Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zawór odcinający wodę w domu, NC czy NO?

chudy_b 20 Lip 2020 21:39 1374 61
 • #61
  kood
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  tmf napisał:
  Proponuję tak - pokażcie kompletny schemat takiego zabezpieczenia, jak wg. was powinno to wyglądać. Wtedy można porównać ceny, złożoność i niezawodność.


  Proszę bardzo. System alarmowy na Integrze zakładam że jest i mamy 500mA zapasu mocy na zasilaczu centrali, dokładamy czujki FD-1 kuchnia (między zlewem a zmywarką), łazienki, pralnia, kotłownia, piwnica, okolice licznika wody.

  elektrozawór np taki: https://sklep.washservice.pl/elektrozawor-kulowy-1cal-z-silownikiem-a80-lub-a82.html wersja na 12V 7 przewodowa.

  Ustawiamy centralę aby raz w tygodniu na kilka sekund zamknęła zawór. Sprawdzamy czy krańcówka dała sygnał że zawór zamknięty i otwieramy, jeśli krańcówka nie dała sygnału wysyłamy SMS do właściciela o awarii zaworu, na manipulatorze możemy wyświetlić informację o awarii.

  Centrala po wykryciu zalania przez którąś czujkę ma zamknąć zawór do czasu aż użytkownik nie skasuje alarmu osobnym hasłem (aby zrobił to świadomie a nie przypadkowo np przy rozbrajaniu alarmu) o wykryciu zalania informujemy użytkownika SMSem i stosowną informacją na manipulatorze a jeśli krańcówka z zaworu nie da sygnału że zawór zamknięty centrala dzwoni do wpisanych numerów i wysyła SMSy o tym fakcie, włącza sygnalizatory dźwiękowe na kilka sekund.

  Można zamykać zawór z czuwaniem alarmu ale to trzeba sprawdzić bo coraz więcej urzadzeń wymaga dostępu do wody nawet gdy nie ma nikogo w domu.

  Jeśli napięcie na akumulatorze spadnie poniżej 11V i centrala nie ma zasilania 230V zamykamy zawór, sprawdzamy krańcówkę i wysyłamy użytkownikowi SMS o zamknięciu zaworu, jeśli krańcówka nie da sygnału również wysyłamy tą informację do właściciela. Jeśli wróci 230V i czujki nie sygnalizują zalania otwieramy zawór.
 • AdexAdex
 • #62
  jack63
  Poziom 42  
  IMHO zawór 1" w większości sytuacji można zastąpić zaworem 3/4" co obniży koszty.
  Jest jeszcze jedna nieporuszona kwestia. Projektowany zawór musi mieć atest higieniczny. Tzn być przeznaczony do wody pitnej.
  Z zaworami kulowymi nie ma problemu, bo prawie każdy z czerwoną rączką jest ok.
  Z zaworami EM może być różnie bo z reguły ich przeznaczenie jest inne. Są szybkie, więc normalnym ich zastosowaniem jest ich częste otwieranie i zamykanie co w tematowym przypadku nie występuje. 99% czasu zawór będzie otwarty.
  Można próbować poszukiwać rozwiązania pośredniego. Tzn zawór np. grzybkowy otwierany siłownikiem naciskowym tzw trójstawnym. Czyli silniczkiem z przekładniami gdzie ostatni stopień jest przekładnią śrubową. Energia elektryczna jest potrzebna tylko do zmiany wielkości otwarcia, a nie cały czas otwarcia. Jednak nie wiem czy w ogóle takie rozwiązanie dla wody pitnej jest do zrealizowania.
  Na pewno takie siłowniki są stosowane do zaworów CO i np. w klimakonwektorach, a czy gdzieś indziej? Tego nie wiem.