodzi..

  Cytat:
  Zasadne byłoby użycie niższego zakresu pomiarowego, np. 0,25 V i rezystora 120 Ω

  Tylko wówczas przy takim napięciu urządzenie które mierzę nie włączy się.

  Cytat:
  Jeśli pobór prądu przez urządzenie jest w miarę stały, to możesz kompensować spadek napięcia na rezystorze pomiarowym, odpowiednio podnosząc napięcie zasilające.

  Tak, pobór prądu będzie względnie stały. Zasilacz jest w stanie wypuścić 3V, jednakże wtedy nie zmierzę napięcia oscyloskopem, ponieważ jego zakres jest do 2.5V. Maksymalne napięcie jakie mogę zatem dostarczyć to 2.4V


  Jeśli chodzi o połączenie to chyba za dużo analizuję i nie jestem w stanie zrozumieć. Naprawdę ciężki przypadek ze mnie. Przygotowałem taki oto rysunek, czy mógłbyś p.tzok dorysować połączenia?
  Z góry dziękuję..
  Pomiar prądu oscyloskopem

  aha, dodam chyba istotną informacje. Urządzenie w specyfikacji ma napięcie zasilania 3V, ale również przy 1.5V działa stabilnie. Podejrzewam że max napięcia dla tego urządzenia będzie koło 3.2V.
 • Moderator Samochody
  abrakadabra60 napisał:
  Tylko wówczas przy takim napięciu urządzenie które mierzę nie włączy się.
  Spadek napięcia o 0,25 V, czyli do urządzenia dotrze 1,5 V - 0,25 V. Możesz to skompensować, podnosząc napięcie ustawione na zasilaczu (lub jeśli masz zasilacz laboratoryjny, z oddzielnymi wejściami pomiarowymi, to je wykorzystać).

  abrakadabra60 napisał:
  Zasilacz jest w stanie wypuścić 3V, jednakże wtedy nie zmierzę napięcia oscyloskopem, ponieważ jego zakres jest do 2.5V.
  Po co chcesz mierzyć stałe napięcia zasilania oscyloskopem? Oscyloskop służy do pomiaru zależności czasowych pomiędzy przebiegami i/lub do obrazowania kształtu przebiegów. Do pomiaru wartości napięcia, zwłaszcza stałego o wiele lepiej nadaje się multimetr.

  Pomiar prądu oscyloskopem

  ***

  Sprawdziłem co to ten PicoLog 1000 - to nie jest oscyloskop, tylko rejestrator danych, nie posiada żadnego front-endu analogowego, nie ma regulowanej czułości (nie posiada wzmacniacza wejściowego). Niezbyt nadaje się do pomiaru tak małych prądów metodą techniczną (na rezystorze pomiarowym). 10 bitów przy zakresie 2,5 (0-2,5) daje mu rozdzielczość 2,4 mV, czyli teoretycznie możesz próbować mierzyć na rezystorze 12 Ω (te 2 mA na 2 Ω dadzą spadek napięcia ok 24 mV).