Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oj....ledy - co codziennie jest ukryte.

IIS 07 Jul 2020 20:30 3378 1
  • Często zastanawiałem się jak wyglądają różne elementy elektroniczne w dużym powiększeniu, no i widać że wielu użytkowników elektrody zaopatrzyło się w odpowiedni sprzęt, tj. mikroskop. Ja też takie cacko sobie sprawiłem i zacząłem patrzeć co jest w moim otoczeniu ciekawego do podglądnięcia. Zapewne kolejna, N-ta jakby recenzja zakupionego ustrojstwa z Chin wzbudzi raczej politowanie niż ciekawość. I tak celownik w oku, teraz już uzbrojonym, skierował się na wyświetlacz OLED z jednego projektu, który sprawił mi wiele problemów (obym miał siłę go kiedyś dokończyć ;) ).
    Wyświetlacze OLED już bardzo mocno zadomowiły się w elektronice, a całkiem niedawno była to taka nowość. Tylko przypomnę – organiczna dioda elektroluminescencyjna, gdzie piksel sam świeci (nie wymaga światła odbitego czy też dodatkowego podświetlenia). Chemia jest organiczna, a produkcja na masową skalę coraz tańsza i bardziej opanowana. Wyświetlacze o ciekawych kształtach też są już dostępne, np. w kształcie okręgu albo składane. Może uda się nam je kiedyś wkomponować w swoje projekty, ale do rzeczy.
    Miałem OLED i przestał działać. Po wymianie na nowy projekt ruszył dalej. To chyba był by marny opis na artykuł :), więc zdeterminowany postanowiłem wybadać temat. Rozbiorę, może coś zobaczę i będzie trochę więcej wiedzy w głowie…?
    Charakterystyka pacjenta: OLED 256x64 piksele, monochromatyczny. Złącze typu tasiemka flex typu 31 pin. Sterownik SH1122 – obsługuje I2C, sterowanie 8 bitowe oraz SPI.
    Zasadniczo coś padło i wyświetlacz najpierw zrobił się ciepły, a potem umarł całkowicie. Pod mikroskopem widać jak ciekawy i skomplikowany jest denat. Dwie warstwy cienkiego szkła wraz z napylonymi ścieżkami przewodzącymi prąd. Co ciekawe, część ścieżek przewodzących jest widoczna (metalizacja w kolorze złotym), a część przezroczysta. Wszystkie ścieżki prowadzą do wymienionego wcześniej układu sterującego, a z matematyki i sposobu sterowania wynika, że powinno być ich minimum 360…. I jak to wszystko pomieścili? Jak to się łączy ze sobą? Skoro działa, to jakoś im się udało. Krótka analiza PDF'a i na jednej ze stron natrafiam na rysunek 3d samego układu, tj. krzemu z wyprowadzeniami od 1 do 414.

Co ciekawe, widok jest od strony wyprowadzeń; można by nazwać BOT. Poza samymi pinami w różnych kolorach widzę, że pozycjonowanie jest od środka układu, a punkty referencyjne to te odwrócone literki T. Tyle zachodu jest po to, aby precyzyjnie umieścić ten kawałek krzemu na szkle. Co do samych rozmiarów z PDF: 16500x900 um!

Screen z PDF układu.

Tu tabelka ze współrzędnymi XY dla każdego padu. I teraz gdzie to wszystko jest ukryte?

A no tu, pod samym OLED'em, częścią która jest widoczna i ma piksele tj. C.
    B – to krzem sterujący i na końcu A – taśma flex łącząca element z PCB. Szerokość OLED'a to około 20 mm. To jest informacja do wyskalowania sobie na co patrzymy.

Sprawa jak na razie wydaje się być jasna. Co mnie zastanowiło, to jak oni to łączą ze szkłem tak aby działało? Stop spoiwa do lutowania ze szkłem nie jest niczym niezwykłym, ale tak małe rozmiary samych kulek (proszku) i topnik nie są dostępne (moja wiedza własna). No więc jak? A no już rozebrany po części OLED pokazuje pod warstwą czarnej nalepki taki widok:

Literą A oznaczyłem ścieżki wchodzące z taśmy flex łączącej wyświetlacz z resztą układu. Faktyczny kolor metalizacji jest złotawy. B to szary obszar i rozwiązanie zagadki. O tym zaraz... C to czarny silikon chroniący krzem przed światem zewnętrznym (mechanika). A dlaczego układ jest ukryty za pomocą czarnej nalepki i czarnego silikonu? Nasi azjatyccy przyjaciele nie zrobili by czegoś bez sensu. Okazuje się, że sterownik OLED'a jest czuły na światło i może mu się rozumek poprzestawiać od zbytniego nasłonecznienia (opis z noty katalogowej innego sterownika OLED serii SSD13xx) co dla mnie jest dziwne zwłaszcza, że co jak co wyświetlacze OLED są bardziej wystawione na widok użytkownika, a tym samym działanie światła :)
    Googlając i badając skalpelem szary obszar B doszedłem do wniosku, że COG (kawałek krzemu sterujący matrycą OLED) jest przyklejony do szkła za pomocą taśmy przewodzącej w osi Z.

Tu zoom dla kilku padów. Jak widać są tam małe czarne kuleczki na każdym z padów elektrycznych i co ciekawe inna metalizacja na samym szkle (niewidoczna).
    Ta taśma okazuje się, że ma swoją nazwę - to jest taśma anizotropowa. Działa to tak, że po pewnym voodo z temperaturą i dociskaniem przewodzi to tylko w osi Z.

Poniżej przykładowe parametry dla taśmy, którą można kupić na popularnym portalu z chińszczyzną:

Materiał, który podejrzewam że to wszystko trzyma to AC-7206U firmy Hitachi. Co mnie dziwi to to jak on świetnie sprawdza się w zamocowaniu tego scalaka. Produkuje się tego pewnie w milionach sztuk i działa z moich obserwacji zazwyczaj niezawodnie. A to w sumie taśma klejąca, która czasami ma bąble powietrza w środku.

Co do samej usterki od której to się rozpoczęło – zdjęcie nr 2 pokazuje ledwo widoczne pęknięcie szkła.
    Zagadka której nie potrafię wyjaśnić: Jak te dwie warstwy szkła (TOP i BOT), na których są przewodzące ścieżki, stykają się ze sobą niezawodnie tak, że kleju nie widać, a układ działa. Jak ktoś wie to proszę o podpowiedź poniżej.

Pozdrawiam i zapraszam na kanał YT.
    Kilka subów więcej :) pozwoli realizować różne ciekawe projekty, które może ktoś z was zechce przeczytać/pooglądać. IIS [/mod]

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    IIS
    Level 4  
    IIS wrote 42 posts with rating 26, helped 0 times. Been with us since 2020 year.
  • TermopastyTermopasty
    DVDM14
    Level 35  
    IIS wrote:
    . Okazuje się, że sterownik OLED'a jest czuły na światło i może mu się rozumek poprzestawiać od zbytniego nasłonecznienia (opis z noty katalogowej innego sterownika OLED serii SSD13xx) co dla mnie jest dziwne zwłaszcza, że co jak co wyświetlacze OLED są bardziej wystawione na widok użytkownika, a tym samym działanie światła

Nie jest to specjalnie dziwne - to goła struktura, a każdy układ w tej formie jest światłoczuły. W gestii producenta wyświetlacza leży aby go odpowiednio umieścić, lub pokryć warstwą nieprzepuszczającą światła.