Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który z tych kotłów byłby lepszym wyborem

drimar 09 Jul 2020 12:09 537 4
    drimar
    Level 10  
    Witam wszystkich.

Ponieważ mój obecny piec nadaje się już tylko do wymiany ( 17 letni Ariston atmosferyczny) muszę szybko podjąć decyzję odnośnie zakupu nowego zestawu kocioł plus zasobnik. 

Przeczytałem już setki wpisów na forach i nadal potrzebuję pomocy w doborze pieca. Dom ok 140m2 budowany jakieś 17 lat temu ocieplenie styropian 12cm, instalacja tylko na grzejnikach (Purmo bez głowic termostatycznych nie było potrzeby) parter i poddasze (najczęściej użytkowane), jeden obieg grzewczy na całości (instalacja miedziana), zasobnik 120l.  Obecnie sterownik bezprzewodowy on/off ustawiony w najchłodniejszym pomieszczeniu.  Obecny piec pracował krótko na wysokiej temperaturze a następnie się wyłączał na  dość długo, temperatura ustawiona w pomieszczeniu na 22 stopnie komfort cieplny w całym domu jak dla mnie OK, może na parterze nieco chłodniej ale to nie przeszkadza.  

Teraz zastanawiam się jaki piec wybrać do tak prostej instalacji i jakiej mocy. Chciałbym spróbować grzać niską temperaturą przez dłuższy okres licząc na oszczędności w zużyciu gazu i  lepszy komfort cieplny dlatego też szukałem pieca z jak najniższą mocą minimalną. Zastanawiam się jednak czy będę w stanie grzać np mocą 3Kw w instalacji grzejnikowej czy to będzie jednak zbyt mało i może nie warto uzależniać od tego wyboru pieca.  Kolejna sprawa to pogodówka czy w moim przypadku jest sens ją podpinać czy raczej pozostać przy sterowaniu termostatowym?  Zależy mi też na sterowaniu zasobnikiem ciepłej wody użytkowej z poziomu sterownika w domu a najlepiej aplikacji mobilnej. 

Biorąc to wszystko pod uwagę zastanawiam się nad kotłem 

1. Ariston ONE Genus system 2,5-22kW z sterowaniem przez Ariston Net  - niska moc, aplikacja mobilna w cenie cena za zestaw ok 6000 tyś )

2. Termet Gold Plus   2.8 -20kW  -  też niska moc, tanie części,  cena zestaw ok 5300 + jeżeli bym chciał sterowanie przez sieć to plus ok 900zł 

3. Vaillant VC 146/5-5   3.3-15.2kW - lepsza marka, być może mniej awaryjny ale cena z sterowaniem przez aplikację już bardzo wysoka. 

Proszę o wasze sugestie odnośnie tych trzech kotłów który w mojej sytuacji byłby najlepszy i czy warto dopłacać do droższego pieca. Będę wdzięczny za każde sugestie 
    hajs444
    Level 17  
    Dużo ludzi poleca Termety ze względu na cenę oraz dostępność części.
    Vaillanta bym nie polecił bo mam na tę markę alergię. Niech ktoś się wypowie kto trawi te piece.
    Ogólnie z tego co napisałeś to ciężko coś wybrać.
    Dla siebie wziąłbym Viessmann Vitodens 200 albo 300. Ale to już trochę inna półka cenowa.
  • Helpful post
    ls_77
    Level 35  
    Obecnie każdy z producentów urządzeń grzewczych zaleca stosować regulację pogodową do kotła kondensacyjnego. Chodzi o to żeby kocioł pracował jak najdłużej z jak najniższą temperaturą wody wymaganą w danym momencie. To zapewnia regulator pogodowy. Wtedy kocioł będzie w jak największym stopniu wykorzystywał zjawisko kondensacji. Trzeba tylko poświęcić trochę czasu żeby znaleźć odpowiednią krzywą grzewczą charakteryzującą nasz budynek.
    Co do kotła Vaillant VC146/5-5 to nie miałem żadnych większych problemów z nimi. Zaletą automatyki Vaillant'a jest to że mamy możliwość wyboru w jaki sposób chcemy regulować na podstawie temperatury pomieszczenia: tryb termostat - czyli zwykłe załącz/wyłącz lub tryb korekta - czyli płynne doregulowanie temperatury czynnika grzewczego. Nie wiem czy aplikacja jest aż tak bardzo potrzebna, tym bardziej do sterowania zasobnikiem CWU. Z doświadczenia u klientów widzę że najczęściej program pracy na CWU jest ustawiony na 24godziny. W tej chwili zasobniki Vaillant'a są tak dobrze zaizolowane że nawet w nocy gdy nikt nie korzysta z wody to kocioł się nie załączy. Jeden klient zrobił doświadczenie że przez noc temp. wody w zasobniku spadła mu o 3°C więc kocioł nawet by się nie załączył na dogrzewanie.
    W przypadku Vaillant'a na twoim miejscu wziął bym standardowy pakiet z regulatorem pogodowym MM700 i powiesił go w pomieszczeniu, znalazł odpowiednią k.g. i uruchomił tryb korekty.
    drimar
    Level 10  
    Dzięki za informacje i opinie o Vaillant VC146/5-5. Co do sposobu grzania czyli KG + korekta to właśnie tak planowałem ustawić kocioł, natomiast odnośnie sterowania to kocioł mam w pomieszczeniu z którego nie za bardzo mam jak przeprowadzić przewód do sterownika, dlatego pomyślałem o sterowniku 700F bezprzewodowym ale trudno go znaleźć w standardowych zestawach. Co do grzania CWU to przy kranach mam podgrzewacze elektryczne więc z wody z zasobnika będę korzystał tylko wieczorem przez góra dwie godziny i to nie zawsze o tej samej porze dlatego też chciałbym mieć kontrolę nad podgrzewaniem wody z domu.
    Proszę was też o opinię odnośnie kotłów Termeta i Aristona, szerszy zakres mocy no i cena zdecydowanie niższa. Czy zakup droższego Vaillanta przełoży się na niższe koszty użytkowani? mniejsze zużycie gazu, mniejsza awaryjność?
    BUCKS
    Level 39  
    drimar wrote:
    2. Termet Gold Plus 2.8 -20kW

jak porównujesz moce to patrz na temperaturę wody grzewczej.
    Dla Vaillanta podałeś moc dla wody 50/30.
    Termet Gold 20 dla 50/30 ma moc 3,4-21kW
    Termet Silver 20 dla 50/30 ma moc 3,0-22kW

Dodano po 6 [minuty]:

drimar wrote:
    Zastanawiam się jednak czy będę w stanie grzać np mocą 3Kw w instalacji grzejnikowej czy to będzie jednak zbyt mało i może nie warto uzależniać od tego wyboru pieca.

Będziesz grzał spokojnie.
    Grzejniki mają stałą wielkość fizyczną, więc ilość ciepła jakie one będą przekazywać do otoczenia zależeć będzie od temperatury wody grzewczej i ilości przepływającej wody, więc znaczenie ma tzw, kryzowanie grzejników, aby każdy dostawał wody wedle potrzeb.
    Zapotrzebowanie na ciepło zależy od temperatury zewnętrznej, więc w okresie przejściowym niska moc będzie przydatna i ją wykorzystasz.
    Odpowiednio niska moc minimalna pozwoli na ciągła pracę palnika, jesli moc będzie za duża to kocioł będzie musiał zrobić przerwę aby nie przegrzewać wody kotłowej i nie podnosić temperatury w pomieszczeniach.
    W praktyce sam ocenisz jakie ustawienia temperatury będą dla Ciebie i Twojej instalacji optymalne.