Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Bosch WAA20262BY/01 Maxx 6 - Pralka nie obraca bębnem wcale.

talarmak 10 Jul 2020 13:41 1653 7
    talarmak
    Level 2  
    Dzień dobry.

Po włączeniu prania na zadany program pralka robi wszystko - pobiera wodę, grzeje, odpompowuje wodę, ale nie obraca bębnem. Pasek ok, całość kręcąc ręką kręci się lekko. Szczotki na silniku po pobieżnych oględzinach jeszcze się nie skończyły, ale wymienię, bo i tak niewiele ich zostało. Czy ten filtr ISKRA KPL 3524 jest to tylko filtr przeciwzakłóceniowy czy to również kondensator rozruchowy?

Co może być przyczyną, że silnik nie startuje i co powinienem sprawdzić, jakieś podpowiedzi dla początkującego?
    Pralka Bosch Maxx 6 - tyle napisane na froncie, obejrzałem całą pralkę, ale nigdzie nie ma nic więcej na temat modelu. Programator ma jedynie jakieś oznaczenia i w jednym miejscu jest naklejka m. in. z datą 2010.
    kindlar
    Level 41  
    Napięcie do silnika dochodzi?
    talarmak
    Level 2  
    Nie mierzyłem. Na szybko dokonałem tylko oględzin w poszukiwaniu jakichkolwiek oznaczeń, których się nie doszukałem. Na dobrą sprawę nie wiem o jakie szczotki pytać, bo silnik oznaczeń nie ma. Pozostaje chyba rozebranie i zwymiarowanie czego wczoraj wieczorem się nie podjąłem a dziś jeszcze nie wróciłem do domu, powinienem być za 2h. Silnik ma złącze wielopinowe - na których pinach powinienem mierzyć ?
  • Helpful post
    Kenworth 18
    Level 42  
    Musi być naklejka z modelem i numerem producenta i dopiero po tych danych można szukać dedykowanych szczotek weglowych.
    Szczotki poniżej 10mm długości już mogą powodować brak pracy silnika.
    talarmak
    Level 2  
    To moga być zbyt krótkie. Przeszukałem cała pralkę a zapomniałem o drzwiczkach. Pralka o oznaczeniu WAA20262by/01
    kecajk49
    Level 33  
    Obejrzyj komutator, jak ponadpalany to wymień Szczotki jak wcześniej zalecano i zobacz czy ruszy ten bęben, jeśli nie to elektronika do przeglądu.
    talarmak
    Level 2  
    Szczotki już mam, kupiłem w lokalnym sklepie, a wieczorem wymienię i przyjrzę się silnikowi.

Wymieniłem wczoraj szczotki, oczyściłem silnik z pyłu sprężonym powietrzem . Pralka naprawiona, pierze :)) Dziękuję za wszystkie sugestie :)
    Mam tylko jeszcze jedno pytanie, otóż po podłączeniu silnika na stole daje się wyłapać delikatnie odzywające się łożysko. Kręcąc ręką nie wyczuwa się jeszcze żadnych luzów a silnik obraca się swobodnie. Poszperałem w sieci w poszukiwaniu łożysk i natknąłem się na informację, że koło pasowe jest wprasowywane a więc będzie problem z wymianą jednego z łożysk. Ktoś może polecić jakiś warsztat z Wrocławia w którym ogarniają takie rzeczy ?