Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Citroen Berlingo 2008 - Nie działa oświetlenie kabinowe po otwarciu drzwi.

grzesiubello 06 Jul 2020 23:53 855 10
IGE-XAO
    grzesiubello
    Level 10  
    Cześć
    Na początku chcę podziękować tym którzy dzieleniem się swoją wiedzą pomagają innym. Informacje które dodajecie pomogły mi już nie raz z moim autem .

Tym razem zakładam temat dotyczący oświtlenia kabinowego w moim Berlingo Multispace 1.6 hdi z 2008 roku ( bagażnik z klapą podnoszoną do góry ).

Przeglądając podobne tematy nie znalazłem niestety czegoś co by mnie naprowadziło na jakąś droge rozwiązania problemu a wygląda on tak :

- wszystkie lampy kabinowe ( nawet ta do czytania włączana ręcznie ) działają , ale świecą tylko przełączone przełącznikiem w tryb ręczny. Również ta w bagażniku .
    - po otwarciu drzwi ( bez znaczenia czy pasażera , kierowcy czy obu przesuwnych bocznych drzwi oświetlenie nie zapala się .
    -Wszystkie żarówki są sprawne , bezpieczniku też .
    - reszta elektrycznych funkcji auta działa poprawnie , nie brakuje niczego
    - nie wiem czy w tej sytuacji powinna się zaświecić deska rozdzielcza ( razem z lampkami kabinowymi ? ) .
    Nie mam schematu elektrycznego do tego auta , i nie jestem w stanie odszukać kostki/zasilania/ przewodów w BSI czy w skrzynce bezpieczników które to kostki odpowiadają za podanie napięcia do lampek.
    Nie wiem też jak jest rozwiązane wykrycie otwarcia drzwi ( czy przez stan zamka centralnego ? ) bo nie ma żadnych widocznych krańcówek przy drzwiach przednich czy przesuwnych .

Z góry dzięki za udostępnienie schematu lub podpowiedż kolegów gdzie szukac problemu .
    Słyszałem że pod wykłądziną podłogi jest jakaś kostka od świateł , ale czy wtedy nie świeciła by np przy otwarciu jednych drzai ( np kierowcy ) ?

Pozdrawiam
    Grzesiek
  • IGE-XAO
  • Helpful post
    kamyczek
    Level 38  
    Podstawową rzeczą jest podłączenie komputera , sprawdzenie czy bsi rozpoznaje otwarcie drzwi i czy w teście załącza oświetlenie . Usterka może być w przewodach , przełącznikach w drzwiach lub w samym module BSI warto wyeliminować choć część wadliwych elementów oszczędzi to dużo czasu i pieniędzy .
  • IGE-XAO
    grzesiubello
    Level 10  
    Ok rozumiem .
    Auto nie jest nowe i dość popularne ale nie mogłem znależdz schematów elektrycznych w necie. Dzięki nim mógłbym przynajmniej sprawdzić która z kostek podłączonych do BSI zasila lampki i czy nie jest wypięta /zaśniedziała/uszkodzona i gdzie szukać innych kostek łączeniowych ( sufit / podłoga ) .
    Nie znalazłem też wyłączników w drzwiach , chyba w tym aucie sygnał stanu otwarcie / zamknięcia drzwi jest odczytywany ze stanu zamków centralnych ?

Nie pamiętam też czy przy otwarciu drzwi powinna zaświecić się oświetlenie deski i zegarów , nigdy nie zwróciłem na to uwagi ..
    kamyczek
    Level 38  
    Otwórz BSI i zobacz czy nie spaliły się drivery , o ile w starych było to rzadkością to nowe BSI niestety lubi się uszkodzić nawet podczas operacji zmiany żarówki jeśli tylko jest załączone zasilanie i nastąpi zwarcie .
    grzesiubello
    Level 10  
    Proszę o podpowiedż co znaczy DRIVERY?.. to jakieś komponenty na BSI ? Jak wyglądają ?

Dodano po 4 [minuty]:

melas wrote:
    Pokazuje w ogóle na wyświetlaczu środkowym otwarcie drzwi?

W mojej wersji nie mam kontrolki otwartych drzwi na desce rozdzielczej , nie pamiętam też szczerze mówiąc czy po otwarciu drzwi podświetlała się deska rozdzielcza :-) . Wszystkie lampi wewnętrzne mają pozycję świecenia po otwarciu drzwi .

Dziś byłem w serwisie aut , i koszt podpięcia i sprawdzenia poprawnego działania ( wysterowanie z komputera świecenia lampek kabinowych ) to 330 zł i nie dają gwarancji że dokładnie zdiagnozują gdzi ejest problem ( przekaźnik , czujnik w drzwiach etc , to trochę dużo i może się okazać że nic z tego nie wyjdzie a i tak będę musiał zapłacić ..

Co radzicie ? próbować samemu ? ALe nie mam schematów elektrycznych .
    kamyczek
    Level 38  
    Poszukaj innego warsztatu ,albo kogoś kto ma sprzęt do PSA , chyba że kupisz sobie jakiś tester do psa bo jak masz płacić po 330 pln za każde podłączenie to chyba lepiej kupić na użytek własny coś do diagnostyki .
    grzesiubello
    Level 10  
    Cześć
    Strzelin koło Wrocławia
    pepe150
    Level 36  
    Krańcówki są w zamku.
    Czy na wyświetlaczu komputera pokładowego jest informacja o otwarciu drzwi.
    grzesiubello
    Level 10  
    Cześć
    Tak potwierdzam , jak otworzę drzwi ( każde pojedynczo ) to jest opis na wyswietlaczu które z drzwi są otwarte ( opis jest po angielsku ) bo polskiego nie ma .
    Jak otworzę klapę bagażnika też pojawia się napis i alarm ( brzęczyk ) .

Czy możliwe ze jeśli jedna z krańcowek zamku nie działa to cały układ nie będzie działał ?

Czy na schematach można to prześledzić ?