Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Onkyo nie włącza się słychać przekaźnik

13 Lip 2020 14:09 393 17
  • Poziom 3  
    Witam posiadam wzmacniacz Onkyo TX-SR309 miał on służyć do nagłośnienia małej imprezy urodzinowej.
    Podłączone były 4 kolumny 8ohm niestey kolega pod moją nieobecność podłączył również kolejne 2 kolumny skręcając przewody z przewodami które były już podpięte pod wzmacniacz, czyli na jedym wyjściu były 2 kolumny. Sygnał został doprowadzany z laptopa po przewodzie aux na chinch. Wzmacniacz na około 40 vol pracował normalnie lecz gdy zwiększyłem głośność do 60 vol mineło około 10min i poczułem zapach spalonego plastiku nim zdążyłem go wyłączyć wzmacniacz padł.
    Przy próbie uruchomienia go słychać cały czas przekaźnik. Rozebrałem wzmacniacz bezpieczniki są ok. Znalazłem jednak przekaźnik na którym ewidentnie są ślady zbyt wysokiej temperatury. Moje pytanie brzmi czy wymiana tego przekaźnika rozwiąże ten problem ? Wzmacniacz Onkyo nie włącza się słychać przekaźnik Wzmacniacz Onkyo nie włącza się słychać przekaźnik

Datasheet:
    https://www.intl.onkyo.com/downloads/manuals/pdf/tx-sr309_manual_e.pdf
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 39  
    Wita,
    Adamoss667 napisał:
    ... Moje pytanie brzmi czy wymiana tego przekaźnika rozwiąże ten problem ? ...

Nie, i byl bym zdziwiony jezeli by rozwiazalo to problem:
    - przekazniki ze zdjecnie wygladaja na poddane dzialaniu wysokich temperatur, to raczej jakas tasma ochronna ktora ma juz swoje lata.
    - jezeli poczoles zapach spalenizny to raczej przegrzales koncowke mocy moze przewody i zaczela smierdziec izolacja.
    - masz nauczke aby sprzet uzywac zgodnie z przeznaczeniem
    - widze ze masz male doswiadczenie ale miernik do reki i sprawdzamy od zasilacza jakie sa napiecia i porownujemy ze schematem.
    - obejzyj elementy podkatem uszkodzen termicznych, dziwi mnie ze bezpieczniki zostaly zabezpieczone przez tranzystory stopnia koncowego - moze juz je wymieniales na "mocniejsze"?
    - Jezeli slychac caly czas "tykajacy" przekaznik to stawiam ze dziala zabezpieczenie stopnia koncowego i on do przegladu.
    Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 27  
    Na 90% końcówka mocy poszła. Jaki masz pojęcie o elektronice ?, umiesz pomierzyć tranzystory ? umiesz dobrze lutować? Jak nic z tych rzeczy nie potrafisz, to oddaj sprzęt jakiemuś elektronikowi, ba sam możesz tylko jeszcze więcej napsuć. Na tym przekaźniku to mi wygląda na jakąś taśmę a nie spaleniznę, przynajmniej z twojego zdjęcia tak wynika.
  • Poziom 3  
    Witam tranzystory są seryjne, nie widzę na nich żadnych śladów uszkodzenia termicznego lecz znalazłem przebarwienie na płytce gdzie umieszczone są rezystory Wzmacniacz Onkyo nie włącza się słychać przekaźnik Wzmacniacz Onkyo nie włącza się słychać przekaźnik Wzmacniacz Onkyo nie włącza się słychać przekaźnik

Dodano po 1 [minuty]:

Lutowanie w miarę ogarniam tylko niestety nie mierzyłem takich tranzystorów
  • Poziom 27  
    Ściągnij sobie notę katalogową końcówek mocy STK443-530 i STK442-730 i pomierz napięcia.
  • Poziom 3  
    niestety nie moge znalezc noty katalogowej tych tranzystorów

• Poziom 43  
    Ja jakoś bez problemu je widzę Link
  • Poziom 3  
    Tylko żaden z nich nie ma 18 pinów
  • Poziom 39  
    Witam,
    Adamoss667 napisał:

i nie powinien miec.
    Oddaj wzmacniacz do naprawy, bo tylko bedzie gorzej.
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Adamoss667 napisał:
    Witam tranzystory są seryjne, nie widzę na nich żadnych śladów uszkodzenia termicznego lecz znalazłem przebarwienie na płytce gdzie umieszczone są rezystory

Dodano po 1 [minuty]:

Lutowanie w miarę ogarniam tylko niestety nie mierzyłem takich tranzystorów

To nie żadne tranzystory tylko hybrydy! Jak tego nie wiesz to lepiej oddaj sprzęt do naprawy komuś innemu.

Dodano po 2 [minuty]:

I to właśnie te hybrydy pewnie się spaliły.
  • Poziom 43  
    viayner napisał:
    - widze ze masz male doswiadczenie ale miernik do reki i sprawdzamy od zasilacza jakie sa napiecia i porownujemy ze schematem.
    Sądząc po wypowiedziach Autora (wcześniejszych od cytowanego fragmentu również) taka porada to prośba o kłopoty. Autora kłopoty. Co zresztą potwierdzają kolejne Jego posty.
    Wniosek - Nic nie rób poza oddaniem wzmacniacza do serwisu. Chyba, że chcesz zrobić krzywdę - sobie, lub (jeszcze większą) wzmacniaczowi.
  • Poziom 16  
    Dokładnie. Autor jest kompletnie "zielony" więc niech lepiej nic nie robi bo tylko coś zepsuje.
  • Poziom 17  
    viayner napisał:
    Witam,
    Adamoss667 napisał:

i nie powinien miec.
    Oddaj wzmacniacz do naprawy, bo tylko bedzie gorzej.
    Pozdrawiam

A dlaczego nie 18 nóżek ?? Jest wiele wersji tej "hybrydy"

https://4.bp.blogspot.com/-RFwhCcsTU7M/VNRUK-...t%2Baudio%2Bamplifier%2Bcircuit%2Bdiagram.png

Zanim ktoś coś powie idiotycznego polecam

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc...e-Manual.pdf&usg=AOvVaw2fy1jCFGDG6hENsqkhcQsD

Strona 6 lu 7 serwisówki. 18 nóżek jak byk !!!
  • Poziom 39  
    Witam,
    hedora napisał:
    ...A dlaczego nie 18 nóżek ?? Jest wiele wersji tej "hybrydy"...

moze dlatego ze wersja 530 ma ich 15 a taka widnieje na zdjeciu.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Nawet liczyć nie umiesz weź LUPĘ !!

Dodano po 31 [sekundy]:

Nawet liczyć nie umiesz weź LUPĘ !!
  • Poziom 39  
    Witam,
    nie ma powodu sie unosic czy "krzyczec",
    nie liczylem, zasugerowalem sie datasheetem gdzie jest 15 nozek dla 433-530, przepraszam za blad.
    Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    viayner napisał:
    Witam,
    nie ma powodu sie unosic czy "krzyczec",
    nie liczylem, zasugerowalem sie datasheetem gdzie jest 15 nozek dla 433-530, przepraszam za blad.
    Pozdrawiam

Nie krzyczę ani się nie unoszę to zwykły błąd w wysyłaniu przez operę.

Również pozdrawiam a na miejscu autora tematu mając już serwisówkę w ręce pomierzyłbym to i owo. Zaznaczam jednocześnie że wiele "hybryd" w dzisiejszych czasach to wstrętne podróby ( typowy przykład Technics) .