Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

YB Audio - Zephyr LE DIY kit

marian133 15 Lip 2020 12:29 3000 14
  • YB Audio - Zephyr LE DIY kit
    Witam, przedstawiam kolumny Zephyr Le w moim wykonaniu.
    Jest to kit YB Audio, kompletny projekt z opisem i wymiarami można znaleźć tutaj: http://yb-audio.pl/realizacje/zephyr_le/

YB Audio - Zephyr LE DIY kit4da3d7d0fa...584108.jpg Download (158.19 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit87addbf48a...421143.jpg Download (229.72 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit0e3e2c35c3...341878.jpg Download (139.61 kB)

Elektronika i materiał na obudowy są, można zaczynać :)

YB Audio - Zephyr LE DIY kitcf8a75dd80...421151.jpg Download (135.29 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kite9fe770600...421145.jpg Download (399.81 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit45bf7a9c0a...421148.jpg Download (333.91 kB)

Nie dostałem w Bydgoszczy MDF-u 22mm (a przynajmniej w tych firmach do których dzwoniłem), więc musiałem kombinować z 18-stką i 10-tką.
    Jak widać na załączonym zdjęciu, od wewnętrznej strony w jednej formatce wykonałem otwory ciut większe niż docelowe, po to aby było ciut łatwiej i aby frez nie musiał być taki długi (choć i tak być musiał).
    Po zamknięciu obudów okleiłem je HDF-em aby zminimalizować klawiszowanie.

Robimy skosy:

YB Audio - Zephyr LE DIY kit682c222845...376823.jpg Download (176.62 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit346b9cc00b...376846.jpg Download (194.69 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit2759d28de8...466434.jpg Download (171 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit64cc2d1257...418152.jpg Download (169.73 kB)

Skosów nie oklejałem HDF-em, po prostu dobrze zabezpieczyłem caponem.
    Tutaj już po fornirowaniu:

YB Audio - Zephyr LE DIY kit6165f96253...872795.jpg Download (134.5 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit79f560d4d8...872798.jpg Download (168.14 kB)

Nie mam zdjęć z fornirowania.
    Fornir był klejony na klej kontaktowy a z tym jest sporo pracy, zwłaszcza gdy obudowy są duże.

Szlifowanie wstępne (P240) i można robić frezy pod głośniki i otwory pod terminale:

YB Audio - Zephyr LE DIY kitef746a27e5...429841.jpg Download (187.63 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kita4826f557a...413286.jpg Download (200.19 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kit53fcbb3a22...429840.jpg Download (174 kB)

Jeszcze raz szlifujemy, tym razem drobniejszym papierem (P320), po to aby usunąć rysy od cyrkla (jeśli takowe powstaną), wygładzić powierzchnię forniru oraz przygotować fornir do nałożenia pierwszej warstwy wosku. Czyścimy pędzlem, sprężonym powietrzem i można już kłaść zabezpieczającą warstwę wosku Osmo 3032.

UWAGA: nie szlifujemy mimośrodem zbyt mocno przy krawędziach otworów (zwłaszcza pomiędzy głośnikiem średniotonowym a wysokotonowym), oraz krawędziach obudowy. Zalecam twardy pad, taki przy którym papier ścierny się nie ugina. Gdy fornir modyfikowany zeszlifujemy zbyt mocno na krawędziach, "słoje" zaczną skręcać i będzie to nieładnie wyglądać.
    Zalecam ostrożnie szlifować papierem na kostce.

Wosk nakładamy pędzlem, dość sporo, tak aby dobrze wsiąknął w fornir.
    Nadmiar ścieramy szmatką.
    Po wyschnięciu szlifujemy papierem P240, nie za mocno, ten papier używamy tylko po to aby starł warstwę wosku która nie wpiła się w fornir.
    Jeśli takowej warstwy nie ma, bo wcześniej dokładnie starliśmy nadmiar wosku szmatką, to można od razu zacząć od P320, następnie P400 i na koniec P600.
    Szlifujemy fornir na gotowo, ma być super gładki.

Teraz można wykańczać.
    Nakładamy wosk pędzlem (nie za dużo, ale tak aby fornir był całkowicie pokryty woskiem) a potem rozcieramy filcem na mimośrodzie.
    Ja używam grubego filcu 4mm, dobrze się on trzyma na rzepie szlifierki.
    Tutaj pierwsza warstwa wosku nakładana tą metodą.

YB Audio - Zephyr LE DIY kit8da72199a3...421157.jpg Download (227.23 kB)

Docelowo nakładam 3 warstwy, bez szlifowania między każdą z nich, dlatego szlif po pierwszej warstwie zabezpieczającej powinien być bardzo dobrze wykonany, jak pisałem, na gładko.

Obudowy skończone więc trzeba polutować zwrotnice.

YB Audio - Zephyr LE DIY kit45a2cee941...421159.jpg Download (240.03 kB)

Wytłumienie obudowy jak w opisie na stronie, filc prasowany + watolina.
    Po zmontowaniu u mnie grały tylko tydzień i musiały jechać do właściciela.
    Waga jednej kolumny to 40kg, więc jest co dźwigać.

YB Audio - Zephyr LE DIY kit598aa74a5a...421161.jpg Download (196.58 kB)

A teraz coś o dźwięku (subiektywnie)

Ogólnie to bardzo udana konstrukcja, a jak policzymy koszta, gdzie komplet głośników + zwrotnice to koszt + - 2.000zł, to moim zdaniem lepszej opcji na 3way chyba nie ma.
    To tak ogólnie, jeśli ktoś pyta czy warto.

Najbardziej podoba mi się w nich sklejenie średniotonówki z wysokotonówką, oba głośniki grają "równo", pewnie za sprawą dobrego zgrania fazowego oraz doboru cięcia.
    Kolumny grają bardzo "swobodnie''.
    "iskra" na wysokich (ta kilku decybelowa górka) zgrywa się dźwiękowo z aluminium, które jak wiadomo ma więcej do powiedzenia na wyższych częstotliwościach niż np. celuloza.
    Aczkolwiek przy złym doborze sprzętu (porównywałem 3 wzmacniacze), wyższa średnica wychodzi lekko na przód, co może powodować wrażenie że tej średnicy jest trochę za dużo.

Co do basu, jest miękki, stonowany, nie jest natarczywy i nie wychodzi na przód, gra wtedy kiedy musi. Mi się podobał, ale faktycznie można jakieś modyfikacje wdrożyć, jak to opisał Yoshi na stronie. Mógłby być ciut szybszy, ale nie bawiłem się zmniejszaniem litrażu ani zmienianiem strojenia.
    Wypięcie obwodu RLC7 powinno nadać głośnikowi basowemu więcej energii.

Nie wiem co więcej mogę napisać o dźwięku...
    Do jakich innych kolumn można je porównać?
    Na pewno nie do droższych 2way...
    Osobiście nie miałem na stanie kolumn do których mógłbym te porównać (moje Hipisy grały zupełnie inaczej, inne głośniki oraz konstrukcja... a 3way ala Wilsony to inna, niższa liga).

Zephyry Le to udana konstrukcja, aczkolwiek aby ją sobie samemu złożyć, trzeba się trochę napracować... no lekko nie było
    Czy chciałbym mieć takie kolumny w domu?
    Oczywiście że tak, ale chyba bym je podzielił na dwie części, bo w takiej postaci w jakiej są teraz, drugi raz już ich nie wykonam, po prostu dla mnie są już zbyt ciężkie.

Zapraszam do dyskusji

YB Audio - Zephyr LE DIY kit92740121_2...7968_n.jpg Download (680.01 kB) YB Audio - Zephyr LE DIY kitIMG_202004...190436.jpg Download (3.69 MB)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    marian133
    Poziom 38  
    Powyższy post wyraża jedynie opinię autora na dany temat w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.
    marian133 napisał 3693 postów o ocenie 498, pomógł 415 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2007 roku.
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Powiem tak: Sądząc po pracy włożonej i efekt końcowy mogę uwierzyć, że grają tak jak piszesz.
    A samo wykonanie - nic dodać nic ująć (to przede wszystkim).
    Chciałbym móc kiedyś ich posłuchać...
    Bucefal76
    Poziom 12  
    Bardzo mi się podoba ta notka o zmianie poglądów :).

Rzuciłem okiem na źródłowa stronę projektu i pochwalam.

Bardzo mi się podoba frezowanie brzegów obudowy w celu wyeliminowania dyfrakcji dla GDWK co wyraźnie zaowocowało bardzo linową charakterystyką przenoszenia, osie akustyczne średniego i tweetera są maksymalnie zbliżone. Bardzo dobrze dobrana cz, podziału dla średniego tonu i tweetrera. Średni ton zaczyna tracić właściwą kierunkowość rozpraszania powyżej 2kHzL:

Dobierając taką cz. cięcia gwarantuje się, że całość powinna równo promieniować praktycznie to samo w bardzo szerokim zakresie kątów (horyzontalnie), kopułka tweetera ma zawsze przewagę w tym względzie nad stożkiem (w tym, zakresie cz.). Właściwe rozpraszanie to podstawa by kolumny miały szanse zbudowania dobrej sceny - o ile oczywiście pomieszczenie współpracuje. Moim zdaniem ten zestaw nie powinien mieć żądnego problemu z budowaniem dobrej sceny. Linowość charakterystyki przenoszenia wzorowa.

Zwraca moją uwagę przebieg impedancji bardzo starannie wypracowany, max 10ohm. Poradzą sobie z nimi nawet wybredne pod tym względem wzmacniacze.

Jeśli faktycznie cena komponentów to 2k PLN to przy założeniu, że nawet wykonanie obudowy przez stolarza kosztowało by drugie 2k, to naprawdę mało jest fabrycznych kolumn w cenie 4k PLN, które są tak solidnie dopracowane jak ten projekt.

Ps. Zanim zaczniecie mnie dojeżdżać za ostatnie zdanie, to zwrócę tylko uwagę, że niestety ale producenci oszczędzają tam gdzie nie widać, czyli na np. zwrotnicy (i czasem dla sporej grupy też nie bardzo słychać). Tutaj naprawdę nie skąpiono na częściach by rozwiązać problemy a nie zamiatać je pod dywan.

Dla mnie nauka, że muszę się zainteresować tymi gałęziami RLC w temacie linearyzacji impedancji, czas coś posymulować w kompie...

Projekt na plus!

Dodano po 7 [minuty]:

Ps czy można się dowiedzieć jak wykonuje się skosy na obudowanie (mam małe doświadczenie w stolarce).

Ps2. Taka uwaga, natknąłem się na artykuł, w którym zaleca się fazować od wewnątrz otwory pod głośniki, w szczególności gdy odgroda jest tak szeroka jak w tym projekcie: http://www.troelsgravesen.dk/chamfer.htm
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Bucefal76 napisał:
    Zanim zaczniecie mnie dojeżdżać za ostatnie zdanie, to zwrócę tylko uwagę, że niestety ale producenci oszczędzają tam gdzie nie widać, czyli na np. zwrotnicy (i czasem dla sporej grupy też nie bardzo słychać).
    Niby za co ? Prawdę napisałeś.
    marian133
    Poziom 38  
    Bucefal76 napisał:
    Jeśli faktycznie cena komponentów to 2k PLN to przy założeniu, że nawet wykonanie obudowy przez stolarza kosztowało by drugie 2k, to naprawdę mało jest fabrycznych kolumn w cenie 4k PLN, które są tak solidnie dopracowane jak ten projekt.

Trzeba jeszcze dodać 700zł za elementy zwrotnic, a tutaj już nie ma sensu oszczędzać, ponieważ tu nie ma super hiper kondensatorów, tylko w tej cenie są czarne Jantzeny. Tańszych nie ma sensu kupować do takiego projektu, a droższe to jak kto woli. Nawet MOX-ów bym nie wymieniał na np. Superesy, bo nie ma gdzie.
    Ważna jest tutaj cewka na basie (rodzaj) i kondensator na średnicy (foliowy), który może być lepszy, ale nie gorszy... a już na pewno nie elektrolit (bo tutaj ładną stówkę można by zaoszczędzić).
    Kable, wytłumienie, gniazda głośnikowe, wkręty, port BR, kolce, to przy dobrych wiatrach jakieś 200zł.

Bucefal76 napisał:
    czy można się dowiedzieć jak wykonuje się skosy na obudowanie (mam małe doświadczenie w stolarce).

Oczywiście.

Najpierw narysowałem na obudowie linie skosów.
    (tutaj zdjęcie już w trakcie frezowania)

Potem na górze obudowy, w miejscu zaznaczenia głębokości skosu, przyłożyłem liniał, który wyznaczył odległość prowadnic.
    (to białe to liniał )
    W miejscu zaznaczonym białą strzałką liniał ma się stykać z kantem prowadnic i z zaznaczonymi krańcami skosów (środkowe strzałki).
    Do tymczasowego przytrzymania prowadnic użyłem ścisków.

Pomarańczowe strzałki pokazują odległość pomiędzy narysowanym skosem a prowadnicą.
    Odczytujemy odległość i ustawiamy prowadnice wzdłuż linii skosu równo w takiej samej odległości.
    Jeszcze raz mierzymy i upewniamy się że wszystko się zgadza, na początku jak i na końcu skosu.
    Ołówkiem można odrysować linię prowadnicy i już mamy odległości wyznaczone, które można teraz przenieść na drugą stronę obudowy.

Ja prowadnice przymocowałem na wkręty, chciałem mieć pewność że się nic nie przesunie w trakcie frezowania.
    Ślady po wkrętach są małe i nie ma problemu aby je zamaskować.

Przygotowanie frezarki:

YB Audio - Zephyr LE DIY kit YB Audio - Zephyr LE DIY kit

Frezarkę przykręciłem do kawałka MDF-u (miałem taką możliwość).
    Formatka nie może być zbyt szeroka bo będzie się gibać na prowadnicach.
    Frez wysunięty na zero.
    Im głębszy skos tym frez musi być dłuższy, a osadzenie frezarki na formatce wyższe (ponieważ to co mamy sfrezować będzie blokować frezarkę). Na zdjęciu frezarka przymocowana jest do MDF-u 18mm, ale później musiałem dodać jeszcze jedną formatkę (widać to na tym zdjęciu):

Jak wszystko dobrze pójdzie to mamy ładne skosy.

YB Audio - Zephyr LE DIY kit YB Audio - Zephyr LE DIY kit YB Audio - Zephyr LE DIY kit

Bucefal76 napisał:
    Zanim zaczniecie mnie dojeżdżać za ostatnie zdanie, to zwrócę tylko uwagę, że niestety ale producenci oszczędzają tam gdzie nie widać, czyli na np. zwrotnicy (i czasem dla sporej grupy też nie bardzo słychać).

Firma, która sprzedaje dużo, zawsze znajdzie coś na czym można przyoszczędzić. Tak to po prostu działa w firmach które sprzedają dużo.
    Oto przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3714049.html
    Kolumny za około 4.500zł a w zwrotnicy same elektrolity za kilkadziesiąt groszy (bo tyle to kosztuje gdy kupi się duuuużo).

Bucefal76 napisał:
    Ps2. Taka uwaga, natknąłem się na artykuł, w którym zaleca się fazować od wewnątrz otwory pod głośniki, w szczególności gdy odgroda jest tak szeroka jak w tym projekcie: http://www.troelsgravesen.dk/chamfer.htm

Tak, niestety w tym projekcie (z mojej strony) nie było to przewidziane.
    Bucefal76
    Poziom 12  
    Uprzejmie dziękuję za wyczerpujący opis frezowania skosów. Cóż znowu okazuje się że to spryt i wyobraźnia ma znaczenie większe niż narzędzia. Pamiętam jak długo nie mogłem rozwiązać problemów frezowania otworów pod GDWK. Szukałem cyrkli do frezarek itp, aż razu pewnego zobaczyłem na kanale Impulse Audio jak gość robi sobie na CNC przymiar w postaci otworów w kawałku mdf'a a potem frezem kopiującym ... eureka! :)

Jeśli chodzi o zwrotnice w wybranych fabrycznych zestawach to jest nawet gorzej, w ramach oszczędności zostawia się niedotłumione breakupy wolferów czy tweeterów o tutaj przykład renomowanej marki: https://youtu.be/CLc3igbcQ3A?t=403 (tak wiem zastaw tylko za 1500PLN ale nie chciało mi się szukać historii przeglądarki innych takich kwiatków). Wile ciekawych opisów z pomiarami można znaleźć w Audio.pl. O a tu z głownej strony, kolejny przykład kolumny niespodzianki tu: https://audio.com.pl/testy/stereo/kolumny-glosnikowe/3244-wilson-six (zabrakło 10db by zmieścić pasmo przenoszenia).
    marian133
    Poziom 38  
    Jeśli chodzi o pomiary, te z magazynu Audio, to to jakaś porażka.
    Nie wiem jak oni to mierzą i gdzie, ale nie wierze w żadne ich pomiary akustyczne.
    Każdy pomiar wygląda kiepsko, nawet tych kolumn które słyszałem i śmiem twierdzić że charakterystyka danych kolumn tak nie wygląda, bo je słyszałem, a dwa, nawet nie ma takiej technicznej możliwości w wielu sytuacjach, gdzie im wyszły dołki na 10db, tam, gdzie głośnik przetwarza równo i widać po konstrukcji że nic nie wskazuje na to że taki dołek może powstać.

Kolejna sprawa to samo skalowanie tych wykresów.
    Przy takim skalowaniu to każdy pomiar będzie kiepsko wyglądać.

YBaudio pomiary robi w komorze bezechowej, dlatego takie ładne (równe) pasmo jest.
    Założę się że gdyby ci ze strony Audio mierzyli te kolumny, też była by kicha (na pomiarach).
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Wykres charakterystyki zależy również od aproksymacji wyświetlanych wyników. Zwiększając aproksymację można uzyskać pasmo gładziutkie jak stół, mimo, że w rzeczywistości przypomina szczyty pasma górskiego.
    Kiedyś miałem okazję pomierzyć swoje kolumny w komorze bezechowej PW. Wynik był całkiem całkiem, ale ideał zobaczyłem po zwiększeniu uśredniania wyników...
    siewcu
    Poziom 34  
    Bucefal76 napisał:
    dla GDWK

Gdzie Ty tam masz gdwk?
    Bucefal76
    Poziom 12  
    siewcu napisał:
    Gdzie Ty tam masz gdwk?

Drogi Siewcu, GDWK to Głośnik Dynamiczny Wysokotonowy Kopułowy i taki znajduje się w powyższym zestawie. Czyżby miliły mnie oczy moje? Czy też uważasz, że niestosowne jest używanie tej nomenklatury dla wyrobów nie związanych z firmą o nazwie na T?
    siewcu
    Poziom 34  
    Tak, dokładnie tak uważam. Dlaczego? Bo wprowadza to w błąd. SB to nie Tonsil, a GDWK to akurat model głośnika, nie skrót.
    Bucefal76
    Poziom 12  
    A czy przypadkiem model głośnika to nie: GDWK 9/80 lub GDWK 10/80/19???
    A czy przypadkiem GDWT to nie jest jednak skrót od Głośnik Dynamiczny Wysokotonowy Tubowy a GDN od Głośnik Dynamiczny Niskotonowy ???
    Dobrze będę się trzymał angielskojęzycznych nazw np: tweeter, tak by nikt nie został wprowadzony w błąd :)
    marian133
    Poziom 38  
    Siewcu ma rację, "GDWK" to model głośnika wysokotonowego marki Tonsil, a nie nazwa potoczna wszystkich głośników wysokotonowych.

Przy polskich głośnikach może jeszcze przejdzie, ale nie przy zagranicznych.
    siewcu
    Poziom 34  
    Przy rodzimych to zostaje chyba tylko STX, który podebrał nazewnictwo Tonsilowi ;) Ja dobrze wiem o tym, że gdwk po rozwinięciu to właśnie taka nazwa, ale nie róbmy z tego GDWK SB29SDAC-C000-4.