Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spadek ciśnienia w kotle Immergas Victrix przy zamkniętej instalacji

Kamil Dy 11 Jul 2020 14:12 2004 5
    Kamil Dy
    Level 2  
    Witam
    Posiadam kocioł Immergas Victrix Zeus Superior 26kW. Od pewnego czasu spada ciśnienie w kotle. Przez noc z 1.5 bara praktycznie do zera. Wczoraj wieczorem uzupełniłem wodę do ciśnienia 1.5 bara i zakręciłem wszystkie zawory jakie są pod piecem. Rano ciśnienie znowu było bliskie zeru. Dodam, że piec ma około 10 lat domyślam się, że może już być do wymiany).
    Zanim wezwę serwisanta chciałbym się dowiedzieć co może być przyczyną takiego spadku ciśnienia i co się dzieje z tą wodą którą uzupełniam. Pod piecem jest sucho.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    ls_77
    Level 35  
    Jeśli pod kotłem jest sucho i w środku nie widać żadnych wycieków i ciśnienie spada to jest duże prawdopodobieństwo że główny wymiennik ciepła jest dziurawy i woda z CO przedostaje się do komory spalania i wylatuje że skroplinami do kanalizacji. Nie da się tego załatać, zaspawać czy pokutować. Wymiennik do wymiany. Możesz zrobić jeszcze jedną próbę. Napełnij kocioł dobijając ciśnienie 1,5bar, wyłącz kocioł, zamknij wszystkie zawory, a wąż od skroplin sprowadź do jakiegoś pojemnika (do wiadra, miski, butelki, kanistra) i zobacz czy się tam ta woda nie zbiera. Ważne żeby kocioł nie pracował żeby sam nie produkował kondensatu.
    Kamil Dy
    Level 2  
    Dziękuję za odpowiedź. Tak też zrobię.
    hajs444
    Level 17  
    Sprawdź zawór bezpieczeństwa, być może już nie trzyma i całe ciśnienie ucieka zaworem.
    Zmierz ciśnienie w naczyniu przeponowym. Może membranę szlag trafił albo wentyl już nie trzyma.
    Korozja wymiennika to już ostateczność, 10 Lat na piecu to nie jest jakoś dramatycznie dużo.
    Kamil Dy
    Level 2  
    Hajs444 dzięki za sugestię ale wygląda na to, że jest tak jak opisał Is_77. Uzupełniłem wodę do ciśnienia 1,5 bar. Wyłączyłem kocioł a wąż od skroplin włożyłem do wiadra i dzięki temu mogłem zobaczyć gdzie się podziała ta woda którą raz na dobę musiałem uzupełniać aby dobić do 1,5bar.
    Do tego jeszcze pojawił się komunikat o będzie „Blokada - niepożądany płomień. Pojawia się w przypadku dyspersji w obwodzie wykrywania lub nieprawidłowości w kontroli płomienia.”
    hajs444
    Level 17  
    Wychodzę z założenia że zawór bezpieczeństwa masz podłączony do tego samego syfonu. Więc wiesz że ci uciekło ale nie wiesz skąd. No chyba że masz oddzielny wąż do zaworu.