Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Podłączenie gniazd wtyczkowych - instalacja bez puszek łączeniowych

djfijolko 18 Jul 2020 18:22 2241 72
    User removed account
    Level 1  
  • OxomiOxomi
  • Helpful post
    Łukasz-O
    Admin of electroenergetics
    Nikt o zdrowych zmysłach nie zasila 30-stu komputerów z jednego obwodu.
    Widziałeś kiedyś projekt sali komputerowej w szkole?
    User removed account
    Level 1  
  • OxomiOxomi
    markus-19
    Level 27  
    CC116 wrote:
    teraz wytłumacz mi co da wykorzystanie zwłocznej RCD gdy w zasilaczach masz zawsze stały prąd upływu non stop, niezależnie czy komputer jest włączony czy nie.
    i na prawdę przy 10 zasilaczach prąd upływu przekraczał 15mA?
    User removed account
    Level 1  
    User removed account
    Level 1  
    kkas12
    Level 43  
    CC116 wrote:
    Zależy. Jeżeli zestaw gniazd wygląda tak:

To jako 3 punkty,
    Więc nie pitol, że w sumowaniu ilości gniazd w obwodzie traktujesz te trzy gniazda jako jedno gniazdo.

I to co ty widzisz jako jeden punkt (zestaw montowany w blacie) to też są trzy gniazda, które mogą być zasilane z trzech różnych obwodów.
    djfijolko
    Level 9  
    sorki zapomniałem zamknąć temat ale przy okazji przeczytałem kilka ciekawych wypowiedzi.
    Przyznam sie że troche sie zmartwiłem początkowo tym że gdzieniegdzie nieopatrznie mogłem przekroczyć przytaczane 10 gniazd na obwód. Przekroczyć nie w ten sposób ze z 10 na 20 ale np. 12. Także gdy zamiast umownych 10 gniazd hipotetycznie podłącze 12 (w np 5 puszkach kolejnych) to może normowo nie będzie to zgodne ale zdroworozsądkowo już bardziej niż jakieś gniazda podwójne czy potrójne których nie stosuję (zresztą jak takie gniazdo jest zgodne z kolejną polską zasadą - fazą z lewej?).
    A w jednym pokoju który posiada 1 lub 2 obwody raczej ciężko będzie podłączyć kilka farelek, chyba że trafimy na amatora sauny.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
  • Helpful post
    kkas12
    Level 43  
    CC116 wrote:
    Mimo to należy fazę umieszczać z lewej, bo testery parametrów sieci mają z góry ustalone że faza ma być z lewej i tylko wtedy potrafią przetestować parametry gniazd.
    Kolego, może wyhamuj już z tymi "rewelacjami".
    djfijolko wrote:
    ...gdzieniegdzie nieopatrznie mogłem przekroczyć przytaczane 10 gniazd na obwód.
    Życie pokaże czy działałeś na własną szkodę, bo nadmierne obciążenie obwodu skończy się zadziałaniem zabezpieczenia. Tylko tyle.
  • Helpful post
    jann111
    Level 32  
    CC116 wrote:
    bo testery parametrów sieci mają z góry ustalone że faza ma być z lewej i tylko wtedy potrafią przetestować parametry gniazd.

Zapomniał kolega dodać, że tylko niektóre, archaiczne testery tak mają. :wink:
    Dobremu testerowi to rybka.

Dodano po 7 [minuty]:

djfijolko wrote:
    Także gdy zamiast umownych 10 gniazd hipotetycznie podłącze 12 (w np 5 puszkach kolejnych) to może normowo nie będzie to zgodne ale zdroworozsądkowo

Zdroworozsądkowo będzie jeśli rozważnie będziesz gospodarował odbiornikami a mniej zajmował się matematyką. :wink:
    djfijolko
    Level 9  
    jann111 wrote:
    Zdroworozsądkowo będzie jeśli rozważnie będziesz gospodarował odbiornikami a mniej zajmował się matematyką.

Trafna uwaga

Dodano po 3 [minuty]:

#42 17 Lip 2020 13:34
    Wszystko na WAGO