Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MUX8 RTCN Olsztyn Pieczewo Szczytno

floriusz1 26 Sep 2020 13:08 5136 133
Przewód Toplex
 • #121
  _kli_
  Level 39  
  floriusz1 wrote:
  Dokupiłem też maszt aluminiowy 2x1,5m

  Może na łączeniu tych dwóch rur występują minimalne drgania.
 • Przewód Toplex
 • #122
  User removed account
  Level 1  
 • #123
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  W celu zapewnienia pewniejszego mocowana masztu ja bym tę"elkę" zamocował w pozycji odwrotnej czyli aby górny jej koniec zwisał w dół. I dołożył "dwojnóg" albo "trójnóg" mocujący dolny koniec "elki do ściany poniżej drewnianej belki. Na przykład tego typu jak do mocowania maszcików dla anten sat. Edit. Sztywniejsze mocowanie pozwoli na ewentualne podwyższenie masztu.

  https://anteny.sklep.pl/uchwyt-scienny-masztu-us-250-p-383.html

  Ściana tynk-mur czy tynk cienki akryl-styropian-mur?

  W A Ż N E....!
  Przynajmniej raz na rok warto sprawdzić stan anteny, szczelność podłączenia do niej przewodu antenowego, zakonserwować wodoodpornym smarem śruby mocujące,
  Zamocuj w belce solidny uchwyt do linki szelek bezpieczeństwa i mocowania górnego końca drabiny. Na przykład taki jak się mocuje dla przyłączy energetycznych napowietrznych, podobny do tego, Ważna jest nośność dla dyndającego człowieka. Tu ~350kG, bo jak spadasz z drabiną to jest dynamiczne szarpnięcie a nie tylko statyczna siła (xkG) wynikającą z masy ciała,(xkg)
  Mocowanie do eliki w pobliżu drewnianej belki nie wystarczy.
  Ty się starzejesz, wnuki potrzebują dziadka. A nawet sąsiadka. 😉
  https://mezoko.com/pl/p/Sruba-hakowa-M16-160mm-ocynk-ogniowy-gwint-80mm-S301C-ALPAR/77912

  Czy jest instalacja odgromowa budynku do której warto podłączyć maszt anteny?
 • #124
  LeDy
  Level 43  
  To by obniżyło wysokość anteny a wygląda na to, że ma ona znaczenie.
 • Przewód Toplex
 • #125
  floriusz1
  Level 14  
  Quote:
  Może na łączeniu tych dwóch rur występują minimalne drgania

  Nie, połączenie jest bardzo ścisłe.

  Quote:
  To chyba całość wpada w rezonans przy odpowiednim kierunku i sile wiatru. L-ka, długa rura i masa anteny na jej końcu. Jak źle pójdzie, może urwać maszt.

  Całość wpada w rezonans ale ja myślę, że to długie pręty anteny tak drgają. Anteną jak zaczepiłem o coś i raz mi się przewróciła w garażu to właśnie taki dźwięk wydawała jak teraz na wietrze. Sam maszt aż tak bardzo się nie buja. Wczoraj mocno wiało i była burza a buczenia nie było. Za to dziś rano dwa razy się odezwał.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1334275.html#9083244
  W tej dyskusji jest o tym mowa, że direktory mogą wpadać w taki rezonans.

  Quote:
  W celu zapewnienia pewniejszego mocowana masztu ja bym tę"elkę" zamocował w pozycji odwrotnej czyli aby górny jej koniec zwisał w dół. I dołożył "dwojnóg" albo "trójnóg" mocujący dolny koniec "elki do ściany poniżej drewnianej belki. Na przykład tego typu jak do mocowania maszcików dla anten sat. Edit. Sztywniejsze mocowanie pozwoli na ewentualne podwyższenie masztu.

  https://anteny.sklep.pl/uchwyt-scienny-masztu-us-250-p-383.html

  Ściana tynk-mur czy tynk cienki akryl-styropian-mur?

  Belka ma z 60 cm do tego elka ma chyba 30 cm to dwójnóg lub trójnóg odpada. Poza tym ściana to beton komórkowy, 12 cm styropianu i ok. 1 cm klej, siatka i tynk.

  A ponadto na VHFie występują zakłócenia (pixeloza). Nie pochodzą one z domu bo wszystko było wyłączone. Nie wiem od czego to zależy. Zdarza się to i przy ładnej pogodzie jak i przy deszczu. W tym czasie na UHFie jest gitara.
 • #126
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Jest jeszcze inna możliwość uzyskania odpowiednio solidnego masztu dla anten. Odpowiednio długi maszt aby jego dolny koniec sięgał poziomu balkonu i drugiego uchwytu mocującego dolny koniec masztu do balkonu/tarasu. Górne mocowanie masztu do drewnianej belki. Samo opuszczanie masztu nie na drabinie tylko stojąc na balkonie z możliwością łatwego korygowania kierunku ustawienia anteny. . BALUSTRADA! Podstawa bezpieczeństwa. Z drabiny tylko luzowanie górnego uchwytu masztu. ZACZEP BEZPIECZEŃSTWA na belce drewnianej.

  Transmisja sygnałów użytkowych (tu DVB-T) w zakresie częstotliwości VHF
  POPRAWKA.
  ... stosunku do transmisji UHF...

  jest znacznie mniej odporna na zakłócenia elektromagnetyczne od iskrzeń sieci energetycznej i elektronarzędzi (silników elektrycznych komutatorowo-szczotkowych), układów zapłonowych silników spalinowych, zasilaczy elektronicznych(impulsowych). Oraz w ostatnich czasach, często również zakłóceń od domowego sprzętu komunikacji bezprzewodowej i elektroniki użytkowej. Kolega Irek wielokrotnie o tym przypomina. Dla tego odbiorcze anteny na ten zakres powinny mieć odpowiedni zysk energetyczny i wynikające stąd duże wymiary fizyczne, ciężar i siły parciia wiatru przenoszone na maszt antenowy. Tym samym potrzebują solidniejszych masztów antenowych.

  Transmisja cyfrowa sygnałów telewizyjnych pozwoliła zmniejszyć koszty energii i moce nadawania przynajmniej 10krotnie. Ale nie rozmiary, tj. związane z nimi minimalne wartości zysku energetycznego anten odbiorczych, (bez przedwzmacniacz antenowych) zalecane do uzyskania poprawnego odbioru bez zakłóceń w strefie roboczego zasięgu RTCN, przez 95% czasu nadawania.

  Aby zmniejszyć podatność na "wpadanie" w rezonans i powstawanie wibracji mechanicznych, generujących dokuczliwe dźwięki, zbyt cienkich prętów/rurek tj.dipoli,direktorów,reflektorów anten, pod wpływem parcia wiatru warto ich skrajne końce spróbować połączyć dielektrykiem, np. Żyłką wędkarską o dużej odporności na promieniowanie UV degradujące tworzywa polimerowe tj ich trwałość.
  Wibracja prętów anten to pokłosie nie uwzględnienia rozwiązań przeciwdziałających tego typów wibracji mechanicznych od parcia wiatru, w trakcie projektowania i produkcji anten. Oprócz hałasu przenoszącego się przez drgania mechaniczne przechodzące na konstrukcję budynków i zauważalne jako dokuczliwe w postaci niepokojącego hałasu wewnątrz pomieszczeń zwłaszcza nocą, podczas snu. Może to obniżać, przez następstwa psychogenne stresu na sprawność seksualną i brak poczucia bezpieczeństwa, czyli jakość pożycia seksualnego każdego małżeństwa.Anorgazmia kobiet, impotencja mężczyzn.
  To nie dowcip. To nauka. Z wibrującą anteną nie do czekasz się wnuka.
  https://scholar.google.pl/scholar?q=stres+a+s...seksualna&hl=pl&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart


  Do pobrania z elektrody, historyczny poradnik antenowy RTV, J. Batora.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

  od str.158, Rozdz.9, Odbiorcze anteny telewizyjne dla III zakresu częstotliwości.
 • #127
  User removed account
  Level 1  
 • #128
  floriusz1
  Level 14  
  Wcześniej na forum byłem uspakajany, że te "elki" nie takie obciążenie wytrzymują i że mam się nie przejmować. Zrobiłem tak, że na maszt pod uchwyt anteny położyłem kawałek dętki oraz kabel owinąłem wokół masztu. Buczenie ustało. Maszt i tak nie jest uziemiony więc izolacja w postaci dętki nie ma tu znaczenia. Poza tym przy zdejmowaniu masztu spróbowałem założyć antenę na samej elce. Wynik był taki że siła spadła tylko o 2%. Wygląda na to że te 2 m z hakiem wyżej nie ma dużego znaczenia. Jak na razie zostawię tak jak jest bo już jest za zimno ale na wiosnę może zlikwiduje ten maszt. W ogóle żałuję tej zabawy z telewizją naziemną bo dalej nie mogę normalnie oglądać muxa8. Ostatnio była burza i przy każdym błysku pojawiały się zakłócenia na VHF. Na UHF nie ma tego problemu, czy deszcz czy burza odbior jest bez zakłóceń zewnętrznych. Zauważyłem że w sąsiedztwie w nowych domach zakładane są anteny tylko na UHF. W starych domach też jest bardzo mało anten na VHF. Morał z tego może być taki że ludzie nie bawię się w muxa8 bo odbiór jest tak kijowy i nie warto się denerwować. Prawie wszyscy w okolicy mają tv satelitarną i ja chyba też tak zrobię i będę miał kanały z muxa8 bez szarpania nerwów.
 • #130
  floriusz1
  Level 14  
  Aby wyeliminować drgania prętów anteny na najdłuższe 16 szt. nałożyłem przeźroczysty wężyk z PCV 6x1,5. Buczenie anteny na wietrze ustało.
  Jeszcze pytanie, czy wzmacniacz do anteny logarytmiczno-periodycznej LG-2 25 db będzie działał na 5V? Jeden z telewizorów ma opcję zasilania wzmacniaczy antenowych 5V i w ten sposób zaoszczędziłbym sobie roboty z montażem dodatkowego zasilacza. Poza tym niepotrzebne mi 25 db i na 5V wzmocnienie byłoby pewnie mniejsze.
  https://www.dmtrade.pl/p4434,wzmacniacz-sp-wa25b-lg2-anten-logarytmicznych-25db.html
 • #131
  User removed account
  Level 1  
 • #132
  irekr
  Moderator
  Wszystkie nowsze wzmacniacze są tak konstruowane, by w miarę prawidłowo pracowały w zakresie napięć 5-12V. Wystarczy popatrzeć na układ elektryczny i znać podstawy techniki tranzystorowej.

  Do tego nie należy doprowadzać do wejścia odbiornika/dekodera sygnałów silniejszych niż 0,5 do1 mV, czyli 54 do 60 dB.
 • #133
  User removed account
  Level 1  
 • #134
  irekr
  Moderator
  W większości sprzętu pomiarowego jaki używalem i używam operuje się skroconą formą zapisu, podając skalę w dB bez dopisku mikrowolta. Niestety. Nie mam nic przeciw podawaniu wielkości bezwzględnej w mikrowoltach czy miliwoltach.

  Producenci "płytek" najczęsciej nie chwalą się zmianami konstrukcyjnymi. Nie bardzo jest się czym chwalić, biorąc po uwagę ignorowanie dużo ważniejszych parametrów. Przekonamy się o jakości po 29.06.2022. Sam jestem ciekawy wyników. I tyle w temacie.