Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Kawasaki ER-500 - Dziwny dźwięk z okolicy kolektora

OPservator 08 Jul 2020 13:26 462 7
    OPservator
    Level 33  
    Cześć!

Wracam wczoraj z roboty, a że nie lubię machać szybką góra dół, to jeżdżę bez niej (z blendą).
    Było chłodno i pochmurnie, to też podniosłem blendę celem poprawienia widoczności.

I... usłyszałem dźwięk w motocyklu, którego wcześniej nie było. Kojarzycie dźwięk, jak szybko autem jedziecie po drodze piaskowo-kamienistej i te małe kamyczki biją w karoserię? To mniejwięcej taki dźwięk, tylko zdecydowanie krótszy towarzyszy puszczeniu/dodaniu gazu, zwłaszcza przy niższych obrotach (powyżej 5k albo już nie jestem go w stanie usłyszeć, albo już go nie ma). Dźwięk nie wychodzi z samego wydechu, więc przegroda odpada. Łańcuszek rozrządu to raczej szumi/trajkota, aniżeli bije jak kamyczki. Nie brzmi to też na panewkę (to nie dźwięk tarcia, a takiego jakby obijania). Myślałem chwilę nad sprzęgłem (???). nie ślizga się, biegi ładnie płynnie wchodzą, ale dźwięk jest jakby z dolnej okolicy silnika, nawet bym powiedział, że przy filtrze oleju (który nomen omen dopiero co był wymieniany razem z filtrem OE Kawasaki).
    Zawory nie były przeze mnie ruszane, podobnież poprzednik je regulował, no ale mam motocykl już rok czasu i do teraz było wszystko "cacy". Aczkolwiek mam wrażenie, że zawory też powinny inaczej brzmieć, plus motocykl nie ma żadnych braków (trzyma moc, równo przyspiesza, spalanie w normie, świece czyste).

Mechanik ze mnie żaden, no ale jednak jest to na tyle prosty konstrukcyjnie motocykl, że co nie co mogę ogarnąć.

Ktoś coś? :)
    Wiktor2002ZPL
    Level 16  
    Ja zacząłbym od sprawdzenia tego, czy wydech jest solidnie dokręcony - być może gdzieś puściły śruby i jest taki dźwięk?
    Zawory to raczej "klepią", w dodatku pewnie miałbyś zmianę charakterystykę pracy silnika.
    Filtr oleju dobrze dokręcony? Głupie pytanie, ale lepiej je zadać :D
    Masz możliwość nagrania tego dźwięku?
    OPservator
    Level 33  
    Wiktor2002ZPL wrote:
    Ja zacząłbym od sprawdzenia tego, czy wydech jest solidnie dokręcony - być może gdzieś puściły śruby i jest taki dźwięk?

Wydech to jeden wielki spaw, odleciał poprzednikowi przy szlifie, jest szczelno.
    Wiktor2002ZPL wrote:
    Filtr oleju dobrze dokręcony? Głupie pytanie, ale lepiej je zadać

Mechanicy raczej się nie mylą, ale sprawdzę.
    Wiktor2002ZPL wrote:
    Masz możliwość nagrania tego dźwięku?

Żaden mikrofon który mam nie filtruje na tyle dobrze dźwięku (jak pisałem wyżej, wydech to spaw, w środku też wypruty, to też głośne to jak...)
    Wiktor2002ZPL
    Level 16  
    Ja i tak sprawdzilbym czy gdzieś śruby nie dostały luzu - na pewno to nie zaszkodzi, a może okazać się winowajcą - u mnie kiedyś poluzowała się śruba od pokrywy filtra powietrza i też wydawało to dziwne dźwięki.
    Skoro wydech spawany to raczej odpada możliwość brzęczenia "bebechów".
    Osobiście sklaniałbym się ku szukaniu jakiegoś obluzowanego elementu - śruby, pokrywy, czegokolwiek. Skoro sam silnik nie stracił mocy, nie uległa zmianie charakterystyka pracy, a dźwięk pojawia się przy wyższych obrotach, to najwyraźniej coś jest wtedy wprawiane w drgania.
    Sprawdzałem na Internecie podobne przypadki i często to właśnie poluzowane śruby generowały takie dziwne dźwięki.
    OPservator
    Level 33  
    Wiktor2002ZPL wrote:
    najwyraźniej coś jest wtedy wprawiane w drgania.

Dokładnie jest to moment wpadnięcia silnika w największy rezonans, nie wiem czy to nie będzie ta metalowa podkładka pod filtrem oleju ;/
    Wiktor2002ZPL
    Level 16  
    Sprawdzić na pewno nie zaszkodzi, a nawet najlepszym w swoim fachu zdarzają się pomyłki.
    Skontroluj ją i śruby, i daj znać czy ustąpiło, bo sam jestem "pożerany" przez ciekawość :P
    OPservator
    Level 33  
    Filtr jest ok, podkładka nie hałasuje, dla pewności założyłem nową, bez zmian.
    Wiktor2002ZPL wrote:
    dźwięk pojawia się przy wyższych obrotach

Dźwięk pojawia się poniżej 5k (a zwykle kręcę go do max 4, chyba że wyprzedzam) i tylko przy ruchu przepustnicą, jak się "toczy" to nic się nie dzieje.

Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

@Wiktor2002ZPL ciekawostka. Wychodzę z roboty, odpalam motocykl, standardowy ruch manetką, aby się paliwo ruszyło (takie ala burknięcie).
    Wsiadam, jedynka i... cisza. Nie wiem gdzie, kiedy jak, ale nie ma tego wkurzającego dźwięku, a i motocykl jakoś tak równiej pracuje. Krasnoludki, czy kosmici? :)
    OPservator
    Level 33  
    Brzęczały... fajki na świecach, teraz wszystko chodzi jak powinno, a i falowanie obrotów na jałowym znikło.