Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny

07 Lip 2020 00:39 528 12
  • Poziom 3  
    Witam wszystkich serdecznie.
    To mój pierwszy post, jeśli coś pokręcę z działami czy czegoś nie zrobię dobrze - proszę o wybaczenie.
    Ponieważ jeden obraz to tysiąc słów, proszę zerknąć na zdjęcia.
    W skrócie - odziedziczyłem to cudo, poprzedniego właściciela nieszczęśliwie nie ma już na tym świecie, więc nie mogę podpytać co i jak. Podobna jest do WS-15, może to nawet ten model, ale kiedy wpisuję tę frazę w google, to mam wrażenie, że każda WS-15 jest inna - różnice w korpusie, położeniu i wyglądzie puszki, rączkach etc. Może to wina rocznika, nie znam się.
    Wiertarka działa, wierci, ale jest zakurzona, pordzewiała, od lat nie smarowana, konserwowana.
    Proszę o poradę w kwestii tego bandyckiego podłączenia, bo strach koło niej stać, kiedy jest pod napięciem. Dodatkowo - przewody bardzo stare, twarde, kruszą się. Dla bezpieczeństwa kabel jest odłączony od siły.
    Pytania:
    1. Nie wiem, czy to widać na zdj. 3, ale teraz siła idzie do wiertarki, a DO (!) wejścia w wiertarce przykręcony jest drugi przewód, który zasila
    stojącą obok szlifierkę stołową (na 230V). Dodatkowo ten do szlifierki jest również 4 żyłowy, a 2 żyły sobie beztrosko wiszą w powietrzu (wiem że są nieużywane, chodzi mi o estetykę).
    Chciałbym to rozdzielić - siła do wiertarki. Oddzielnie 230 do szlifierki LUB przejściówka (żeby nie ciągnąć dwóch kabli): siła do przejściówki/rozdzielnika - z niej siła do wiertarki a 230 do szlifierki, to dobry pomysł czy jednak oddzielnie?
    2. Ten włącznik (ostatnie zdjęcie w bakelicie, oznaczenia na zdj. 6) jest oryginalny? Widnieje na nim ПВЗ-25Б czyli jest rosyjski (bardziej sowiecki, bo sprzęt jest stary). Czy to jest tylko włącznik, nic więcej nie robi z prądem?
    Czy ten przewód na zdj. 4 który wychodzi z wiertarki mogę wpiąć po prostu do jakiegoś zwykłego włącznika lub lepiej - dać dłuższy prze wód i gdzieś po drodze włącznik pod ręką?
    3. Na zdj. 4 widać dodatkowy otwór pod przewodem (na innych WS-15 nigdzie tego nie widziałem), wygląda na miejsce pod inny przewód, jaki?
    4. Tak się przyglądam temu połączeniu i widzę, że z wiertarki wychodzą (do włącznika) 3 przewody. Również siła - chociaż to stary kabel 4 żyłowy - ma doprowadzenie do włącznika tylko 3 żył (czwarta idzie do szlifierki). Również w instrukcji do WS-15 jest zdjęcie schematu elektrycznego (zdj. 9) i jest tylko RST. O co tu chodzi? Dopóki nie zmienię instalacji na 5 żyłową (czego nie da się zrobić od ręki) muszę podłączyć jakoś te 4 żyły. Gdzie więc jest ta czwarta? Włącznik ma tylko 3 wejścia i 3 wyjścia.
    5. No i na koniec z zupełnie innej beczki - inne podobne wiertarki (WS-15) mają taką korbkę do podnoszenia w pionie wrzeciennika. Na pierwszym zdj. jest to ten trzpień przechodzący przez kolumnę u samej góry. Ale właśnie - tutaj jest sam trzpień, który z niczym nie jest podłaczony wewnątrz kolumny. Obraca się, ale zwyczajnie nie może niczego podnosić nawet z korbką, bo to tylko pręt węwnątrz rury. Czegoś tu brakuje? (Nie jest to jakiś wielki problem dla mnie, bo ustawiony zakres wysokości wiercenia mi odpowiada, ale jak już będę odnawiał, to może poszukam brakujących części, jak będę wiedział, czego szukać.)
    Dziękuję za każdą pomoc/sugestię.

Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny
    Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    antoni.w napisał:
    1. Nie wiem, czy to widać na zdj. 3, ale teraz siła idzie do wiertarki, a DO (!) wejścia w wiertarce przykręcony jest drugi przewód, który zasila
    stojącą obok szlifierkę stołową (na 230V). Dodatkowo ten do szlifierki jest również 4 żyłowy, a 2 żyły sobie beztrosko wiszą w powietrzu (wiem że są nieużywane, chodzi mi o estetykę).
    Chciałbym to rozdzielić - siła do wiertarki. Oddzielnie 230 do szlifierki LUB przejściówka (żeby nie ciągnąć dwóch kabli): siła do przejściówki/rozdzielnika - z niej siła do wiertarki a 230 do szlifierki, to dobry pomysł czy jednak oddzielnie?

Sugeruję szlifierkę wyposażyć w oddzielny przewód trzyżyłowy (L, N, PE) z wtyczką do gniazda 230V z bolcem.
    antoni.w napisał:
    2. Ten włącznik (ostatnie zdjęcie w bakelicie, oznaczenia na zdj. 6) jest oryginalny? Widnieje na nim ПВЗ-25Б czyli jest rosyjski (bardziej sowiecki, bo sprzęt jest stary). Czy to jest tylko włącznik, nic więcej nie robi z prądem?

Zwykły pakietowiec.
    antoni.w napisał:
    Czy ten przewód na zdj. 4 który wychodzi z wiertarki mogę wpiąć po prostu do jakiegoś zwykłego włącznika lub lepiej - dać dłuższy przewód i gdzieś po drodze włącznik pod ręką?

Tak - sugeruję kupić sobie taki zestaw: https://rawiko.pl/produkt/wylacznik-wlacznik-do-silnika-3-fazowego-3/
    Będziesz miał możliwość podłączenie wyłącznika bezpieczeństwa ("grzybka") i pozbędziesz się niespodzianek typu wiertarka sama rusza po wetknięciu wtyczki do gniazda.
    antoni.w napisał:
    3. Na zdj. 4 widać dodatkowy otwór pod przewodem (na innych WS-15 nigdzie tego nie widziałem), wygląda na miejsce pod inny przewód, jaki?

To typowa puszka zaciskowa silnika, drugi otwór jest na np. drugi przewód przy załączaniu silnika przez przełącznik Y/Δ albo przewód do kondensatora przy silniku jednofazowym. Kup korek w hurtowni elektrotechnicznej i zaślep, przy okazji kup dławnicę do przeprowadzenia przewodu od wyłącznika bo jej brak.
    antoni.w napisał:
    4. Tak się przyglądam temu połączeniu i widzę, że z wiertarki wychodzą (do włącznika) 3 przewody. Również siła - chociaż to stary kabel 4 żyłowy - ma doprowadzenie do włącznika tylko 3 żył (czwarta idzie do szlifierki). Również w instrukcji do WS-15 jest zdjęcie schematu elektrycznego (zdj. 9) i jest tylko RST. O co tu chodzi?

Chodzi o to że tu nie potrzeba przewodu N. Silnik to odbiornik trójfazowy symetryczny.
    antoni.w napisał:
    muszę podłączyć jakoś te 4 żyły. Gdzie więc jest ta czwarta? Włącznik ma tylko 3 wejścia i 3 wyjścia.

Czwarta to najwyżej przewód ochronny może być.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    antoni.w napisał:

Czy ten przewód na zdj. 4 który wychodzi z wiertarki mogę wpiąć po prostu do jakiegoś zwykłego włącznika lub lepiej - dać dłuższy prze wód i gdzieś po drodze włącznik pod ręką?

To wszystko nie jest oryginalne, to jakaś kompletna prowizorka.

antoni.w napisał:

4. Tak się przyglądam temu połączeniu i widzę, że z wiertarki wychodzą (do włącznika) 3 przewody. Również siła - chociaż to stary kabel 4 żyłowy - ma doprowadzenie do włącznika tylko 3 żył (czwarta idzie do szlifierki). Również w instrukcji do WS-15 jest zdjęcie schematu elektrycznego (zdj. 9) i jest tylko RST. O co tu chodzi? Dopóki nie zmienię instalacji na 5 żyłową (czego nie da się zrobić od ręki) muszę podłączyć jakoś te 4 żyły. Gdzie więc jest ta czwarta? Włącznik ma tylko 3 wejścia i 3 wyjścia.

Instalacja w całości do wymiany. Zakup do niej nowy wyłącznik np. tego typu:
    wpisz w allegro: Wyłącznik 3 fazowy trójfazowy KEDU KOA 8.
    Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensownyWyłącznik ... KOA 8.png Download (280.79 kB)

antoni.w napisał:

5. No i na koniec z zupełnie innej beczki - inne podobne wiertarki (WS-15) mają taką korbkę do podnoszenia w pionie wrzeciennika. Na pierwszym zdj. jest to ten trzpień przechodzący przez kolumnę u samej góry. Ale właśnie - tutaj jest sam trzpień, który z niczym nie jest podłaczony wewnątrz kolumny. Obraca się, ale zwyczajnie nie może niczego podnosić nawet z korbką, bo to tylko pręt węwnątrz rury. Czegoś tu brakuje? (Nie jest to jakiś wielki problem dla mnie, bo ustawiony zakres wysokości wiercenia mi odpowiada, ale jak już będę odnawiał, to może poszukam brakujących części, jak będę wiedział, czego szukać.)

Brakuje całego mechanizmu podnoszenia. korby, osi i przekładni kątowej.

Zacznij od odłączenia prądu, następnie wszystkich kabli. Potem napuść naftą wszystkie śruby i złącza - dalej już pójdzie robota. :)
    Powodzenia!
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za odpowiedzi, mniej więcej już ogarniam połączenie, poza jedną kwestią. Otóż to jest stara instalacja, jak wspomniałem, 4-żyłowa. Oprócz 3 faz jest przewód "zerowy". I teraz tak - część osób pisze, że "zerowy" to dawna nazwa "N" a część że "PEN". Co jest prawdą? Bo gdybym chciał to uziemić (przypuszczam, że w puszce wiertarki jest miejsce na uziemienie) to chyba "N" nie mogę podpiąć. Więc jak to jest? Ten czwarty przewód Zero mogę dać jako uziemienie czy nie?

Ale piszę tak naprawdę w innej sprawie - o ile wiertarka nie jest mi potrzebna na teraz, bo mam jeszcze zwykłą, to szlifierki czasami używam. I tu jest problem. Niestety, wczoraj było już nieco ciemno i dopiero teraz dokładnie się przyjrzałem i zbadałem probówką.
    Okazuje się, że z tej siły (a dokładnie - z zamocowań siły na wiertarce) idą do szlifierki dwa przewody z fazą. Dodatkowo jest tam podpięty zerowy (bez napięcia) przewód z siły. Kabel jest 4-żyłowy z tej szlifierki, ale 4-ta żyła jest do niczego niepodpięta i wisi w powietrzu. Obrazek:

Jak mam to podłączyć po zrobieniu nowej instalacji??? Czy to silnik dwufazowy? Dodam, że pokrętło przełącznika działa w obie strony - każda ze stron daje obroty szlifierki w innym kierunku. Tabliczki a nawet śladu po niej nigdzie nie ma. A całość wygląda tak:

• IGE-XAOIGE-XAO
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    antoni.w napisał:
    Otóż to jest stara instalacja, jak wspomniałem, 4-żyłowa. Oprócz 3 faz jest przewód "zerowy". I teraz tak - część osób pisze, że "zerowy" to dawna nazwa "N" a część że "PEN". Co jest prawdą? Bo gdybym chciał to uziemić (przypuszczam, że w puszce wiertarki jest miejsce na uziemienie) to chyba "N" nie mogę podpiąć. Więc jak to jest? Ten czwarty przewód Zero mogę dać jako uziemienie czy nie?

To od układu sieci zależy - TT czy TN-C...

antoni.w napisał:
    Czy to silnik dwufazowy?

Dwufazowych nie ma, są albo jednofazowe albo trójfazowe. Nie ma również jednofazowych zasilanych napięciem międzyfazowym 400V.
    Szlifierki Elna były zarówno jednofazowe jak i trójfazowe, i raczej nie były wyposażone w przełącznik kierunku obrotów, w tej sytuacji warto by spojrzeć do podstawy szlifierki czy jest tam kondensator...
  • Poziom 3  
    Po otwarciu puszki z wiertarki jest coś takiego (wychodzący na zewnątrz przewód szedł do włącznika). Ani to gwiazda ani trójkąt a wiertarka działa. Mam to tak samo podłączyć przy składaniu?

Co do TT czy TN-C - dzwoniłem (bo tak pisało wiele osób w w różnych wątkach) najpierw na nr alarmowy, później na rejon w PGK i było tylko zdziwienie o co ja pytam, bo w "komputerze to ja mam tylko taryfę". Na wizytę elektryka trochę poczekam, jak już ustalę wszystko, co muszę przerobić. Śruby od szlifierki na razie się moczą, bo nie mogę odkręcić.
  • Poziom 38  
    antoni.w napisał:
    Po otwarciu puszki z wiertarki jest coś takiego (wychodzący na zewnątrz przewód szedł do włącznika). Ani to gwiazda ani trójkąt a wiertarka działa. Mam to tak samo podłączyć przy składaniu?

Tu za bardzo nie ma innej możliwości. No chyba, że chcesz zmienić kierunek obrotów. :P
  • Poziom 39  
    Witam .
    Silnik wiertarki mógł być przezwajany lecz niekoniecznie.Bywają silniki że mają jedynie trzy zaciski do podłączenia.Co do szlifierki (po wyglądzie i gabarycie)jest to szfifierka 3-fazowa.Należy sprawdzić ile przewodów wychodzi z silnika ,gdyż może ktoś podłączył ją do sieci 1-fazowej przez kondensator.To że zmienia obroty może być winien wyłacznik (jeżeli jest 3-fazowa),jeżeli nie łączy wszystkich faz.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    antoni.w napisał:
    Ani to gwiazda ani trójkąt a wiertarka działa. Mam to tak samo podłączyć przy składaniu?

Albo to gwiazda albo trójkąt - nieistotne, uzwojenia są połączone wewnątrz silnika.

nikusert napisał:
    Co do szlifierki (po wyglądzie i gabarycie)jest to szfifierka 3-fazowa.Należy sprawdzić ile przewodów wychodzi z silnika ,gdyż może ktoś podłączył ją do sieci 1-fazowej przez kondensator.

Albo ktoś bez pojęcia o wyobrażeniu wpiął silnik trójfazowy między L1, L2 i N...
  • Poziom 3  
    No więc tak - tematu wiertarki nie kontynuuję, jest na etapie szlifowania, podłączę jak było. Za pomoc dziękuję.

Szlifierka - rozebrałem i mam pytanie czy na podstawie tych zdjęć da się określić czy to jedno czy trójfazowa? Zastanawia mnie, że wychodzą 3 przewody ale dwa mają niebiesko-biały kolor (podpięte do 6 i 2 na włączniku ŁK-15) a jeden niebiesko-czarny (do 8).
    Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny Podłączenie wiertarki stołowej - Poszukuję porady, jak zamontować jakiś sensowny

Zasilanie (od strony wiertarki) wyglądało tak:
    Wykorzystano 3 z czterech żył przewodu: niebieska i czarna to L1 i L2 z siły, do zielonej było ZERO, brązowa (?) żyła była niewykorzystana (wisiała w powietrzu obok włącznika wiertarki).
    Te żyły są podłączone do włącznika w szlifierce: niebieska L1 do 1, czarna L2 do 5, brązowa (tak, ta niewykorzystana) do 7. Zielona żyła do obudowy.
    Z góry wygląda to tak:

Widać przy wyjściu przewodów stare połączenie ze zworkami w gwiazdę, ale zastanawia mnie różny kolor tych trzech przewodów.
    Zapomniałem napisać, że szlifierka obraca się w różne strony w zależności od przełącznika lewo-prawo, ale startuje dopiero, jak się zakręci kołem.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Zrób pomiar między przewodami wychodzącymi z silnika .Jeżeli jest jednakowe to trzeci przewód należy podłączyć również ,czyli ,jak wcześniej napisałem szlifierka jest 3-fazowa.
  • Poziom 3  
    czarno-niebieski - biało-niebieski1: 14,3 Ohm
    czarno-niebieski - biało-niebieski2: 13,7 Ohm
    biało-niebieski1 - biało-niebieski2: 13,7 Ohm
    To się liczy jako takie same w granicach błędu czy jednak nie? Jak radzilibyście podłączyć, czy jeszcze coś sprawdzić?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Podłącz 3-fazy.