Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED 220V czy 12V ....

15 Lip 2020 18:56 231 10
  • Poziom 9  
    Witam

Mam taką lampę LED, producent podaje że jest na 220V jednak jest po drodze transformator na 12V
    Podłączyłem tę lampę pod typowy zasilacz 12V 2A i nie świeci, może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest ?

Lampa LED 220V czy 12V ....sun.png Download (609.18 kB)
  • Poziom 30  
    Wtyczka w lampie typowo niskonapięciowa ale te pudełko może być zasilaczem beztransformatorowym, wtedy napięcie jest wyższe.

Zobacz jak LEDy są połączone, czy wszystkie są połączone szeregowo, i ile ich tam jest w taki szeregu.

Z opisu oprawa jest na 12V, ale nie widać żadnych rezystorów przy LEDach, możne być to zasilacz prądowy, wiec nie można podłączać zwykłego zasilacza 12V
  • Poziom 9  
    Niestety nie dam rady sprawdzić bo nie ma widocznych żadnych ścieżek, są tylko LED-y na tej płytce.. pod spodem jest metalowe pokrycie.
    Stałoprądowy jak w Power LED-ach ? Czyli o napięcie znacznie wyższe będzie niz 12V ? Jak to sprawdzić ?
  • Poziom 30  
    Jak wyższe napięcie jest potrzebne, zależy od sposobu połączenia LED

Jeżeli LED połączone są wszystkie szeregowo to ok 170V, + ograniczenie prądu w granicach 60mA
    Mogą też być połączone po 2szt w szeregu x 24 równolegle = 12V + ograniczenie prądu w granicach 1,5A.

Zmierzyć napięcie ns panelu
  • Poziom 30  
    Rfck napisał:
    Podłączałem pod 12V 2A i nic....

Bo może już po LED-ach,

Na panelu nie widać rezystorów, zasilacz musi mieć ograniczenie prądu
  • Poziom 27  
    Kolega weźmie miernik uniwersalny i zmierzy napięcie we wtyczce zasilacza a sprawa się wyjaśni.
  • Poziom 9  
    Wszędzie w opisie tej lampy jest że transformator na 12V... wszyscy to kopiują i ja w to uwierzyłem..
    Jest 184V :(
    Czy tak zasilane ledy można czymś kontrolować? Mam na myśli dimmer.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    I tak reklamują, jako oświetlenie do akwarium:
    "Lampa posiada transformator podający bezpieczne napięcie 12V."

W zależności od budowy tego zasilacza, może się okazać, że napięcie idące na panel LED nie jest galwanicznie izolowane od sieci 230V.

Regulacja od strony 230V, ściemniaczami fazowymi praktycznie nie działa, ale to też zależy czy tam jest przetwornica CC, zasilacz beztransformatorwy, czy szeregowe regulatory prądu.

Rozbierz , pokaż będzie wiadomo