Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
MetalWorkMetalWork
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Winda osobowa w domu jednorodzinnym

elektronockaut 15 Jan 2021 16:26 26610 245
    forest1600
    Level 15  
    Zgłaszać do UDT windę, która jest w prywatnym domu? Aha...
  • MetalWorkMetalWork
    elektronockaut
    Level 9  
    Windę można zgłosić... jest to o tyle fajne że co roku przyjdzie Pan z UDT i zrobi przegląd. W przypadku nie zgłoszenia dźwigu do UDT o wszystkim trzeba pamiętać samemu, co tak naprawdę kończy się różnie...
    Dodatkowo po takim przeglądzie część odpowiedzialności spada na UDT a nie na użytkownika/właściciela dźwigu.

Jak możemy dyskutować o zgłaszaniu windy do UDT skoro tak naprawdę nie można mojej konstrukcji nazywać "dźwigiem osobowym".

- Nie ma planów konstrukcyjnych
    - Nie było żadnych testów wytrzymałościowych ani obliczeń
    - nie mam żadnych atestów ani homologacji

Wszytko robione jest na "wydaje mi się"... niestety

Nawet gdybym chciał zgłosić moją windę, to jakie dokumenty miał bym przedstawić by rozpocząć proces rejestracji?
    Jakiś numer atestu, numer ramy, dane techniczne.... co mam przedstawić ?

Masz Pan schemat elektryczny i program napisany w Bascom. Wydaje mi się że winda może podnieść do 500kg bo takie mam przeczucie. Spawałem już w życiu kilka słupków do płotu i złamany klucz do odkręcania kół więc spawy na 10000% są pewne i nawet nie trzeba ich prześwietlać!. Panie! nie ma chwytaczy na prowadnicach ale jestem przekonany że kabina nigdy nie zjedzie sama na dół. Prędzej pojedzie w bok! W razie konieczności zjazdu pożarowego, przy braku zasilania należy głośno krzyczeć by przyszedł któryś z sąsiadów i opuścił windę na elektrozaworze wciskając śrubokrętem dzyndzel. Ktoś na pewno przyjdzie - przecież w okolicy jest z 10 domów. Czy drzwi kabiny same się nie otworzą? Panie! W życiu. Widziałeś Pan kiedyś żeby drzwi od paczkomatu się same otworzyły? To taki sam zamek.

To tak oczywiście bez złośliwości, dla żartu, ale no jak bym miał to niby załatwić ? ;)
  • MetalWorkMetalWork
    Tomek515
    Level 22  
    W tym całym UDT to by woleli nie słyszeć o takich konstrukcjach bo by nie wiedzieli jak to ugryźć :D coś tam gość zbudował i papier chce dostać a co nam do tego :D co to jest, jaka winda, na ludzi :D ?
    elektronockaut
    Level 9  
    Winda jeździ i to kilkanaście razy dziennie ;) Chętnie pokusił bym się o taki licznik, i chyba go zrobię, bo łatwiej będzie określić czasookres przeglądów technicznych.

Powiem więcej! Ta winda właśnie uratowała życie moich schorowanych rodziców w podeszłym wieku!
    Nie dalej jak dwa tygodnie temu wraz z małżonką zachorowaliśmy na powszechną chorobę Covid19. Na szczęście przechodziliśmy ją z niewielkimi objawami, i właśnie dziś otrzymaliśmy od lekarza zielone światło do zakończenia izolacji ;) Z małżonką mieszkamy na piętrze. Nie mamy własnej kuchni, ani nawet lodówki. Na chwilę obecną (już niedługo) winda to jedyne przejście z naszego piętra do rodziców i wspólnej kuchni. Aby uniknąć bezpośrednich kontaktów z rodzicami, mama pakowała nam do windy posiłki (śniadania, obiady kolacje) zamykała drzwi, a my uzbrojeni w maseczki i rękawiczki wzywaliśmy windę i odbierali potrawy . Zasada była taka by nie dotykać niczego w windzie, a drzwi pozostawały otwarte jak najkrócej to możliwe. Po skonsumowaniu naczynia myliśmy w łazience, psikaliśmy płynem dezynfekcyjnym (wszystko w maskach i rękawiczkach) i oddawaliśmy po kilku godzinach. Rodzice odbierali je, i oczywiście znów myli. Dwa dni temu rodzice przeszli testy wymazowe - wynik negatywny! Jesteśmy z tego powodu bardzo szczęśliwi, i śmiało możemy mówić jak to winda potencjalnie uratowała życie moich rodziców. Już niedługo będą mieli zaległą szczepionkę ;)