Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Izolacja odgromu fotowoltaika

Ro.man 09 Jul 2020 20:38 414 5
 • #1
  Ro.man
  Level 2  
  Dzień dobry

  Uprzejmie proszę o doradzanie.

  Posiadam instalacje foto na dachu w tym roku będe robił odgrom. Na pewno nie są zachowane odstępy 30cm nie wspominając o 70 między kalenica a rogami paneli. Jakie mam zatem możliwości (przeniesienie mocowań paneli nie wchodzi w gre) by zachować takie same bezpieczeństwo bez wymaganego odstępu.

  Czy wszelkiego typu izolowane druty wchodzą w grę? Jeśli tak to jakie najlepiej stosować by to realnie chroniło przed iskra.
  Pytam by wiedzieć jak rozmawiać z ew wykonawca piorunochronu.

  Z góry serdeczne dzieki
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Helpful post
  #4
  Darom
  Electrician specialist
  Witam
  Aby coś doradzić należałoby znać podstawowe dane o obiekcie.

  Na podstawie ogólnych informacji (a właściwie bardziej domysłów - jak to najczęściej jest wykonane w warunkach domu jednorodzinnego) - mogę
  doradzić standardowe wykonane instalacji odgromowej i objęcie paneli połączeniami wyrównawczymi. Odradzałbym zastosowanie przewodu HVI, chyba, że zostało to poprzedzone analizą zastosowania takiego przewodu. Bez tego na pewno to będzie poniesiony wysoki koszt instalacji (być może porównywalny z kosztem FV).

  Z kolei przewód Al fi8 w otulinie izolacyjnej - należy traktować jako zwykły przewód odgromowy ten bez izolacji. Jeśli ktoś ze względów np. estetyki woli zastosowanie takiego przewodu - proszę bardzo. Jestem ciekaw jak bedzie się zachowywać otulina po paru latach wystawienia na promieniowanie UV.

  pzdr
  -DAREK-
 • #5
  Ro.man
  Level 2  
  Dziękuję

  Czy objęcie fotowoltaika do instalacji wiąże się z przeprojektowaniem zabezpieczeń które są przy falownikiu DC i AC które były robione w momencie gdy odgromu nie było? Innymi słowy czy trzeba instalizać dodatkowe zabezpieczenia? Dzieki
 • #6
  pol102
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Trzeba przeanalizować wszystko i raz jeszcze dobrać system oraz koordynację zabezpieczeń.