Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MUX8 RTCN Olsztyn Pieczewo Szczytno

floriusz1 17 Jul 2020 09:02 5196 133
Computer Controls
    floriusz1
    Level 14  
    Mieszkam w miejscowości Lipowa Góra Zachodnia koło miejscowości Szczytno w Warm.-Maz. Posiadam antenę UHF VHF ale nie wiem jakiej marki bo zakładał ją elektryk podczas budowy domu. Antena wygląda na Opticum AX1000 Combo Link
    Antena ma 4 lata i połamały się pręty reflektora VHF i dipola. Naprawiłem ją zakładając nowe pręty reflektora i dipola oraz śrubki i wymieniłem nakrętki łączące symetryzator z dipolami bo były skorodowane. Antena była ustawiona przez elektryka na Giżycko i trwało to 4 lata. Z racji odległości i słabej mocy MUX8 przeinstalowałem antenę na drugą stronę domu i ustawiłem na Olsztyn. Antena przymocowana jest na jętce. Na drodze do nadajnika są 3 domy z czego 1 ostatni lekko zasłania widoczność i ma panele fotowoltaiczne skierowane w stronę mojej anteny. Instalację antenową wykonał elektryk a sygnał jest rozdzielony na 2 tv rozgałęźnikiem emos o tłumieniu 3,2 dB. Do anteny idzie zwykły kabel antenowy ale nowy i na dworze schowany jest w peszel. Problem jest taki że MUX 1, 2 i 3 odbierają bez problemu a na 8 występuje tzw. pixeloza, nawet przy czystym niebie. Oczywiście jak jest ładna pogoda zdarza się to rzadko ale jak chodzą chmury deszczowe i burzowe jest to częstsze. MUX 1, 2 i 3 mają 100% jakości, sygnał 65-85% a MUX8 najczęściej 100% jakości z spadkami do 50-27%, sygnał 60%. Na ww. stronie podają że dla tej anteny dla VHF zysk wynosi tylko 3 dB. Czy wyniesienie anteny nad komin powinno pomóc czy lepiej zmienić antenę na np. Dipol 28 lub Telmor TT-345 i zamontować ją tak jak obecna?
  • Computer Controls
    LeDy
    Level 43  
    Nie wiadomo coś ty porobił z tym naprawianiem. Moce są duże -100kW, łącznie z kanałem 9-MUX-8 -60kW. Pozostaje albo to zasłanianie a może nawet zbyt silny sygnał? Odległość to tylko 35km.
    Na jakich kanałach odbierasz bo w wykazie nie ma MUX-3? Masz kanały 8, 28,33 a MUX-3?
    floriusz1
    Level 14  
    Kanał 9 MUX 8, k. 26 MUX 3, k. 28 MUX 1, k. 33 MUX 2. Wszystko zgodnie ze stroną emitel maps.
    Naprawa polegała na kupnie rurek aluminiowych fi 8 mm o ściankach 1 mm i dorobieniu nowych reflektorów i dipola. Wszystko zgodnie z wymiarami starych. A śrubki takie same jak były.
    LeDy
    Level 43  
    MUX-8 to polaryzacja pazioma czyli dipol taki masz?
    floriusz1
    Level 14  
    Tak, mam taki dipol. Ta antena ogólnie jest tandetna bo wykonana z rurek 0,3 mm, które łatwo się gną i łamią w miejscach przykręcenia wkrętami. Z Giżycka MUX 8 nie odbierałem z powodu polaryzacji pionowej i słabej mocy. Z Olsztyna też uważam że szału nie ma bo 60 kW to nie 100 a antena UHF ma większy zysk niż VHF. Do tego nadajnik MUX 8 jest niżej niż pozostałe.
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    Ale tam MUX-8 nadawany jest z mocą 60kW.Może być przy 35km przesterowanie.
    floriusz1
    Level 14  
    Quote:
    floriusz1 napisał:
    Na ww. stronie podają że dla tej anteny dla VHF zysk wynosi tylko 3 dB.

dla tego:

floriusz1 napisał:
    Tak, mam taki dipol.

Proszę, bez rozśmieszania...

Nie rozumiem, możesz wyjaśnić?

Dziś w nocy wcięło mi zupełnie MUX 3 na kanale 26. Jakość i siła 0 a inne MUXy są. Co lepsze wieczorem oglądałem film na TVP Kultura czyli MUX 8 i mimo spadków jakości ze 100 do 52% pixeli nie było.
    User removed account
    Level 1  
    floriusz1
    Level 14  
    Antena Telmor TT345 też ma taki dipol jak w mojej antenie a podają zysk dla VHF 8,5 dB. Tylko reflektor jest inny. Czy Telmor nie jest wiarygodnym producentem? Ta Olimpia BX wygląda na taką samą chińszczyznę jak moja. Do tego podają 14 db zysku dla VHF. To chyba bujda bo nawet dedykowane anteny tyle nie mają. Czy Dipol 28/5-12/21-60 nie byłby lepszy? Też ma "normalny" dipol VHF i 6 dB wygląda na realne. A może dokupię dipol VHF i dołożę do mojej anteny. Tylko chyba bym musiał uciąć pręty VHF z dipola i zostawić tylko te blaszki UHF. Zgadza się?
  • Computer Controls
    User removed account
    Level 1  
    floriusz1
    Level 14  
    Pytałem czy Dipol 28 nie byłby lepszy od Olimpii BX.
    Moja antena to chyba Opticum AX1000 Combo. Link
    Opinie ma nieciekawe.
    User removed account
    Level 1  
    _kli_
    Level 39  
    LeDy wrote:
    Ale tam MUX-8 nadawany jest z mocą 60kW.Może być przy 35km przesterowanie.

Tak, ale 60 kW jest w kierunku północnym. Na azymucie Szczytna jest ok. 14 kW. Jak na VHF nie jest to mało, ale przesterowanie mało prawdopodobne.
    floriusz1 wrote:
    nadajnik MUX 8 jest niżej niż pozostałe

Niżej o ok. 110 m.
    Mimo to - wg dostępnych symulacji - odbiór na dobrej antenie VHF powinien być bezproblemowy. Niestety symulacje nie uwzględniają lokalnych warunków odbiorczych.
    floriusz1 wrote:
    Ta Olimpia BX wygląda na taką samą chińszczyznę jak moja

Chyba trochę lepiej wykonana niż AX. No i lepiej odbiera VHF w polaryzacji poziomej.
    floriusz1 wrote:
    wymieniłem nakrętki łączące symetryzator z dipolami bo były skorodowane

A płytka symetryzatora w jakim stanie?
    floriusz1
    Level 14  
    Quote:
    A płytka symetryzatora w jakim stanie?

Płytka była w bardzo dobrym stanie, tylko zakurzona więc zmyłem ją kontaktem S i U.
    Quote:
    Na azymucie Szczytna jest ok. 14 kW

Dlaczego tak się dzieje?
    Emitel ukrywa takie dane i wprowadza w błąd pisząc transmisja dookólna 60 kW.
    Quote:
    Ale, ogólnie, wyrazy współczucia

Ale mimo wszystko jako UHF nie była zła bo prawie 4 lata odbierała Muxy 1, 2 i 3 z Giżycka a to jest 70 km w linii prostej. Pixeloza w zasadzie nie zdarzała się. Sporadycznie tylko przy bardzo silnym wietrze i silnych opadach.
    A może to dlatego, że Giżycko nadaje na wyższych kanałach niż Olsztyn a anteny mają lepszy zysk na wyższych kanałach?
    floriusz1
    Level 14  
    Tak wygląda widoczność nadajnika w mapach google.[/img]
    _kli_
    Level 39  
    floriusz1 wrote:
    Dlaczego tak się dzieje?
    Emitel ukrywa takie dane i wprowadza w błąd pisząc transmisja dookólna 60 kW.

Nic nie jest utajnione. Charakterystyki nadajników rysowane są na podstawie pozwoleń UKE. Natomiast w większości informacji dostępnych w sieci podawane są maksymalne moce nadajników, co niektórych może wprowadzać w błąd (np. Pieczewo na azymucie 150° nadaje zaledwie 1.1 kW)
    Na jednej ze stron Emitel-a masz ...
    ... a na mapce zasięgu widać że jego kształt jest nieregularny, co wskazuje na charakterystyką kierunkową.
    floriusz1 wrote:
    Tak wygląda widoczność nadajnika w mapach google
    floriusz1 wrote:
    Czy wyniesienie anteny nad komin powinno pomóc

Teoretycznie im wyżej tym lepiej - tym bardziej jeżeli domy sąsiadów zasłaniają. Profil terenu dosyć korzystny, chociaż kilkaset metrów przed domem masz chyba jakąś górkę. :?:
    floriusz1
    Level 14  
    Quote:
    Nic nie jest utajnione.

Mój błąd, sugerowałem się informacjami ze strony sat-charts.eu, gdzie jest napisane transmisja dookólna.

Quote:
    Profil terenu dosyć korzystny, chociaż kilkaset metrów przed domem masz chyba jakąś górkę.

Zgadza się jest górka i do tego punktowo zalesiona starodrzewiem liściastym. Dalej też jest wysoko i tam już jest regularny las.

Teraz mam 2 telewizory ale przewiduje kupno trzeciego a za pewien czas może i czwartego, więc chciałbym zrobić to tak, żeby było na przyszłość.
    User removed account
    Level 1  
    floriusz1
    Level 14  
    X nie jest w plastiku
    User removed account
    Level 1  
    LeDy
    Level 43  
    Bo to jest pewno AX 1000+ LTE COMBO VHF-UHF , jakiś Miton lub mieszanka.
    User removed account
    Level 1  
    floriusz1
    Level 14  
    Quote:
    Mówiąc inaczej - dodanie rozgałęźnika NIE POWINNO spowodować utraty jakości odbieranych mux-ów.

Ale każdy rozgałęźnik ma pewne tłumienie. Obecny jak już pisałem wcześniej ma 3,2 dB a taki na cztery z tego co patrzyłem w necie to już 8,2 dB wiec strata będzie i to duża.
    User removed account
    Level 1  
    irekr
    Moderator
    Jak na mój chłopski rozum to zrobiłbym test odbioru na oddzielnej antenie VHF postawionej na kiju i umocowanej do płotu przy bramie. Pomijam stan anteny - pomimo chęci i starannego wykonania coś mogło pójść nie tak - ale sprawdziłbym jak wygląda odbiór na innej.

Ja wiem że to nowe domy ale czy może ktoś ze znajomych nie ma w gratach starej anteny do odbioru analogowego TVP1?
    Zakładam, że antena odbiorcza jest sprawna. Sygnał nie jest nadawany z tego samego systemu co kiedyś TVP1 - tylko 2/3 masztu, będąc na nim kilkakrotnie (ze szczytu w nocy widać światła Kaliningradu) wiem, że ta różnica wysokości może mieć poważne następstwa. Dlatego - pomimo niewielkiej odległości - poniżej 40 km - ważne by antena do VHF-u nie miała w bezpośredniej bliskości żadnych innych dachów, szczególnie z blachodachówki. Na ile jesteś w stanie taką antenę podnieść do góry, ponad linię dachów sąsiadów?
    floriusz1
    Level 14  
    Quote:
    pomimo chęci i starannego wykonania coś mogło pójść nie tak

Na poczatku antena chodziła w oryginale. Rurki reflektora i dipola były nadłamane, krzywe ale jakoś się to trzymało. Wtedy ją zdjąłem i przy próbie wyprostowania rurki połamały się. Nie ma żadnej różnicy w sile/jakości/pixele przed naprawą a po naprawie. Nawet zmiana śrubek łączących dipole z symetryzatorem z zardzewiałych na czyste nic nie dała.
    Quote:
    Ja wiem że to nowe domy ale czy może ktoś ze znajomych nie ma w gratach starej anteny do odbioru analogowego TVP1?

Niestety nie mam dostępu do innych anten VHF, próbowałem tylko z siatkową ze wzmacniaczem WE24A1 24 dB. Antenę stawiałem na strychu i balkonie. Łapało wszystko, nawet MUX4 (Polsat News) z Barczewa. Niestety pixeloza na MUX8 dalej występowała.
    Quote:
    Na ile jesteś w stanie taką antenę podnieść do góry, ponad linię dachów sąsiadów?

Myślę, że 1 m to max.
    floriusz1
    Level 14  
    Zastanawiam się czy najtańszym i najprostszym rozwiązaniem nie byłoby jednak dokupienie diopola AX80. Wtedy z mojej anteny zrobi się polecana Olympia BX1000.
    LeDy
    Level 43  
    I do tego zwrotnica to już masz ok 40zł.?
    Jak tą remontowałeś to może dorób dipol na wzór tej?
    floriusz1
    Level 14  
    Dipol AX80 ma zwrotnicę. Na allegro kosztuje 22 zł. Dobiorę kilka potrzebnych mi dupereli do 40 zł to przesyłkę mam w smart allegro za darmo. Jak zadziała to dobrze a jak nie to albo zwrócę też za darmo albo wyniosę powstały zestaw na komin a jak to nie pomoże to kupię inną antenę. Tą starą wywiozę na domek letniskowy skąd jest 31 km do nadajnika Pieczewo więc może wystarczy.

Quote:
    Jak tą remontowałeś to może dorób dipol na wzór tej?

Nie dam rady tak precyzyjnie wygiąć. Poza tym nie wiem skąd miałbym wziąć tak długą rurkę alu.