Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Unitra WS301S - prąd spoczynkowy

Tomasz Piaskowski 08 Jul 2020 23:50 597 2
 • #1
  Tomasz Piaskowski
  Level 3  
  Witam ostatnio chciałem spróbować swoich sił w elektronice i wziąłem od kolegi wzmacniacz WS301S którego wyrwał ze złomu .
  Zadanie miało wyglądać tak : czyszczenie , przegląd i naprawa . Wymieniłem wszystkie elektrolity prócz dużej podwójnej Elwy , bo uznałem że raczej można ją zostawić , wstawiłem nowe rezystory emiterowe ( dwa były żywcem wyrwane z płytki , jeden był spalony i tylko jeden był ok ) . No i po włączeniu wzmacniacza wszystko wydawało się ok. bo nie było słychać żadnego przydźwięku czy napięcia stałego na wyjściu , ale wzmacniacz gra trochę za cicho , i przy prawie maksymalnej głośności słychać jakieś zakłócenia w głośniku .
  I tu moje pytanie czy ten objaw ma związek z prądem spoczynkowym który to podobno zawsze przy serwisie trzeba sprawdzić albo ustawić .
  ( nigdy jeszcze nie ustawiałem tego prądu spoczynkowego ale myślę że właśnie nadszedł ten czas żeby się tego nauczyć ) . I mam pytanie bo już
  sobie mniej więcej czytałem i oglądałem filmy na internecie o tym jak to się ustawia tylko że niewiem czy mam to robić po jednym rezystorze czy od razu po dwa dla jednego kanału . Zauważyłem że przy rezystorach emiterowych wystają po dwa piny ( umiejscowienie pinów jest zaznaczone na czerwono na zdj schematu poniżej ) i mam pytanie czy te piny służą do tego żeby się w nie wpiąć miernikiem w celu regulacji prądu spoczynkowego ?

  Unitra WS301S - prąd spoczynkowy
 • Helpful post
  #2
  ojciec
  Level 33  
  Tak, to piny pomiarowe prądu spoczynkowego.
 • #3
  Tomasz Piaskowski
  Level 3  
  Aha to dzięki . Sorry że takie trywialne pytanie zadałem ale pierwszy raz to będę robił no i sprzęt nie należy do mnie więc wole być ostrożny .
  Zamykam Temat