Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie inwertera Fronius do sieci energetycznej

16 Jul 2020 08:38 894 9
  • Level 13  
    Dzień dobry,

Panowie przeczytałem dużo na temat układów sieci i podłączeń inwerterów PV do systemu elektroenergetycznego. Mam teraz mętlik w głowie i potrzebuję waszej porady, z uwagi na fakt, że dom w którym mieszkam był budowany w latach 80/90, muszę swoje wątpliwości wyjaśnić.

Poniżej opiszę jak wygląda przyłącze do mojego domu:
    Zasilanie do domu wykonane jest kablem ziemnym aluminiowym 4 x35mm2, na elewacji zainstalowane jest złącze kablowe (załącznik 1) Podłączenie inwertera Fronius do sieci energetycznej , gdzie zamontowane są wkładki topikowe NH1 40A.
    W złączu mam L1, L2,L3 oraz PEN ( zakładam, że to PEN instalacja 4 przewodowa), ale dodatkowo jest wykonane uziemienie tego złącza w postaci bednarki FeZn 4x25mm2 która z kolei jest podłączona do konstrukcji stalowej złącza. Z tego układu zakładam, że mam układ sieci TT? Idąc dalej modernizowałem układ zasilania i mam po złączu tablicę licznikową na elewacji z zabezpieczeniem C32A i już w kotłowni zainstalowaną tablicę bezpiecznikową z zabezpieczeniem C20 i odbiory idące do domu. Podłączenie inwertera Fronius do sieci energetycznej.
    Od złącza kablowego mam ułożony kabel 5x10 mm2 z rozdziałem na L1,L2,L3,N (podłączony do PEN w ZK) oraz PE podłączone do uziemiania w ZK). Do tablicy bezpiecznikowej został wykonany dodatkowy uziom pionowy w postaci wbijanej szpilki uziemiającej ( wartość zmierzonego uziomu szpilki to 7,86 Oma). Uziemienie to zostało podłączone do listwy PE w Tablicy bezpiecznikowej.
    Aktualnie chcę dokonać podłączenia inwertera fotowoltaicznego do tej instalacji i mam pytanie czy nie muszę dokładać jeszcze dodatkowego uziemienia do inwertera? Czy mogę wykorzystać uziemienie istniejące i podłączyć wszystko w tablicy bezpiecznikowej tzn. L1-L1, L2-L2,L3-L3, N-N, PE-PE. Na stronie producenta inwertera przeczytałem, że nie ma możliwości podpięcia do sieci TT i IT. W tym przypadku jak jest układ TT to w jaki sposób dokonać podłączenia inwertera do sieci? W załączeniu dodaję schematy podłączenia, ale teraz nie wiem czy będą prawidłowe. Proszę o poradę w tej kwestii.

Za wszelką pomoc i radę bardzo dziękuję.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Moderator of Electricians group
    Witam,

Wpierw proszę o przedstawienie warunków technicznych przyłączenia. Tylko na tej podstawie możemy zrozumieć co jest, a co zostało zrobione.

Kolega strzela, że ma tam PEN, ale nie potwierdza tego sytuacja, z której wynika to, że może tam być jednak TT. Niemniej jednak nie wiem gdzie się kończy ten przewód ochronny wychodzący z bednarki w złączu, a wchodzący w kierunku szafy pomiarowej.

Norcio12 wrote:
    jak jest układ TT to w jaki sposób dokonać podłączenia inwertera do sieci?

Norcio12 wrote:
    nie ma możliwości podpięcia do sieci TT

A gdzie takie dane kolega wyczytał?

Pozdrawiam.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 13  
    Na wstępie dziękuję za odpowiedź w temacie.

Jeżeli chodzi o ochronny przewód z ZK to poprowadzony on jest aktualnie przez tablicę licznikową (TL) do tablicy bezpiecznikowej (TB) w kotłowni). W tablicy bezpiecznikowej podłączony jest do listwy PE do której też podłączyłem dodatkowy uziom pionowy wykonany z drutu.
    Co do przewodu PEN to było moje założenie podczas rysowania ale dziś się nad tym mocno zastanowiłem i mi coś nie pasowało wiec zdecydowałem napisać post. Pytanie jak teraz rozwiązać temat podłączenia inwertera do sieci?

Pozdrawiam
    Witam,

Norcio12 wrote:
    Pytanie jak teraz rozwiązać temat podłączenia inwertera do sieci?

Wpierw proszę przedstawić warunki przyłączenia, potem możemy dyskutować dalej.

Norcio12 wrote:
    z ZK to poprowadzony on jest aktualnie przez tablicę licznikową (TL) do tablicy bezpiecznikowej (TB) w kotłowni

To jest nieco dziwne, bo dostawcy raczej nie udostępniają takich "wypustów" dla odbiorcy.

Z resztą, proszę o dodatkową odpowiedź na pytanie:
    kozi966 wrote:
    A gdzie takie dane kolega wyczytał?
  • Level 13  
    Co do warunków przyłączenia to ich nie posiadam, ponieważ układ był tylko modernizowany, a umowa na dostawę energii była podpisywana 30 lat temu.
    Podłączenia instalacji PV chcę wykonać na zgłoszenie, zgodnie z procedurą PGE. Układ zasilania przed modernizacją był prawie identyczny jak jest teraz tylko mam tablicę bezpiecznikową w kotłowni. Modernizacja była dokonywana tylko po to, żeby można było podłączyć instalację fotowoltaiczną. Wcześniej licznik był w budynku na korytarzy i nie było możliwości dojścia z kablami od instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli chodzi o informację odnośnie braku możliwości podłączenia inwertera do układu sieci TT i IT w załączeniu stosowna informacja ze strony producenta. Instrukcję załączoną powyżej znam.
    Jeżeli mają koledzy jakieś rozwiązania to proszę o cenną radę lub nakierowanie.
    Norcio12 wrote:
    podłączenia inwertera do układu sieci TT i IT w załączeniu stosowna informacja ze strony producenta.

Informacja jest ze strony producenta, od pracownika. Zadałem jednak oficjalne pytanie do tej firmy w tej sprawie.
    A na odpowiedź pewnie trzeba poczekać.
  • Level 13  
    Witam,

Nie czekając zadzwoniłem do działu technicznego firmy, okazuje się że w deklarowanych dokumentach, które krążą w sieci jest błąd i inwertery mogą być stosowane w instalacji z układem TT. Na moje szczęście ponieważ myślałem, że cała moja praca przy projekcie będzie do kosza. Mam tylko jeszcze do kolegów pytanie czy rysunki przedstawione w pierwszym poście wyczerpią temat związany ze zgłoszeniem w PGE?

Za zainteresowanie oraz wszelaką pomoc bardzo wszystkim dziękuję.

Pozdrawiam

Dodano po 5 [minuty]:

mawerix123 wrote:
    Norcio12 wrote:
    Układ zasilania przed modernizacją był prawie identyczny jak jest teraz

Układ sieci zasilającej nie ma nic wspólnego i twoją instalacją, nie to co wykonałeś w domu określa czy układ jest TN czy TT

Dla mnie jest jasne, że system sieci jest "narzucony" przez dostawcę energii. Jedynie tak jak pisałem wcześniej zastanowiła mnie karta która wykluczała podłączenie inwertera do istniejącego układu sieci. Dlatego tez postanowiłem założyć temat w tej sprawie ponieważ nie znalazłem wyczerpującej dla mnie informacji. W sumie temat do zamknięcia z uwagi na wyjaśnienie sprawy przez producenta.
    Norcio12 wrote:
    Mam tylko jeszcze do kolegów pytanie czy rysunki przedstawione w pierwszym poście wyczerpią temat związany ze zgłoszeniem w PGE?

Nie wiem jak PGE do tych rysunków podejdzie.
    Natomiast gdyby połączyć rysunek zasilania istniejącego z rysunkiem instalacji PV, nie do końca w taki sposób jak na rysunku "całościowym", to myślę, że byłoby to do zaakceptowania.
  • Level 13  
    kozi966 wrote:
    Norcio12 wrote:
    Mam tylko jeszcze do kolegów pytanie czy rysunki przedstawione w pierwszym poście wyczerpią temat związany ze zgłoszeniem w PGE?

Nie wiem jak PGE do tych rysunków podejdzie.
    Natomiast gdyby połączyć rysunek zasilania istniejącego z rysunkiem instalacji PV, nie do końca w taki sposób jak na rysunku "całościowym", to myślę, że byłoby to do zaakceptowania.

Dziękuje za zainteresowanie i pomoc w moim temacie. Rysunki które załączyłem w pierwszym poście są zbiorcze ponieważ chciałem aby ktoś zrozumiał mój problem. W pliku o nazwie "Schemat_podłączenia_PV_do_systemu_elektroenergetycznego" dokonałem "spięcia" stanu istniejącego z stanem jaki będzie po podpięciu instalacji fotowoltaicznej. Ramki z rysunków zostały wyłączone z uwagi na dane wrażliwe .
    Ogólnie mam zamiar złożyć główny taki schemat:
    Podłączenie inwertera Fronius do sieci energetycznej

Proszę mnie poprawić jeżeli jest coś źle. Pytam o to ponieważ nie zgłaszałem nigdy takiej instalacji do zakładu i wolę się dowiedzieć przed o błędach jak po.