Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Proline MMA EVA200 IGBT - uszkodzone tranzystory

Arkos22 16 Jul 2020 21:04 1539 7
    Arkos22
    Level 12  
    Witam.
    Spawarka IGBT spaliła dwa IGBT FGH40N60UFD. Zakupiłem na aukcji nowe dwie sztuki, przysłali G40N60UDF.
    Po zamontowaniu przy pierwszej próbie spawania oba padły.
    Są tam w sumie 4 IGBT, po dwa na strone.
    Nie padła jedna cała strona ale po jednym w każdej.
    Po demontażu dwóch uszkodzonych spawarka działa i spawa ale licho... lepi się elektroda. Napięcie jałowe 80V.
    Czy G40N60UFD to to samo co FGH40N60UFD?
    Sterowane są równolegle z trafka PREMO AKS-EP17H.

Narysowałem schemat obwodu przy bramce igbt.
    grzeskk
    Level 34  
    Kolego przy tego typu tranzystorach często z nim samym uszkadzają się elementy okoliczne. Do sprawdzenia koniecznie rezystory bramkowe i całe sterowanie bramkami. Poza tym tranzystory do pracy równoległej dobiera się w pary, trójki, czwórki itd. aby prądy równo rozpływały się pomiędzy nimi.
    Jeżeli pracują po dwa i bez jednego spawarka spawa to do połowy prądu znamionowego powinna spawać normalnie, powyżej mogą się uszkodzić pozostałe tranzystory. A jeżeli spawa słabo i inaczej niż było to uszkodzone jest jeszcze coś.
    Arkos22
    Level 12  
    Zakupiłem igbt 4 szt. o oznaczeniu takim jak oryginalne nowe w TME i spawarka śmiga :).
    Arkos22
    Level 12  
    Spawarka ponownie uległa awarii. Tym razem świeci się kontrolka od przegrzania i wentylator kręci się stale.
    Są dwa termiki na radiatorach połączone szeregowo, oba są zwarte. Zdjęcie wtyczki czyli rozwarcie obwodu nic nie daje.

Przydałby się schemat...
    grzeskk
    Level 34  
    Zamieść raczej zdjęcia płytek.
    Arkos22
    Level 12  
    Fotki płytek.
    Dwa większe scalaki LM324, Jeden mniejszy 3845B, drugi nie czytelny...

Spawarka Proline MMA EVA200 IGBT - uszkodzone tranzystory Spawarka Proline MMA EVA200 IGBT - uszkodzone tranzystory Spawarka Proline MMA EVA200 IGBT - uszkodzone tranzystory
    grzeskk
    Level 34  
    Za sygnalizację przegrzania przeważnie odpowiada przeważnie jeden ze wzmacniaczy jak tutaj LM324. Ale też inne uszkodzenie może być tak samo sygnalizowane i blokowany inwerter. Na początek pomierz czy same wzmacniacze są sprawne.
    NIBOT
    Level 6  
    Ja mam podobny problem, u siebie podejrzewam zimne luty, poprawiałeś je, i nic nie pomogło?