Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dwa dekodery, zez na satelicie, jest sygnał na astrze, nie ma na hotbird

mwarzy 12 Jul 2020 08:16 3750 16
    mwarzy
    Level 12  
    Mam dwa dekodery, jeden dedykowany do astry, drugi do hotbird, jedna antenę satelitarną i zeza na antenie do którego idą dwa kable antenowe, jeden do dekodera hotbird a drugi do dekodera dedykowanego astrze. I mam problem bo mam sygnał astry ale nie mam sygnału na dekoderze do hotbirda. To kwestia złego ustawienia anteny czy to jest źle podłączone ? Chodzi mi o to czy to może jest tak, że jak jest zez to oba kable z zeza należy podłączyć do jednego dekodera i tam ustawić disesqc (nie pamiętam jak to się dokladni nazywa) aby odbierać astrę i hotbird na jednym dekoderze a nie osobno na dwóch dekoderaxh, tzn astrę na jednym a hotbird na drugim dekoderze.
    I drugie pytanie czy dwukonwektorowy zez powinien być ustawiony na antenie w linii poziomej czy jakoś inaczej, tzn ten konwektor co ma odbierać hotbird ma być wyżej niż ten co do astry lub odwrotnie. ?
    nomudrek
    Level 36  
    Najpierw sprawdzić trzeba czy instalacja dla HotBirda jest sprawna do sprawdzenia czy żyłki z oplotu nie dotykają żyły środkowej robiąc zwarcie, kabel nie ma przerwy, czy antena jest właściwie skierowana. Który satelita jest ustawiony jako główny? Jeśli mamy dwa kable pociągnięte z dwóch konwerterów do dwóch dekoderów nie ma potrzeby włączania DiSEqC.
    LeDy
    Level 43  
    Tak to powinno wyglądać.
    To coś nazywa się konwerter.
    Quote:
    czy dwukonwektorowy zez
    Co to ma być, jest? Masz dwa pojedyncze konwertery czy monoblock?
    mwarzy
    Level 12  
    LeDy wrote:
    Tak to powinno wyglądać.
    To coś nazywa się konwerter.
    Quote:
    czy dwukonwektorowy zez
    Co to ma być, jest? Masz dwa pojedyncze konwertery czy monoblock?

Chyba to jest monoblok, tzn dwa konwertery są w jednej całości
    LeDy
    Level 43  
    To jest monoblock. Ma 2 wyjścia.
    Ta część, konwertera , która jest w uchwycie, ma patrzeć , odbieravć Hotbirda. Ta druga, stojąć przed anteną, ma być po lewej stronie. W dekoderze trzeba ustawić odpowiednio porty(1-2,A-B np.)
    mwarzy
    Level 12  
    LeDy wrote:
    To jest monoblock. Ma 2 wyjścia.
    Ta część, konwertera , która jest w uchwycie, ma patrzeć , odbieravć Hotbirda. Ta druga, stojąć przed anteną, ma być po lewej stronie. W dekoderze trzeba ustawić odpowiednio porty(1-2,A-B np.)

Nawet wówczas trzeba odpowiednio ustawić porty o których piszesz jezeli planuje astrę odbierać na jednym dekoderze, a hotbird na drugim, osobnym dekoderze?
    nomudrek
    Level 36  
    To jest konwerter monoblok quad z 4 wyjściami. Antena powinna być skierowana wysięgnikiem na HotBirda, z bocznego powinno się odbierać z Astry. Ze zdjęcia widać niedokładny montaż końcówek to poprawić i sprawdzić czy jest napięcie na kablu i dopiero później podłączyć do konwertera. Warto też zabezpieczyć gumkami połączenie kabla z konwerterem.
    https://cardsplitter.pl/gumka-oslona-wtyku-f-konwertera-p-133.html
    _kli_
    Level 39  
    Masz prawdopodobnie monoblocka Quad Opticum RED Robust. Te konwertery występują w dwóch wersjach - H/A (HotBird/Astra) i A/H (Astra/HotBird) Link. Różnią się odwrotną konfiguracją Diseqc. Czy ten konwerter kupiony był w Polsce czy np. w Niemczech?
    mwarzy
    Level 12  
    nomudrek wrote:
    To jest konwerter monoblok quad z 4 wyjściami. Antena powinna być skierowana wysięgnikiem na HotBirda, z bocznego powinno się odbierać z Astry. Ze zdjęcia widać niedokładny montaż końcówek to poprawić i sprawdzić czy jest napięcie na kablu i dopiero później podłączyć do konwertera. Warto też zabezpieczyć gumkami połączenie kabla z konwerterem.
    https://cardsplitter.pl/gumka-oslona-wtyku-f-konwertera-p-133.html

Udało mi.sie ustawić i odbieram teraz sygnał na astrze i hotbidzie na osobnych dekoderach. O ile sygnał na astrze jest ok o tyle na hotbird siłę sygnału ma 90 procent, a jakość 20-30 procent i ciągle ta jakość skacze jeżeli chodzi o wartości .Na astrze siła 90 , jakość sygnału 70., Więc astra.jest ok. Na razie jest obraz bo jest słońce ale obawiam.sie ,że jakość na hotbird spadnie jak pojawia się chmury na niebie i obraz zniknie.
    Jak powinien być ustawiony monoblok ? Idealnie w poziomie ? Te dwa konwertery powinny być na tej samej wysokości od podłoża licząc? . Bo na chwilę obecną ten co odbiera astrę jest troch wyżej od tego co odbiera hotbird i może dlatego na hotbird mam słaba jakość sygnału...
    _kli_
    Level 39  
    mwarzy wrote:
    na hotbird siłę sygnału ma 90 procent, a jakość 20-30 procent
    mwarzy wrote:
    ten co odbiera astrę jest troch wyżej od tego co odbiera hotbird

Część odpowiedzialna za odbiór Astry powinna być mniej więcej na tym samym poziomie co ta na HB. Ustawienie konwertera w uchwycie - w tym jego skręt - musisz ustawiać tak, by uzyskać jak najlepszą jakość na transponderach HB, przy równocześnie dobrej jakości na Astrze. A być może cała antena wymaga dokładniejszego ustawienia. :?:
    mwarzy
    Level 12  
    _kli_ wrote:
    mwarzy wrote:
    na hotbird siłę sygnału ma 90 procent, a jakość 20-30 procent
    mwarzy wrote:
    ten co odbiera astrę jest troch wyżej od tego co odbiera hotbird

Część odpowiedzialna za odbiór Astry powinna być mniej więcej na tym samym poziomie co ta na HB. Ustawienie konwertera w uchwycie - w tym jego skręt - musisz ustawiać tak, by uzyskać jak najlepszą jakość na transponderach HB, przy równocześnie dobrej jakości na Astrze. A być może cała antena wymaga dokładniejszego ustawienia. :?:

Dzieki za pomoc. Mam chyba już tylko dwa wyjścia , albo zmiana skrętu w uchwycie hotbird (ale wówczas konwerter astry sie przesunie w górę albo dół i zmieni sie jakość sygnału z astry). Albo zmiana ustawienia calej anteny aby poprawić jakość sygnału hotbird
    _kli_
    Level 39  
    Astra jest "mniej wymagająca", bo ma mocny sygnał. Dlatego priorytetem jest HB. Ale ustawienie monoblocka to swego rodzaju kompromis - maksymalne parametry dla HB uzyskujesz kosztem parametrów na Astrze. Najlepsze efekty dla najlepszej jakości z obydwu satelitów dają dwa oddzielne konwertery.
    LeDy
    Level 43  
    Ustaw jak najlepiej Hotbird, łącznie ze skosem konwertera. Na Astrę nie patrz. Hotbird i czaszą i skosem konwertera. Konwerter ma to uwzględnione w swej budowie dla Astry..
    mwarzy
    Level 12  
    _kli_ wrote:
    Astra jest "mniej wymagająca", bo ma mocny sygnał. Dlatego priorytetem jest HB. Ale ustawienie monoblocka to swego rodzaju kompromis - maksymalne parametry dla HB uzyskujesz kosztem parametrów na Astrze. Najlepsze efekty dla najlepszej jakości z obydwu satelitów dają dwa oddzielne konwertery.

Człowiek się uczy na błędach, teraz nie kupiłbym monobloku tylko antenę satelitarna z dwoma oddzielnymi konwerterami, (ewentualnie druga dodatkowa antenę satelitarna , tylko to troche bez sensu :-)
    _kli_
    Level 39  
    Bez przesady. Dobrze ustawiona antena i konwerter dadzą radę.
    mwarzy wrote:
    Miasto: Rz-ow

Chociaż w Rzeszowie te parametry będą gorsze niż we Wrocławiu lub Szczecinie.
    LeDy
    Level 43  
    mwarzy wrote:

Człowiek się uczy na błędach, teraz nie kupiłbym monobloku tylko antenę satelitarna z dwoma oddzielnymi konwerterami, (ewentualnie druga dodatkowa antenę satelitarna , tylko to troche bez sensu :-)

Źle myślisz. Na pewno nie warto bawić się z dwoma konwerterami osobnymi jak wymyślono dwa w jednym czyli monoblock. On ma uwzględnione w swej konstrukcji.
    Jedyny warunek aby to działało zgodnie z założeniem to wielkość czaszy.(80-90). Najlepiej jednak na Φ80. Astra jest tak silna, że lekkie jej pogorszenie nic ci w odbiorze nie zaszkodzi. Jak z HB odbierze to i Astra też.
    mwarzy
    Level 12  
    Dziękuję wszystkim za pomoc, dałem radę :-) . Okazało się że antena jednak byla źle ustawiona, podniosłem do góry w lekko wysięgnik na który jest przykręcony konwerter do hotbirda i poprawił się sygnał na hotbird, a astra odbiera dobrze tak jak wczesniej.
    Co do pytania odnośnie monobloka to kupiłem go tutaj w Polsce w sklepie informujac sprzedawcę że chce odbierać hotbird i astrę, tak więc żaden zakup w Niemczech.
    Oczywiście podkręcałem dobrze końcówki kabla antenowego do konwertera i wszystko gra :-)