Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gniazdo przelotowe - instalacja PEN

09 Lip 2020 10:05 639 16
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich, mam problem/pytanie.
    Zachciało mi się wymieniać gniazdka, elektryka była robiona dawno dawno temu i nikt nie wie przez kogo.
    Gniazdo przelotowe - instalacja PEN

Po odkręceniu jednego i drugiego okazało się, że jedno jest przelotowe.
    Przychodzą do niego dwa przewody L i PEN, na gniazdku jest zerowanie, bezpośrednio od niego jest przepuszczony już L, N i PE, w drugim są podłączone wszystkie trzy przewody, z tym że w pierwszym PE sobie wisi tak w powietrzu, jak to spiąć?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Żyły drugiego gniazda przyłączasz do gniazda przelotowego w następujący sposób: faza do fazy (zapewne brązowy), neutralny (niebieski) do neutralnego, ochronny (zielono-żółty) do ochronnego.

W gnieździe przelotowym faza jest na jednym ze styków roboczych (tam gdzie dziurki w pokrywie gniazda). Możesz ją wykryć wskaźnikiem napięcia (neonówką) przy załączonym zasilaniu gniazda. Do tego styku przyłącz żyłę fazową (zapewne brązową) przewodu drugiego gniazda.

Żyła ochronno-neutralna przychodząca do gniazda przelotowego powinna być przyłączona do styku ochronnego, czyli do bolca. Właśnie tu powinieneś przyłączyć żyłę ochronną (zielono-żółtą) przewodu drugiego gniazda.

Przewód neutralny w gnieździe przelotowym to krótki przewodzik łączący styk ochronny z drugim stykiem roboczym (dziurką). Do tego styku roboczego przyłączasz żyłę niebieską przewodu drugiego gniazda.
  • Poziom 19  
    Aha - kolego K_B - czyli do pierwszego gniazda wchodzą żyły: fazowa oraz neutralno-ochronna. I taka jest ogólnie instalacja w tym obiekcie. A co się dzieje między gniazdami? Instalacja nagle w magiczny sposób się staje trójżyłowa i zdaniem kolegi to jest aboslutnie w porządku?
  • Poziom 2  
    Nikt nietwierdzi że jest w porządku, ale.pytanie było jakie było. I odpowiedź dostała udzielona.
  • Moderator Elektrotechnika
    K_B napisał:
    Przewód neutralny w gnieździe przelotowym to krótki przewodzik łączący styk ochronny z drugim stykiem roboczym (dziurką).

Jesteś pewny że on nazywa się neutralny?
  • Poziom 17  
    A w czym problem? PEN można sobie rozdzielić, gdzie się chce. No chyba, że ktoś wyznaje durny dogmat o uziemianiu punktu rozdziału PEN na PE i N.

Co do pytania K. Reszki: Tak, to jest przewód neutralny. Krótki, ale jest. Od bolca do dziurki pełni wyłącznie funkcję przewodu neutralnego.
    K_B napisał:
    A w czym problem? PEN można sobie rozdzielić, gdzie się chce.

To on ma 10 m² ? Więc nie pisz bzdur.
    K_B napisał:
    Co do pytania K. Reszki: Tak, to jest przewód neutralny. Krótki, ale jest. Od bolca do dziurki pełni wyłącznie funkcję przewodu neutralnego.

Nauka i jeszcze raz nauka. Nic nie kosztuje. Jak się taki przewód nazywa?
  • Poziom 26  
    Krzysztof Reszka napisał:
    To on ma 10 m² ? Więc nie pisz bzdur.

W obowiazujacej terminologii przewód pełniący funkcję ochronną i neutralną to PEN, pomimo iż w nowych instalacjach nie może mieć mniejszego przekroju niż 10mm², ale to oczywiste. Nie obowiązuje już termin "przewód zerowy". Jeśli chcecie walczyć z młodym pokoleniem o nazewnictwo proszę bardzo, tylko po co?
    Ja na codzień używam obu nazw bo szkoda czasu i energii na tłumaczenie i obstawanie przy swoim.

Jak się taki przewód nazywa?

Hmm, ciekawe....

Pozdrawiam!
  • Poziom 17  
    K_B napisał:

To on ma 10 m2 ? Więc nie pisz bzdur.

Skoro już jesteś jaki czepialski, to pokaż mi przewód o przekroju 10 m². Po drugie, obowiązuje zasada ochrony zastanej. Elektryk, który wykonywał instalację kilkadziesiąt lat temu, nie mógł znać dzisiejszych norm.

Więc nie pisz bzdur.
    K_B napisał:
    Po drugie, obowiązuje zasada ochrony zastanej. Elektryk, który wykonywał instalację kilkadziesiąt lat temu, nie mógł znać dzisiejszych norm.

To jak się taki sposób łączenia w gniazdku nazywa . Ma on swoją nazwę bo jak sam piszesz to instalacja zastana.
    I nie jestem czepialski tylko na tym forum już dawno przyjęto nazywać takie połączenie .
  • Poziom 32  
    K_B napisał:
    Żyła ochronno-neutralna przychodząca do gniazda przelotowego powinna być przyłączona do styku ochronnego, czyli do bolca. Właśnie tu powinieneś przyłączyć żyłę ochronną (zielono-żółtą) przewodu drugiego gniazda.

Nie prościej założyć złączkę Wago (5) w puszcze z gniazdem przelotowym, zamiast łączyć 3 żyły pod jednym zaciskiem? :wink:
  • Moderator
    K_B napisał:
    K_B napisał:

To on ma 10 m2 ? Więc nie pisz bzdur.

Skoro już jesteś jaki czepialski, to pokaż mi przewód o przekroju 10 m². Po drugie, obowiązuje zasada ochrony zastanej. Elektryk, który wykonywał instalację kilkadziesiąt lat temu, nie mógł znać dzisiejszych norm.

Więc nie pisz bzdur.

Sam piszesz bzdury. Terminologia jest bardzo ważna, bo określa zarówno sposób połączenia jak i rodzaj instalacji. Dlatego żaby nie nazywa się słoniem, a krowy misiaczkiem. Tak samo przy zerowaniu nie ma przewodu neutralnego.
    A wasz wiek kompletnie nie usprawiedliwia braku podstawowej wiedzy.

Dodano po 56 [sekundy]:

markus-19 napisał:
    Jeśli chcecie walczyć z młodym pokoleniem o nazewnictwo proszę bardzo, tylko po co?

Po to, żeby na łajno nie mówić papu. Chyba, że zaczyna dominować nowa szkoła mówiąca iż to jest wszystko jedno.
  • Poziom 26  
    retrofood napisał:
    Po to, żeby na łajno nie mówić papu

Z tym się zgodzę, ale skoro terminologia jest ważna, to ja nazywam zgodnie z terminologią nie według przekroju jakiemu powinien* odpowiadać.

Dodano po 24 [minuty]:

A propos PEN, niejednokrotnie wskazywałem na użycie tej nazwy w literaturze polskiej (czasem w zagranicznej, z tym że większość państw UE nie ma już z tym problemu) A nawet jeśli mnie pamięć nie myli byla omawiana przez dr Musiała w odniesieniu do przewodów do gniazda więc nie koniecznie 10mm².
  • Moderator
    markus-19 napisał:
    z tym że większość państw UE nie ma już z tym problemu

W większości państw "starej" Unii układ TN-S wprowadzono znacznie wcześniej niż u nas. Poza tym robiono to bardziej konsekwentnie, eliminując instalacje niedookreślone. Ponadto dostęp do zawodu ograniczano do osób mających odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, dlatego też u nich nie ma tyrani osiołków pseudo elektrycznych, uzyskujących zaświadczenia kwalifikacyjne po jednodniowym szkoleniu, organizowanym przez różne struktury pragnące zdobyć chociaż kilka złotych na swoje istnienie.
    Ot dlaczego tam nie ma problemu, a u nas jest i jeszcze długo będzie.
  • Poziom 17  
    jann111 napisał:
    K_B napisał:

Nie prościej założyć złączkę Wago (5) w puszcze z gniazdem przelotowym, zamiast łączyć 3 żyły pod jednym zaciskiem? :wink:

Słuszna uwaga. Jeżeli tylko uda się wepchnąć do puszki taką złączkę, to warto ją zastosować.

Do reszty dyskusji się nie odniosę.Niektórzy znają tylko (i to wyrywkowo) zapisy norm, nie pojmując praw fizyki. W jednym kraju wymaga się od PEN 10 mm², w innym tylko 2,5 mm² - ma to swoje, różne, uzasadnienia. Ale żeby to pojąć, trzeba trochę pomyśleć.

Autorze tematu, nie wczytuj się w całą tę dyskusję, zrób tak, jak napisałem z uwzględnieniem uwagi Kolegi Jann111, a będzie dobrze.
    Edytowałem.[T.M.]
  • Poziom 26  
    retrofood napisał:
    Ponadto dostęp do zawodu ograniczano do osób mających odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne, dlatego też u nich nie ma tyrani osiołków pseudo elektrycznych, uzyskujących zaświadczenia kwalifikacyjne po jednodniowym szkoleniu, organizowanym przez różne struktury pragnące zdobyć chociaż kilka złotych na swoje istnienie.

I mam nadzieję że ktoś "wyżej" to przeczyta i zrozumie że zmiany są konieczne, w NO egzamin trwa 2-3 dni a nie 15 min.
    K_B napisał:
    w innym tylko 2,5 mm² - ma to swoje, różne, uzasadnienia

To wskaż w którym europejskim kraju jest to 2,5mm2 dla PEN.