Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam porady użytkowników falowników Huawei

06 Lip 2020 21:29 1335 13
  • Poziom 13  
    Cześć,

Szukam falownika 3-fazowego dla znajomego.
    Początkowo ma być podłączone 6kWp paneli, docelowo 10kWp.

Przeszukałem dostępne falowniki na taką moc i rzuciły mi się w oczy produkty Huawei, np: [url=]https://allegro.pl/oferta/falownik-inwerter-huawei-10ktl-mo-10kw-3fazy-8826901499[/url]

Cenowo wypadają lepiej niż Fronius czy SMA.
    Huawei to niby produkt chiński, ale chyba (tak mi się wydaje) powinien być jakościowo ok.
    Ktoś ma produkty tej firmy? Jak się sprawują?

Druga część pytania dotyczy właśnie tego progu 10kW - czy przy takim falowniku 10kW jak dam paneli o mocy np. 9,99kWp, to energetyka uzna to za instalację < 10kW i w związku z tym będzie można odbierać 0,8 tego co się wysłało (a nie 0,7) i falownik nie będzie musiał spełniać wymagań co do zdalnego sterowania/wyłączania przez operatora?

Pozdrawiam,
    Piotr
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się

• Poziom 43  
    Masz tematy dotyczące Huawei oraz co lepsze - Huawei czy Fronius https://www.elektroda.pl/rtvforum/find.php?q=huawei&search_forums=300
  • Poziom 13  
    Dzięki za linki.
    Poczytałem dla mnie wniosek jest taki, ze Huawei nie jest zły.

A co do drugiej części mojego pytania, to ktoś potwierdzi?
    Czy nadal energetyka liczy moc instalacji wg mocy paneli a nie inwertera?

Tzn. jak będę miał inwerter 12kW a panele na 9kWp, to instalacja będzie traktowana jako < 10kW?

Piotr
  • Poziom 43  
    Liczy sie moc paneli, mam Huawei,śmiga u mnie elegancko.
  • Poziom 13  
    andrzej20001 napisał:

Ok, to fajnie.
    A jak wygląda sprawa odczytu danych o produkcji dla inwerterów Huawei?
    Wysyłają dane na serwer producenta, czy może da się jakoś z sieci lokalnej sprawdzić bieżące parametry np. żeby wysyłać produkcję na pvmonitor ?

Pozdrawiam,
    Piotr
  • Poziom 43  
    Ja mam tylko apke fusionsolar. zaglądam sporadycznie,działa instalacja i o to chodzi. Z początku sie człowiek spina :) , podobnie z pompą ciepła, po roku mi przeszlo ciagłe zaglądanie do niej. Jest i tyle.
  • Poziom 12  
    pklawit napisał:
    andrzej20001 napisał:

Ok, to fajnie.
    A jak wygląda sprawa odczytu danych o produkcji dla inwerterów Huawei?
    Wysyłają dane na serwer producenta, czy może da się jakoś z sieci lokalnej sprawdzić bieżące parametry np. żeby wysyłać produkcję na pvmonitor ?

Pozdrawiam,
    Piotr

Da się odczytać dane poprzez modbus lub modbus TCP. Ja używam tego drugiego w połączeniu z Home Assistant. Wysyłałem dane z początku na pvmonitor ale później samo od siebie przestało działać więc dałem sobie spokój. Obecnie dane lądują u mnie w bazie danych influxdb co mi w zupełności wystarcza.
  • Poziom 11  
    Od trzech lat jestem prosumentem z falownikiem Fronius 4,5kW na dachu 5,6 kw paneli .p 2 latach pracy zmieniłem na Froniusa 7,0 kW i okazało się ze musiałem w styczniu dopłacić 300 zł, Falownik froniusa myślałem że wyprodukuje mi 5 kW -5,3 kW a wyprodukował w porywach 4kW. W styczniu dołożyłem string 3,99 kW i fronius zaczął pracować pełna mocą. Od 01.07 jestem posiadaczem Huawei 8.8KW
    pracuje dobrze . W rozmowie z kolegą który montuje falowniki zawodowo chwalił go dlatego kupiłem gdyż cena była okazyjna. Podsumowanie .
    Froniusy można naprawiać gdyż są budowane modułowo ,chińczk podzespoły pozalewane ciężko dobrać się do bebechów do froniusa miałem podłączony licznik orno za 150 zł dzięki któremu miałem pełen wgląd do produkcji i rozbioru energii.
    Z chińczykiem są kłoopoty z logowaniem się do aplikacji jest wolna i trzeba się nie raz kilka razy logować . chińczyk jest cichy ko nie ma wentylatorów
  • Poziom 22  
    Ogólnie to wszyscy mówią, żeby przewymiarować trochę moc paneli względem inwertera. Jak myślicie czy Huawei SUN2000-8KTL-M0 nada się do sieci o mocy 9,96 kWp?
  • Poziom 11  
    Dobiera się 10-20% więcej o ile panele leżą pod tym samym kątem i na tym samym kierunku.
  • Poziom 22  
    Czyli w moim przypadku wychodzi przewymiarowanie o ok 25%. Zastanawiam się czy to nie za dużo. Niby maksymalna moc podłączonych paneli w SUN2000-8KTL-M0 to 14880 Wp, tylko ograniczona jest moc po stronie AC do 8kW.
  • Poziom 12  
    Po stronie AC ograniczenie to 8800W, a więc jeśli dobrze liczę to przewymiarowanie około 13%.
  • Poziom 17  
    8800VA ale 8000W. 5,8A dla 400Vac
  • Poziom 12  
    Zgadza się przepraszam za wprowadzanie w błąd, zasugerowałem się tym że u mnie ten falownik ucina wykres przy 8800W. Znamionowa moc czynna wynosi 8000W. Maksymalna moc czynna (cosφ = 1) wynosi 8800 W.